Najnowsze

Najnowsze

3/4 biur podróży cienko przędzie

Kłopoty finansowe ma trzy czwarte całej branży turystycznej, a w tym roku może dojść do co najmniej jeszcze jednego spektakularnego upadku biura podróży - alarmuje "Rzeczpospolita".

Trzy razy bogatsi niż 10 lat temu

W ciągu dziesięciu lat dorosły Polak potroił swój majątek - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Statystycznie mamy po 28,6 tysiąca dolarów na głowę. Skromnie, jeśli porównać ze statystycznym Szwajcarem (372 tys. dolarów)

Dystrybutorzy IT - analitycznie

Akcje liderów sektora IT powinny znaleźć się w portfelu praktycznie każdej strategii inwestycyjnej. Tak uważa Zbigniew Porczyk, analityk DM BZ WBK. Zbigniew Porczyk tłumaczy dlaczego warto inwestować w branżę IT, skupiając się na dwóch spółkach: ABC Data i Action.

Elektryczne pojazdy z Polski

Romet rozpocznie produkcję elektrycznego mini auta. Firma zaprezentowała prototyp samochodu, który już w przyszłym roku ma trafić do produkcji. Do prowadzenia auta nie będzie potrzebne prawo jazdy a pokonanie 100 kilometrów ma kosztować mniej niż 10 złotych. Czy w Polsce znajdą się klienci dla aut elektrycznych? Gośćmi programu Bilans byli prof. Antoni Szumanowski z Politechniki Warszawskiej i Roman Dębecki, zastępca redaktora naczelnego Auto Świat.

Co jeśli przekroczymy próg?

Ekonomiści są podzieleni w opiniach jeśli chodzi o przekroczenie relacji 55% długu publicznego do PKB. Tymczasem z rządu płyną kolejne informacje z których wyłania się obraz tego jak mogą wyglądać cięcia wydatków jeśli niebezpieczny próg przekroczymy. Jak jeszcze może wyglądać scenariusz dla Polski w wypadku przekroczenia progu? Marek Tejchman rozmawiał o tym z byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, profesorem Marianem Nogą.

Ukraina chce rury do Polski

Ukraina nie rezygnuje ze współpracy z Polską w projekcie rurociągu Odessa-Brody, mimo że współpracuje także z Białorusią w kwestii transportu ropy tym rurociągiem - powiedział we wtorek premier Mykoła Azarow.

Realizujemy zyski w RDO

Kolejne spółki znikają z portfela RDO. Dziś sprzedaliśmy Netię oraz analizowaliśmy propozycję pana Krzysztofa – kupno spółki Marketeo.

Zamieszanie wokół ustawy

Ustawa refundacyjna może być niezgodna z konstytucją. Tak uważa ekspert do spraw ochrony zdrowia PKPP Lewiatan. W jego opinii nowe przepisy będą krzywdzące dla producentów leków. Pozbawią ich bowiem możliwości odwołania się od ewentualnych kar za łamanie ustawy. Projekt ustawy reguluje rynek leków refundowanych. Zakłada wprowadzenie stałych cen producentów oraz stałych marż handlowych i detalicznych.

Dodruk dolarów już prawie pewny

Amerykański bank centralny, czyli Fed przygotował się w zeszłym miesiącu na "mające nastąpić wkrótce" złagodzenie polityki pieniężnej i nastawił na zakup rządowych papierów wartościowych oraz na zwiększenie oczekiwań inflacyjnych. Mają to być sposoby na stymulowanie gospodarki. Ceny akcji w USA poszły w górę po tej informacji.

Romet na czterech kołach

Romet zrobi elektryczne mini-auto. Firma zaprezentowała prototyp samochodu, który już w przyszłym roku ma trafić do produkcji. Do prowadzenia auta nie będzie potrzebne prawo jazdy, a pokonanie stu kilometrów ma kosztować mniej niż 10 złotych. Samo auto ma kosztować 6-7 tysięcy euro. O nowości od Rometu z przeglądem losów innych elektrycznych projektów, o których w przeszłości mówiliśmy widzom – Marek Klapa.

Dług zjada ulgi

Nie będzie ulgi na dzieci, zniknie ulga na Internet, zlikwidowane zostanie prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców, o 70% zostanie zmniejszonych Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To na szczęście tylko czarny scenariusz, który jednak może się zrealizować. Projekt ustawy o finansach publicznych zakłada znaczne cięcia jeśli dług publiczny przekroczy 55 procent w relacji do PKB. W tym roku zbliży się bardzo blisko tej granicy. Wielu pytanych przez nas ekonomistów jest przekonanych, że ryzyko przekroczenia ostrożnościowego progu w przyszłym roku jest bardzo duże.

Dług zje nasze ulgi

Bez ulgi prorodzinnej będą musiały zacząć nowy rok 2012 polskie rodziny jeżeli deficyt sektora finansów publicznych przekroczy w przyszłym roku próg 55 proc. PKB. Przeciętna rodzina 2+1, zarabiająca na poziomie średniej krajowej straci na tym 100 złotych miesięcznie. Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki uważa, że są duże szanse na to, by próg 55 proc. nie został przekroczony. Ale inni ekonomiści są przekonani, że tak się stanie.

Forte w II półroczu

Forte liczy na dobry rok. Producent mebli spodziewa się, że na poprawę wyników w II półroczu wpłynie poprawa popytu na rynkach zagranicznych, w szczególności na rynku niemieckim. Udział eksportu w przychodach ze sprzedaży w I półroczu stanowił 81% - Forte pomaga słaby złoty – do jakiego poziomu może się umocnić, żeby nie zagrozić wynikom? Gościem Rynków Dnia był Maciej Formanowicz, prezes Forte.

