Najnowsze

Najnowsze

Nowe formy marketingu

Bez względu na to, czy otwierasz sklep spożywczy, restaurację, czy świadczysz usługi hydrauliczne, potrzebna jest ci reklama. O najlepszych metodach skutecznej promocji małej firmy w programie "Biznes lunch" mówił prof. Robert Kozielski - Questus, Uniwersytet Łódzki

Fidesz u władzy

Centroprawicowa partia Fidesz wygrała wybory parlamentarne na Węgrzech zdobywając ponad połowę głosów i odsuwając od władzy rządzących przez osiem lat socjalistów. Zdaniem ekonomistów Fideszowi nie będzie łatwo zrealizować obietnice wyborcze dotyczące pobudzenia gospodarki. W programie "90 Minut" rozmowa z głównym ekonomistą City Handlowym - Ryszardem Kaliszem.

Greckie bony sprzedane

Udana emisja greckich bonów skarbowych. Ateny sprzedały dług wart miliard 200 milionów euro. W przypadku bonów o rocznym terminie zapadalności popyt był 6,5 raza wyższy od podaży, a w przypadku bonów półrocznych - 7,7 raza wyższy od podaży. Rozmowa z Jarosławem Karpińskim, zarządzającym Millenium TFI.

Rynki dla Opornych

To był dobry dzień dla portfela RDO który zyskał 0,48 procent. Nad zakupem spółki Energopol Południe zastanawiają się Marek Tejchman i Błażej Karwowski.

Żałoba w polskich firmach

Tragedia pod Smoleńskiem to olbrzymi wstrząs dla wszystkich polaków. W niedzielę zamknięta była większość sklepów. Wczoraj i dziś Polacy wrócili do pracy ale wszędzie zarówno pracownicy jak i pracodawcy dają wyraz swojemu smutkowi. Rozmowa z Renatą Davidson, prezesem zarządu Davidson Consulting.

Grecja

45 miliardów euro pomocy dla Grecji zamknęły usta spekulantom - mówi na naszej antenie Piotr Kuczyński - główny analityk firmy Xelion Doradcy Finansowi. Jego zdaniem finansowy zastrzyk może odsunąć bankructwo tego kraju na dwa, trzy lata; Rząd grecki od początku powtarzał, że pomocy nie potrzebuje. Czy w sytuacji, kiedy pieniądze wręcz leżą na stole nadal nie zdecyduje się po nie sięgnąć? A jeśli tak, to jakie może mieć to konsekwencje?

Quo vadis NBP?

Prezes NBP powinien zostać wybrany jak najszybciej, aby działanie banku było sprawne, a decyzje podejmowane wewnątrz jego struktur nie budziły wątpliwości - taki wniosek płynie z wypowiedzi pytanych na naszej antenie prawników.  Obowiązki zmarłego prezesa NBP przejął jego pierwszy zastępca Piotr Wiesiołek. Wczoraj został też zaakceptowany przez RPP na jej przewodniczącego. Ale zdaniem konstytucjonalisty, profesora Marka Chmaja również ta decyzja w sensie prawnym budzi kontrowersje.

"NBP musi dalej osłabiać złotego"

- Umocnienie złotego oznacza, że kolejny szef NBP musi kontynuować politykę ograniczania jego aprecjacji, aby tworzyć przestrzeń dla podwyżek stóp procentowych - twierdzą analitycy Stone Harbor i TCW Group Inc., cytowani przez pb.pl.

Liderzy

Kryzysu w funkcjonowaniu państwa nie ma. Ci, którzy dziś przejmują stery w kraju wspiera konstytucja. Jakie pisane i niepisane prawa zadziałają w polskich przedsiębiorstwach w odpowiedzi na tragedię, która nie ma precedensu? Polacy wstrząśnięci ostatnimi wydarzeniami nie przechodzą nad nimi do porządku dziennego również w miejscu pracy. Jak z tą nową sytuacją w firmie radzą sobie pracodawcy? Czego oczekują od nich pracownicy?

WIG20 na plusie

Indeks największych spółek notowanych na GPW zakończył dzień na poziomie 2587,69 punktów. Z uwagi na tragiczne wydarzenia w Smoleńsku kolory giełdowych tablic z notowaniami są na czas żałoby stonowane. O szczegółach notowań Jan Niedziałek.

Prospekt PZU zatwierdzony

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny PZU. Jednak szczegóły emisji ogłoszone zostaną za tydzień, po zakończeniu żałoby narodowej. Debiut największego polskiego ubezpieczyciela na warszawskiej giełdzie planowany jest w maju. Upublicznienie oferty nastąpi 16 kwietnia. PZU to spółka bardzo interesująca dla inwestorów - mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes PricewaterhouseCoopers w Polsce, Jacek Socha.

Perspektywy dla polskiej gospodarki

O perspektywach dla polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach Mikołaj Kunica w programie "Rynki Dnia" rozmawiał z Marcinem Mrowcem, głównym ekonomistą Pekao SA.

Rachunek na plusie pierwszy raz od roku

- W lutym 2010 roku saldo na rachunku obrotów bieżących było dodatnie i wyniosło 106 mln euro, wobec 754 mln euro deficytu w styczniu - poinformował Narodowy Bank Polski. Analitycy spodziewali się w lutym deficytu od 153 do ponad 200 mln euro. Ostatni raz nadwyżkę zanotowano w lutym 2009 roku.

MFW o Polsce

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest spokojny o funkcjonowanie zarówno polityki monetarnej jak i państwa polskiego, powiedziała na antenie TVN CNBC Biznes przedstawiciel Polski w Funduszu Katarzyna Zajdel-Kurowska. Zajdel-Kurowska dodał, że według MFW polskie państwo i gospodarka funkcjonuje bardzo dobrze nawet obliczu tak wielkiej tragedii.

Milion w portfelu

Zainwestuj obfity milion. Jak to zrobić? I gdzie ulokować pieniądze? W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Krzysztofem Kołaczyńskim strategiem inwestycyjnym BZ WBK Private Bank, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Globalne inwestycje

Jak inwestować globalnie, na przykład na rynkach afrykańskich? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy z Maciejem Wojtalem z PCE Investors, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Wahania kursu złotego...

O tym jak zabezpieczyć się na wypadek wahania kursu złotego, jeśli ma się kredyt w walutach, w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy", z Rafałem Lerskim licencjonowanym doradcą z Expandera, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Ćwierknięcia sponsorowane

Po czterech latach istnienia Twitter zacznie zarabiać. Serwis przedstawił właśnie ofertę reklamową dla firm.

Puma wyskoczy z pudełka

Producent sprzętu sportowego Puma zacznie od przyszłego roku pakować swoje buty w przyjazne środowisku torby. Po to, by zredukować emisję dwutlenku węgla. Firma podała, że zacznie pakować swoje buty w ekologiczne torby od połowy przyszłego roku, dzięki czemu zaoszczędzi 8,5 tys. ton papieru – tyle ile waży... 1,4 tys. dorosłych słoni.

Prognoza na 2010

Arctic Paper spodziewa się, że rok 2010 będzie trudniejszy od 2009. Przede wszystkim dlatego że wzrosła cena celulozy z powodu trzęsienia ziemi w Chile. Jak powiedział gość programu "Dzień na rynkach" Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper wzrost cen celulozy wyprzedza o 2-3 miesiące zmiany cen papieru.

Prognozy Wikany

Na rynku deweloperskim widać wyraźne ożywienie. Sprzedaż mieszkań ruszyła. Prezes spółki deweloperskiej Wikana Sylwester Bogacki ma nadzieje sprzedać w tym roku 470 mieszkań. O prognozach spółki Wikana na 2010 i jej komercyjnych projektach rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Łatwiej stać się kierowcą

Przewoźnicy drogowi mogą na rok zawiesić prowadzenie całej lub części działalności. Zawieszenie działalności transportowej sprawi, że w tym czasie przedsiębiorcy nie będą ponosić pełnych opłat ubezpieczeniowych. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. O szczegółach Renata Strachowska - dyrektor Departamentu Prawnego Inspekcji Transportu Drogowego.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Część podatników na samą myśl o wypełnianiu PIT-u dostaje gęsiej skórki. My w programie "Biznes Lunch" razem z Beatą Kuszewską z kancelarii podatkowej Beata Kuszewska i Wspólnicy pomagamy rozliczyć PIT 36 i PIT 37.

Wiceprezes NBP nielegalnie na czele RPP?

Zagraniczni komentatorzy chwalą dobre działanie procedur w sytuacji śmierci najważniejszych urzędników państwowych. Na pierwszym po śmierci prezesa Skrzypka posiedzeniu RPP zdecydowano, że dalszym obradom będzie przewodniczył wiceprezes Wiesiołek, który zastąpi zmarłego w przewodniczeniu Radzie. Zdaniem konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja to nielegalne, a RPP powinien przewodzić ktoś wybrany z jej grona.

Wspomnienie po Pani Joannie Agackiej-Indeckiej

W specjalnym wydaniu magazynu "90 Minut" po tragicznej katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, z mecenasem Zenonem Marciniakiem wiceprezesem Narodowej Rady Adwokackiej Marek Tejchman wspominał świętej pamięci prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joannę Agacką-Indecką.

Gwarancje zapłaty dla firm

W programie "Biznes lunch" zajmowaliśmy się nowelizacją kodeksu cywilnego, która jest szczególnie ważna dla wszystkich firm z branży budowlanej. Jeśli wejdą w życie zmiany, które przewiduje nowelizowana ustawa to wszyscy podwykonawcy firm budowlanych będą mogli ubiegać się o gwarancje. O szczegółach Monika Hetmańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Świat uwierzył, że Grecja stanie na nogi

Problemy finansowe Grecji wydają się powoli zmniejszać. Grecja sprzedała we wtorek bony skarbowe (roczne i półroczne) na łączną kwotę 1,56 mld euro, choć planowano pożyczyć jedynie 1,2 mld euro. Dwa dni wcześniej kraje Unii i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapewniły, że w razie potrzeby mają uruchomione ponad 45 mld euro na ewentualną pomoc dla Grecji.

KNF wpuścił PZU na giełdę

- Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zatwierdziła prospekt emisyjny Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń - poinformowała KNF we wtorek w komunikacie. Debiut ubezpieczyciela na giełdzie planowany jest na połowę maja 2010 roku.

Plany spółki Wadex

Wadex dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Jak powiedział prezes spółki Zbigniew Piechociński, Wadex co roku chciałby przeznaczać na dywidendę co najmniej 50% zysku. O planach przeniesienia spółki na główny parkiet GPW oraz o tym czy będzie nowa emisja akcji w programie "Dzień na rynkach" mówił prezes Wadex SA Zbigniew Piechociński.

Kto chce kupić Arsenal?

Czwarty pod względem wielkości akcjonariusz Arsenalu - czołowego klubu angielskiej Premier League i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów - wycofuje się z klubu. Nina Bracewell-Smith chce sprzedać posiadany pakiet 15,9 procent akcji.