Najnowsze

Najnowsze

PiS: Dajmy "Komputer za drożdżówkę"

Zespół Pracy Państwowej PiS przedstawia rozwiązania, które mają ułatwić dostęp do sieci: wprowadzenie pożyczek i ulg podatkowych na zakup komputerów, obowiązek budowy sieci internetowej przez samorządy, światłowód w każdym domu. Część pomysłów najwyraźniej powtarza za... rządowym projektem ustawy, nad którym juz pracuje Sejm.

Produkować więcej chcą, ale inwestować nie bardzo

Kłopotów ze spłata kredytów nie mają, produkcję chcą zwiększać, ale już o nowych inwestycjach raczej nie myślą - taki obraz polskich przedsiębiorstw wyłania się z badania przeprowadzonego przez Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego.

Koniec Monetto.pl

Amerykański pomysł nie sprawdził się nad Wisłą. Jak już informowaliśmy portal pożyczek bezpośrednich Monetto.pl kończy działalność. Czy to nieuczciwość Polaków, czy może także złe zarządzanie platformą finansową doprowadziły do zakończenia działalności firmy, która opierała się na sprawdzwonym za oceanem pomyśle biznesowym. Marek Klapa

Waspol z NC chce na GPW

Waspol, który zadebiutował w zeszłym tygodniu na rynku New Connect jest jednym z największych dystrybutorów alkoholi wysokoprocentowych, piwa i wina w Polsce. Spółka ma w planach pozyskanie jeszcze większej ilości pieniędzy z rynku i przeniesienie się na rynek główny. Gościem "Dnia na Rynkach" był wiceprezes zarządu Waspol, który dzielił się informacjami na temat planów rozwoju spółki z Mikołajem Kunicą.

"Avatar" nie zwalnia

Zrealizowany z wielkim rozmachem film "Avatar" nadal cieszy się ogromną popularnością. Podczas minionego weekendu film zarobił "jedyne" 36 milionów dolarów.

Polacy bardzo nie lubią euro

Polacy należą do największych przeciwników waluty euro wśród narodów Unii Europejskiej - wynika z badań Eurobarometr 72.

Prawie plaża w górach

Narciarze, którzy podczas ferii zimowych odwiedzą stoki w Jurgowie i Karpaczu, będą przecierać oczy ze zdumienia. Na szczycie zaśnieżonej góry wyrośnie prawdziwa piaszczysta plaża, a na niej - w strojach kąpielowych i okularach przeciwsłonecznych - pojawią się urlopowicze.

Polska usłyszy ostrzeżenie. Tusk nie mówi od kogo

W najbliższy piątek premier ogłosi plan uzdrowienia finansów publicznych i termin, jaki rząd wyznacza sobie na wprowadzenie Polski do strefy euro - napisała poniedziałkowa "Polska". Co na to Donald Tusk? - W polskiej polityce ludzi dyskretnych została garstka - mówi.

Precz z wariografem i czytaniem maili pracownika

W specjalnym piśmie do marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra pracy Generalny Inspektor Danych Osobowych rekomenduje całkowity zakaz używania przez pracodawcę wobec pracowników wariografów. Proponuje jednak inne udogodnienia dla pracodawców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

O parówce lepiej nie wiedzieć za dużo

Cały przemysł mięsny opiera się w Polsce na niepozornej parówce - wynika z publikowanych przez Nielsena danych. - Parówka to wciąż gwiazda na rynku wędlin paczkowanych - komentuje "Puls Biznesu".

9 miesięcy, 100 prawników, 20 projektów ustaw

W ciągu dziewięciu miesięcy 100 rządowych prawników napisało zaledwie 20 projektów ustaw. W tym czasie ich zarobki łącznie wyniosły około 6,3 mln zł - podlicza "Puls Biznesu". Po reformie tworzenia prawa miało być szybciej, więcej i bardziej merytorycznie. Tworzeniem ustaw nadal zajmują się zaś w większości ministerstwa.

Przetestuj mytribe, udoskonal go

Pierwszy polski komunikator społecznościowy - mytribe - został udostępniony w internecie. W sieci jest do ściągnięcia wersja beta, a użytkownicy mogą zgłaszać propozycje poprawek.

Koniec limitów na dorabianie?

Emeryci, którzy dorabiają - jeszcze przed osiągnięciem tzw. wieku emerytalnego - muszą przestrzegać wyznaczonego odgórnie limitu zarobków (ponad 2 tys. zł). To sprawia, że większość z nich pracuje w szarej strefie. Dlatego, zdaniem ekspertów, limity powinny być zlikwidowane - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Łódź zastąpi Okęcie?

Awantury o remont na Okęciu ciąg dalszy. Przewoźnicy naciskają na władze warszawskiego lotniska, żeby zmienił jego termin. Typowane na zastępcę Okęcia lotnisko w Łodzi - położone najbliżej Warszawy - samo przyznaje, że nie da rady przyjąć ruchu z zamykanego na wrześniowe weekendy stołecznego portu.

Rura zablokuje polski port?

Na prima aprilis w tym roku ruszy budowa Gazociągu Północnego - decyzja zapadła. Rura ułożona na dnie Bałtyku może zagrozić jednak pracy portu w Świnoujściu. Polska może go bronić, ale - jak zauważa "Gazeta Wyborcza" - nasze ewentualne odwołanie nie powstrzyma startu inwestycji.

Bezpieczeństwo kraju pod zastaw

Koncern Bumar, który jest większościowym udziałowcem ponad 20 polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, zastawił akcje firmy produkującej unikalne systemy dla armii. Jednocześnie firma zaciągnęła gigantyczny kredyt - a wszystko to bez wiedzy resortu obrony.

