Najnowsze

Najnowsze

Polacy bogatsi o 1,7%

Polska gospodarka urosła w 2009 roku o 1,7 procent - głównie za sprawą wysokiego spożycia indywidualnego. Szacunki GUS-u przedstawił dziś premier Donald Tusk. W programie "Bilans" rozmowa z Piotrem Bielskim - ekonomistą BZ WBK.

Bez zmian

W palnie konsolidacji finansów publicznych nie ma miejsca na zmniejszenie poziomu składki przekazywanej z ZUS-u do OFE. Taką propozycję wspólnie składali wcześniej minister pracy oraz minister finansów. Premier Donald Tusk zamyka dyskusję i mówi: zmian nie będzie. W programie "Bilans" rozmowa z Jeremim Mordasewiczem - członek RN ZUS.

Bezpieczne inwestycje

Jakie inwestycje są najbardziej ryzykowne i dlaczego zyski z nieruchomości nie gwarantują zysków nawet w bardzo długim terminie powiedział podczas szczytu w Davos Robert Shiller, profesor Uniwersytetu Yale. Ekonomista w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES ostrzegał też gdzie tworzą się nowe bańki spekulacyjne.

Ratować Grecję?

Lider frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz wezwał w czwartek Komisję Europejską do pilnego wsparcia Grecji emisją specjalnych euroobligacji, by pomóc w finansowaniu greckiego długu publicznego.

Gospodarka niby cieszy...

Polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej urosła w zeszłym roku. Według wstępnych danych GUS o 1,7 proc. Dane, choć cieszą, to z komentarzy można wyczytać pewien niedosyt. - Zrównoważone..., zgodne z oczekiwaniami..., bez większego wpływu... - takie określenia padają z ust ekonomistów. Ale tylko od zdecydowanych reform zależy, czy Polska odzyska swój potencjał wzrostowy.

Polska będzie coraz bardziej zielona

Wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniesie w 2010 roku 2,3 proc. - szacuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR). W 2011 roku należy spodziewać się przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 3,1 proc. To znaczy, że przez dwa lata kolejne lata będziemy rozwijać się najszybciej w całej Unii.

"Przestańcie się zadłużać"

Światową gospodarkę czeka głębokie załamanie, jeśli rządy nadal będą zwiększały zadłużenie - przekonywał w podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos profesor Uniwersytetu w Harvardzie Kenneth Rogoff.

Euro korzystne dla Polski

Wprowadzenie euro może być korzystne dla Polski pod warunkiem stałego podnoszenia wydajności pracy - przekonywał podczas szczytu w Davos Howard Davies, dyrektor London School of Economics. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Davies podkreślił, że do strefy euro powinna wstąpić nawet Wielka Brytania.

Wielki Brat będzie podglądał cię na stacji

Stoisz godzinami w kolejce do kasy, czekasz na spóźniony pociąg, a wszystkiemu temu będzie się przyglądał kolejowy Wielki Brat. PKP SA kończą montaż systemu monitoringu wideo na 19 dworcach kolejowych w całej Polsce za 2,5 mln zł - poinformował w czwartek rzecznik spółki Michał Wrzosek.

Zdejmij piżamę przed wejściem do marketu

Tesco, największy z brytyjskich supermarketów, zabrania klientom noszenia w czasie zakupów piżam i kapci. Sklep twierdzi, że za komfort jednych klientów sklep płaci utratą innych, zbulwersowanych niedbałością stroju robiących zakupy.

Jest gazowe porozumienie

Jest porozumienie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Gazpromu ws. długoterminowych dostaw gazu do Polski - powiedział reporterce TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. W środę zarząd PGNiG zawarł porozumienie z Gazpromem Export w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,2 mld m sześc. rocznie oraz przedłużenia ich do 31 grudnia 2037 roku.

Zagrożenia dla gospodarki światowej

Perspektywy dla światowej gospodarki w ostatnich miesiącach się poprawiły, ale to nie oznacza końca zagrożeń. Wicedyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, John Lipsky przekonywał w Davos, ożywienie gospodarcze nie przebiega na świecie równomiernie. Lipsky zaznaczył też w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES że Polska poradziła sobie z kryzysem najlepiej w regionie.

Samochody wyjadą z Europy i USA

Mniej pracy przy produkcji samochodów w Europie, więcej na rynkach wschodzących. Prezes Renault Nissan Carlos Ghosn zapowiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ograniczenie produkcji i zwolnienia w sektorze motoryzacyjnym.

Prezydent zwolnił z abonamentu ponad 4 mln Polaków

Już niedługo emeryci, renciści i bezrobotni, czyli w sumie ok 4,5 mln osób, przestaną płacić abonament radiowo-telewizyjny. Bo chociaż prezydent spieszył się na szczyt w Davos, to - jak podaje jego kancelaria - Lech Kaczyński tuż przed wyjazdem podpisał ustawę zwalniającą ich z obowiązku płacenia za radio i telewizję.

Koniec kłopotów z dostawami gazu

Na początku przyszłego tygodnia mogą zostać przywrócone pełne dostawy gazu dla Polic - powiedział w rozmowie z TVN CNBC Biznes wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Mirosław Dobrut. W środę spółka zmniejszyła zakładom chemicznym w Policach dostawy gazu o jedną szóstą.

