Najnowsze

Najnowsze

PGE przydzieliła akcje nowej emisji

Polska Grupa Energetyczna ustaliła przydział akcji. Do inwestorów indywidualnych trafi 15 procent akcji - o połowę więcej niż planowano. W sumie chcieli oni kupić 29 razy więcej akcji niż liczba walorów ostatecznie im zaoferowanych. Akcje przydzielono blisko 60 tysiącom inwestorów indywidualnych.

Prawa do akcji PKO BP na GPW

Na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały prawa do akcji nowej emisji PKO BP. Inwestorzy złożyli ponad 67,7 tys. zapisów na 247,9 mln akcji. O wtorkowym debiucie Rafał Hirsch rozmawiał z prezesem PKO BP - Zbigniewem Jagiełłą

NBP uruchamia własne Allegro

Już od nowego roku kolekcjonerskie monety NBP będą do kupienia nie po "wystaniu" w kolejkach przed oddziałami banku centralnego - a w Sieci. Narodowy Bank Polski uruchomił własny internetowy serwis aukcyjny, który od stycznia będzie miał wyłączność na sprzedaż nowych emisji polskich monet i banknotów kolekcjonerskich.

Nowe akcje PKO BP na parkiecie

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały prawa do akcji nowej emisji PKO BP. Obecny na otwarciu minister skarbu Aleksander Grad przyznał, że jest bardzo zadowolony, bo inwestorzy objęli wszystkie oferowane przez bank akcje. Prezes banku prognozuje wzrost PKO BP w tempie dwucyfrowym, a analityk radzi - trzeba dobrze te pieniądze wydać.

Debiut PDA PKO BP na GPW

Na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały prawa do akcji nowej emisji PKO BP. Bank pozyskał z niej ponad 5 mld zł. Ok. 80% tej kwoty przeznaczy na akcję kredytową. Mniejszą część między innymi na modernizację banku.

Prognoza: Polska coraz bardziej na plusie

Mimo kryzysu, Polska jako jedyny kraj członkowski Unii Europejskiej odnotuje w tym roku wzrost gospodarczy, w wysokości 1,2 proc. PKB - podała Komisja Europejska, aktualizując swoje wcześniejsze prognozy. Jeszcze we wrześniu Bruksela mówiła o 1-procentowym wzroście dla Polski.

Kondycja polskiego eksportu

Prawie 270 mld zł wyniosła od stycznia od sierpnia wartość polskiego eksportu - to wynik podobny do tego sprzed kryzysu. Na razie polskim firmom sprzyja słabszy złoty, ale nasza waluta ma rosnąć w siłę. Jak w tej sytuacji poradzi sobie eksport, który ma być siłą napędową gospodarki w przyszłym roku? O tym Robert Stankiewicz rozmawiał z szefem KUKE Piotrem Soroczyńskim

UBS na czerwono już od roku

Fatalne wyniki UBS. Ten największy szwajcarski bank ogłosił za III kwartał stratę netto w wysokości ponad pół miliarda dolarów - ponad dwa razy więcej niż oczekiwano. To czwarty kwartał z rzędu w UBS z ujemnym wynikiem finansowym.

Zarobek bez podatku Belki

Od 3 do nawet 6 procent - tyle faktycznie dają zarobić tak zwane lokaty jednodniowe. Dzięki codziennemu naliczaniu odsetek już 12 banków pozwala uniknąć oszczędzającym płacenia "podatku Belki". Którą z ofert wybrać? O to w magazynie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz pytał Pawła Majtkowskiego - głównego analityka Finamo

Pracownicy na chorobowym

Jak przygotować firmę na ewentualną chorobę pracowników? O pracownikach na zastępstwo i leasingu pracowniczym Robert Stankiewicz rozmawiał z Barbarą Drabich - członkiem zarządu Związku Agencji Pracy Tymczasowej i Andżeliką Majewską - członkiem zarządu Leasing Team

Budżet 2010 niepokoi RPP

Rada Polityki Pieniężnej zaniepokojona wielkością przyszłorocznego deficytu finansów publicznych. Narodowy Bank Polski opublikował opinię RPP w sprawie budżetu na 2010 rok. Trzeba planu ograniczania wydatków publicznych - uważają członkowie RPP.

