Najnowsze

Najnowsze

Deficyt obrotów bieżących w dół

Po raz pierwszy od stycznia tego roku Polska zanotowała deficyt obrotów bieżących. Wyniósł on 565 mln euro. Analitycy ankietowani przez agencje Reutera oczekiwali nadwyżki w wysokości 215 mln. Wartość eksportu wyniosła 8 mld 209 mln euro - to o 23,9% gorzej niż rok wcześniej - ale licząc w złotych o 0,5% lepiej. O znaczeniu tej informacji dla rynku w magazynie "90 minut" z głównym ekonomistą PKO BP, Łukaszem Tarnawą rozmawiał Rafał Wojda.

Kasa adwokata

O wprowadzeniu kas fiskalnych dla prawników i lekarzy mówi się od lat. Zapowiadają to kolejne rządy i kolejni ministrowie finansów. Tymczasem usługi prawnicze wciąż znajdują się na kolejnych listach usług zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot należnego VAT za pomocą kas rejestrujących. Czy wprowadzenie kas fiskalnych dla wolnych zawodów to dobry pomysł i czy spowoduje wzrost wpływów podatkowych? Pytaliśmy o to mecenasa Michała Wołoszańskiego z kancelarii Wołoszański, Rożko i Partnerzy.

Polska gospodarka oczami prof. Balcerowicza

Polska zieloną wyspą na mapie wzrostu gospodarczego Europy. Jednak tak niska dynamika wzrostu gospodarczego nie jest zadowalająca na dłuższą metę. O prognozach dla polskiej gospodarki z profesorem Leszkiem Balcerowiczem w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

"Jest gorzej, niż przed upadkiem Lehman Brothers"

Problemy sektora bankowego są teraz większe niż przed upadkiem banku Lehman Brothers - uważa Joseph Stiglitz. Laureat nagrody Nobla z dziedziny ekonomii twierdzi, że amerykański rząd i regulatorzy rynku wcale nie poradzili sobie z naprawą systemu finansowego.

22 tys. absolwentów nie dostało pracy

Prawdziwy dramat: w ciągu roku ponad 22 tysiące świeżo upieczonych absolwentów nie znalazło pracy - alarmuje "Puls Biznesu". Jako główny powód - oprócz kryzysu - wskazuje niedopasowanie oferty szkół do potrzeb gospodarki.

"Dziennik" i "Gazeta Prawna" już razem

W polskich kioskach pojawiła się nowa codzienna gazeta - tytuł powstały z fuzji "Dziennika" i "Gazety Prawnej". Nowe pismo "ma z założenia odziedziczyć najlepszą część spuścizny obu gazet" - zapewnia naczelny gazety Michał Kobosko.

Obama przemówi w rocznicę początku kryzysu

Rocznicę upadłości banku Lehman Brothers - uważanej za początek światowego kryzysu finansowego - wybrał Barack Obama na termin swego przemówienie o reformie finansów. BBC wyliczyło, że państwa z G-20 wydały w ciągu roku 11 bilionów dolarów, by opanować skutki kryzysu.

Mimo kryzysu nie dostali po kieszeni

Mimo kryzysu polscy kapitaliści nie powinni narzekać - pisze gazeta "Parkiet". Jak wylicza, znaczący akcjonariusze indywidualni spółek giełdowych zgarnęli w tym roku ponad 500 mln złotych.

P.o. prezesa ZUS nielegalna?

Premier nie miał podstaw do powierzenia Elżbiecie Łopacińskiej obowiązków prezesa ZUS, bo nie ma odpowiednich przepisów - dowodzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Będą ostre cięcia etatów u Opla

Firma Magna, która wraz z rosyjskim Sbierbankiem ma kupić Opla od General Motors, zapowiada likwidację 10,5 tys. miejsc pracy w koncernie. Z tej liczby 4,5 tys. osób ma zostać zwolnionych w Niemczech.

Turkmeni utrą nosa Rosji?

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow oświadczył, że zasoby gazu, jakimi dysponuje jego kraj, są wystarczająco duże, by wysyłać ten surowiec planowanym gazociągiem Nabucco. Te słowa na pewno nie spodobają się Rosji, bowiem Nabucco ma być konkurentem dla jej gazociągów.

Kryzys się skończył? "To niebezpieczne myślenie"

- W zbyt wielu głowach - nie tylko zwykłych obywateli, lecz także czołowych polityków - kryzys już się skończył. Takie myślenie jest jednak niebezpieczne. Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy wciąż trwa - przestrzega na łamach niemieckiego "Spiegla" prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn.

Pracownik goni szefa. Na razie tylko w procentach

Pensja szeregowego pracownika w polskiej firmie produkcyjnej wzrosła w I półroczu 2009 roku o 11 procent. To ponad dwa razy więcej niż u szefostwa – zauważa "Rzeczpospolita". Choć procentowa statystyka nie wygląda optymistycznie dla dyrektorów, jednak osoby z kadry zarządzającej nie mają się czym martwić. Ich średnia pensja przekroczyła już 20 tysięcy złotych.

Autostradowe protesty oddalone

Wszystkie protesty złożone po rozstrzygnięciu przetargu na projekt i budowę 91 km fragmentu autostrady A2 ze Strykowa do Konotopy pod Warszawą zostały oddalone - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Umowy z wybranymi wykonawcami mają zostać podpisane na przełomie września i października.

111 miliardów dolarów w jeden miesiąc

Deficyt budżetu Stanów Zjednoczonych w sierpniu pobił rekord wszech czasów: w ciągu tego miesiąca wyniósł 111,4 miliardów dolarów. Suma deficytu za 11 miesięcy bieżącego roku budżetowego wyniosła 1,378 biliona dolarów. Rok budżetowy w USA kończy się we wrześniu.