Police - droga do naprawy

Zakłady Chemiczne Police SA nadal będą istnieć - zadecydowali akcjonariusze spółki. Zarząd musiał ich o to zapytać ze względów formalnych wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych – strata spółki na koniec lipca przewyższyła sumę kapitału zapasowego, rezerwowego i jedną trzecią kapitału zakładowego. W firmie trwa restrukturyzacja, która ma przynieść 600 mln zł oszczędności do 2015 roku. Prezes spółki Zbigniew Miklewicz zapewnia, że Police najgorszy okres mają już za sobą. Ze Zbigniewem Miklewiczem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Techmex walczy o przetrwanie

Czy Techmex stanie na nogi? Działająca od 1987 roku spółka z branży IT jest w upadłości likwidacyjnej ale chce by sąd zamienił ją na układową. Od sierpnia Techmex bada biegły, który sprawdza, czy spółka będzie w stanie spłacić długi. Czasu jest jednak coraz mniej - żeby Techmex nie zniknął z giełdy, do 15 listopada sąd musi podjąć decyzję przekształcającą formę upadłości spółki z likwidacyjnej na układową. Jak Techmex przekonuje sąd do podjęcia korzystnej dla siebie decyzji? Gościem Rynków Dnia była Teresa Studencka, prezes spółki Techmex.

Będzie fuzja w szminkach?

Akcje spółki Avon idą mocno w górę. Amerykański producent kosmetyków zyskuje po tym, jak dziennik "Daily Mail" napisał, że przejęcie Avon planuje francuski koncern L'Oreal.

Wtorek na plusie

Biorąc pod uwagę kiepski początek sesji, całą rozgrywkę można nazwać udaną. WIG20 odrobił kilka punktów z poniedziałkowych notowań i ostatecznie kończy sesję zyskując 0,07%. O szczegółach z warszawskiego parkietu Błażej Karwowski

Kto się boi zagranicznych inwestorów

Jeszcze dwa lata temu wszystkie gospodarki konkurowały o napływ zagranicznego kapitału. Po globalnym kryzysie finansowym okazuje się, iż jest już go tak wiele, że niektóre kraje po prostu się go boją.

Na zakupy z tańszym dolarem

Zbyt słaby dolar jest niekorzystny dla kupujących nieruchomości pod wynajem. Najbardziej popularne samochody w USA przy korzystnym kursie waluty, to odzież, elektronika i części samochodowe. Nasi goście doradzają za czym warto się rozglądać.

Milion w Portfelu

80% w akcje i fundusze inwestycyjne, 20% na rachunku oszczędnościowym. Jak zainwestować milion złotych doradza Rafał Lerski z Expandera.

E-faktury od 2011 roku?

Według rozporządzenia Ministerstwa Finansów elektroniczne faktury będzie można wysyłać przez Internet. Podatnik będzie musiał umożliwić organom skarbowym przetwarzanie danych z faktur, mówi Tomek Pabiański, doradca podatkowy PwC.

Będzie więcej gazu z polskich złóż

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększa wydobycie gazu ze złóż krajowych. Roczne wydobycie gazu przez polskiego monopolistę zwiększy się o 0,2-0,3 mld metrów sześciennych rocznie dzięki otwartej kopalni Wielichowo k. Grodziska Wielkopolskiego, która powstała kosztem ok. 200 mln zł.

Inwestycje DM IDMSA

DM IDMSA interesuje się giełdą energii, bo liczy na dynamiczny rozwój tego rynku, na który chce wejść na początku przyszłego roku. Zyski mają pochodzić z usług, mówi Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Oszczędności w bankach

Ranking autorstwa Copmerii ma pokazać banki z najbardziej uniwersalną ofertą dla inwestujących. Gdzie najbardziej opłaca się trzymać swoje pieniądze pytamy Karola Wilczko z Comperia.pl.

Ukraina nie zabierze huty Mittalowi

Ukraińska prokuratura wycofała we wtorek skargę wobec koncernu hutniczego ArcelorMittal, który obawiał się, że postępowanie to pozbawi go własności zakładów kupionych w wyniku prywatyzacji za 4,8 mld dolarów. To poprawi wizerunek Ukrainy w oczach inwestorów.

URE mówi: dość

Najpierw była tak zwana "pionowa integracja energetyki" czyli kopalń z elektrowniami i dostawcami prądu. Teraz polskie koncerny energetyczne dalej się integrują. To wszystko zagraża interesom konsumentów - twierdzi Urząd regulacji Energetyki i mówi: dość.

Cypr też dopłaca polskim seniorom do wczasów

Okazuje się, że można pojechać na atrakcyjny wypoczynek i zapłacić tylko część kosztów. Bo przecież Cyprowi atrakcyjności odmówić nie można - a pobyt polskiego turysty dofinansuje tam unijna kasa. Warunek jest jeden: trzeba mieć przynajmniej 55 lat.

Wspólnicy w biznesie

Podział zysków, decyzji i odpowiedzialności. Wspólnikiem w biznesie powinna być osoba, niezbędna do przedsięwzięcia i gotowa do poświęcenia się firmie. Jak ją dobrać, doradza Rafał Stroiński, partner CMS Cameron McKenna.

Gazowy bieg z nowymi przeszkodami

Planowane przez Unię Europejską sankcje wobec Iranu mogą opóźnić decyzje w sprawie budowy gazociągu Nabucco - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Do sprzedaży Giełdy droga wolna

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych. Otwiera to drogę do sprzedaży akcji tej spółki. Resort skarbu chce sprzedać prawie 64 procent jej papierów.