Najnowsze

Najnowsze

Obrót bateriami

Do końca lutego trzeba zgłosić obrót bateriami i wnieść stosowną opłatę. Obowiązek dotyczy firm, które produkują lub importują baterie i akumulatory. Każdy sklep, który ma powyżej 25 m. kw. powierzchni i sprzedaje choćby trzy tzw. „paluszki” dziennie musi prowadzić zbiórkę zużytych baterii. O szczegółach opowiada Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Małgorzata Tomczak.

Nierzetelni stracą przetargi

Nierzetelnym będzie łatwiej odebrać kontrakt. Sejm przyjął zmiany w prawie zamówień publicznych. Według nich, do wykluczenia wykonawcy z postępowania nie będzie potrzebne orzeczenie sądu. Wykluczenie dotyczyć też będzie konsorcjów. O szczegółach opowiada Małgorzata Surdek, partner CMS Cameron McKenna.

Mniej barier dla przedsiębiorców

Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Dzięki wprowadzanym zmianom blisko 200 zaświadczeń, odpisów i wypisów będzie mogło być zastąpione oświadczeniami przedsiębiorcy. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. O szczegółach opowiada Artur Kopijkowski-Gożuch, ekspert w Ministerstwie Gospodarki.

Milion w Portfelu 2

W serii “Milion w Portfelu 2”. propozycja miliona w portfelu, ale składająca się tylko z tych instrumentów, których stopy zwrotu można policzyć. Swój portfel przedstawia dziś prezes Investment Fund Managers Aleksander Jawień.

Czas na WIG-Surowce

28 lutego odbyło się pierwsze notowania nowego indeksu surowcowego. W skład WIG-Surowce weszły: KGHM, Bogdanka, NWR, Sadovaya i DSS. Łączna kapitalizacja tych spółek to prawie 50 mld zł. O tym co dają indeksy sektorowe inwestorom, a także o samych spółkach surowcowych opowiada analityk DM Amerbrokers Łukasz Rosiński.

Nie ma mocnych na franka

Frank najmocniejszy wobec dolara od 160 lat. Historyczne poziomy siły najbezpieczniejszej waluty świata uderzają jednak w waluty regionu. Polscy przedsiębiorcy i kredytobiorcy żyją wciąż w dużej niepewności. Kiedy należy oczekiwać uspokojenia wahań franka? O szczegółach opowiada główny ekonomista Alpha Financial Services Jacek Maliszewski.

Więcej obowiązków spółek cz. I

Komisja Nadzoru Finansowego chce zaostrzyć obowiązki informacyjne spółek giełdowych. O propozycjach zmian legislacyjnych i skutkach dla inwestorów opowiada przewodniczący KNF Stanisław Kluza.

Portowcy wyłączyli syreny (na razie)

Portowcy zawiesili protest przeciw 23-proc. stawce VAT na usługi świadczone w polskich portach morskich - poinformował szef Solidarności w Porcie Gdynia Kazimierz Waldowski. Zawiesili, bo obawiają się, że Senat może zmienić decyzję Sejmu, podjętą wbrew opinii rządu.

Droga ropa? To 120 km/h na autostradzie

Niemieccy ekolodzy wzywają do ograniczenia dopuszczalnej prędkości na tamtejszych autostradach. Ich zdaniem to idealna odpowiedź na galop ceny ropy naftowej na światowych rynkach i podążające jej śladem ceny paliw na stacjach benzynowych.

Korea Południowa wyłącza światło

Wysokie ceny ropy naftowej na światowych rynkach skłaniają południowokoreański rząd, by wezwać obywateli do wyrzeczeń. Na polecenie resortu gospodarki niebawem oświetlenie w miejscach publicznych, uznane za "nieistotne" zostanie wyłączone.

Policjanci do OC zaglądają nam częściej

Policjanci przy kontrolach drogowych sumienniej przyglądają się naszym polisom OC - i częściej informują Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o ich braku. W zeszłym roku takich doniesień złożyli 45 tysięcy, o połowę więcej niż w w 2009 r.

Podsumowanie tygodnia

Drożejąca ropa naftowa zagraża gospodarce. O niej i wydarzeniach gospodarczych z tygodnia opowiadają: Henryk Orfinger, prezes Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris oraz Piotr Ciżkowicz, główny ekonomista Ernst & Young.

Trudniej wziąć kredyt na mieszkanie

Styczniowy spadek średniej pensji pociągnął w dół Indeks Dostępności Kredytowej wyliczany przez Open Finance i TVN CNBC. W ujęciu rocznym zanotował jednak duży wzrost - o 10,65 proc.

RPP w akcji

Analitycy nie są zgodni czy RPP na najbliższym posiedzeniu podniesie stopy procentowe. O tym a także o analizie technicznej najważniejszych par walutowych opowiada opowiada Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.

