Najnowsze

Najnowsze

Jak płacić mniej w banku?

Opłata za prowadzenie konta, opłata pobierana za dokonanie przelewu... -wymieniając jeszcze kilka innych, uzbieramy dosyć sporą sumę, jaką muszą płacić posiadacze kont bankowych. Jest jednak kilka prostych sposobów, aby uniknąć bądź zminimalizować koszty. O tym w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Karolem Wilczko, Comperia.pl.

Coraz lepiej na rynku pracy

Nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie oferuje branża telekomunikacyjna, w przypadku której aż 3 firm deklaruje potrzebę zatrudnienia nowych ludzi. Więcej zarobić można jedynie w branży farmaceutycznej, choć dyrektorów odpowiedzialnych za sprzedaż potrzeba znacznie mniej niż informatyków. O sytuacji na rynku pracy Robert Stankiewicz rozmawiał z Anną Piotrowską-Banasiak, menadżerem zespołu rekrutacji finansowych Antal International.

Grupa TVN na wysokiej fali

Przychody grupy TVN w II kwartale 2010 roku wzrosły o 13 procent, wskaźnik EBITDA poprawił się o 19 procent, a oglądalność głównego kanału TVN wzrosła.

Rząd dobierze się do przyszłych emerytur?

Ministerstwa pracy i finansów chcą zmniejszenia, a nawet czasowego zawieszenia przekazywania przez ZUS składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Szef doradców premiera Michał Boni ostro protestuje. Na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Stałego rządu szykuje się ostry spór.

Chiny w portfelu

Jak inwestować na rynku chińskich papierów wartościowych i jakie uwzględniać ryzyko walutowe radzi Karol Chrystowski z Renaissance Asset Managers.

Netia lepiej niż przed rokiem

Netia raczej nie będzie zainteresowana przejęciem operatora telewizji kablowej Aster, powiedział TVN CNBC Biznes prezes Netii, Mirosław Godlewski. Spółka przygotowuje się do przejęcia Exatel SA i Telefonia Dialog SA.

Facebook dla przedsiębiorców

Rusza portal społecznościowy dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Na stronie www.small-business-dna.pl zbierane będą opinie przedsiębiorców i pracowników firm. Chodzi o to, by nadać tym opiniom adekwatne do ich rangi znaczenie - mówi Włodzimierz Daab, prezes 4P Research Mix. Mikrofirmy dają prawie 50% wartości dodanej wszystkich przedsiębiorstw. Jest ich prawie 1 milion 800 tysięcy.

Eksport ruszy gospodarkę?

Narodowy Bank Polski podał dane dotyczące salda na rachunku obrotów bieżących. W czerwcu było ujemne i wyniosło 1 mld 4 mln euro i to sporo więcej niż w maju i sporo więcej niż spodziewał się rynek. Warto wczytać się w te dane, bo eksport rośnie szybciej od importu. Liczona w euro wartość wyeksportowanych towarów i usług wzrosła w czerwcu o prawie 30 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. Jak podaje NBP wyższy jest również import, który wzrósł o ponad 27 procent. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z prezesem Demuth Alfa, Krzysztofe Raczkowski oraz głównym ekonomistą Societe Generale, Jarosławem Janeckim, rozmawiał Rafał Wojda.

Kredyt bez spreadu

Spłata kredytu z pominięciem spreadu - to będzie możliwe już od końca sierpnia. Za dwa tygodnie w życie wejdzie rekomendacja T, która zaostrza kryteria przyznawania kredytów hipotecznych, ale jednocześnie ułatwia spłatę i refinansowanie kredytów walutowych. O szczegółach w magazynie "Bilans" z dyrektor działu analiz Home Broker, Katarzyną Siwek, rozmawiał Marcin Kowalski.

