Najnowsze

Najnowsze

„Giełdy będą spadać, dopóki nie wyjaśni się sytuacja Japonii”

Droższe surowce energetyczne, impas w światowej energetyce jądrowej, a wreszcie zapaść finansowa Japonii, która może się odbić czkawką całemu światu – takie, zdaniem ekspertów, mogą być skutki japońskiego tsunami. – Ale jeśli to się da dość szybko odbudować, to straty dla gospodarki nie będą tak duże – zastrzega ekonomista, prof. Witold Orłowski.

Milion w portfelu 2

Trwa druga edycja cyklu "Milion w portfelu". Swoje propozycje inwestycyjne przedstawia Grzegorz Mielcarek z Investors TFI.

Droga do Milionów

Najlepsze OFE dały zarobić od początku działania ponad 200 procent. WIG20 w tym samym okresie dał zarobić bardzo podobnie, tak samo najstarsze działające od tego czasu TFI. Rozmowa z Krzysztofem Wilczko z Comperia.pl.

Trzęsienie ziemi w Japonii

Niespotykany atak na Japonie, atak ziemi i oceanu - oszczędził na razie rynki finansowe, ale to właśnie na nich zdarzają się czasami wtórne wstrząsy. Jak groźne mogą być tym razem zastanawia się reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Jeden z chętnych na Plusa odpadł?

Konsorcjum TPG Capital i Blackstone Group zrezygnowało z oferty na kupno Polkomtela - pisze Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje. Pozostali oferenci za 10 dni mają przystąpić do wstępnego badania ksiąg firmy.

Japonia wstrząsnęła frankiem. Na kilka godzin

Trzęsienie ziemi w Japonii to dodatkowy czynnik niepewności na i tak już nerwowych rynkach - tak analitycy i ekonomiści oceniają skutki piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii światowych na rynkach finansowych. Krótko po godzinie 17 euro kosztowało 1,38 dol. oraz 4,03 zł, zaś za franka trzeba było płacić 3,13 zł. Trend się jednak odwrócił: trzy godziny później frank kosztował o ponad dwa grosze mniej, znajdując się już poniżej czwartkowego punktu odniesienia.

Mniej do OFE

Ciężko się zgodzić na to, aby kosztem emerytów łatać dziurę budżetową. Nie słyszymy kiedy nastąpi likwidacja przywilejów i pozostałe reformy ZUS i KRUS - przekonuje prezes Allianz PTE Agnieszka Nogajczyk-Simeonow.

Mniej do OFE

Prezydent na spotkaniu w sprawie OFE przypomniał, że Polska zobowiązała się w konwencji Międzynarodowej Organzacji Pracy, że będziemy mieli, w długiej perspektywie, stopę zastąpienia na poziomie 40 procent. O szczegółach spotkania u prezydenta opowiada redaktor naczelny TVN CNBC Roman Młodkowski.

Aviva o sytuacji na rynku

Europa i USA powinny być, patrząc na dane z gospodarki, nowymi motorami wzrostu, natomiast dane z rynków rozwijających się były w najlepszym razie neutralne - przekonuje dyrektor inwestycyjny ds. rynku papierów dłużnych i główny ekonomista Aviva Investors Poland Grzegorz Latała.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Rank Progress to deweloper specjalizujący się w budowie galerii handlowych poza głównymi metropoliami. Spółka buduje sklepy dla m.in. Tesco, Carrefoura, Castoramy i Leroy Merlin. Buduje i galerie handlowe - w Legnicy, Kłodzku, Zgorzelcu, Zamościu, Kaliszu i Jeleniej Górze. Spółka zajmuje się też wynajmem powierzchni w budowanych przez siebie obiektach. O szczegółach opowiada prezes Rank Progress Jan Mroczka.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

MLP Group to czwarty co do wielkości deweloper powierzchni produkcyjno-magazynowych w Polsce. Spółka jesienią odłożyła decyzję w sprawie wejścia na GPW w związku z niezadowalającą sytuacją na rynku. Obecnie MLP Group wynajmuje około 300 tys. m.kw. powierzchni produkcyjno-magazynowych w Pruszkowie, Poznaniu, Tychach i  Bukareszcie. O szczegółach opowiada członek zarządu i dyrektor finansowy MLP Group Radosław Krochta.

Tyski Fiat na stratach

Związkowcy z tyskiej fabryki Fiata zapowiada na 17 marca akcję protestacyjną przed zakładem i grozi sporem zbiorowym, jeżeli nie dojdzie do porozumienia płacowego. Tymczasem okazuje się, że chwalona przez właściciela za efektywność fabryka zamyka zrszły rok stratami.

Stanęły japońskie fabryki samochodów

Japońskie koncerny motoryzacyjne wstrzymały produkcję w zakładach znajdujących się na terenach dotkniętych piątkowym trzęsieniem ziemi o sile 8,9 w skali Richtera. Wiadomo, że kataklizmie zginęło co najmniej 137 osób, a 350 zaginęło, choć niektóre doniesienia mówią o liczbach zdecydowanie wyższych.

Portugalia tnie emerytury

Rząd portugalskich socjalistów ogłosił nowe posunięcia, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy: o 5-10 proc. obetnie emerytury wyższe od 1 500 euro i zredukuje inne wydatki publiczne. Decyzję ogłoszono dzień po uzyskaniu przez rząd wotum zaufania w parlamencie.

