Najnowsze

Najnowsze

Spór o PZU bliski końca

W ciągu dziesięciu dni może zakończyć się jeden z największych sporów polskiego rządu z prywatną firmą. Obaj akcjonariusze PZU, czyli Eureko i Skarb Państwa, porozumieli się już we wszystkich ważnych kwestiach. Zgodnie z nimi holenderski ubezpieczyciel ma wycofać się z planów przejęcia PZU.

Reklama zasłania okna zgodnie z prawem

- Reklama zasłaniająca okna mieszkania członka wspólnoty mieszkaniowej nie narusza prawa, bo wspólnota podjęła odpowiednią uchwałę zgodnie z porządkiem prawnym - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddalił w ten sposób pozew warszawianki przeciw jej wspólnocie, która powiesiła reklamy,a zyski przeznaczyła na cele remontowe.

Zarobki nam wzrosły, ale pracuje nas mniej

Przeciętne wynagrodzenie w polskich przedsiębiorstwach w sierpniu wzrosło o równe 3 procent w porównaniu z tym samym miesiącem sprzed roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W tym samym czasie pracujących w przedsiębiorstwach ubyło o 2,2 procent.

Amerykańska deflacja

W USA ceny konsumpcyjne w sierpniu 2009 r. wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym - podał w środę amerykański Departament Pracy w komunikacie. Wskaźnik jest liczony metodą CPI (consumer price index). W porównaniu z sierpniem poprzedniego roku odnotowano deflację o 1,5 proc.

Czy gorzi nam hiperinflacja?

Hiperinflacja jest to bardzo wysoka inflacja powodowana zwykle przez całkowite załamanie systemu finansowego kraju i ogromny deficyt budżetowy finansowany przez dodruk pieniędzy. Rekordzistą świata w hiperinflacji jest Zimbabwe, gdzie wynosi ona kilka milionów procent w skali rocznej. Czy światu w trakcie kryzysu gospodarczego grozi hiperinflacja? W "Biznes lunchu" na to pytanie starali się odpowiedzieć ekonomista BGK Konrad Soszyński i Piotr Ciżkowicz z Ernst&Young.

Wielkie show nadziei motoryzacji

Sytuacja w branży motoryzacyjnej powoli się stabilizuje i jesteśmy raczej dobrej myśli. Tak niemal jednym głosem mówią szefowie firm motoryzacyjnych, obecni na imprezie Motor Show we Frankfurcie. Hitem tegorocznych targów są samochody elektryczne i hybrydowe, w których producenci aut pokładają największe nadzieje.

Inflacja w sierpniu

Ceny towarów i usług w sierpniu w górę o 3,7 procent licząc do tego samego miesiąca rok wcześniej. Wskaźnik inflacji był zatem nieco wyższy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 3,6 procent. W stosunku do lipca ceny spadły o 0,4 procent. Polska jako jedyny kraj w Europie notuje dodatni wzrost gospodarczy, ale jednocześnie jest jednym z pięciu krajów Unii z relatywnie wysoką inflacją. O komentarz do tych danych w magazynie "Bilans" poprosiliśmy głównego ekonomistę Noble Banku. Rozmawiał Marcin Kowalski

Fuzje i zmiany - eCard i TF SKOK S.A.

Spółka po ciężkim roku nie tylko pod względem gospodarczym, ale również różnych zawirowań pomiędzy akcjonariuszami. Od 23 czerwca kierownictwo nad eCard przejęła Ewa Bereśniewicz-Kozłowska, obecna prezes Towarzystwa Finansowego SKOK S.A. - w programie "Rynki dnia" pytamy Panią prezes - o dalsze plany dla niezbyt dobrze rokującej spółki. Wyniki za I kwartał, pozostawiają dużo do życzenia - strata zarówno operacyjna jak i netto wyniosła ponad 5 mln złotych. II kwartał zapowiada się jeszcze gorzej niż pierwszy. Czy taki obraz spółki pozwala już na określenie konkretnej strategii dla eCardu?

