Najnowsze

Najnowsze

Fundusz Pracy w tarapatach

W Funduszu Pracy może zabraknąć pieniędzy na realizację planowanych zadań - donosi "Gazeta Prawna". Resort pracy w trakcie ustalania jego planu finansowego nie uwzględnił wielu wydatków, które pojawiły się w styczniu 2009 r. W tej sytuacji pomysły takie, jak spłata zagrożonych kredytów hipotecznych ze środków Funduszu wydają się mało realistyczne.

Super-auta w wersji kryzysowej

Oszczędne rozwiązania w luksusowych samochodach - to sposób producentów najdroższych aut na świecie na walkę z pogłębiającym się kryzysem. Na otwartych dziś dla publiczności targach motoryzacyjnych w Genewie szefowie Rolls Royca i Lamborghini nawet nie próbują przekonywać, że sektor luksusowych aut jest odporny na globalne spowolnienie.

Koniec z krzyczącymi reklamami

Koniec z denerwującym zwyczajem nadawania reklam głośniej od reszty audycji telewizyjnych i radiowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadzi nowe zasady pomiaru głośności programów i bloków reklamowych, by widzowie nie musieli już ściszać telewizorów, kiedy zamiast filmu na ekranie pojawia się spot proszku do prania.

Chiny ratują Wall Street

Po pięciu dniach wyprzedaży papierów wartościowych inwestorzy na Wall Street nabrali nieco optymizmu do amerykańskiej gospodarki. Nowojorska giełda zanotowała wzrosty. Były konsekwencją m.in. zapowiedzi wsparcia dla gospodarki przez chiński rząd.

Rozwiązanie dla opcji

PiS złożył w Sejmie własny projekt ustawy o unieważnieniu opcji, którego głównym zamierzeniem będzie ujawnienie kulis tych transakcji nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych. Jak podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, partia złożyła propozycję, według której z chwilą, kiedy klient złoży oświadczenie o tym, że dostrzega nieuczciwe praktyki, będzie możliwe unieważnienie opcji

Wzrost bezrobocia w UE

Kryzys na światowych rynkach przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Czy polskim emigrantom trudniej będzie znaleźć pracę zagranicą? Czy mieszkańcy starej Unii Europejskiej również ruszą w poszukiwaniu pracy? Na te i inne pytania dotyczące bezrobocia odpowiadał ekonomista Banku Światowego, dr Jan Rutkowski

Rynki dla Opornych 04.03.2009

Pan Łukasz polecił nam zakup akcji spółki Vistula. Dzisiejsza sesja po silnym spadkowym trendzie zakończyła się formacją objęcia bessy. Czy będzie to zatem dobra inwestycja?

Nowa wojna gazowa?

Znów gorąco wokół gazu. Po styczniowym konflikcie na linii Rosja - Ukraina, teraz punkt zapalny przeniósł się do samego Kijowa. Do siedziby ukraińskiej spółki Naftohaz, która odpowiada między innymi za transport rosyjskiego gazu do Polski, wkroczyli uzbrojeni agenci ukraińskiej służby bezpieczeństwa. Tymczasem do naszego kraju wciąż nie dociera tyle gazu ile wynika z kontraktu.

Ceny rosną mimo kryzysu

Gospodarka zwalnia, ale ceny rosną. Coraz więcej płacimy nie tylko za towary w sklepach, ale również za prąd i gaz. W nieskomplikowanym procesie wydawania pieniędzy dość trudno zrozumieć jak skomplikowany proces kształtowania się cen może sprawić, że mimo wszystko rosnące ceny są dzisiaj w naszej gospodarce znacznie mniejszym złem, niż gwałtowne spadki cen.

Opcja polityczna

Wczoraj PiS - dzisiaj PSL. Pojawiają się nowe pomysły projektów rozwiązania problemu opcji walutowych, które mogą doprowadzić do bankructwa wiele nieźle do tej pory prosperujących firm. Pomysły przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowane wczoraj - dzisiaj ostro krytykowali posłowie rządzącej Platformy Obywatelskiej, a koalicyjny PSL złożył tymczasem własny projekt

Polskie tiry wyrzucone z Rosji

Rosja ograniczyła ze 190 tys. do 40 tys. liczbę pozwoleń transportowych dla polskich firm. W ten sposób ratuje miejsca pracy lokalnych przedsiębiorców. Jutro problem polskich transportowców będzie omawiany przez wiceministra infrastruktury - Tadeusza Jarmuziewicza w Moskwie. Polscy przewoźnicy krytykują ministerstwo za opieszałość - mają jednak nadzieję na korzystne dla nich i rychłe rozwiązanie

Dobre miesiące ZUS

Spore wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu i lutym tego roku to zasługa kilku czynników, między innymi "niewidocznego" jeszcze dla księgowości ZUS spadku zatrudnienia oraz relatywnie mniejszej liczby osób pobierających zasiłki i renty. Gościem TVN CNBC Biznes była Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS

Wyniki komputronika

komentarz do wyników za IV kwartał. W całym ubiegłym roku spółka miała 757,9 mln zł przychodów i 3,4 mln zł zysku netto – mniej niż przewidywano w prognozach rocznych. W programie Dzień na rynkach Wiceprezes Komputronika Jacek Piotrowski mówił też co będzie się dziać z cenami sprzętu komputerowego.

Bankowy tytuł egzekucyjny brzmi groźnie?