Premier: Biorę to na siebie

- W dzisiejszej sytuacji na świecie, w Europie i w Polsce, proponowanie tego typu wydatków byłoby uczciwe względem roszczących i bardzo nieuczciwe w stosunku do reszty - tak premier Donald Tusk skomentował zawieszenie przez rząd procesu wprowadzania ustawy o reprywatyzacji. - Nie mam żadnych wątpliwości, że w czasie sprzyjającym będziemy Sejmowi proponowali tę ustawę - dodał.

Chińskie nieruchomości zawsze opłacalne

Kim Shing Yip - uznawany za jednego z najważniejszych doradców inwestycyjnych w Chinach - uważa, że inwestycje w nieruchomości w jego kraju muszą być opłacalne. Nie sądzi za to, żeby zacieśnianie polityki monetarnej chińskiego rządu zaszkodziło wzrostowi gospodarczemu, a tym samym mogło zmniejszyć opłacalność inwestycji związanych z nieruchomościami.

Odrodzenie w amerykańskich nieruchomościach

Amerykański rynek nieruchomości odradza się - twierdzi Stephen Renna ze Stowarzyszenia Amerykańskich Menedżerów Rynku Nieruchomości. Najwięcej okazji mieszkaniowych znaleźć można w miastach tzw. pasa słonecznego, takich jak Phoenix, San Francisco czy Las Vegas. Podczas 22. Międzynarodowych Targów Nieruchomości w Cannes ze Stephenem Renna rozmawiał Jan Niedziałek.

Mniej do OFE

Spotkanie strony rządowej z przedstawicielami PTE ws. zmian w OFE zaplanowano dziś u prezydenta RP. Zdaniem prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka emeryci nie stracą na proponowanych przez rząd rozwiązaniach.

Mniej do OFE

Prezydent spotkał się z 14 ekspertami ws. zmian w systemie emerytalnym. - Szkoda, że głowa państwa jest arbitrem tylko w sytuacjach kryzysowych - mówi politolog i socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Wojciech Łukowski.

Mniej do OFE

Prezydent chce dowiedzieć się, jak proponowane przez rząd zmiany w OFE wpłyną na wysokość emerytur. Prezydencką debatę z ekspertami komentują politolog z UW dr Rafał Chwedoruk oraz kierownik Programu Społeczeństwa Obywatelskiego z Instytutu Spraw Publicznych dr Grzegorz Makowski.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

W centrum miasta, czy w centrum handlowym? Na powierzchnię handlową w najpopularniejszych galeriach trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Rozmowa ze Sławomirem Murawskim, dyr. generalnym Manufaktury i Leszkiem Popłońskim, kierownikiem działu najmu komercyjnego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Urzędu Dzielnicy Warszawa Wola.

FIZ-em w fiskusa

Optymalizacja podatkowa – czyli jak płacić mniejsze podatki jeśli prowadzi się firmę? Można przenieść ją do własnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Jak to zrobić mówi prezes Copernicus TFI Radosław Solan.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Polska jest drugim krajem w Europie, który będzie celem ekspansji handlowych sieci detalicznych. Czy można będzie zarobić na nieruchomościach poprzez sprzedaż lub wynajem? Rozmowa z Magdaleną Frątczak z CB Richard Ellis.

Jak szybko wyjść z inwestycji

Trzęsienie ziemi w Japonii trzęsie finansowymi rynkami. Czy to sygnał do sprzedaży jednostek TFI? Rozmowa z głównym analitykiem Expandera Pawłem Majtkowskim.

Zapłacisz za wjazd pociągu na stację

Urząd Transportu Kolejowego otrzymał nowy wniosek o zatwierdzenie stawek tzw. opłaty dworcowej. To drugie podejście kolejarzy do wprowadzania tej opłaty. Mają je płacić przewoźnicy za każde zatrzymanie pociągu na stacji, jej wielkość ma zależeć od długości pociągu i kategorii 'dworca.

Do euro idziemy, ale nam się nie spieszy

Plan wprowadzenia euro w Polsce będzie przyjęty najpóźniej w IV kw. tego roku - zapowiada dyrektor departamentu w ministerstwie finansów, ale dodaje, że w dokumencie nie będzie jednak konkretnej daty przyjęcia euro. Tymczasem rynki spekulują, że Polska celowo opóźnia wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty, by nie musieć szybko zacieśniać polityki finansowej.

Mniej do OFE

Jaka ulga podatkowa dla przedsiębiorców obowiązuje w ramach IKE, a jaką rząd proponuje w ramach IKZE? Rozmowa z Piotrem Augustyniakiem, doradcą podatkowym K&L Gates.

Dzień z nieruchomościami komercyjnymi

Problemem na rynku nieruchomości komercyjnych jest ograniczona chłonność rynku. - Przewagą GTC jest płynność finansowa - uważa Maciej Stokłosa, analityk DI BRE.

Swissmed w 2011

Swissmed myśli o budowie kolejnych szpitali. Pod uwagę brana jest lokalizacja we Wrocławiu. - Gdyby zaistniała taka potrzeba, myślelibyśmy o refinansowaniu kredytu w PKO BP - mówi Roman Walasiński, prezes Swissmed i PSM.