Wynagrodzenie za sierpień - przed  danymi GUS.

Wzrost wynagrodzeń o 3% w sierpniu w sektorze przedsiębiorstw prognozuje Grzegorz Maliszewski, ekonomista Millennium Bank. Czy w kolejnych miesiącach pensje będą nadal rosły? Z gościem programu "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Zalety i wady PayBack

Program PayBack w przeciwieństwie do innych programów lojalnościowych oferuje możliwość uzyskania premii za zakup towarów lub usług z kilku branży jednocześnie. Wszystko to będzie tylko na jednej karcie. Na temat programu PayBack rozmawiała w studiu TVN CNBC Biznes Sylwia Pyśkiewicz, prezes Loyality Partner Polska

Czy do Unii wraca inflacja?

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły w sierpniu 2009 r. w ujęciu rocznym o 0,2 proc., podczas gdy w lipcu spadły o rekordowe 0,7 proc. - podał w środę Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Jednak liczona w ujęciu miesięcznym inflacja w Unii zaczyna wracać. Ceny wzrosły o 0,3 proc. Natomiast w Polsce inflacja HICP obniżyła się w sierpniu w ujęciu rocznym do 4,3 proc. z 4,5 proc. w lipcu.

"Z unijnymi funduszami radzimy sobie świetnie"

Minister Elżbieta Bieńkowska odpiera zarzuty NIK, który twierdzi, że kiepsko nam idzie wydawanie unijnych pieniędzy. - Polska jest jedynym dużym krajem we Wspólnocie Europejskiej, który w tak świetny sposób poradził sobie z tymi funduszami - przekonywała w TVN CNBC Biznes.

Gliwice najlepsze w Oplu

Przyszłość nowego Opla leży w rękach gliwickich pracowników - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Hans Demand, prezes Adam Opel AG. To w polskich zakładach koncernu będzie produkowany model Astra 4, kluczowy dla przyszłości Opla.

Po 100-watówkach kolej na lodówki i telewizory

Przez walkę z emisją CO2 musieliśmy się pożegnać już ze stuwatowymi żarówkami. To może jednak nie być koniec. Na indeks przedmiotów zakazanych UE trafią też kineskopowe telewizory, a może i czajniki - pisze "Polska The Times".

Auto będziesz mógł zapisać w spadku komu chcesz

Resort sprawiedliwości przygotowuje spore zmiany w prawie spadkowym. Mają one pozwolić na zapisywanie w testamencie konkretnych przedmiotów konkretnym osobom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Do tej pory było to niemożliwe - nie można było np. zapisać samochodu synowi, mieszkania córce, a cennego obrazu siostrze.

Prezes ZUS się broni

Oskarżony o korupcję były prezes ZUS Sylwester R. przyjął ciekawą linię obrony - pisze "Rzeczpospolita". Twierdzi, że popadł w niełaskę jedynie dlatego, że nie chciał oddać rządowi 7,5 miliarda złotych rezerwy Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W stolicy "zatankujesz" auto prądem

Pierwsze punkty do ładowania samochodów elektrycznych pojawią się w stolicy jeszcze w tym roku - zapowiada "Życie Warszawy". Auta ładować będzie można przed dzielnicowymi ratuszami, przy niektórych stacjach metra oraz na parkingach Park & Ride.

Znikną sztuczne papierosy?

Już niebawem elektroniczne papierosy, które sprzedają się w Polsce jak świeże bułeczki - mogą zniknąć z rynku. Powód? Zabiegają o to lobbyści producentów gum i plastrów nikotynowych, którzy wskazują na szkodliwość tej metody walki z nałogiem. Do wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów przychylnie odnosi się resort zdrowia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Płynność ochroną przed kryzysem

Rok światowego kryzysu gospodarczego z perspektywy dyrektora pionu bankowego Komisji Nadzoru Finansowego. W rocznicę upadku Lehmann Brothers Andrzej Stopczyński opowiada w TVN CNBC Biznes o tym, jak polskie banki radziły sobie z kryzysem i co jego zdaniem uchroniło polski system bankowy przed popadnięciem w sytuacją znaną choćby ze Stanów Zjednoczonych.

