Najnowsze

Najnowsze

Debiut M4B na NewConnect

Spółk aM4B zadebiutowała 18 kwietnia na New Connect. Firma produkuje i sprzedaje oprogramowanie do zarządzania siecią monitorów wykorzystywanych w celach marketingowych – na przykład dla sieci delikatesów „Piotr i Paweł”, „Alma”, czy hipermarketach Tesco. M4B wziął też udział w projekcie „Bezpieczne Góry” – we wszystkich schroniskach górskich od Bieszczad po Sudety umieszczono ekrany z informacjami pogodowymi i ostrzeżeniami o zagrożeniu lawinowym.

Kleszcze Długu

Żółta kartka dla Ameryki - agencja S&P obniżyła perspektywę ratingu USA ze stabilnej do negatywnej. Czy Stany Zjednoczone są na krawędzi nowego kryzysu? Spytaliśmy rektora uczelni Vistula prof. Krzysztofa Rybińskiego.

Ile za papieża w szczerym złocie?

93,3 gramów (czyli ok. trzech uncji), 5 centymetrów średnicy i podobizna Jana Pawła II - tak wygląda najnowsza kolekcjonerska moneta wydana przez Narodowy Bank Polski. Moneta dla wybranych, bo wybito ich zaledwie 500 egzemplarzy.

Czeka nas płacowa gorączka?

W polskich firmach zaczyna rosnąć presja na podwyżki płac - ostrzegają eksperci. Nadchodzące wybory będą sprzyjać radykalizacji żądań, zwłaszcza gdy pracownicy na codzień widzą coraz wyższe ceny żywności. Ekonomiści ostrzegają, że może to doprowadzić gospodarkę do poważnych kłopotów.

MEN finansuje kryptoreklamę

Reklama w sfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji gazetce dla dzieci. W przygotowanej za unijne pieniądze broszurze dla 6-latków znalazło się opowiadanie promujące ubezpieczeniową firmę PZU SA.

Fabryki Toyoty w Japonii ruszyły

Wszystkie japońskie fabryki Toyoty znów działają. Po raz pierwszy od marcowego trzęsienia ziemi i tsunami wznowiono produkcję we wszystkich 18 zakładach koncernu. Firma podała jednocześnie, że na wszelki wypadek będzie sprawdzać, czy wysyłane na eksport auta nie są skażone radioaktywnie.

Zarobki szefów energetyki nad kominem

Zarobki prezesów energetycznych gigantów giełdowych zbliżyły się do poziomu zarobków szefów banków – donosi "Rzeczpospolita". Zarządy Polskiej Grupy Energetycznej i Tauronu w zeszłym roku wymknęły się spod działania ustawy kominowej.

Armia urzędników ciągle rośnie

Każdego dnia w Polsce do pracy rusza milionowa armia urzędników. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat przybyło ich ponad 80 tysięcy. Mimo deklaracji kolejnych rządów urzędnicze państwo w państwie rośnie.

Król czekolady nie żyje

Włoski król czekolady, szef grupy Ferrero, Pietro Ferrero zginął w wypadku w Republice Południowej Afryki.

S&P czarno widzi gospodarkę USA

Agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę długoterminowego ratingu dla Stanów Zjednoczonych do negatywnej ze stabilnej. Ocena wiarygodności kredytowej pozostała na najwyższym poziomie AAA.

Pierwsze kroki na rynku Forex

Zapraszamy do szkoły inwestowania w waluty. Łukasz Pisarek, ekspert XTB opowiada o analizie technicznej. Czy jest to narzędzie niezbędne do gry na rynku walutowym? Jakie znaczenie ma ta analiza w krótkoterminowym inwestowaniu ?

Milion w Portfelu

Roland Paszkiewicz, szef działu analiz CDM Pekao, swój „Milion w Portfelu” zainwestowałby w m.in.  w fundszusze małych i średnich spółek, wybrane ETFy na surowce, fundusze nakierowane na rynek rosyjski, a także w obligacje korporacyjne. O portfel Rolanda Paszkiewicza pyta Rafał Wojda.

Droga do milionów

Exchange Trade Funds, w skrócie: ETF, to inwestycja długoterminowa. Wbrew pozorom wcale nie jest to narzędzie dla leniwych  inwestorów. O szczegółach opowiada Robert Raszczyk, DM BZ WBK.

Słaby wzrost zatrudnienia

Przeciętne zatrudnienie wzrosło w marcu o 4,1% rok do roku, przy oczekiwanaich na poziomie 4,3%. Przeciętne wynagordzenie wzrosło w ciągu roku o 4%, również poniżej oczekiwań (4,1%). Zdaniem Rafała Beneckiego, głownego ekonomisty ING BSK, sytuacja na rynku pracy jest stabilna. A dane z rynku pracy nie są zdaniem ekonomisty argumentem za podnoszeniem stóp procentowych.

Hossa a zarobki giełdy

- Czy dla giełdy (jako spółki) ma znaczenie czy na rynku jest hossa czy bessa?  - Jaką rolę w przychodach GPW odgrywają debiuty nowych spółek?  - Ile giełda zarobi na debiutach w 2011 roku? Na m.in. te pytania odpowiada Robert Maj, analityk KBC Securities.

