Najnowsze

Najnowsze

Przemysł zaskoczył. Produkcja mocno w górę

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 10,3 proc. licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 10 proc.

Trójmiasto też walczy o 0 proc. portowego VAT-u

Związek Solidarność portów w Gdyni i Gdańsku włącza się do prowadzonej już w Szczecinie i Świnoujściu akcji protestacyjnej przeciwko 23 proc. stawcepodatku VAT na usługi świadczone przez porty. Portowcy przekonują, że z takim podatkiem polskim portom grozi upadek.

Lotto: 30 milionów złotych na horyzoncie

Tu luty - a temperatura emocji w kolekturach rośnie wyjątkowo: w sobotnim losowaniu Lotto spodziewana jest kumulacja sięgająca 30 milionów złotych. Gdyby wygrana trafiła w ręce jednego grającego, to byłaby najwyższa w historii tej gry liczbowej.

Wars jest do wzięcia

Skarb państwa sprzedaje swoje akcje spółki Wars - tej od kuszetek, wagonów sypialnych i restauracyjnych. Trzeba się decydować szybko, bo na zgłoszenie oferty są dwa tygodnie. I trzeba mieć na wadium 1,38 mln zł.

Srebrny rekord 30-lecia

Srebrny kruszec tak drogi nie był od przeszło trzydziestu lat. W piątek rano cena uncji srebra (31,1 gramów) wspięła się do poziomu 31,95 dolarów. Takich cen na rynku nie widziano od marca 1980 roku.

Pekin studzi gospodarkę

Chiny nie ustają w walce z inflacją. Bank centralny po raz kolejny wycofuje z rynku nadmiar kapitału. Ludowy Bank Chin podniósł stopę rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych. To druga podwyżka w tym roku i ósma od początku roku ubiegłego.

Niemcom ceny podskakują

Styczeń był miesiącem, w którym niemieccy producenci mocno podnieśli ceny swoich wyrobów: ceny sprzedanych przez fabryki towarów wzrosły o 1,2 procent w porównaniu do grudnia. To dwa razy więcej, niż spodziewali się analitycy. Zdrożała głównie energia i żywność.

Wygrali A4 ceną - teraz chcą więcej

Kiedy nie wiadomo o co chodzi... Tym razem też idzie o pieniądze. Wykonawca budujący autostradę A4 pod Tarnowem domaga się od GDDKiA co najmniej 60 milionów złotych ekstra - ujawnia "Dziennik Polski". Przed tygodniem konsorcjum firm budujących autostradę wypowiedziało umowę, nie ujawniając powodów decyzji.

Pocztowym agentem nikt nie chce być

Pomysł poprzedniego zarządu Poczty Polskiej na rozładowanie kolejek w placówkach w największych miastach najwyraźniej nie wypalił. Firma do tej pory znalazła jednego chętnego do prowadzenia pocztowej agencji - donosi "Rzeczpospolita". Do końca marca takich agencji miało być dwadzieścia, a docelowo półtora tysiąca.

Rządy zawiniły, kto zapłaci?

Zawiniły kolejne rządy: do 2006 roku nie zdążyły dostosować polskich przepisów do unijnej dyrektywy. Teraz za ich opieszałość zapłacą najprawdopodobniej firmy, samorządy i uczelnie - te, które zdobyły unijne dotacje przed 2008 rokiem - alarmuje "Puls Biznesu".

P.o. prezesa GUS: Akcja CBA nic nie wykaże

- Podwójne pensje dla pracowników GUS były uzasadnione, bo dodatkowe obowiązki związane ze spisami powszechnymi wykonywali oni nie tylko w godzinach służbowych, ale też czasami w dni wolne od pracy - tłumaczył w wywiadzie dla TVN CNBC p. o. prezesa GUS Janusz Witkowski. To m. in. podwójne wynagradzanie urzędników GUS-u za pracę, która i tak do nich należała, było powodem odwołania ze stanowiska prezesa Urzędu, Jana Oleńskiego.

Cameron ostro tnie "socjal"

Premier David Cameron przedstawił założenia nowego, ujednoliconego systemu świadczeń socjalnych i nowej filozofii ich przyznawania. Jest to najgłębsza reforma opieki społecznej od ponad 60 lat.

Jobsowi zostało 6 tygodni życia?

Barack Obama spotka się dziś z możnymi globalnego sektora nowych technologii. W San Francisco będzie rozmawiał m.in. z prezesem Facebooka Markiem Zuckerbergiem, kierującym Googlem Ericiem Schmidtem i założycielem Apple Stevem Jobsem. Ten ostatni nadal zmaga się z chorobą. Amerykańskie media opublikowały dziś zdjęcia Jobsa, z których ma wynikać, że zostało mu tylko 6 tygodni życia.

Za 10 lat część składki wróci do OFE?