Domy na Wyspach drożeją. Wreszcie

Kolejne oznaki końca kryzysu na Wyspach Brytyjskich. Jak wynika z ankiety instytutu RISC, ceny domów na Wyspach po raz pierwszy zaczynają rosnąć.

Za rok znów zatankujemy do pełna

Przyszły rok przyniesie wzrost popytu na ropę naftową - uważają eksperci OPEC. Z raportu organizacji eksporterów tego surowca wynika, że w przyszłym roku zapotrzebowanie na ropę wzrośnie o 0,5 miliona baryłek dziennie, po spadku o ponad 1,5 miliona baryłek w bieżącym roku. OPEC nie podniósł jednak swoich prognoz na rok 2010.

Czy inflacja jest rzeczywiście za wysoka?

3,7%- tyle,porównując rok do roku wyniosła inflacja w sierpniu, w lipcu była na poziomie 3,6%. Czy rzeczywiście inflacja jest za wysoka? Czy dane GUSu powinny nas martwić, skoro Polska jako jedyny kraj w Europie ma PKB na plusie? O inflacji i polskiej gospodarce z Mikołajem Kunicą rozmawiali: Ryszard Petru, główny ekonomista BRE BANK oraz Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank.

Polska dołoży do Opla? Czekamy na ruch Magny

Europejskie państwa, w których znajdują się zakłady Opla, nie zamierzają składać żadnych zobowiązań dotyczących udziału w pomocy publicznej dla spółki New Opel, zanim inwestor Magna nie przedstawi swych dokładnych planów odnośnie tej firmy - wynika z komunikatów po wtorkowym spotkaniu przedstawicieli siedmiu krajów i Komisji Europejskiej w Berlinie.

Trybunał w Strasburgu ukarał ZUS

Wstrzymanie przez ZUS emerytury, przyznanej z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, i pozbawienie matki środków do życia stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał Trybunał w Strasburgu i zasądził dla kobiety 15 tys. euro tytułem zadośćuczynienia. Zapłacą oczywiście podatnicy.

Polacy wykładają karty na stół

W pierwszym półroczu 2009 r. Polacy wydali za pomocą kart kredytowych 19,3 miliarda złotych - wynika z najnowszego raportu NBP. Wliczając wypłaty z bankomatów, łączna wartość transakcji kartami przekroczyła 158 miliardów złotych. To absolutny rekord.

Kryzys przetrzebił milionerów

Majątki milionerów na całym świecie chudną w oczach. Jak policzyła grupa Boston Consulting, fundusze, jakimi zarządzają firmy typu wealth management, stopniały w wyniku kryzysu po raz pierwszy od prawie 10 lat. W ubiegłym roku majątek, jakimi zarządzały takie firmy, zmalał o 11,7 procent - do 92,4 bliliona dolarów.

KRRiT donosi na Farfała do prokuratury

Walki o władzę nad TVP ciąg dalszy. Czterech członków KRRiT zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu usiłowania popełnienia przestępstwa przez p.o. prezesa TVP Piotra Farfała i jednego z członków Krajowej Rady Lecha Haydukiewicza. Członkowie KRRiT zarzucają im m.in., że działając w zmowie, wprowadzają w błąd sąd.

Auto Bonda kupisz u dewelopera

Aston Martin, marka której autami jeździł James Bond, wjeżdża do Polski. Samochody legendarnego producenta w naszym kraju sprzedawać będzie Marvipol - notowana na warszawskim parkiecie spółka... deweloperska.

Linie lotnicze się łączą

Air France KLM ramię w ramię z Japanese Airlines. Jak podają źródła agencji Reuters, te największe europejskie linie lotnicze rozmawiają z japońskim przewoźnikiem o stworzeniu sojuszu, w ramach którego objęłyby mniejszościowy pakiet udziałów. Japanese Airlines to największy azjatycki przewoźnik, jeśli wziąć pod uwagę skalę przychodów.