Media Markt zarabia dla właściciela

Metro - największa niemiecka sieć handlowa, znana także na polskim rynku z supermarketów Real oraz sklepów z elektroniką Media Markt i Saturn - dzielnie opiera się kryzysowi. Jednak zyski koncernu za III kwartał mocno się skurczyły.

Rządowy zespół i posłowie zajmą się Jamałem

Wicepremier Waldemar Pawlak ujawnia, że sprawa uzgodnień z Rosjanami dotyczących zmian w kontrakcie jamalskim będzie rozpatrywana w środę na posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego. Negocjacje w tej sprawie zakończyły się w ubiegłym tygodniu.

Bezrobotni zatrudniają się sami

Choć polskie firmy zwalniają na potęgę, to bezrobocie w Polsce nie nabiera katastrofalnych rozmiarów. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", Polacy znaleźli receptę: samozatrudnienie. Nowe, małe firmy wyrastają jak grzyby po deszczu - tylko w pierwszym półroczu własną firmę założyło aż 250 tys. osób - wynika z przytoczonych przez gazetę danych ZUS.

Australijskie stopy znów do góry

Australijski Bank Centralny po raz drogi podniósł swe stopy procentowe. Australia była pierwszą spośród najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, która podniosła stopy, jest tez pierwsza, która robi to powtórnie.

Zarządzanie w kryzysie

Jak dowodzą badania, niektóre sytuacje kryzysowe da się przewidzieć. Co robić, jak działać a przede wszystkim jak przeciwdziałać takim sytuacjom? O tym, Rafał Wojda rozmawiał w programie „90 minut” z Jakubem Bojanowskim, dyrektorem Zespołu Zarządzania Ryzykiem w Deloitte.

Grypa w firmie - jak jej uniknąć?

Epidemia w firmie to realne zagrożenie. Co więc zrobić, by do niej nie dopuścić? Aby uporać się z problemem kichających pracowników biznesmen musi przemienić się w psychologa. O tym, jak to zrobić, opowiadali w programie "90 minut" właśnie psychologowie - Magdalena Robak z SWPS i Mirosław Masiński, trener i dyrektor w firmie Mediar.

"Święte krowy" chcą coraz więcej

Aż 16 instytucji publicznych zażądało więcej pieniędzy z przyszłorocznego budżetu. Wśród najbardziej "potrzebujących" są: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (wzrost wydatków o 34,5 proc.), Trybunał Konstytucyjny (19,9 proc.) oraz Rzecznik Praw Dziecka (16,2 proc.). Posłowie zapowiedzieli już, że nie zgodzą się na tak wygórowane plany finansowe i zapowiadają ograniczenia - donosi "Rzeczpospolita".

Niebezpieczny dług publiczny

- Być może oszczędności się znajdą w budżecie, ale nie będą wielkie - stwierdził w magazynie "90 minut" szef sejmowej komisji finansów publicznych. O pracach nad przyszłorocznym budżetem, ale także o kandydatach do Rady Polityki Pieniężnej z szefem sejmowej komisji finansów publicznych, Pawłem Arndtem rozmawiał w magazynie "90 minut" rozmawiał Rafał Wojda.

Najbogatsze Mazowsze, najbiedniej na Podkarpaciu

Mazowsze wciąż utrzymuje pozycję lidera jako najbogatszy i najszybciej rozwijający się region Polski. Na przeciwległym biegunie są woj. podkarpackie i lubelskie – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego na temat wzrostu gospodarczego w regionach, które opisuje "Rzeczpospolita".

Co z tymi progami ostrożnościowymi?

