Najnowsze

Najnowsze

"Polska i świat najgorsze mają przed sobą"

- Zbliża się druga fala kryzysu, która mocno zmoczy także Polskę - uważają analitycy duńskiego Saxo Banku cytowani przez "Puls Biznesu". I chociaż nie są obecnie jedynymi pesymistami w gospodarczym świecie, to ich prognozy są prawie zawsze czarne, ale - co gorsza - często prawdziwe.

Niemiecka prasa: Magna nie taka pewna

Niemiecka kanclerz Angela Merkel entuzjastycznie komentowała przejęcie Opla przez kanadyjską Magnę i rosyjski Sbierbank. Niemiecka prasa jest już nieco bardziej ostrożna. "Przed Oplem ciężkie lata" - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung", a inne media dodają: to jeszcze nie koniec negocjacji! Mogą się pojawić takie warunki, których Magna nie przyjmie. Ale - już po wyborach.

Operatorzy idą w ślady o. Rydzyka

To, co świat odkrył już jakiś czas temu, w Polsce pierwszy podchwycił o. Tadeusz Rydzyk, tworząc wraz operatorem CenterNet sieć "W Rodzinie". Oferowane w niej telefony nie są gadżetami, ale mają... duży wyświetlacz - idealny dla osób starszych. Według "Forsalu", teraz inni operatorzy zaczynają dostrzegać potencjał, jaki dla ich biznesu drzemie w seniorach.

Małe szanse na produkcję w stoczniach

Stocznie w Szczecinie i Gdyni nie będą kontynuowały produkcji statków – przyznaje minister skarbu Aleksander Grad w Polskim Radiu. Grad stanie dziś przed sejmem, by wytłumaczyć się z sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym.

Rynkowa gorączka

O tym co działo się na rynku euro i dolara w czwartkowe popołudnie a także o prognozach dla złotego mówił Ernest Pytlarczyk - główny analityk BRE Banku w programie "Rynki dnia.

Jak bułki, to tylko przez internet

Przyszłość e-handlu leży w delikatesach? Eksperci z Gemiusa nie wykluczają takiego scenariusza, powołując się na własne, opublikowane niedawno badania "E-commerce w Polsce". Badania wykazały, że w tym roku na zakupy w sieci Polacy wydadzą nawet 15 mld złotych.

Partnerstwo Publiczno-Prywatne

Partnerstwo Publiczno-Prywatne czyli świadczenie usług pożytku publicznego przez podmioty prywatne jest usankcjonowaną prawem polskim formą, współpracy prywatnych przedsiębiorców wspartych prywatnym kapitałem z sektorem publicznym na wszystkich szczeblach. Zdaniem Ireny Herbst z Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która była gościem Marka Tejchmana, przede wszystkim niezbędna jest edukacja władz.

Konkurencyjność regionów - Małopolska

Małopolska jest jedynym województwem które zanotowało przyrost miejsc pracy. Jak powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela w regionie jest około 300 tysięcy podmiotów gospodarczych. W programie "Rynki Dnia" gościem Marka Tejchmana był wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela.

PGE stawia na atom

Polska Grupa Energetyczna S.A. jest największą firma energetyczna w Polsce. Obecnie w planach ma budowę dwóch elektrowni atomowych. W 2010 roku PGE planuje powołać spółki celowe do budowy pierwszej atomowej elektrowni w Polsce. O szczegółach z prezesem PGE Tomaszem Zadrogą rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia".

Inwestorzy wybierają Zachodniomorskie

Dogodne położenie i duży potencjał - min. takie zalety województwa zachodniopomorskiego doceniają iwestorzy - podkreślał w magazynie "Rynki Dnia" marszałek województwa zachodniopomorskiego. Województwo jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o ilość przedsiębiorstw na tysiąc mieszkańców. O sposobach na przyciągnięcie inwestorów z Władysławem Husejko rozmawiał Marek Tejchman.

Rostowski: to chwilowe

Minister finansów spokojny o kondycję złotego. Polska waluta stracił na wartości po zaleceniu sprzedaży polskich obligacji wystosowanym do klientów przez analityków banku BNP Paribas. Rekomendacja wynikała ze wzrostu deficytu i prognozy, że w przyszłości rentowność obligacji będzie wyższa. Jacek Rostowski zapewniał w magazynie "Bilans", że reakcja na złotym była chwilowa.

Opel dla Magny

General Motors sprzeda Opla austriacko-kanadyjskiemu konsorcjum Magna. Według nowych ustaleń Magna zamknie fabrykę Opla w belgijskiej Antwerpii, ale zakłady w niemieckim Eisenach mają nadal produkować samochody. Co będzie z polskimi Gliwicami, na razie nie wiadomo. O komentarz poprosiliśmy Rafała Orłowskiego z Automotive Suppliers.pl

Obligacje drogowe na rynku w październiku

Bank Gospodarstwa Krajowego chce jeszcze na początku października przeprowadzić pierwszą emisję nowych obligacji na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego - dowiedziała się "Gazeta Prawna".

Uczelnie powalczą o pieniądze

Od 2011 roku najlepsze polskie uczelnie mają walczyć o status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Wraz z tytułem dostawałyby zaś przywileje i pieniądze.

Z Warszawy do Krakowa szybciej się nie da

PKP chce wrócić do czasów, kiedy z Warszawy do Krakowa pociąg jechał 2,5 godziny. Zmianę "na lepsze" koleje zapowiadają od grudnia, ale dodają też: szybciej nie będzie jeszcze przez co najmniej trzy lata - dowiaduje się "Dziennik Polski".

