Najnowsze

Najnowsze

Skrzypek: Inflacja w celu, PKB powyżej 1 procenta

- W połowie 2010 roku inflacja spadnie do ok. 2,5 proc., czyli celu inflacyjnego RPP - przewiduje prezes NBP Sławomir Skrzypek. Po środkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej szef banku centralnego powiedział, że ocenia wzrost polskiego PKB w III kwartale na 1,4-1,5 proc., a w całym roku PKB na więcej niż 1 proc.

Sovereign Capital chce przejąć Swarzędz

Rada nadzorcza Swarzędza kazała likwidatorowi spółki ustalić szczegóły oferty Sovereign Capital, bo na razie jest ona bardzo ogólna. O szczegóły oferty Robert Stanilewicz w "Dniu na rynkach" pytał likwidatora Swarzędza Marka Kamińskiego.

Mieszkania za złotówkę tylko do końca roku

Jeszcze tylko przez dwa miesiące posiadacze spółdzielczych mieszkań lokatorskich mogą wykupić je za symboliczną złotówkę. Jeżeli ktoś zrobi to po 1 stycznia, będzie musiał zapłacić normalną cenę rynkową, pomniejszoną jedynie o koszty zużycia lokalu.

Google da darmową nawigację GPS. Androidom.

Google oferuje producentom telefonów komórkowych pełny - i darmowy - system nawigacji GPS, oparty na Google Maps. Odpowiednie oprogramowanie po raz pierwszy znajdzie się w aparacie "Droid" firmy Motorola, który w nadchodzącym tygodniu zacznie sprzedawać amerykańska sieć Verizon.

Jaka czeka nas emerytura?

Z wyliczeń ekspertów wynika, że bez podwyższenia wieku emerytalnego za 15-20 lat może zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur i rent. Główną tego przyczyną jest demografia. Wraz z upływem lat co raz mniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać na co raz większą liczbę emerytów.

Polska rośnie w oczach Banku Światowego

Bank Światowy podnosi prognozę wzrostu PKB Polski w 2009 roku z 0,5 proc. do 1,1 proc. Według Banku w przyszłym roku polska gospodarka urośnie o 1,3 proc. Jednocześnie odnotowano, że jako jedyny kraj w Unii mieliśmy na przestrzeni trzech ostatnich kwartałów wzrost gospodarczy.

Polskie stopy stoją w miejscu

Niespodzianki nie było: Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w komunikacie. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

Gazowe porozumienie z Rosją na finiszu

Stawki tranzytowe są ostatnim, niezamkniętym punktem polsko-rosyjskich negocjacji gazowych. Rzeczniczka PGNiG poinformowała, że rozmowy będą kontynuowane we czwartek. Już uzgodniono radykalne zwiększenie rosyjskich dostaw - i to na 15 lat.

Motywacja w firmie

O tym jak być bardziej wydajnym i w jaki sposób czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Moniką Dębicką z International Association for Human Values.

Celnicy alarmują: hazard puszczony samopas

Od początku listopada hazard w Polsce ma być w całości kontrolowany przez celników. Izby celne mają wydawać pozwolenia na jego prowadzenie, ściągać podatki, a także ścigać nieuczciwych przedsiębiorców. - Nie mamy do tego ani narzędzi, ani środków - alarmuje Związek Zawodowy Celnicy PL w liście do premiera.

Emerytem być? To w Austrii!

Najlepiej emerytom żyje się w Austrii, Tajlandii i we Włoszech - wynika z międzynarodowego sondażu, przeprowadzonego dla amerykańskiego pisma "Forbes".

Zamiast prezydenta i premiera wożą pasażerów LOT

Na razie nie będzie nowych samolotów dla prezydenta i premiera - informuje "Polityka" na swoich stronach internetowych. Zapowiadany od dawna zakup za pośrednictwem PLL LOT przez rząd dwóch embraerów został wstrzymany. Powód? Brak pieniędzy na... dokumentację skomplikowanej transakcji.

MFW: Polska może notować wzrost gospodarczy wyższy niż 4 %

Ministerstwo Gospodarki podniosło prognozy, dotyczące wzrostu gospodarczego. Polska gospodarka przyspiesza także z perspektywy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który najpierw wycofał się z zapowiedzi niewielkiej recesji w Polsce, a teraz zapowiada dobre czasy dla polskiej gospodarki. W TVN CNBC Biznes mówi o nich Katarzyna Zajdel-Kurowska, polski przedstawiciel w MFW.

Już tylko jeden do Volvo

Volvo dla chińskiego Geely Automobile. Ford ogłosił, że ta firma jest obecnie preferowanym nabywcą dla szwedzkiej dotąd marki Volvo - czyli w praktyce zawęził liczbę potencjalnych nabywców do jednego. Według agencji Reutera ostateczne porozumienie zostanie jednak podpisane dopiero za kilka miesięcy.

III kwartał Jutrzenki

Grupa Jutrzenka zanotuje w III kwartale przychód od 143 do 155 mln złotych, co oznacza wzrost od 2 do 10%. Pomimo rozbieżności prognoz spółka powinna zanotować zysk netto około 10 mln złotych. Na pytania o wyniki Jutrzenki i o prognozy na kolejne kwartały Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na rynkach" Jana Kolańskiego, prezesa spółki.