Nie chcemy znosić progów ostrożnościowych - informuje ministerstwo finansów. To odpowiedź resortu na prasowe doniesienia jakoby rząd chciał znieść na dwa lata przepisy mające regulować maksymalny poziom długu publicznego w stosunku do PKB. Przekroczenie progów ostrożnościowych zapisanych w ustawie o finansach publicznych wymagałoby podjęcia drastycznych działań chroniących przed wzrostem zadłużenia. Ponadto dziś okazało się, że zawieszona została sprzedaż bonów skarbowych. Resort finansów ma zapewnionych 96 procent potrzeb pożyczkowych na ten rok. W listopadzie Ministerstwo zamierza nawet odkupić część papierów.

Walory PKO BP wypływają na parkiet

We wtorek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutują prawa do akcji nowej emisji PKO BP - poinformował resort skarbu. W swoim komunikacie ministerstwo podkreśliło też, że emisja zakończyła się sukcesem

Dołożą ci nowy podatek do paliwa

Rząd szuka pieniędzy na unijną składkę na ochronę klimatu. Wiele wskazuje na to, że znajdzie je w kieszeniach kierowców. Minister środowiska chce wprowadzenia tzw. "podatku węglowego", płaconego od każdego litra kupowanego paliwa. Dodajmy: paliwa pochodzącego z ropy.

Uważaj na argentyńskiego merlota

Niemiecka kontrola sanitarna wykryła niedozwoloną substancję w czerwonym winie sprowadzonym z Argentyny. Antybiotyk o nazwie natamycin ma działanie grzybobójcze. Jego stosowanie w przemyśle spożywczym jest dopuszczalne, ale dodawanie do wina - nie.

Ile może kosztować nas grypa

Epidemia wirusa grypy A/H1N1 może nas sporo kosztować. Nie chodzi tylko o pieniądze na leki i szczepienia, ale także o wymierne straty, jakie z powodu choroby pracowników może ponieść każda firma - i cała nasza gospodarka.

Wysokie loty Ryanaira

Rosną zyski taniej linii lotniczej Ryanair. Od lipca do do września największe tani przewoxnik w Europie zanotował 250 milionów euro zysku netto, czyli o 35 proc. więcej niż w tym samy okresem przed rokiem. Przychody linii sięgnęły 992 milionów euro.

Putin liczy na "miliardzik" dolarów od Unii

Premier Rosji Władimir Putin zaapelował w poniedziałek do Unii Europejskiej, by wzięła udział w finansowaniu dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. - Unia mogłaby podrzucić choćby miliardzik - powiedział rosyjski premier, mając na myśli sumę w dolarach.

Gazety z kiosków do internetu?

To, że internet daje szerokie możliwości wiadomo nie od dziś. Spółka Ruch dostrzega tam miejsce na całkiem niezły biznes. Sprzedawanie gazet w internecie ma swoje złe i dobre strony: m.in może przyczynić się znacznie do promocji wielu tytułów, które dotąd nie były najpopularniejsze. O dobrych i złych stronach tego pomysłu w programie "Biznes Lunch", z Robertem Stankiewiczem rozmawiali: Maciej Hoffmann, dyrektor generalny Polskiej Izby Wydawców Prasy, oraz Grzegorz Bielecki, dyrektor Polskiej Izby Druku.

Skarb wychodzi z Citi

Resort zamierza chce sprzedać w najbliższych tygodniach należące do niego ok. 2,5 proc. akcji Banku Handlowego, ale pod warunkiem uzyskania dobrych ofert od potencjalnych inwestorów - zapowiada wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

TVN ma talent do przyciągania widzów

Październik 2009 był jednym z najlepszych pod względem oglądalności miesięcy w dwunastoletniej historii telewizji TVN. 31 października kanał odnotował rekordowy sobotni wynik oglądalności, w peak time osiągając udział w rynku na poziomie 33,9 proc. Duży w tym udział miało show "Mam Talent!".