Fiskus podgoli palaczy

Od Nowego Roku akcyza na papierosy wzrośnie o około 2,6 proc. W 2010 roku MF nie planuje wzrostu stawki akcyzy na alkohol i paliwa - zapowiada wiceminister finansów Jacek Kapica. Czy jednak ta ostatnia obietnica się spełni?

A może światowy podatek?

Niemieccy socjaldemokraci wezwali do wprowadzenia globalnego podatku od transakcji finansowych. Miałaby to być forma obciążenia banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych i inwestycyjnych kosztami walki ze światowym kryzysem gospodarczym.

"Rozszerzenie Unii pomogło walczyć z kryzysem"

Polska jest motorem wzrostu w Unii Europejskiej, a jej gospodarka wzmacnia się od czasu członkostwa - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen występując w Krynicy. Polityka uhonorowano nagrodą specjalną XIX Forum Ekonomicznego.

Pierwsza internetowa wyszukiwarka dla wyznawców islamu

W Sieci pojawiła się pierwsza internetowa wyszukiwarka, która ma dawać wyniki godne oglądania przez wyznawców prawowiernych islamu. Próba wpisania np. słowa "beer" kończą się ostrzeżeniem, że wyniki zostały zaklasyfikowane jako nieodpowiednie. Ale polskie "piwo" na indeks jeszcze nie trafiło...

Belgowie: Trzeba przyjrzeć się sprzedaży Opla

Rząd Belgii wzywa Komisję Europejską do zbadania, czy Niemcy nie dopuściły się protekcjonizmu przy transakcji sprzedaży Opla. Zaniepokojenie brukselskiego rządu wywołują zapowiedzi utrzymania czterech niemieckich fabryk koncernu, a zamknięcia tej w Antwerpii. Komisja Europejska zapowiada, że "bardzo dokładnie" sprawdzi umowę.

Bogacze zapłacili 11 bilionów dolarów za kryzys

Największe gospodarki świata uzyskały od swych rządów "doping" w łącznej wysokości 10,8 biliona dolarów publicznych pieniędzy - wyliczyło BBC na podstawie danych MFW. Oznacza to średnio ponad 10 tysięcy dolarów na każdego mieszkańca tych krajów.

W Gliwicach boją się Niemców. Premier uspokaja

Magna przejmuje udziały w Oplu, a co z polską fabryką? Według ekspertów, gliwicki zakład nie musi się obawiać likwidacji, ale restrukturyzacji nie uniknie. Premier Donald Tusk uspokaja, że z jego rozmów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Rosji Władimirem Putinem wynika, że nie ma intencji zamykania fabryki.

Jak ZUS legitymacje kupuje

ZUS forsował najdroższą ofertę przy wyborze dostawcy kart-identyfikatorów dla emerytów - pisze "Rzeczpospolita". Wycofał się dopiero po interwencji posła PO Antoniego Mężydły. ZUS prostuje: przetarg trwa, rozstrzygnięcia nie ma - a odrzucana oferta miała błędy formalne.

Grad obala stoczniowe mity i czeka na NIK

- Stocznie Szczecin i Gdynia w listopadzie 2007 roku spełniały przesłanki do ogłoszenia upadłości - mówił w Sejmie minister skarbu Aleksander Grad. Przypomniał też raport NIK na temat sytuacji stoczni w latach 2005 -2007, piętnujący ówczesne rządy. Dodał, że czeka na kontrolę lat 2008-2009, której wyników nie zamierza ukrywać. Po tym stwierdzeniu PiS oświadczyło, że na razie nie złoży wniosku o odwołanie ministra.

Nieoczekiwany deficyt obrotów wstrząsnął złotym

Na rachunku obrotów bieżących w lipcu odnotowano deficyt w wysokości 565 mln euro wobec 459 mln euro nadwyżki miesiąc wcześniej - poinformował Narodowy Bank Polski. Deficyt pogrążył głównie eksport. Po publikacji tych danych nasza waluta, i tak słabnąca w ostatnich dniach, potaniała jeszcze bardziej. Potem zaczęła jednak odrabiać straty.

Budowa statków w Polsce

Wygląda na to że Stocznia Gdańska złapała wiatr w żagle i będzie miała pokaźne plany inwestycyjne. W programie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z Arkadiuszem Aszykiem ze stoczni Gdańsk na temat tego jak można w Polsce budować statki, bo okazuje się że można.

Hotel bez gwiazdek

Branża turystyczno-hotelarska na świecie odczuwa skutki kryzysu gospodarczego. Także w Polsce właściciele wielkich sieci weryfikują plany inwestycyjne. O to jak jest źle pytaliśmy w programie "Pieniądze od rana" dyrektora biura fundacji Polish Prestige Hotels Czesława Kisza.

Jeszcze kawałek drogi dla Poznania

Wojewoda Wielkopolski wydał pozwolenie na budowę drugiego, północnego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania - oświadczył w piątek rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

Dziwne głosowanie SLD ws. KRRiT

Sejm odrzucił w piątek sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w ubiegłym roku. Wcześniej dokument odrzucił Senat. Jeśli to samo zrobi prezydent - kadencja Rady wygaśnie po dwóch tygodniach. Głosowanie skończyło się tak, jak przewidywano, ale jego przebieg był zaskakujący. Wszystko za sprawą Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Partnerzy do atomu będą gotowi za rok

W październiku przyszłego roku chcemy mieć wybraną technologię i partnerów do konsorcjum odpowiedzialnego za budowę pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce - powiedział PAP w piątek w Krynicy wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Topolnicki. Dodał, że w PGE rozpoczęto prace grupy roboczej odpowiedzialnej za ustanowienie takiego konsorcjum.