Najnowsze

Najnowsze

Co da ci OFE?

Od nowego roku kobiety zaczną otrzymywać emerytury z tzw. II filara. Mężczyźni muszą na to poczekać jeszcze pięć lat. Podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawa o dożywotnich emeryturach kapitałowych określa zasady wypłacania emerytur gromadzonych na indywidualnych kontach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Polskiego Fiata kryzys nie rusza

Kryzys w motoryzacji, który doprowadził do długiej przerwy produkcyjnej we włoskich zakładach Fiata - oszczędził tyską fabrykę tego koncernu. Fabryka nie będzie wprawdzie pracować w okresie świąteczno-noworocznym, ale taka przerwa ma miejsce w Tychach co roku.

Komórki wracają do Korei Płn.

W Korei wielkie święto. Po czterech latach bez komórek - reżim Korei Północnej z celebrą wprowadza nową publiczną sieć komórkową. Zgodnie z zapowiedziami, już od wtorku obywatele będą mogli używać telefonów komórkowych - jeśli będzie ich na to stać. Nie wiadomo jednak co z turystami, którzy na czas pobytu w Korei swoje komórki muszą zostawiać na lotnisku.

TP: podział przyniesie 4 lata zastoju

- Decyzją jednego urzędnika zafundujemy sobie eksperyment na 40 milionach Polaków, którzy za 3-4 lata usłyszą "przepraszam", ale będzie już za późno - tak prezes TP SA Maciej Witucki skomentował propozycję UKE, by TP podzielić na część hurtową i detaliczną. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie za rok - zapowiedziała wcześniej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

Miliardy do wzięcia

Największy w historii Unii Europejskiej program operacyjny - właśnie zaczął działać. Do polskiej gospodarki docelowo ma trafić 28 miliardów euro. Pieniądze zostaną wydane głównie na projekty infrastrukturalne takie jak budowa dróg i autostrad oraz na inwestycje związane z ochroną środowiska.

J.W. Construction ukarane za podejście do klienta

J.W. Construction zapłaci 1,7 mln złotych kary za łamanie praw konsumenta w umowach z nabywcami mieszkań - decydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zakwestionował m.in. odmawianie klientom prawa do odstąpienia od umowy w przypadku zmiany ceny.

Gazprom biedniejszy o 1/3

Kryzys finansowy i spadek zapotrzebowania na energię nie oszczędziły rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. Wpływy firmy z eksportu gazu zmniejszą się w 2009 roku o 31,7 proc.

PKN Orlen bierze wszystko

Jak się okazuje, na kryzysie można również zarobić. Litwa - by ustabilizować swoje finanse - postanowiła sprzedać firmie PKN Orlen prawie 10 proc. udziałów w rafinerii w Możejkach (Mażeikiu Nafta). W ten sposób polski koncern stanie się jedynym udziałowcem tej rafinerii.

OPEC kusi Rosję

Przewodniczący OPEC, minister energetyki Algierii Szakib Chelil wyraził nadzieję, że Rosja dołączy do naftowego kartelu. Według niego, pozwoliłoby to "zwiększyć siłę" organizacji eksporterów ropy naftowej.

Inflacja słabsza, niż oczekiwali analitycy

Inflacja w listopadzie wyniosła 3,7 procent (licząc rok do roku) - podał GUS. To nieco mniej niż spodziewali się analitycy, którzy szacowali ją na 3,8 proc. Jeszcze w październiku inflacja wynosiła 4,2 proc. Jednak ekonomiści przestrzegają: wysoka inflacja może wrócić.

Mamy dioksyny w boczku z Irlandii

Badania Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach potwierdziły wcześniejsze obawy: w dwóch próbkach importowanego z Irlandii mięsa znaleziono dioksyny. Jak ustalono, skażone wyroby nie trafiły jeszcze do sklepów. Pozostałych 8 zbadanych próbek okazało się bezpieczne. Badania kolejnych trwają.

Oszukał trzysta osób przez internet

36-letni recydywista odpowiedzialny za wyłudzanie pieniędzy przez internet trafił do aresztu. Mężczyzna wystawiał w sklepie internetowym telewizory. Od chętnych na zakup kasował pieniądze. ale sprzętu im juz nie wysyłał.

Węgry: strajkują kolejarze

W całych Węgrzech stoi w poniedziałek transport kolejowy z powodu rozpoczętego w niedzielę strajku kolejarzy. Z zakłóceniami funkcjonuje także transport lotniczy na lotnisku Ferihegy, gdzie strajk trwa już 6. dzień - informują węgierskie portale.

"Pogrzeb zaufania do kapitalizmu"

Zapowiada się wyjątkowo gorący tydzień na Wall Street. Powód? Ujawnienie oszustwa Bernarda Maldoffa, prawdopodobnie w dziejach amerykańskiej giełdy. Teraz kolejne instytucje ogłaszają, jakie straty poniosły - jak się szacuje, ich suma może sięgnąć 50 miliardów dolarów. .

Koniec ery hipermarketów w Polsce?

Polakowi coraz bardziej nie po drodze do hipermarketu. W wielkich centrach handlowych spada sprzedaż, a ich dotychczasowa klientela kieruje się do drobnych kupców - informuje "Gazeta Wyborcza". Odstręczają nas długie kolejki, dużo wygodniej zajrzeć na bazar albo do osiedlowego sklepiku. Wyraźnie rośnie też sprzedaż przez internet.

