Najnowsze

Najnowsze

Polskie limity

Kilkaset milionów euro rocznie. To olbrzymie pieniądze, które pozostaną Polsce.. O co chodzi? O składkę na rzecz ochrony klimatu, którą płacić będą Państwa Unii Europejskiej na rzecz biedniejszych krajów. Dlaczego Polska płacić będzie mniej mimo, że zanieczyszcza bardziej?

NBP: Inflacja w 2009 3,4%

Narodowy Bank Polski prezentuje projekcję inflacji, zgodnie z nią inflacja najpierw zwolni, by za dwa lata znów przyspieszyć. Marcin Kowalski w programie "Bilans" rozmawiał na ten temat z prof. Zbigniewem Hockubą- Członek Zarządu NBP.

Polski sukces w Brukseli

Jest porozumienie na szczycie Unii Europejskie w sprawie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi. Według Donalda Tuska porozumienie zawarte w Brukseli pozwoli na zmobilizowanie innych globalnych potęg do współuczestnictwa w "odpowiedzialnym projekcie finansowania ochrony klimatu". Jak podkreślił Polska wniesie do systemu poważną kontrybucję, a nie symboliczną składkę. Co to faktycznie może oznaczać? Karolina Hytrek-Prosiecka.

Avans w upadłości

Dobrze znany polskim klientom Avans ma kłopoty. Jedna z czterech spółek tworzących sieć sklepów sprzedających elektronikę i AGD jest w stanie upadłości z możliwością zawarcia układu. Czy to może oznaczać bliski koniec całej sieci i oddanie rynku konkurencji?

Inflacja pod kontrolą?

Inflacja w celu na początku przyszłego roku - tak wynika z październikowego raportu NBP o cenach konsumenckich. Według ekspertów banku stopa inflacji będzie się systematycznie obniżać aż do trzeciego kwartału przyszłego roku. Najnowsza projekcja NBP wskazuje też, że roczne tempo polskiego wzrostu gospodarczego aż do jesieni 2010 roku utrzyma się na poziomie poniżej 2 proc. W kolejnych kwartałach dynamika PKB będzie powoli rosnąć. Dla części rynku jest to potwierdzenie, że Polska jest skazana na gospodarczy sukces. Czy mają rację?

Zarobić nie tylko na dniu Wszystkich Świętych

Nadchodzące święta to czas także dla specyficznego, ale coraz bardziej potrzebnego biznesu. Na rynku nie brakuje firm, które kompleksowo zajmują się wszystkim co jest związane z utrzymaniem nagrobków naszych najbliższych. W sytuacji braku czasu coraz więcej Polaków decyduje się na skorzystanie z takich usług. Jak odpowiednio wybrać taką firmę i jak rozliczyć usługodawcę? O tym Patrycjusz Wyżga.

Kup sobie pamięć o zmarłych

Nie masz czasu odwiedzić w tym roku grobu bliskich? A może po prostu nie chce ci się go sprzątać? Nie ma sprawy - specjalna firma posprząta, kupi wiązankę i zapali znicze za ciebie. Ty tylko zapłacisz - przez internet.

ABC przygotowań do IPO

Co zrobić żeby zarobić korzystając z IPO? Dziś w TVN CNBC Biznes "Dzień z debiutami" W programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Piotrem Wiłą z-cą Dyrektora Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

Pakiet Obamy uratował już 650 tys. etatów

Pakiet stymulacyjny dla ameykanskiej gospodarki, który wprowadziła administracja prezydenta Baracka Obamy, przyczynił się do utworzenia lub uratowania 650 tys. miejsc pracy - pisze "The Wall Street Journal".

Sytuacja na rynku IPO

Rynek IPO przeżywa ożywienie, uważa dyrektor zarządzający departamentu rynków kapitałowych DI BRE, Konrad Zawisza. Jak inwestorzy i emitenci mogą przygotować się do tego? Czy to jest dobry czas na przygotowanie się do IPO? Z gościem programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Rafał Hirsch.

ABC przygotowań do IPO

Rynek IPO przeżywa ożywienie. Jak inwestorzy i emitenci mogą przygotować się do tego? Czy to jest dobry czas na przygotowanie się do IPO? Z gościem programu "Rynki Dnia" Jackiem Sochą-partnerem i wiceprezesem PwC w Polsce rozmawiał Mikołaj Kunica.

Renault trochę przyspiesza

Hamuje spadek sprzedaży Renault. Francuski koncern podał, że w trzecim kwartale jego sprzedaż osunęła się o 11,3 procent rok do roku - do 8.102 milionów euro. Analitycy oczekiwali wyniku lepszego o 260 milionów euro.

EBOR wyłoży kasę na Nabucco

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju planuje finansowe wsparcie budowy gazociągu Nabucco - poinformował prezes EBOR Thomas Mirow w rozmowie z piątkowym dziennikiem "Financial Times Deutschland".

Komórki zaczną się sprzedawać na święta

Po zapaści spowodowanej kryzysem rynek komórek powróci do wzrostów - szacują eksperci z firmy Strategy Analytics. Ich zdaniem w ostatnich trzech miesiącach roku rynek znów pójdzie w górę - po czterech kolejnych kwartałach na minusie. Ma się tak stać głównie dzięki sprzedaży świątecznej.

