Najnowsze

Najnowsze

Chcecie ładnych dworców? To za nie zapłaćcie

Każdy, kto chociaż raz był na Dworcu Centralnym w Warszawie czy w Katowicach, Wrocławiu, Zabrzu, nie mówiąc już o Olsztynie czy Poznaniu, wie, że polskie dworce wymagają generalnych remontów. Na poprawę infrastruktury potrzeba jednak dużych pieniędzy. A skąd takie wziąć? To proste - podwyższając ceny biletów - donosi "Rzeczpospolita".

PSL chce odczarować KRUS

KRUS lepszy niż ZUS - twierdzą politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Bo, zdaniem ludowców, rolnicza kasa ubezpieczeń to znacznie mniejsze obciążenie dla budżetu niż ZUS. Do tej oceny chcą przekonać Polaków - donosi "Rzeczpospolita".

Wysokie oczekiwania?

Grudniowa produkcja przemysłowa w Polsce - 7,4% w górę. Analitycy oczekiwali jednak wzrostu na poziomie ponad jedenastu procent. Słaby wynik polskiej gospodarki, czy nierealne wymagania? Spytaliśmy ekonomistkę Raiffeisen Banku - Martę Petka Zagajewską, oraz dyrektora do spraw rozwoju Amici - Marcina Billika.

Niedaleka przyszłość telewizji - w trójwymiarze

Trójwymiar w twoim domu? Tak, i to już całkiem niedługo. Koreańska firma LG postanowiła wykorzystać swoją fabrykę w Kobierzycach do produkcji telewizorów najnowszej generacji. Nasz kraj ma szansę stać się prawdziwym potentatem - w samym 2010 roku 80 procent telewizorów LCD sprzedawanych w Europie pochodzić będzie z Polski.

Grudniowa produkcja przemysłowa na plusie

Grudniowa produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań, ale jednak na plusie. Wyniosła 7,4 procent licząc rok do roku. To także mniej niż odczyt listopadowy. Dzisiejsze dane GUS-u uzupełniają obraz polskiej gospodarki w 2009 roku. Jaki był faktycznie wzrost gospodarczy i czy optymistyczne prognozy dotyczące PKB na ten rok są realne? O tym Łukasz Kijek.

Nowoczesne technologie=duże pieniądze

Nawet w kryzysowym roku 2009, spółki technologiczne dawały zarobić. O perspektywach dla sektora technologicznego w roku bieżącym rozmawialiśmy z Tomaszem Czechowiczem, prezesem MCI - spółki, która niemal dwukrotnie podniosła prognozę zysku za 2009 rok.

Brutal i Pani Walewska się chwieją

Kosmetyczna spółka Kolastyna, producent m.in. wód toaletowych Brutal i Pani Walewska, może zniknąć z rynku. Firma ma poważne problemy i złożyła wniosek o upadłość układową. Ta informacja tak zaskoczyła rynek, że na giełdzie akcje Kolastyny potaniały w czwartek niemal o 24 proc. Sprawę bada KNF.

Inwestycje Point Group

Z jednej strony zakup "Wprost", z drugiej - emisja akcji. Zarząd PMPG zarzeka się jednak, że przychody z emisji nie zostaną wykorzystane na finansowanie najnowszego zakupu. Skąd więc PMPG weźmie pieniądze na "Wprost"? Spytaliśmy prezesa spółki, Michała Lisieckiego.

Obama nakłada bankom kaganiec

Rozdzielenie działalności inwestycyjnej od komercyjnej oraz ograniczenie wielkości banków - to najważniejsze założenia reformy systemu finansów proponowanej przez Baracka Obamę. Komentatorzy porównują te regulacje do przepisów z czasów Wielkiego Kryzysu.

Nokia da darmową mapę

Najnowsze komórki produkowane przez Nokię będą mieć funkcję nawigacji GPS. To żadna nowość, ale dla użytkowników istotne będzie to, że usługa będzie teraz darmowa. Producent liczy, że pomoże to w zwiększeniu sprzedaży aparatów przy utrzymaniu wysokich cen.

Microsoft łata dziurawego Internet Explorera

Microsoft udostępnił aktualizację do Internet Explorera łatającą dziurę w programie, przez którą hakerzy mogli uzyskać dostęp do danych jego użytkowników. Właśnie tę lukę wykorzystali Chińczycy przy ataku na serwery Google'a i kilkudziesięciu innych firm informatycznych w USA w grudniu ubiegłego roku.

Produkcja w górę, ale poniżej oczekiwań

Grudniowa produkcja przemysłowa w górę, ale poniżej oczekiwań. W ostatnim miesiącu 2009 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 7,4 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się ponad 11-procentowego wzrostu. W ujęciu miesięcznym produkcja zmniejszyła się o 5,4 proc. O komentarz do danych oraz prognozę dla polskiej gospodarki na przyszły rok poprosiliśmy główną ekonomistkę banku BPH Maję Goettig oraz głównego ekonomistę Noble Banku - Radosława Cholewińskeigo.

Nasza dębina schodzi na pniu

Polskie drewno dębowe jest rozchwytywane. Na 19. Międzynarodowej Aukcji Drewna Okleinowego i Tartacznego, którą w czwartek przeprowadzono w Perzycach pod Krotoszynem, za metr sześcienny dębiny płacono ponad 3 tysiące złotych.

Clinton do Pekinu: Zbadajcie atak na Google

Amerykańska sekretarz stanu, Hillary Clinton wezwała władze Chin do przeprowadzenia śledztwa w sprawie niedawnych hakerskich ataków na serwery firmy Google. Według amerykańskich ustaleń, dojonano ich z terenu Chin. Wcześniej władze w Pekinie starały się zbagatelizować tę sprawę.