Polska giełda to potęga

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych - największą giełdą regionu. - Co miesiąc napływają dane, które to potwierdzają - mówił prezes GPW Ludwik Sobolewski w TVN CNBC Biznes.

Rostowski uspokaja przyszłych emerytów

Na koniec tego roku, dzięki prywatyzacji w Funduszu Rezerwy Demograficznej będzie 9,7 mld zł, nie będzie uszczerbku dla poziomu funduszu także w przyszłych latach - zapewniał minister finansów Jacek Rostowski w TVN CNBC Biznes. Pomysł rządu, zapisany we wstępnym projekcie budżetu, by łatać dziurę w budżecie pieniędzmi z rezerwy dla przyszłych polskich emerytów, budzi kontrowersje.

Gudzowaty chce, by premier go bronił

Rząd wysyła sygnały, że jest w stanie złożyć Aleksandra Gudzowatego na ołtarzu porozumienia z Rosją w sprawie dostaw gazu. A sam biznesmen apeluje do premiera o pomoc i obronę przed "niesprawiedliwą agresją". - Należy zadbać, by gaz nie stał się instrumentem nacisku politycznego - pisze Gudzowaty w liście otwartym do Donalda Tuska.

"Zielony" Sarko przekonuje do podatku

Francuzi się spierają, a ich prezydent Nicolas Sarkozy zapewnia: - Obowiązujący od przyszłego roku we Francji podatek od emisji C02 to strategiczny wybór państwa, który pozwoli skłonić obywateli do większej troski o środowisko naturalne. I podaje szczegóły projektu.

Magna ma Opla. Merkel się cieszy

General Motors sprzedał Opla kanadyjskiej Magnie. Magna/Sbierbank dostanie tym samym 55 proc. udziałów, 10 proc. trafi do pracowników, a 35 proc. pozostanie w rękach GM. - Zrobiliśmy duży krok do przodu, który oznacza nowy początek dla Opla - mówi kanclerz Niemiec Angela Merkel, która pierwsza poinformowała o decyzji koncernu.

Złoty słabszy, ale stabilny

Złoty tracił wobec euro i dolara niemal cały czwartek. Wahania kursu zawdzięczamy m.in. zaleceniu analityków BNP Paribas dla klientów tego banku, by sprzedawali polskie obligacje. Ale także obawom związanym z przyszłorocznym budżetem i przewidywanym rekordowym deficytem. Złotemu nie pomógł też spadek wartości euro wobec dolara.

NBP chce więcej kredytów dla firm

Narodowy Bank Polski chce pomóc bankom udzielać więcej kredytów dla firm. Nie będzie mógł jednak tego zrobić bez zmiany prawa. Bank centralny opracował więc projekt ustawy ws. powołania Funduszu Rozwoju Systemu Bankowego (FRSB). - Wierzę, że przy poparciu pana premiera, pana prezydenta, ministra finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, zmiany będą możliwe do wdrożenia - mówi szef NBP Sławomir Skrzypek.

Unia pomoże rozbudować fabrykę Della

Komisja Europejska zgodzi się na pomoc publiczną w wysokości 52,7 mln euro na rozbudowę zakładu komputerowego koncernu Dell w Łodzi - podaje PAP powołując się na informacje eurodeputowanego z Łodzi Jacka Saryusz-Wolskiego (PO).

Będą stacje paliw na opolskim odcinku A4

Na opolskim odcinku autostrady A4 jest osiem tzw. MOP-ów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych, ale dotąd nie było... ani stacji paliw, ani restauracji. Właśnie ruszyła budowa stacji benzynowych. Na razie dwóch.

Rząd: interesy Polski i Rosji nie są sprzeczne

- Polsce zależy na kupnie dodatkowych ilości gazu, Rosjanom na uproszczeniu struktury własnościowej EuRoPol Gazu. Każda ze stron ma w tych negocjacjach coś do załatwienia, ale nie są to sprzeczne interesy, dlatego porozumienie na jesieni jest bardzo prawdopodobne - uważa główny doradca premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego Maciej Woźniak.

Co robić, "by uniknąć katastrofy"?

Ma pokazać "co należy zrobić, aby uniknąć katastrofy" i zawierać "plan zejścia z deficytem". Dwuletni plan konsolidacji finansów publicznych - jak deklaruje szef doradców premiera Michał Boni - zostanie przedstawiony w ciągu kilku tygodni.

Gazem z Polski do Czech i z powrotem

Powstanie połączenie gazowe pomiędzy Polską a Czechami. W tej sprawie działają razem operator gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz czeski operator systemu przesyłowego RWE Trans Net. Do połączenia systemów gazowych ma dojść w okolicach Cieszyna - informuje IAR.

Ocena polskiej gospodarki stabilna

Fitch - jedna z najbardziej prestiżowych agencji ratingowych na świecie - nie zamierza na razie zmieniać swoich prognoz dla polskiej gospodarki. Jak jednak podkreśla prezes Fitch Polska Piotr Kowalski, agencja oczekuje od rządu przedstawienia planów zbicia gigantycznego deficytu budżetowego.

Zamówienia publiczne w Mostostalu

Ruszają zamówienia publiczne, szczególnie przy budowie dróg. Większe problemy są z inwestycjami kolejowymi. Jedna piąta przyszłorocznych kontraktów Mostostalu, będzie pochodzić z zamówień publicznych. Wartość tych kontraktów Prezes szacuje na ponad miliard złotych. Na temat sytuacji w firmie rozmawiał prezes Polimeksu-Mostostal, Konrad Jaskóła.