Nad kreską, lecz niemrawo

Optymistyczny start i... zastój. Po pół godzinie notowań WIG 20 zatrzymał się na ponad 1,5-procentowym plusie. Zwyżkują także akcje spółek małych i średnich. Nieznaczne wzrosty zanotowały również czołowe giełdy w Europie - to znak, że na Stary Kontynet nie dotarły jeszcze niepokoje związane z aresztowaniem największego oszusta w historii Wall Street - Bernarda Madoffa.

Ropa w górę

Ropa naftowa w poniedziałek nieco drożeje na rynkach paliw. Jako powód analitycy wskazują spekulacje, że administracja prezydenta George'a W.Busha pomoże sektorowi motoryzacyjnemu. Jednocześnie nasilają się oczekiwania dużych cięć produkcji ropy przez OPEC.

Polski Mikołaj zamienił sanie na internet

Przybywa chętnych do świątecznych zakupów przez internet. W sieci prezentów pod choinkę będzie szukać w tym roku już dwa miliony Polaków - to o 2/3 więcej rok temu - szacuje "Rzeczpospolita". Jednocześnie ostrzega: poczta może sobie nie poradzić z przesyłkami.

Pół miliona zwolnień do Sylwestra?

Gwałtownie rośnie liczba osób zwalnianych przez międzynarodowych pracodawców. Tylko przez pierwsze dwa tygodnie grudnia zapowiedzieli oni zwolnienie 90 tys. osób, a do końca roku liczba ta może osiągnąć 500 tys. - alarmuje "Rzeczpospolita".

"Podział TP SA już przesądzony"

- Jestem przekonany, że decyzja o podziale Telekomunikacji Polskiej jest już podjęta - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prezes spółki Maciej Witucki. Swoją oficjalną decyzję Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawi w poniedziałek.

Afera na Wall Street

Inwestorzy na Wall Street gorączkowo próbują oszacować skutki aresztowania przez FBI byłego przewodniczącego rady nadzorczej Nasdaq Stock Market (publikującego indeks firm wysokiej technologii Nasdaq), 70-letniego Bernarda Madoffa. Jego przekręt może okazać się największym w historii. Jak dotąd...

Mało konkretów po szczycie klimatycznym

Po 12 dniach negocjacji, w sobotę na ranem w Poznaniu zakończyła się konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu. Największym sukcesem szczytu jest uzgodnienie uruchomienia Funduszu Adaptacyjnego, umożliwiającego krajom rozwijającym się przystosowanie do skutków zmian klimatu. Te jednak z przyjętego rozwiązania nie są do końca zadowolone.

Polski eksport rekordowo słabnie

Ekonomiczna prasa zaniepokojona: w październiku polski eksport był niższy niż rok wcześniej. Skala spadku nie była duża - spadek nieco przekroczył 1 procent - ale jeszcze we wrześniu notowaliśmy wzrost przekraczający 20 procent. Teraz także ekonomiści oczekiwali wzrostu, i to o 8-10 procent.

Bush jednak wspomoże motoryzacyjne giganty?

Administracja prezydenta Busha dała do zrozumienia, że gotowa jest ratować przed bankructwem koncerny samochodowe udzielając im awaryjnej pożyczki. Pieniądze prawdopodobnie będą pochodzić z pakietu 700 miliardów dolarów na pomoc dla sektora finansowego.

Etiuda rewelucyjna

Ciężkie czasy dla tanich. Tanich linii lotniczych. Bardzo twarde lądowanie centralwings - wizzair lądować gdzie nie będzie miał. Polski przewoźnik ze względu na trudną sytuację ekonomiczną spółki rozważa zwolnienia pracowników, a już w tej chwili wynagrodzenia wypłaca w transzach. Z kolei węgierskie linie lotnicze sprzeciwiają się decyzji Polskich Portów Lotniczych o zamknięciu Terminalu Etiuda, bo dla wizzaira oznacza to wzrost opłat lotniskowych, a dla klientów - podwyżki.

Świat bez Forda, GM I Chryslera?

Kolosy na glinianych kołach... kołach, z których w dodatku całkowicie uszło powietrze po wczorajszej decyzji amerykańskiego senatu. Decyzji, odrzucającej plan ratunkowy dla branży motoryzacyjnej, która może oznaczać - zezłomowanie sektora. Być może uda się jednak złapać oddech, jeśli wielkiej trójce pomoże amerykański rząd, co zapowiedział rzecznik amerykańskiego departamentu skarbu.

Klimat sukcesu

Polska może odetchnąć z ulgą - choć na razie nie będzie to oddech czystszym powietrzem - tak można podsumować wynik zakończonego w Brukseli unijnego szczytu. Nasz rząd uzyskał odroczenie do 2020 roku dla wdrażania przez Polskę pełnych płatności za prawa do emisji dwutlenku węgla. To oznacza, że powinniśmy uniknąć gwałtownych podwyżek cen prądu. A w dodatku nasz kraj dostanie wielomiliardowe unijne wsparcie na wdrażanie czystszej energii.

"To był wielki szwindel, sam oszukiwałem klientów"

Bernard Madoff, szanowany amerykański biznesmen, były przewodniczący rady nadzorczej NASDAQ oraz założyciel Bernard Madoff Investment Securities, został zatrzymany przez FBI. Powód? Podejrzenia o stworzenie największej w historii piramidy finansowej i zdefraudowanie 50 miliardów dolarów.

Brytyjczycy mniej latają

Brytyjczycy coraz mniej latają. O prawie 9 proc. zmniejszył się w listopadzie 2008 roku popyt na zagraniczne podróże lotnicze, w porównaniu z listopadem 2007 r. - wynika z opublikowanych w piątek danych British Airports Authority.