"Klęskowe" dla wszystkich

Polisa od klęsk żywiołowych dla wszystkich. Z państwową dopłatą. W obliczu kolejnych dramatów, które dotykają mieszkańców różnych części Polski rząd powraca z pomysłem obowiązkowego ubezpieczenia powszechnego. Najpierw chce jednak sprawdzić, czy dopłacanie będzie korzystniejsze niż doraźna, bezpośrednia pomoc finansowa poszkodowanym. Czy za chwilę wszyscy zapłacimy dodatkowy podatek? Ile może takie ubezpieczenie kosztować? O szczegółach w magazynie "Bilans" z analitykiem Polskiej Izby Ubezpieczeń, Marcinem Tarczyńskim, rozmawiał Marcin Kowalski.

Drożej za duże mieszkanie

Małe jest piękne… np. małe podatki…. Ale niektórzy mają duże np. duże mieszkanie i ci, którzy duże mieszkanie będą chcieli kupić będą musieli zapłacić dużo więcej, a wszystko za sprawą dużo większego podatku VAT. Dlaczego i o ile większego no i czy można go nie zapłacić? Marek Klapa

Obowiązkowe ubezpieczenia

Obowiązkowe ubezpieczenie od klęsk żywiołowych dla wszystkich Polaków. Tego chce rząd i chce dopłacać, ale nie wie ile i nie wie jak. A ile mieliby płacić sami Polacy i co otrzymaliby w zamian? Łukasz Kijek

Zysk TU Europa w górę

Wynik TU Europa za I półrocze pokazuje, że cały 2010 rok będzie dla firmy rekordowy. Sprzedaż Grupy wyniosła po sześciu miesiącach blisko 3 mld zł, czyli prawie tyle, ile wyniósł cały wynik za ubiegły rok. Zysk po I półroczu był o jedną piątą większy niż w 2009 r. i wyniósł 70 mln zł. Wynik został osiągnięty dzięki dobrej sprzedaży produktów inwestycyjnych i ożywieniu na rynku kredytów mieszkaniowych. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem TU Europa, Jackiem Podobą, rozmawiał Rafał Hirsch.

Agroma w drodze na GPW

Agroma, firma handlowo-produkcyjna działająca na rynku urządzeń między innymi do pielęgnacji ogrodu, miała trudny rok a zysk w drugim kwartale spółki wyniósł nieco ponad 600 tys. złotych. Notowana na NewConnect spółka po scaleniu akcji jest już notowana w systemie ciągłym. Po wakacjach planuje przenosiny na główny parkiet GPW. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Agromy, Piotrem Staszewskim, rozmawiał Rafał Hirsch.

ING BSK zarobił i podniósł pensje

Wynik ING Banku Śląskiego jest lepszy po I półroczu o 40 proc. w porównaniu z 2009 rokiem. Dobry portfel kredytowy, w którym nie brakuje rządowych obligacji, sprawił, że w I półroczu o 19 procent wzrosły dochody z tytułu odsetek. Dzięki dobrym wynikom bank podnosi pensje, udziela więcej kredytów hipotecznych i otwiera nowe rachunki internetowe. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z wiceprezesem ING BSK, Mirosławem Bodą, rozmawiał Rafał Hirsch.

Wyższy VAT, droższe książki?

Spółka Muza z zakresu działalności wydawniczej nie jest w stanie wziąć na siebie podwyżki VAT-u, mówi w rozmowie z TVN CNBC Biznes prezes Muzy, Marcin Garliński. 31 grudnia kończy się okres przejściowy na stosowanie zerowej stawki VAT wynegocjowanej przed przystąpieniem Polski do UE i przedłużony 3 lata temu. Rząd obiecuje kolejne przedłużenie. Jak ewentualny wyższy VAT wpłynie na działalność spółki? O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Muzy, rozmawiał Rafał Hirsch.

Inwestycje w chińskie fundusze

Polscy inwestorzy inwestują za Wielkim Murem. Jeśli chcemy inwestować w chińskie fundusze inwestycyjne, największą ofertę znajdziemy w funduszach zagranicznych mówi Michał Duniec, analityk Analizy Online.