18 ton węgla przed biurem premiera

Ekolodzy z Greenpeace wzmagają naciski na europejskich przywódców przeciwko energetyce opartej na węglu. Na szwedzkiego premiera naciskają niemal dosłownie: przed wejściem do jego siedziby pojawiła się hałda 18 ton węgla.

Norwegia już nie boi się kryzysu

Norweski bank centralny, jako pierwszy w Europie, zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. W środę podniósł cenę swojego kredytu z 1,25 do 1,5 proc. Decyzja, choć zgodna z oczekiwaniami rynku, potwierdza, że sytuacja na rynku finansowym ulega poprawie, a w gospodarce pieniądz krąży coraz szybciej.

Debiut Asseco

28 października Asseco South Eastern Europe zadebiutowało na warszawskim parkiecie jednak na razie można mieć wątpliwości co do płynności spółki. O szczegóły debiutu i o prognozy dla Asseco Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na rynkach" prezesa firmy Piotra Jeleńskiego.

Telekomunikacyjny gigant z zadyszką

Telekomunikacja Polska poniżej oczekiwań rynku. Największy polski operator zakończył III kwartał z prawie dwukrotnie niższym zyskiem netto niż przed rokiem. TP SA wypracowała wynik na poziomie 327 mln złotych - to o 293 mln mniej niż w III kw. zeszłego roku.

Dobre wyniki Bogdanki

Grupa "Bogdanka" jest pewna realizacji prognoz na rok 2009. 10 listopada zostaną ogłoszone wyniki spółki za III kwartał. O przyszłość "Bogdanki" Mikołaj Kunica pytał prezesa grupy Mirosława Tarasa.

Jeszcze za wcześnie na piwko

Trzeci do co wielkości browar na świecie Heineken podnosi prognozy i spodziewa się dwycufrowego wzrostu zysku w tym roku. Po to, by go wypracować, Heineken obniża koszty i utrzymuje na tyle wysokie ceny, by zniwelować spadki sprzedaży piwa.

Huebner atakuje Barroso

"Czy zamierza pan dokonać kroku wstecz i wyeliminować z budżetu UE regiony, mimo że wcześniej postrzegał Pan ich rolę jako kluczową?" - pyta retorycznie Danuta Huebner w liście wysłanym do szefa Komisji Europejskiej. Szefowa Komisji ds. Regionalnych PE zaprotestowała przeciw propozycjom reformy budżetu UE po roku 2013. Reforma oznacza radykalne cięcia funduszy regionalnych.

Prognozy Centrum Klima

Centrum Klima zdecydowała się na nową emisję akcji w cenie 10,50 zł. Firma była zmuszona do takiego kroku niechęcią banków do udzielania kredytów. O podsumowanie III kwartału i sytuację Centrum Klima w "Dniu na rynkach" Mikołaj Kunica pytał prezesa firmy Marka Perendyka.

Stal przyniosła zyski

Największy na świecie producent stali i właściciel największych polskich hut poinformował o osiągnięciu 903 mln USD zysku w trzecim kwartale. To jego pierwszy zysk po trzech kwartałach strat - podaje pb.pl.

Rząd myśli, jak obniżyć nam emerytury

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa zmiany w podziale składek między OFE i ZUS. Większa ich część miałaby wpływać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a mniejsza do Otwartych Funduszy Emerytalnych - proponuje szefowa resortu pracy. Giełda nie załatwi nam - bez pracy - świetlanej przyszłości - tłumaczyła w TVN CNBC Biznes Jolanta Fedak.

Pakiet (anty)kryzysowy

Będą zmiany w pakiecie antykryzysowym. O rządową pomoc wystąpiło zaledwie 29 przedsiębiorców a dofinansowanie przyznano na razie tylko jednemu. O szczegóły zmian w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak.

Kłopoty z gazem

PGNiG będzie negocjować z Gazpromem stawki za tranzyt gazu z Rosji do Niemiec. We wtorek, 27 października wicepremier Waldemar Pawlak przyznał, ze osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie dodatkowych dostaw od przyszłego roku a także podziału udziałów w EuRoPol Gazie i wydłużenia do 2037 roku kontraktu jamajskiego. O szczegóły porozumienia w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał Janusza Steinhoffa, byłego ministra gospodarki.

Akcje PGE poszły jak ciepłe bułeczki

Oferta publiczna akcji PGE przeszła wszelkie oczekiwania. Inwestorzy indywidualni chcieli kupić akcje za 25,6 mld zł. Dostaną tylko 3,5 akcji ze 100, na które się zapisali, co oznacza, że redukcja zapisów wyniosła 96,5 proc.

Niepełnosprawni w pracy

28 października odbędzie pod patronatem TVN CNBC Biznes konferencja "Włącz korzyści", na której zostaną poruszone problemy związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. O sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał Włodzimierza Sobczaka prezesa Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Reklama ożyje za dwa lata

W przyszłym roku rynek reklamy się ustabilizuje, natomiast w 2011 może nastąpić już wzrost - przewiduje, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl, prezes ZenithOptimedia Jakub Potrzebowski. Według niego, wciąż niedocenianym przez reklamodawców medium jest internet.