Rząd przeanalizuje możliwość powrotu po 8-10 latach składek emerytalnych przekazywanych do OFE do poziomu 4,5-5 proc. - powiedział szef doradców premiera Michał Boni. Boni przedstawiał dziś na Komisji Trójstronnej rządową propozycję zmian w systemie emerytalnym. Zakładają one, że docelowo do OFE będzie trafiać jedynie 3,5 proc. naszych zarobków.

Izrael rośnie prawie jak Chiny

Tempo wzrostu gospodarczego w Izraelu jest już prawie tak wysokie jak w Chinach. W ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosło niemal 8 procent - podał izraelski Centralny Urząd Statystyczny.

Pawlak do RPP: Nie zarzynajcie gospodarki

Dalsze podnoszenie stóp procentowych w Polsce może być bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do zamrożenia gospodarki - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki zwrócił się do RPP, by ta oddzieliła globalne czynniki inflacyjne od krajowych i nie podnosiła pochopnie stóp procentowych.

Coraz lepiej się nam wiedzie

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa w lutym wzrósł o ok. 3 pkt - poinformowało w czwartek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

RPP podniosła stopy, bo bała się inflacji

RPP uznała, że silny wzrost cen surowców i podwyższenie oczekiwań inflacyjnych, zwiększają ryzyko, że inflacja będzie powyżej celu NBP, co wymaga zacieśnienia polityki pieniężnej - wynika z zapisu dyskusji na styczniowym posiedzeniu Rady tzw. minutes.

Headhunterzy upolują nowego szefa PZU

Rada Nadzorcza PZU podjęła uchwałę o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa oraz sześciu członków zarządu PZU nowej kadencji. W ich wyborze pomoże firma headhunterska.

Pod Ustką zapachniało gazem łupkowym

Wiercenia poszukiwawcze gazu łupkowego koło Ustki dały pozytywny wynik. Poszukująca w tym rejonie gazu firma BNK Petroleum podała wstępne analizy pierwszego odwiertu, w którym znaleziono ślady gazu.

Kilogram ziemniaków za 10 zł

Kasza gryczana, ziemniaki i kapusta - te produkty to podstawa diety wielu Rosjan. Na ich nieszczęście ceny najpopularniejszej w kraju żywności rosną w szybkim tempie. Niektóre produkty są trzy razy droższe niż latem. W Moskwie ziemniaki bywają droższe od bananów.

Carrefour skazany: Zaniżali pensje

Francuski sąd orzekł, że sieć hipermarketów Carrefour złamała prawo, płacąc swoim pracownikom pensje niższe od określonej przepisami płacy minimalnej. Bezprecedensowy wyrok nakazuje wypłacenie rekompensaty poszkodowanym.

Boni o efektach konsultacji w sprawie OFE

Co zostało z projektu reformy OFE po konsultacjach społecznych? Minister Michał Boni przedstawi Komisji Trójstronnej informację na temat ich rezultatu. Konsultacje międzyresortowe zakończyły się w poniedziałek

W sieci siedzimy coraz dłużej

W 2010 roku surfując po sieci spędziliśmy o 40 procent więcej czasu niż rok wcześniej. Telewizję też oglądaliśmy dłużej, ale tylko o 3,3 proc. Do internetu powoli przenosi się też reklama, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Czescy lekarze nie odejdą

Czescy lekarze zapowiedzieli wieczorem koniec protestu, w którym grozili masowymi odejściami z publicznej służby zdrowia.

"Banki musiały wiedzieć o moich oszustwach"

Sprawca afery stulecia Bernard Madoff w wywiadzie dla dziennika "New York Times" wyznaje: - Banki musiały wiedzieć o moich oszustwach. Wywiadu udzielił w więzieniu, w którym odsiaduje karę 150 lat za oszukiwanie swoich inwestorów.

Islandia jednak odda pieniądze

Parlament Islandii zatwierdził porozumienie w sprawie zbankrutowanego pod koniec 2008 roku internetowego banku Icesave. Porozumienie przewiduje wypłacenie Wielkiej Brytanii i Holandii łącznie 3,8 mld euro tytułem utraconych przez ich obywateli wkładów.

MON obiecuje 250 mln na polskie okręty

Ministerstwo Obrony Narodowej chce przeznaczyć w tym roku 250 mln zł na modernizację i remonty okrętów marynarki wojennej. Resort zapewnił w środę związkowców stoczni Marynarki Wojennej z Gdyni, że ich zakład będzie mógł uczestniczyć w przetargach na te prace.

Polsce grożą kary za jakość powietrza

Komisja Europejska otworzyła kolejne etapy postępowań przeciw Polsce dotyczących norm zanieczyszczenia powietrza, jakości wód powierzchniowych i czystości Bałtyku. Grozi, że jeśli nie dostanie zadawalającej odpowiedzi w tej kwestii, skieruje sprawy do Trybunału UE.