Polska może przyjąć europejska walutę w 2014 lub 15 roku, zaś kurs wymiany wyniesiesie około 4 złotych uważa wiceprezes NBP Witold Koziński. Jak ocenił na antenie TVN CNBC Biznes, do mechanizmu ERM2 wejdziemy za nieco ponad dwa lata.
- Decyzja odnośnie kursu zastąpienia jest jeszcze przed nami. Może on być ustalony według kursu rynkowego lub równowagi. Jesteśmy jeszcze kilka lat przed dyskusją na ten temat. W obecnej chwili wydaje się, że może być on zbliżony do 4 zł - powiedział Koziński w TVN CNBC.
Wiceprezes NBP dodał, że wprowadzenie euro będzie możliwe w 2014-2015 r. - Plan wprowadzenia euro powinien być gotowy w połowie 2010 r., a przypuszczalna data przyjęcia euro to 2014-2015 r. - stwierdził.
Teraz euro po 4,20
Zdaniem wiceprezesa Kozińskiego, kurs złotego w najbliższym czasie będzie oscylował w okolicach 4,20 za euro. - W najbliższym okresie złoty nie powinien się znacząco osłabić, kurs powinien fluktuować w granicach 4,20 za euro - ocenił. - W długim terminie złoty nie powinien się osłabić, oczywiście, jeśli w naszym regionie Europy nie wydarzy się nic nadzwyczajnego. Prawdopodobnie w dłuższym okresie złoty będzie miał tendencję do lekkiego umacniania się - dodał wiceprezes banku centralnego.
...a stopy postoją
Witold Koziński uważa, że do połowy 2010 r. nie powinno być podwyżek stóp procentowych, jeśli inflacja będzie spadać. - Inflacja w połowie 2010 r. powinna znaleźć się w okolicach celu i wydaje się, że do tego momentu nie będzie potrzeby podnoszenia stóp procentowych - powiedział.
Na początku listopada Koziński szacował, że w połowie 2010 roku inflacja osiągnie cel 2,5 proc., a Polska będzie spełniała kryterium inflacyjne z Maastricht.
W ubiegłym tygodniu rząd wydał rozporządzenie w sprawie powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro. Komitet ma opracowywać i przedstawiać rządowi propozycje działań lub wniosków mających na celu przygotowanie Polski do wprowadzenia euro. Będzie także współpracował z pełnomocnikiem rządu przy inicjowaniu i monitorowaniu działań organów administracji rządowej podejmowanych w celu przygotowania naszego kraju do wejścia do strefy euro.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES