Najnowsze

Najnowsze

Microsoft: stracilismy grunt pod nogami

Szef Microsoftu Steve Ballmer przyznaje: jego firma straciła pod nogami grunt rynku smartfonów. Przyznał że w tej kategorii produktów znacznie lepiej radzą sobie konkurenci, czyli Apple oraz Google, które konsekwentnie odbierają jej udziały w rynku.

Polacy wrócili, a wciąż biorą irlandzkie zasiłki

Imigranci z Unii Europejskiej, w większości Polacy, którzy przyjechali do Irlandii w latach boomu, a wrócili do siebie w czasie obecnego kryzysu, nadal otrzymują z Irlandii świadczenia socjalne - informuje "Sunday Independent". Gazeta dodaje, że rocznie idzie na to aż 35 milionów euro.

Skarbówka ściga sprzedających z Allegro

Dolnośląska skarbówka skierowała ponad setkę swoich urzędników do walki z ukrywającymi się przed fiskusem sprzedawcami z popularnego serwisu aukcyjnego Allegro - donosi "Polska The Times". Według dziennika, w ślad Dolnośląskiej Izby Skarbowej niebawem mają pójść skarbówki z całej Polski.

Unijny komisarz słowami broni kursu euro

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn zaprzeczył w sobotę, by Węgrom groziło bankructwo. Jego zdaniem, gospodarka tego kraju jest na dobrej drodze do ozdrowienia. W piątek słowa z Budapesztu wywołały gwałtowny spadek kursu walut Europy Wschodniej - i euro.

Gospodarka USA w kłopotach

Rozczarowujące dane z rynku pracy USA. W maju w sektorze pozarolniczym w USA przybyło 431 tysięcy miejsc pracy, podczas, gdy rynek oczekiwał 513-tu tysięcy - czyli największego wzrostu od 27-miu lat. Inwestorów spotkało rozczarowanie. Dlaczego amerykańska gospodarka nie nabiera rozpędu. Mocny dolar szkodzi? O tym w programie 90 minut Andrzej Kurnicki, prezes Euro-American Company.

British Airways znów strajkują

Personel kabinowy linii lotniczych British Airways rozpoczął w sobotę kolejny pięciodniowy strajk. Trwające od pół roku protesty kosztowały już te linie około 120 mln funtów, czyli równowartość 176 mln dolarów.

Węgry na granicy bankructwa?

To polityczna gra czy rzeczywistość? Adam Balcer, analityk demosEUROPA twierdzi, że sytuacja Węgier jest dużo lepsza od Grecji. Jego zdaniem rząd węgierski starszy używając ostrych słów, po to by Unia zgodziła się na zwiększenie deficytu. 

Wzbiera kolejna fala kryzysu?

Analitycy i ekonomiści na całym świecie zastanawiają się, czy wzbiera kolejna fala kryzysu finansowego. Rynki akcji pikują w dół, wartość euro do dolara topnieje w oczach, rząd Węgier jest przerażony stanem gospodarki i głośno mówi o możliwości powtórzenia przez ten kraj "greckiego scenariusza", a wartość walut rynków wschodzących spada na łeb na szyję.

Rynek pracy w USA

Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy. Zamiast 500 tysięcy miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce przybyło w maju tylko 431 tysięcy. Zdecydowana większość z nich to prace tymczasowe, stworzone przez rząd amerykański na potrzeby przeprowadzenia spisu ludności. Jak na te dane zareagowały rynki? O komentarz poprosiliśmy prof. Janusza Ordovera z New York University. 

Kupimy akcje PGE ?

Rynki zostały dotknięte informacjami z Węgier. Tam politycy przyznali, że w grę wchodzi ryzyko niewypłacalności Węgier. A do tego dane z rynku pracy były gorsze niż oczekiwano. WIG 20 w dół, portfel "Rynków dla Opornych" również dziś tracił. Portfel RDO w dół o 0,63 %, to oznacza, że straciliśmy dziś 185,81 zł. Widz zaproponował kupno akcji spółki PGE. Czy to dobra inwestycja?

Węgry śladem Grecji?

Przedstawiciele rządzącego na Węgrzech Fideszu ostrzegają, że Węgrom grozi "grecki scenariusz".  Tegoroczny deficyt budżetowy w tym kraju może sięgnąć 7-7,5 proc. PKB. Informacje te mocno osłabiły forinta. W ślad za nim traci też złoty. Czy Węgrom grozi kolejna wielka dziura budżetowa? Między innymi o to zapytaliśmy w programie "Bilans" dr Janusza Jankowiaka, głównego ekonomistę Polskiej Rady Biznesu.

Amerykanie znowu lubią wielkie bryki

Dilerzy samochodowi w USA zacierają ręce – w maju Amerykanie kupili o 19 procent aut więcej niż rok wcześniej. To już siódmy z rzędu miesiąc na plusie. Sprzedaż w górę pociągnęło zainteresowanie ciężarówkami i SUV-ami, a także hojność agencji rządowych i wypożyczalni aut, które odświeżają flotę.

Miliard odpłynął ubezpieczycielom

Nawet ponad miliard złotych mogą kosztować ubezpieczycieli odszkodowania za zniszczenia popowodziowe - twierdzi Marcin Broda z "Miesięcznika ubezpieczeniowego". Po ostatnich powodziach możemy się spodziewać podwyższenia składki na ubezpieczenie, chociaż nie nastąpi to od razu.

Walka BP

Sukces BP może spocząć na dnie zatoki meksykańskiej. Głęboko pod wodą. Koncern nadal walczy, aby zatrzymać wyciek ropy po katastrofie platformy wiertniczej. Do tej pory firma wydała miliard dolarów, ale wymiernego i potwierdzonego sukcesu na razie nie ma. Czy kilkanaście miliardów dolarów, które być może spółka będzie musiała wydać chociażby na odszkodowania zachwieją jej dotychczasową pozycją na światowym rynku? Patrycjusz Wyżga.

Powódź a PKB

Negatywny wpływ majowej powodzi na polską gospodarkę trzeba będzie zrewidować. Żywioł znów zagraża wielu rejonom kraju. PKB za trwający właśnie drugi kwartał będzie bardzo mocno obciążony skutkami katastrofy. Rząd w ekspresowym tempie pracuje nad rozwiązaniami pomocowymi. Czy staną się one dodatkowym pakietem antykryzysowym? O tym Cezary Królak.

Jak działa jedno okienko?

Jest miejsce, które każdy, kto chce prowadzić własny biznes musi odwiedzić. To urząd gminy, gdzie formalnie trzeba zgłosić swoją własną działalność. To tak zwane jedno okienko, o który już chyba każdy w Polsce słyszał. Ale nie łudźmy się, tylko teoretycznie jedna wizyta w urzędzie wystarczy, aby stać się przedsiębiorcą. W wydziale rejestracji działalności gospodarczej Paweł Blajer wspólnie z Tomaszem Owczarkiem z Urzędu Dzielnicy Ursynów sprawdzali jak - od początku do końca - wygląda rejestracja własnego biznesu – i czy naprawdę wystarczy tylko jedno okienko.

Złoto na trudne czasy

Ucieczka czy element strategii? Trend inwestowania w złoto w ostatnim kwartale mocno wzrastał. Choć znana zasada dywersyfikacji aktywów nakazuje mieć w portfelu co najmniej 5 proc metali szlachetnych, złoto cieszy się wyjątkową popularnością wśród inwestorów. Analitycy twierdzą, że w ciągu 2 lat możemy przekroczyć historyczne rekordy cen złota. Co więc kupować? O perspektywach na rynku złota w programie Rynki Dnia Wojciech Szymon Kowalski, główny ekonomista INVESTcon GROUP.

Czechy radzą sobie z kryzysem

Agencja ratingowa Fitch chwali Czechy - i ma nadzieję, że kraj będzie miał stabilny rząd o solidnej większości w parlamencie. Agencja podniosła perspektywę ratingu naszych południowych sąsiadów ze stabilnej do pozytywnej. To znaczy, że Fitch rozważa podniesienie oceny wiarygodności kredytowej państwa w okresie od 18 do 24 miesięcy.

Działka rekreacyjna

Aby jej zakup mógł być inwestycją musimy dopilnować szeregu formalności i przeprowadzić szczegółową analizą. Jednak Adam Polanowski z Polanowscy Nieruchomości i Marcin Jańczuk z Metrohouse spierają się co do tego, czy działka rekreacyjna może być traktowana jako inwestycja. Doradzają, jak i gdzie kupować grunty by nie wydać zbyt dużo, a działka nie stała się przysłowiowa kulą u nogi.

Milion w portfelu

Tym razem pomysł na zainwestowanie miliona złotych przedstawia Agnieszka Nogajczyk-Simeonow , prezes PTE Allianz. Połowę pieniędzy ulokowałaby w nieruchomości komercyjne lub turystyczne. 20% w obligacje, bony skarbowe i IKE, a 250 tysięcy w polskie akcje. W portfelu pozostawiłaby sobie zaledwie 50 tys. złotych nie zamrożonej gotówki.

BP stracił już miliard dolarów

Koncern British Petroleum twierdzi, że nowy sposób zatamowania wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej pozwoli przechwycić ponad 90 proc. surowca, jaki przedostałby się do morza. Jednak Straż Wybrzeża USA uważa, że kopuła, jaką BP założyło na odwiert, pozwala na razie zebrać około tysiąca baryłek ropy dziennie, a to tylko 5 procent całego wycieku.

Bezpieczny ślub

Zaczynamy sezon ślubów, co nie oznacza, że musimy narażać się na stratę pieniędzy, gdyby nasz wybór okazał się chybiony. Do czego służą intercyzy i przed czym nas mogą zabezpieczyć tłumaczy Małgorzata Chruściak, adwokat w CMS Cameron McKenna

Pracownik to najlepsza promocja firmy

Nasi pracownicy są skuteczniejsi od reklamy. W kontaktach bezpośrednich muszą być przygotowani  i posiadać argumentację handlową. Muszą mieć odpowiednią wiedzę o rynku. To, jak mówi Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business, jest obowiązkiem firmy.

Rząd reguluje cyfrową rzekę

Rząd pracuje nad wprowadzeniem prawa regulującego naziemne nadawanie telewizji cyfrowej. W piątek przyjął założenia do projektu odpowiedniej ustawy. Jej przepisy będą dotyczyły warunków konkursu na operatora pierwszego multipleksu, na którym znajdą się m.in. TVP 1, TVP 2 i TVP Info - podało Centrum Informacyjne Rządu.

"Fiskalne trupy" wypadają z szaf

Komisja Europejska grozi palcem Węgrom. Bruksela nakazała rządowi w Budapeszcie, by ten szybciej ciął deficyt budżetowy. Nowy rząd Węgier prognozuje, że w tym roku luka w finansach państwa może być prawie dwa razy wyższa niż Budapeszt ustalał z Brukselą i MFW, kiedy Węgry dostawały pomoc finansową. To powód prawdziwego trzęsienia ziemi, jaki przechodzą w piątek rynki akcji i waluty całego regionu.

Firma bez konta

Czy każde przedsiębiorstwo musi mieć konto firmowe? Zdaniem mec. Tomasza Poznańskiego prowadzącego własną kancelarię prawną są sytuacje kiedy można się bez niego obejść. Nie uchroni nas to jednak od ucieczki przed np. blokadą konta, bo urząd skarbowy ma sposoby by upomnieć się skutecznie o należności.

Balcerowicz: jak oddalić się od Grecji

Leszek Balcerowicz odebrał we Wrocławiu nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przyznana została ono twórcy polskich reform gospodarczych "za wiedzę, odwagę i skuteczność w przeprowadzeniu polskiej gospodarki od komunizmu do kapitalizmu". Co teraz sądzi o sytuacji gospodarczej Polski? - Musimy oddalić się gospodarczo od Grecji, a przybliżyć się do Niemiec - powiedział.

Długi weekend w firmie

Podczas urlopu nie możemy przeszkadzać naszemu pracownikowi i wydzwaniać do niego. Ten wcale nie ma obowiązku ich odbierać. Może nam zarzucić, że przez wielokrotne przeszkadzanie mu wcale nie miał wolnego. Kiedy mamy prawo ściągnąć naszego podwładnego z wypoczynku i z jakimi konsekwencjami się to wiąże mówi Aleksandra Minkowicz-Flanek, radca prawny PwC Legal Szurmińska-Jaworska.

Słaba branża chemiczna

Otoczenie rynkowe w całym przemyśle chemicznym jest nieciekawe mówi Tomasz Kasowicz, analityk Erste Securities Polska. Spółki tracą płynność finansową i generują straty. Wyjątkiem jest Synthos, który wykazał się dobrą strategią i otworzył się na nowe rynki. Reszta zakładów są własnością skarbu państwa i jak na razie nikt nie wpadł na pomysł co z nimi zrobić.

Nasze ślimacze drogi

Sypią się harmonogramy budowy autostrad w Polsce, a nowe drogi będą później - o ile w ogóle będą, bo mogą nam przepaść dotacje Unii Europejskiej - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Dziennik wylicza strategiczne budowy, które nie rozpoczęły się w zapowiadanych terminach. GDDKiA zarzuty odpiera.