Żabka zmienia właściciela

Zdaniem analityków sektor FMCG notowany na GPW może spać spokojnie. Gdyby Żabkę kupiło Tesco, sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Żabkę kupił jednak fundusz MID Europa Partners, który będzie chciał zwiększać jej wartość. Rynek FMCG w perspektywie kilku najbliższych lat nie powinien się więc znacząco zmieniać. O szczegółach opowiada Sylwia Jaśkiewicz, analityk IDMSA.

Oponeo.pl rośnie w siłę

Udany rok i czwarty kwartał Oponeo.pl  Liczba zamówień wzrosła o 45% w ujęciu rocznym, spółka zanotowała rekordowe wyniki sprzedaży felg. W samym czwartym kwartale spółka odnotowała 44,1% rocznych przychodów ze sprzedaży felg. O szczegółach opowiada Dariusz Topolewski, prezes Oponeo.pl.

Euroinflacja nie taka straszna

Inflacja HICP w strefie euro w styczniu 2011 r. wyniosła 2,3 proc. To dane lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy prognozowali, że wskaźnik wzrostu ceny wyniesie 2,4 proc. W Polsce liczona przez Eurostat inflacja HICP wyniosła w styczniu 3,5 proc.

Kolejna plaga hiszpańskiej gospodarki

Po ogromnym bezrobociu i anemicznym wzroście gospodarczym, hiszpańską gospodarkę dopadła kolejna dolegliwość - wysoka inflacja. W lutym wskaźnik wzrostu cen był najwyższy od października 2008 roku.

Nowy indeks na GPW

Od dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie obliczany jest nowy subindeks - WIG-surowce. Skupia on spółki zajmujące się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych.

Awaria Gmail. 150 tys. wyczyszczonych skrzynek

Ok. 150 tys. użytkowników Gmaila padło ofiarą awarii, w wyniku której w weekend kompletnie zostały wyczyszczone ich skrzynki. Google nadal pracuje nad całkowitym usunięciem awarii i przywróceniem stanu skrzynek sprzed jej pojawienia się.

Rewolucja napędza wzrost cen ropy

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach wciąż rosną. Główną przyczyną tych wzrostów jest fakt, że zamieszki w Libii, które spowodowały ograniczenie produkcji ropy, przenoszą się teraz do Omanu.

Gorączka złota nad Wisłą

W ubiegłym roku osoby fizyczne kupiły w naszym kraju 1,5 tony złota - pisze "Rzeczpospolita". Eksperci oceniają, że w 2011 polski rynek złota inwestycyjnego może urosnąć jeszcze o 10-15 procent.

Społem zwiera szyki

Społem rusza na podbój rynku. Tworzące ją spółdzielnie z różnych regionów Polski wracają właśnie do planów konsolidacji. Dzięki ścisłej współpracy chcą poprawić warunki zaopatrzenia i obniżyć ceny, przez co rzucą wyzwanie nie tylko konkurencyjnym sieciom detalicznym, ale także firmom hurtowym - pisze "Puls Biznesu".

Skarpeta - ulubiona inwestycja Polaka

Tylko co czwarty Polak ma jakiekolwiek oszczędności - wynika z badania PBS DGA dla "Pulsu Biznesu". Ci, którzy oszczędzają, pieniądze najczęściej trzymają w przysłowiowej skarpecie.

Eksportujemy więcej chleba niż wódki

Pieczywo jest nowym polskim hitem eksportowym - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W ubiegłym roku jego sprzedaż razem z ciastami i ciastkami osiągnęła 516 mln euro i była ponad czterokrotnie większa niż wódki.

Portfel RDO na minusie, kupimy Oponeo.pl?

Portfel Rynków Dla Opornych spada o 0,36%. To słabiej niż rynek. WIG20 zyskał w piątek o 0,74%. Propozycja widzów - spółka Oponeo.pl - czy zagości w portfelu RDO?

Zdrożeje nie tylko paliwo

Wysokie ceny paliw i artykułów na sklepowych półkach, a w konsekwencji przyspieszająca inflacja. Do tego ograniczone inwestycje i przyduszony wzrost gospodarczy. Droga ropa i słaby złoty uderzą w portfele polaków. O tym jak mocno reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Cięcia w samorządach?

Minister finansów na ścieżce wojennej przeciwko samorządom, a dokładniej przeciwko samorządowym deficytom. Czy jednak siekiera uniesiona do zdecydowanych cięć wymierzona jest we właściwe miejsce i czy takie ruchy nie będą oznaczały drastycznego ograniczenia inwestycji? O tym reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

Gazele Biznesu - Olsztyn

Trwa konkurs Gazele Biznesu. Dziś nagrody wręczono w Olsztynie, gdzie tytuł Gazel Biznesu otrzymały firmy: RIVIERA FURNITURE - producent mebli, LECH CENTRUM - firma produkująca i handlująca urządzeniami grzewczymi oraz przedsiębiorstwo produkcyjne CEZAR - wytwórca listew wykończeniowych dla budownictwa. O perspektywach rozwoju regionu Rafał Wojda pytał panią doktor Renata Marks Bielską z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.