Goldman Sachs zarobił krocie

Bankowy gigant Goldman Sachs wypracował w ostatnim kwartale 2009 r. 4,95 mld dol. zysku netto. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań analityków.

2009 w BOŚ

Wiele sukcesów na trudnym rynku - tak działalność Banku Ochrony Środowiska w 2009 roku podsumował jego prezes, Mariusz Klimczak. Jak powiedział, mimo rynkowych trudności, bankowi udawało się wprowadzać nowe produkty i pozyskiwać klientów. Co miało wpływ na wyniki banku? Jakie są plany i prognozy zarządu BOŚ na najbliższą przyszłość? Te i inne pytania w rozmowie z prezesem Mariuszem Klimczakiem zadawał Mikołaj Kunica.

Trybunał: Niemcy dyskryminowali Polaków

Niemcy złamały unijne prawo, ograniczając jedynie do własnych firm możliwość zawierania umów z polskimi przedsiębiorstwami na wykonywanie prac na swoim terytorium - taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Zapaść" w TVP

Dramatyczna sytuacja, zapaść - tymi słowami prezesi TVP i Polskiego Radia opisywali posłom z sejmowej komisji kultury sytuację mediów publicznych. Obaj szefowie mediów publicznych zapowiedzieli drastyczne programy oszczędnościowe - w tym zwolnienia.

Gracze starli się z Microsoftem

Amerykański gigant na rynku oprogramowania i elektronicznej rozrywki wypowiedział wojnę polskim piratom. Akcja "Nie przerabiam - nie kradnę" Microsoftu szybko jednak spotkała się z - dosłownie - kontrakcją. Tak bowiem nazwali swoją kampanię użytkownicy konsoli Xbox 360, którzy ciężar sprawy przenieśli z obecności piractwa w Polsce, na nieobecność usługi Xbox Live w naszym kraju.

Produkcja urosła, ale rozczarowała

Kiepska końcówka roku naszej gospodarki. W grudniu produkcja przemysłowa spadła w porównaniu z listopadem o 5,4 proc. W ujęciu rocznym co prawda urosła o 7,4 proc., ale i tak rozczarowała ekonomistów. Szacowali oni, że urośnie w porównaniu z grudniem 2008 o 12 proc.

Opel tnie zatrudnienie

Koncern General Motors zapowiedział, że należąca do niego europejska firma Opel zlikwiduje 8,3 tysiąca miejsc pracy w całej Europie. Z tej liczby 4,7 tysiące miejsc pracy zostanie zlikwidowane w Niemczech, natomiast zatrudniający 2,5 tys. ludzi zakład w belgijskiej Antwerpii zostanie całkowicie zamknięty.

Skarb zalewa deficyt akcjami Lotosu

Minimum 10 proc. akcji Grupy Lotos zamierza sprzedać Skarb Państwa na warszawskiej giełdzie - podała TVN CNBC Biznes. Tylko 10 procent, bo chce zachować nad nim kontrolę. - Rząd sprzedaje co się da, by ratować budżet - komentuje taką decyzję Piotr Kuczyński, analityk Xeliona.

Likwidacja licencji i pozwoleń

Likwidacje niektórych licencji zakłada projekt Ministerstwa Gospodarki. O jakie licencji chodzi oraz jakie jeszcze zmiany szykuje Ministerstwo Gospodarki - o tym w rozmowie Rafała Wojdy w "Biznes Lunczu" z Lechem Pilawskim, dyrektorem generalnym PKPP Lewiatan.

Pustawo w e-sklepach

Podczas gdy obniżki cen w tradycyjnych sklepach i centrach handlowych wchodzą w końcowy i najgorętszy okres i sięgają nawet 70 proc., to w internecie spada liczba klientów - podaje na swoich stronach "Rzeczpospolita" powołując się na badania porównywarki cenowej nokaut.pl. Wynika to z faktu, że e-sklepu niemal nie organizują wyprzedaży.

"Ożywienie może zgasnąć"

Ożywienie gospodarcze na świecie może stracić swoją dynamikę - ostrzega Bank Światowy. Według jego ekspertów wycofywanie przez poszczególne rządy nadzwyczajnych środków, które zwiększały płynność finansową, może znacznie ograniczyć tempo globalnego wzrostu.

"Kolej bardzo dobrze poradziła sobie z zimą"

Gehenna podróżujących koleją podczas zimowego podróży to... zwykły wymysł? Na to wygląda. - Mimo "kataklizmu" kolej poradziła sobie bardzo dobrze w warunkach zimowych - uważa wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt.

Skarb państwa sprzedaje 10% akcji Lotos

Minister Skarbu Państwa oferuje inwestorom na giełdzie około 10% akcji Lotosu. Analityk DM IDMSA - Maciej Wiewiórski powiedział na antenie TVN CNBC Biznes, że sytuacja finansowa w Lotosie poprawi się w 2010 roku, choć wyniki za IV kwartał 2009 pewnie nie zachwycą rynku. Więcej na temat Lotosu w magazynie "Dzień na Rynkach".

Skarb znowu sprzedaje Eneę

Na początku lutego Skarb Państwa sprzeda 16 proc. akcji energetycznej Enei. Takie informacje znalazły się w w ofercie rozesłanej dziś do klientów Credit Suisse - podała agencja Bloomberg.

Skarbonka Polaków puchnie w oczach

Oszczędności gospodarstw domowych wyniosły 758 mld zł na koniec września 2009 roku, a w trzecim kwartale wzrosły o 30,3 mld zł, czyli o 4,2 proc. - podała agencja ISB w oparciu o Analizy Online, firmę monitorującą rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.