Wódka nie popłynie

Już pod koniec ubiegłego roku wielu ekspertów oceniało, że producentów wyrobów alkoholowych czekają trudne miesiące. Pomógł im ostatni kwartał i wiele toastów "pod te święta". Według najnowszych danych, do których dotarł "Parkiet", najbliższe miesiące nie będą już tak różowe. Sprzedaż alkoholu w tym roku skurczy się jeszcze bardziej.

Kulczyk zbuduje elektrownię na Białorusi

Kulczyk Holding i białoruska państwowa grupa energetyczna Biełenergo zbudują na Białorusi elektrownię węglową - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wielka inwestycja pochłonie około 1,5 miliarda euro. Pieniądze wyłoży Kulczyk Holding.

Specjalna Strefa Ekonomiczna w Szczecinie

Wszyscy chcą specjalnej strefy ekonomicznej w Szczecinie. W środę odbyły się rozmowy prezydenta Szczecina i władz regionu z ministrem Michałem Bonim w sprawie włączenia nowych terenów do specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, w Szczecinie. W jej skład wejdzie także teren Stoczni Szczecińskiej Nowa. Kiedy powstanie strefa ekonomiczna? O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z prezydentem Szczecina, Piotrem Krzystkiem, rozmawiał Robert Stankiewicz

Rynek listów zastawnych

Dziś w TVN CNBC Biznes dzień z nieruchomościami. O listach zastawnych w magazynie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z naszym gościem, Pawłem Cymcykiem, Maklerem Papierów Wartościowych A-Z Finanse S.A.

Inwestować już w nieruchomości?

Jak sytuacja na rynku nieruchomości? Czy minął już marazm na tym rynku? Czy warto już inwestować na tym rynku? O tym w rozmowie Mikołaja Kunicy w "Rynkach Dnia" z Jolantą Nowakowską - Zimoch, partnerem w kancelarii Lovells, która zajmuje się obsługą transakcji na rynku nieruchomości.

Inwestycje w grunty

Jaka sytuacja na rynku gruntów przeznaczonych pod nieruchomości komercyjne? Kiedy nastąpi wzrost cen? Kiedy zwiększy się liczba zawieranych transakcji na tym rynku? Naszym gościem w "Rynkach Dnia" był autor raportu dot. gruntów w 2009 roku - Daniel Puchalski, dyrektor działu gruntów Colliers International.

Sposób na złe banki?

Frontem do klientów. Citi Handlowy odkupi od swoich klientów obligacje upadłego banku Lehman Brothers za 60 procent ich nominalnej wartości. Wcześniej klienci, którzy nabyli papiery zanim Lehman upadł postanowili zaskarżyć Citi Handlowy. Problem tkwił w tym, że bank odciął się od strat związanych z przeceną obligacji. Tymczasem za oceanem Barack Obama zapowiada zaostrzenie polityki wobec banków.

Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych

O ok. 30 - 40% spadły najwyższe czynsze nieruchomości w Polsce w czasie kryzysu - mówiła Joanna Mroczek. Jej zdaniem w 2010 roku nie będzie zbyt dużo projektów biurowych, a nasycenie powierzchni biurowych w dużych miastach jest spore. Na temat sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych w rozmowie Marcina Kowalskiego w "Bilansie" z Joanną Mroczek, dyrektorem ds. badań CB Richard.

Opodatkować rolników?

Jaki podatek dla bogatych rolników? Rząd w swoim planie konsolidacji finansów publicznych może chcieć opodatkować część rolników o najwyższych dochodach. Cały program ma zostać przedstawiony za tydzień. Teraz trwają prace nad ostatecznym kształtem programu. Wśród pomysłów jest też sprawa jednorazowej wypłaty środków zgromadzonych w OFE, zmiana wieku emerytalnego czy reforma służb mundurowych. Łukasz Kijek.

10 lat listów zastawnych

10 lat minęło od emisji pierwszego listu zastawnego, po wojnie w Polsce. Dziś jednak o listach zastawnych dużo się nie mówi. Czy rynek listów zastawnych rozkwitnie? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z prezesem BRE Banku Hipotecznego Piotrem Cyburtem, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Przybędzie nowych centrów handlowych

W tym roku zwiększy się liczba centrów handlowych na rynku nieruchomości. W Warszawie jest już kolejne miejsce, gdzie powstanie nowa galeria handlowa. Stolica przyciąga też wielu inwestorów i firm, które poszukują biur. Co się dzieje na rynku nieruchomości związanym z biurami? O tym w magazynie "Pieniądze od Rana" z członkiem zarządu Emmersona, Aleksandrem Skirmunttem , rozmawiał Robert Stankiewicz.

Fundusze nieruchomości

Fundusze nieruchomości istnieją na polskim rynku od 6 lat. Ostatnie lata nie były dobre dla tego typu funduszy. Czy obecnie warto inwestować w fundusze zajmujące się rynkiem nieruchomości? O tym w magazynie "Pieniądze od Rana" z Maciejem Kossowskim, prezesem Wealth Solutions, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Przyszłość spółki Pani Teresa Medica

Spółka Pani Teresa Medica projektuje, produkuje i sprzedaje tekstylne i dziewiarskie wyroby medyczne. Spółka zapowiada na 2010 rok wzrost przychodów. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem spółki Pani Teresa Medica- Dariuszem Nikołajukiem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Rosło, rosło, aż spadło

Sytuacja na rynkach tak długo wyglądała dobrze, że w końcu musiała się odwrócić. Giełdy skończyły tydzień na sporych minusach, a warszawskiej od inwestorów oberwało się chyba najmocniej. Od czterech złotych za euro oddaliła się też nasza waluta, nad którą z początku tygodnia rozpływali się ekonomiści.