Polacy w euro-rozkroku

Eurosceptycyzm w Polsce wydaje się słabnąć. Przyjęcie euro ma w Polsce równą liczbę zwolenników co przeciwników - po 43 proc. - wynika z przedstawionych w czwartek badań Ipsos Observer na zlecenie resortu finansów. Główna obawa związana z wprowadzeniem wspólnej waluty to podwyżki cen.

Rosja ma w garści białoruskie rafinerie

W 2010 roku Rosja dostarczy Białorusi na rynek wewnętrzny 6,3 mln ton ropy naftowej bez cła eksportowego - przewidują porozumienia podpisane w środę wieczorem w Moskwie przez wicepremierów obu krajów, Igora Sieczina i Uładzimira Siemaszkę. O niektórych szczegółach umów informują w czwartek rosyjskie media i komentują, że Rosja będzie mogła teraz bez problemów przejąć białoruskie rafinerie.

W "Trybunie" dostali wypowiedzenia

Pracownicy zawieszonej od grudnia "Trybuny" otrzymali w czwartek wypowiedzenia. Redaktor naczelny dziennika zapewnia, że nie oznacza to jednak definitywnego końca gazety. Rozmowy z inwestorami wciąż trwają, jeśli się powiodą, wypowiedzenia zostaną wycofane - powiedział Wiesław Dębski.

Tusk: Składka emerytalna zostaje w OFE

Rząd na razie nie będzie rozmawiał o przesunięciu składki z OFE do ZUS-u - zapowiedział w TVN CNBC Biznes premier Donald Tusk. Takie rozwiązanie proponowali wspólnie ministrowie pracy i finansów. Pomysłowi sprzeciwiał się z kolei szef doradców premiera Michał Boni.

Europejskie Toyoty też do warsztatów

Toyota w coraz większych tarapatach. Spółka podała, że w związku z kolejną niebezpieczną usterką będzie musiała naprawić aż 2,3 miliona aut w USA. Podobną akcję zapowiedziano też w Europie, jednak nie określono liczby ani typów wadliwych pojazdów. Kłopoty konkurenta próbuje wykorzystać General Motors, który jest gotów dopłacić równy tysiąc dolarów do kupna nowego samochodu swojej produkcji każdemu właścicielowi Toyoty.

GUS: Polaków przybyło 37 tysięcy

Drugi rok z rzędu w Polsce w ciągu roku więcej ludzi się urodziło niż zmarło - wynika z danych przedstawionych przez GUS. Urząd opublikował w czwartek także istotne dane demograficzne. Według wstępnych szacunków na koniec 2009 roku ludność Polski liczyła ponad 38 mln 173 tys. osób - o ponad 37 tysięcy więcej niż przed rokiem.

Gospodarka zaskakuje wzrostem

Polski Produkt Krajowy Brutto był ubiegłym w roku o 1,7 proc. wyższy niż w roku 2008 - podał GUS. To wynik nieco lepszy od prognoz. Jak wynika z danych GUS, wzrost jest naszą wspólną zasługą: napędzała go nasza konsumpcja, wszystkie pozostałe czynniki ciągnęły go w dół.

Zima winduje niemieckie bezrobocie

Zima w Niemczech nie sprzyja gospodarce. W styczniu liczba bezrobotnych zwiększyła się o kolejne 342 tysiące - do 3,617 miliona. Oznacza to bezrobocie na poziomie 8,6 procent. Rok temu w styczniu było to 8,3 proc.

Mamy apetyt na koniunkturę

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w styczniu o 1,1 pkt i wyniósł 134,4 pkt - podał instytut BIEC.

Palikot legalizuje bimber

Każdy rolnik, który opłaci akcyzę, będzie mógł pędzić bimber i sprzedawać go na terenie swojego gospodarstwa – takie są założenia najnowszego pomysłu sejmowej komisji "Przyjazne Państwo", kierowanej przez Janusza Palikota.

Łatwiej wylecieć na bruk

Od dzisiaj właściciele mieszkań i domów mogą wynajmować swoje nieruchomości na podstawie nowego rodzaju umów o najem okazjonalny. Dzięki tym przepisom wynajmujący mogą zwrócić się do komornika o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze dla wsi wciąż w lesie

Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 11,3 mld zł. To zaledwie 17 procent dostępnych pieniędzy, a jesteśmy po półmetku siedmioletniego budżetu - podkreśla "Puls Biznesu".

Początek końca jednorękich bandytów

Styczeń to pierwszy miesiąc obowiązywania ustawy o grach hazardowych, która zakłada stopniowe wygasanie zezwoleń na jednorękich bandytów. W całym miesiącu wygaśnie osiem takich zezwoleń - wylicza "Rzeczpospolita".

Licea profilowane do likwidacji

Jeden z tworów reformy oświatowej rządu Jerzego Buzka do likwidacji. W 2012 roku znikną licea profilowane - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Szkoły, choć teoretycznie swych uczniów powinny doprowadzić do zdania matury, robią to fatalnie: egzamin dojrzałości zdaje 2 na 3 abiturientów.

Gwiazda twarzą wódki? To się opłaca...

Dziś Central European Distribution Corporation ujawni szczegóły nowej kampanii promocyjnej żubrówki. Wiadomo, że wezmą w niej udział modelka Karolina Malinowska i dziennikarz Oliwier Janiak. Producenci wódek coraz częściej stawiają na znane nazwiska, by zrekompensować sobie zakaz reklamy - zauważa "Rzeczpospolita".