Czy bankowy tytuł egzekucyjny nie jest dla banków środkiem do nadużyć i pewnej bezbronności klienta względem banków? W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z mec. Jerzym Bańką ze Związku Banków Polskich oraz Przemysławem Cichulskim radcą prawnym z Business Centre Club

Pozwy zbiorowe

Ustawa o pozwach zbiorowych to wyjście dla przedsiębiorców, którzy wpadli w tarapaty w związku z opcjami walutowymi. Jednak, jak mówi gość TVN CNBC Biznes wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona, nowy instrument nadaje się do wykorzystania nie tylko w kontekście umów na opcje - dotyczy bowiem szerszego kręgu problematycznych kwestii w sprawach, kierowanych do sądu zbiorowo.

Podsumowanie

O alternatywach dla gospodarki światowej a także Polski w dobie światowego kryzysu. W TVN CNBC Biznes rozmawiali -dyrektor inwestycyjny NWA Investment Maciej Jakczyński i główny ekonomista Alpha Financial Services Sp. z o.o. Jacek Maliszewski.

Zbyt duze by upaść?

Pół miliona dolarów straty w minutę w IV kwartale - AIG się wali. Czy przywali Amerykę?

Żniwa dla windykatorów

Vindexus to firma windykacyjna, która wchodzi na giełdę. Spółka emituje 2,5 mln akcji, za które ma zamiar pozyskać 15 do 18 mln złotych. Prezes Vindexusa Andrzej Kulesza liczy na korzystny debiut: jak ocenia w rozmowie z TVN CNBC Biznes, obecny czas to dla firm windykacyjnych czas żniw.

Rynek obligacji w Polsce

O pomysłach jak rozwijać rynek obligacji w Polsce po to aby przedsiębiorcy mieli alternatywne źródło zdobywania pieniędzy w czasach kryzysu na rynkach finansowych rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Jackiem Jonakiem z Kancelarii Jonak.

Brat PIT

Kredyt na własne mieszkanie to nie tylko kłopoty, to również szansa na mniejsze podatki. pieniądze które płacimy bankowi w ramach rat możemy odliczyć od swoich podatków. Ale nie wszyscy i nie wszystkie, kto może zapłacić mniej - o tym marek klapa.

ERM2 i Europa

Koncepcje z anulowaniem umów na opcje i inne programy pomocowe, takie jak pożyczki państwa na spłatę kredytów hipotecznych są pomysłami populistycznymi - uważa prof. Andrzej Wojtyna z Rady Polityki Pieniężnej. Gość TVN CNBC Biznes stwierdził, że takie projekty - skumulowane - mogą mieć bardzo negatywny wpływ na finanse państwa. Z prof. Andrzejem Wojtyną rozmawiamy także o warunkach wejścia do ERM2 oraz problemach naszej gospodarki w oczach Europy Zachodniej.

Podsumowanie rynków

W ostatnim czasie na fali spekulacji dochodziło do sytuacji, że złotówka tracił nawet w stosunku do ukraińskiej hrywny. A w ciągu roku złoty osłabił się do forinta o 12,5%. W programie Dzień na rynkach naszym gościem był Marek Pokrywka, dyrektor wydziału operacyjnego DM BOŚ.

Nie wrzucajcie nas do jednego worka!

Nadzory bankowe z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, zaapelowały do państw członkowskich "starej" Unii Europejskiej, aby nie traktować ich jako jednorodnego regionu z tymi samymi problemami ekonomicznymi.

Korki kosztują miliardy... we&nbspWłoszech

40 miliardów euro tracą rocznie Włosi, stojąc w korkach ulicznych - tę statystykę podał w środę włoski Automobil Club po przeprowadzeniu badań i analizy sytuacji w czterech miastach - Rzymie, Mediolanie, Turynie i Genui.

Komputery będą bardziej zielone

W Hanowerze trwa CEBIT - największe na świecie targi technologiczne. Najważniejszym tematami tegorocznej imprezy jest ekologia i... globalny kryzys gospodarczy.

Pracodawcy prześwietlą pocztę pracowników

Fiński parlament przyjął kontrowersyjną ustawę zezwalającą pracodawcom na monitorowanie elektronicznej poczty pracowników, jeśli podejrzewają ich o działanie na niekorzyść firmy. Tamtejsze media nowe przepisy określiły mianem "Lex Nokia", od nazwy telekomunikacyjnego giganta, który ponoć lobbował za ustawą.

Naftohaz zaczął płacić

Ukraiński Naftohaz zaczął przelewać rosyjskiemu Gazpromowi pieniądze za gaz dostarczony na Ukrainę w lutym - podał po południu rzecznik ukraińskiej spółki paliwowej Wałentyn Zemlanski. Dziś w Kijowie siły specjalne przeprowadziły nalot na siedzibę Naftohazu, prawdopodobnie by zablokować rozliczenia firmy z rosyjskim Gazpromem.

Prezydent chce uelastycznić prawo

- Być może w czasach kryzysu są potrzebne jakieś formy uelastycznienia prawa pracy, ale jedynie przejściowo i niejako pod kontrolą związków zawodowych - zastanawiał się prezydent Lech Kaczyński w obecności związkowców.

"Wejście do ERM2 teraz korzystniejsze"

Obecny kurs złotego w kontekście wejścia do mechanizmu ERM2 jest korzystniejszy niż kurs sprzed pół roku - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Ale - jak podkreśla - prócz stanowiska Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, ważna będzie także ocena położenia polskich eksporterów i pracowników.

Irlandia: 10 proc. bez pracy

Bezrobocie w Irlandii w lutym w dalszym ciągu rosło, osiągając 10,4 proc., co stanowi rekordowy poziom od października 1997 roku - wynika z opublikowanych w środę danych Centralnego Urzędu Statystycznego.