Indeksy Dow Jones Industrial Average i Standard & Poor's 500 zanotowały w czwartek słabe wzrosty - odpowiednio o 0,43 proc. i 0,66 proc. Na minusie o 0,5 proc. zakończył notowania Nasdaq, który jedynie na samym początku sesji wychylił się nieco nad kreskę.
Wtorkowe notowania przebiegały dość spokojnie jak na czas potężnych wahań, do jakich przyzwyczaiły nas październikowe i listopadowe sesje. Zmienność Dow Jonesa w trakcie całej sesji wynosiła "zaledwie" nieco ponad 300 punktów.
Po zielonym otwarciu, przez większą cześć dnia główne indeksy znajdowały się na minusie. Dopiero w końcówce zanotowały zdecydowany ruch w górę. Do poziomu zamknięcia z poniedziałku zaczął się w ostatnich minutach piąć nawet technologiczny Nasdaq, który przez cały dzień chował się pod kreską. Ale gdy do niego na chwilę dotarł, natychmiast zawrócił i zakończył notowania ze stratą nieco ponad siedmiu punktów.
PKB w dół o 0,5 proc.
Dla inwestorów na Wall Street najważniejsze były dziś dane o PKB za trzeci kwartał, informacje z rynku nieruchomości oraz nowy plan Fed.
Dane dotyczące spowolnienia gospodarczego okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków - PKB spadł w II kwartale o 0,5 proc. Gorsze napłynęły z amerykańskiego rynku nieruchomości. Ceny domów rok o roku w 20 największych aglomeracjach spadły we wrześniu o 17 proc.
Nowy plan Fed
Jednak inwestorów do zakupów skłonił kolejny plan pobudzenia gospodarki, który we wtorek został ogłoszony przez Fed. Tym razem Fed i departament skarbu ogłosiły uruchomienie programu, którego celem jest zwiększenie dostępności kredytów dla konsumentów. Łącznie mają przeznaczyć na ten cel 800 mld USD.
600 mld dolarów zostanie przeznaczone na wykup papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami, z czego 100 mld USD na kupno obligacji zabezpieczanych kredytami hipotecznymi emitowanych przez Fannie Mae i Freddie Mac. W ten sposób amerykański skarb przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności konsumentów odciążając z tego ryzyka posiadające obligacje banki.
Natomiast 200 mld dolarów zostanie przeznaczone na odmrożenie rynku kredytów konsumenckich. Pieniądze zostaną przeznaczone na wykup papierów zabezpieczonych różnego rodzaju pożyczkami konsumenckim. Chodzi m.in. o karty kredytowe. - Ta pomoc już startuje - powiedział Paulson na konferencji prasowej.
Unia ogłosi plan w środę
W odpowiedzi na kryzys Komisja Europejska przyjmie w środę plan pobudzenia unijnej gospodarki, który ma skoordynować działania narodowe, dostosowane do potrzeb każdego z krajów UE. Według AFP, która dotarła do projektu dokumentu, plan pobudzenia gospodarczego ma trwać maksymalnie dwa lata (2009-2010). Po tym okresie kraje członkowskie będą musiały powrócić do średniookresowych celów równowagi budżetowej.
Źródło: bloomberg.com