Jaka praca, jaka płaca?

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w skali roku do ponad 3 tys. 633 zł brutto. To poprawa o 4%, czyli 0,1 punktu procentowego wolniejsza niż przewidywali ekonomiści. Przypomnijmy, że w tym czasie inflacja wyniosła 4,3%. Płace rosną więc wolniej od cen. Eksperci przestrzegają tymczasem przed wzrostem płac szybszym od wzrost produktywności. Z  Mateuszem Walewskim, ekonomistą PwC. Rozmawiała Robert Stankiewicz.

Szybki jak arbitraż

Postępowanie arbitrażowe może być tańsze i szybsze od sądowego. Pozwala np. szybciej otrzymać płatność. Jak formalnie przygotować umowę, aby w przypadku sporu z kontrahentem działało postępowanie arbitrażowe a nie sądowe? O szczegółach opowiada Beata Gessel, prezes Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan.

Wysoka inflacja uderza w gospodarkę

Kontynuujemy cykl dotyczący wpływu wysokiego poziomu cen na działalność gospodarczą. Czy marketingowo można wykorzystać wysoką inflację? O szczegółach opowiada profesor Grzegorz Karasiewicz, kierownik katedry marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

(NIE)przewidywalne prawo?

Zbyt krótkie vacatio legis ustaw to ostatnio bardziej reguła niż wyjątek – alarmują prawnicy. Nowelizacja ustawy o VAT została opublikowana w Dzienniku Ustaw 3 dni przed wejściem w życie. O tym co w tej sprawie może zrobić Rzecznik Praw Obywatelskich zamierza, mówi Stanisław Trociuk, zastępca RPO.

Banki widziane z Londynu

Sytuacja Grecji może okazać się problemem dla europejskiego sektora bankowego. Jednak w wypadku polskich banków nie spodziewam się dużej reakcji na możliwą restrukturyzację greckiego długu, przekonuje Maciej Szczęsny, analityk Nomura International.

Grecja chce restrukturyzacji długu?

Grecja od kilku miesięcy nie ma dostępu do rynków finansowych, zaprzecza jednak, że poprosiła UE i MFW o restrukturyzację długu. Jakie scenariusze czekają rynek w zależności od tego czy prasowe spekulacje na ten temat się jednak potwierdzą? O szczegółach opowiada Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Bank.

Redan - analitycznie

Spółki odzieżowe, w tym Redan, przerzucą część wzrostu cen bawełny na klientów - ocenia DM Banku BPS. Szacuje, że Redan będzie miał w pierwszym kwartale stratę netto, ale niższą niż rok wcześniej. W wyniki uderzą większe wydatki marketingowe i rozwój sieci sprzedaży. O szczegółach opowiada Sebastian Kozłowski, zastępca biura analiz i doradztwa inwestycyjnego DM Banku BPS.

Opłacalne elektrownie wodne?

Inwestowanie w rozwój małych elektrowni wodnych, których moc nie przekracza 5MW, jest obecnie najważniejszym celem MEW. Sytuacja strefy Euro nie wpływa na nasz biznes, a regulacje prawne części gospodarki w której działamy są stabilne, przekonuje Marcin Markiewicz, szef RN MEW.

Małżeńskie rozliczenia

W TVN CNBC trwa akcja Twój Brat PIT. Goszczący na antenie eksperci odpowiadają na pytania widzów i wyjaśniają jak poprawnie rozliczyć się z fiskusem. Anną Misiak, doradca podatkowym MDDP wyjaśniała w jaki sposób przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i na kiedy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie.

Kleszcze długu Portugalii

Portugalscy politycy rozpoczynają dyskusję na temat zasad przyjęcia pomocy z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Te organizacje są gotowe przeznaczyć dla Portugalii 80 miliardów euro. W zamian oczekują jednak politycznej zgody w tym kraju oraz reform. Według Elwira Świętochowskiego, dyrektora Skarbu Rabobanku, Portugalia musi przystać na warunki UE i MFW.

Strajk przeciw prywatyzacji

W 6 kopalniach JSW przeprowadzono strajk, przerwano wydobycie węgla. Prtotestujący obawiają się likwidacji części miejsc pracy po prywatyzacji spółki. Zdaniem Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra gospodarki, JSW jest źle zarządzana, i nie potrafi wykorzystać obecnego popytu na węgiel.

Droższy mazurek, lecz nie jaja i żurek

Wydatki na wielkanocne święta nie muszą być dużo większe niż w ubiegłym roku. A zależeć to będzie od tego, co się znajdzie na wielkanocnym stole. Bo choć więcej wydamy na ciasta oraz owoce i warzywa, to mniej kosztują przetwory wieprzowe oraz jajka.

MTK odwołane. Pierwszy raz od 56 lat

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie w tym roku się nie odbędą. Organizowana co roku od ponad pół wieku impreza została odwołana ze względu na kłopoty finansowe organizatora firmy Ars Polona i konkurencję ze strony Warszawskich Targów Książki.

Więcej pracy, wyższe płace

Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 3.633,54 zł. To o 4 proc. więcej niż przed rokiem i 6,2 proc. więcej niż w lutym. Główny Urząd Statystyczny podał też, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku w górę poszło zatrudnienie.