Inwestorzy Indywidualni znaczącą siłą

Inwestorzy Indywidualni stanowią na rynku akcji około jedną trzecią jeśli chodzi o generowany obrót. Jak duże znaczenie dla rynku mają Inwestorzy Indywidualni? Jakie spółki ich przyciągają? Z Michałem Masłowskim ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Dzień z debiutami

Największe debiuty giełdowe w Polsce. Ile zarobili inwestorzy? Ile pieniędzy z rynku zebrały spółki? W jakie spółki warto teraz inwestować? Z Łukaszem Koterwą z PricewaterhouseCoopers, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

W tych miastach robi się pieniądze

Mimo kryzysowej nawałnicy, która przetoczyła się przez Wall Street, Nowy Jork pozostaje najlepszym na świecie miejscem do robienia biznesu. W przeprowadzonym przez Bloomberga sondażu, "Wielkie Jabłko" wyprzedza Singapur i Londyn.

Trumna z supermarketu

Największa na świecie sieć detaliczna, amerykański Wal-Mart, wpadła na dość kontrowersyjny pomysł - i rozpoczyna sprzedaż... trumien. Wal-Mart udziela na nie nieoprocentowanego kredytu na 12 miesięcy. Towar na razie dostępny w sklepie internetowym.

Opiniotwórcze TVN24, TVN i tvn24.pl

Stacja TVN24 była najczęściej cytowaną we wrześniu stacją telewizyjną w Polsce. Inne media powoływały się na nią aż 588 razy. Wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazły się też TVN i tvn24.pl.

Przygotowanie spółki do debiutu.

W Dniu z debiutami zastanawiamy się czy ożywienie na rynku IPO jest trwałe oraz czy to dobry czas na przygotowanie się do debiutu. Dla jakich branż jest teraz sprzyjający rynek? Z wiceprezesem UniCredit CAIB Poland, Jackiem Radziwilskim, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Hirsch.

Bezrobocie trzyma mocno, choć ma puścić

- Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu nie wzrasta, co jest efektem poprawy nastrojów gospodarczych - wynika z październikowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC, bezrobocie w najbliższym czasie będzie jednak rosnąć, choć wolniej niż na początku roku.

Szwedzi przeciw zarobkom Polaków

Szwedzki związek zawodowy pracowników budowlanych protestuje przeciwko decyzji gminy Oskarshamn, w południowej Szwecji, która wynajęła firmę zatrudniającą polskich fachowców. Szwedzi wskazują, że Polacy zarabiają o połowę mniej, przez co zabierają im pracę.

Branża hazardowa chce się przypudrować

Przedsiębiorcy z branży hazardowej pilnie szukają firmy PR. Jak ustaliła „Rz”, do Związku Firm Public Relations wpłynęła prośba od Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych o pomoc w tej sprawie.

Rekordowe wyniki Lentexu

We wrześniu spółka Lentex zanotowała rekordowe wyniki sprzedaży. Przychody ze sprzedaży wyniosły 17,5 mln zł i były najwyższe od sierpnia 2007 roku. Jak mogą wyglądać wyniki całego III kwartału? Oraz jakie spółka ma plany na przyszłość? Z prezesem Lentexa, Erykiem Karskim, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Hirsch.

Rosja da więcej gazu, ale kto będzie kontrolował tranzyt?

Polski monopolista PGNiG SA i rosyjski OAO Gazprom uzgodniły zwiększenie przez Gazprom dostaw gazu do Polski, a także przedłużenie istniejącego kontraktu jamalskiego do 2037 roku. Nie wiadomo jednak nadal, kto będzie kontrolował tranzyt gazu przez Polskę i czy Polska będzie na tym zarabiać.

Jedno okienko oficjalną fikcją

Miało być szybko łatwo i wygodnie - zakładanie firmy w jednym okienku. A i tak miał to być przedsmak raju, w jakim początkujący przedsiębiorca miał się znaleźć, gdy nawet i to okienko zniknie, a firmę będzie można założyć przez internet. Okazuje się jednak, że szumnie zapowiadane ułatwienia nie zmieniły nic. By wejść na swoje trzeba przez kilka tygodni zaliczać kilka okienek.

"Rynki przesadziły z optymizmem"

Tydzień temu WIG20 przebił 2.400 pkt. Po krótkiej korekcie w ostatnich dniach, czwartkowe dane z USA o wzroście gospodarki znowu wywołały falę popytu. - Pora na głębszą korektę. Rynki przesadziły z optymizmem, więc czas na schłodzenie głów — ostrzega Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Plany prywatyzacyjne rządu

6-ty listopada najbardziej prawdopodobną datą debiutu Polskiej Grupy Energetycznej. Minister Grad jest zaskoczony, że popyt na akcje Grupy przekroczył podaż ponad 7-krotnie. Przy prywatyzacji Enei w grę wchodzi wyłącznie inwestor branżowy. W tym roku, z dywidendy uda się pozyskać nawet 11 mld zł. Jeśli plan się powiedzie, część z tych pieniędzy może zasilić dopiero przyszłoroczny budżet. O szczegółach prywatyzacji z ministrem skarbu państwa Aleksandrem Gradem, w programie " Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Kolej zwolni i potanieje

Od 2 listopada z polskich torów zniknie część ekspresów. Zastąpią je pociągi kursujące jako Tanie Linie Kolejowe (TLK) albo InterCity. Wiąże się to z wydłużeniem czasu przejazdu i zmianą cen biletów. Głównie w dół.