Small Business DNA

To projekt poświęcony dla mikro i małych przedsiębiorstw. Badanie na grupie 500 firm będzie przeprowadzane co miesiąc. Docelowo ma powstać portal społecznościowy, gdzie przedsiębiorcy będą mogli wymieniać się pomysłami i zgłaszać problemy z którymi się stykają. Pierwsze wyniki badań poznamy za kilka dni, mówi Paweł Wójcik, wiceprezes 4P Research Mix Sp. z o.o.

Wyższy VAT to droższy kredyt?

Nie będzie konieczności podnoszenia stóp procentowych bezpośrednio ze względu na podwyżkę podatku VAT. Czeka nas za to podwyżka cen i wzrost inflacji, mówi w rozmowie z Robertem Stanilewiczem prof. Jan Czekaj, były członek RPP.

Jak inwestować w ziemię?

Prawie piętnaście tysięcy złotych kosztuje średnio jeden hektar ziemi rolnej. Kwota ta wzrosła o ponad 30 proc. na przestrzeni kilku lat. Obecnie ceny się ustabilizowały, mówi w rozmowie z Robertem Stanilewiczem Tomasz Nawrocki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Surowce nie dają zarobić

Rynek surowców od początku roku nie pozwolił zarobić inwestorom. Jak twierdzi Klaudiusz Sobczyk, zarządzający Veritas Investment "wspaniałe czasy" z lat 2004-07 mogą dla surowców nie wrócić.

Perspektywa dla rynków

Rosyjska giełda, to sposób na ekspozycję na surowce naturalne, mówi Patryk Jabłonowski, zarządzający Deka Investment. Dynamika zyskowności tureckich banków będzie spadać. Stabilny system bankowy posiada za to Egipt. Tamtejsze firmy agresywnie inwestują za granicą.

HR w małej firmie

Nagrody, odpowiednie wynagrodzenie. To niezbędne środki aby nasi pracownicy z zaangażowaniem do wytyczonym przez nas celów, mówi Beata Wojciechowska, dyrektor HR w Eli Lilly Polska.

ZUS szkoli z BHP

Małe i średnie firmy mają szansę na bezpłatne szkolenia z BHP. Dotyczy to firm zatrudniających do 19 pracowników. Pierwsze takie szkolenie w Warszawie odbędzie się w ostatni weekend sierpnia, mówi Justyna Borowska z ZUS-u.

Dotacje na targi

Nawet 300 tys. zł na udział naszej firmy w targach branżowych można uzyskać w ramach działania 6.5.1. Nabór wniosków trwa do końca września. Kto ma szansę na dotacje, mówi Igor Mitroczuk, naczelnik Wydziału Promocji Gospodarki w Departamencie Instrumentów Wsparcia MG.

Zmiany w CIT

Opodatkowanie aportów od nowego roku zakłada m.in. nowelizacja ustawy o podatkach przyjęta przez Rząd. Chodzi o tzw. wartości niepieniężne, czyli np. maszyny, od których obecnie nie płacimy podatku wnosząc swój majątek do spółki mówi Michał Grzybowski z Ernst & Young.

Pawlak chce obowiązkowych ubezpieczeń

Waldemar Pawlak jest za obowiązkowymi - przynajmniej częściowo - ubezpieczeniami społecznymi. Resort gospodarki i PSL zaproponują koalicjantowi uchwalenie ustawy o bezpieczeństwie powszechnym.

GTC buduje

Coraz większy popyt na rynku nieruchomości komercyjnych. Po wynajęciu biurowca w Platinium Business Park Grupie Aviva, członek zarządu spółki Mariusz Kozłowski, zapowiada budowę kolejnego budynku w tej lokalizacji oraz na terenie Okęcie Business Park. GTC wraz z Polnordem wybuduje też Centrum Handlowe w Wilanowie.

DSS powiększa portfel

Dolnośląskie Surowce skalne otrzymały 2 tygodnie na wyłączność negocjacyjna w sprawie Kieleckich Kopalń Surowców Mineralnych. Jan Łuczak, prezes DSS mówi, że część środków na przejęcia kopalń w Kielcach i Złotoryi będzie pochodzić z kredytu.