Polska zajmuje drugie miejsce pod względem atrakcyjności rynku nieruchomości wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na świecie jesteśmy na 9. pozycji - wynika z rankingu globalnej firmy doradztwa strategicznego A.T. Kearney.
- Polska jest najbardziej zbilansowanym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o wskaźniki szansy i ryzyka inwestycji - powiedział prezes A.T. Kearney Polska Aleksander Kwiatkowski.
Ranking A.T. Kearney ocenia atrakcyjność rynku nieruchomości w 50 krajach rozwijających się. Na ocenę mają wpływ takie kategorie jak: koszty budowy, rentowność inwestycji w nieruchomości, ryzyko inwestycji oraz jakość otoczenia biurowego.
Jesteśmy wśród tygrysów
Z rankingu wynika, że najbardziej opłacalne inwestycje w nieruchomości lokowane są w Azji - głównie w Chinach i Indiach - które przodują w rankingu. Kraje te notują największe zyski z globalizacji (rozwój handlu, więcej inwestycji zagranicznych, transfer wiedzy), co skutkuje rosnącą zyskownością inwestycji.
W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się tylko dwa państwa Europy Środkowej i Wschodniej: Polska i Rosja (zajęła 8. pozycję).
Prezes zaznaczył, że Polska ma ogromny potencjał inwestycyjny, a w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami boomu na rynku nieruchomości w naszym kraju.
- Mamy nadzieję, że szansa, która stoi przed Polską, będzie należycie wykorzystana i że będziemy uczestniczyć w boomie inwestycyjnym, który potencjalnie jest przed nami - powiedział.
Euro-boom
Na atrakcyjność inwestycyjną Polski wpłynie w najbliższych latach organizacja Euro 2012. Scenariusz przygotowań do mistrzostw przewiduje szeroki zakres inwestycji w infrastrukturę - znacznie podniesie to wartość polskiego rynku nieruchomości.
- Euro 2012 powoduje duże zainteresowanie Polską. Wiadomo, że infrastrukturę trzeba w naszym kraju szybko i sprawnie budować. Stąd tak wysoka pozycja Polski w porównaniu z innymi krajami, które tego typu problemów nie mają - podkreślił Kwiatkowski.
Autorzy rankingu A.T. Kearney przewidują, że inwestycje w drogi i lotniska będą miały szczególny wpływ na rozwój rynku nieruchomości w Polsce.
Polskę cechuje również duży popyt na powierzchnie biurowe. Coraz więcej firm konsultingowych i finansowych decyduje się na lokalizację swoich biur w Polsce - stymuluje to popyt i zwiększa ceny także na rynku detalicznym.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24