Najnowsze

Najnowsze

Obwodnica jednak bezpłatna

Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Raz padają zapowiedzi, że za jazdę obwodnicami autostradowymi miast (gdy juz te zostana wybudowane) nie będziemy płacić, a potem zaraz przedstawiciele rządu się z tego wycofują. Tym razem premier Donald Tusk zapowiedział we Wrocławiu, że odcinki autostradowych obwodnic dużych miast, takich jak Wrocław, będą bezpłatne.

Elektroniczne faktury z dopłatą

Nawet 2 miliony złotych na elektroniczny obieg dokumentów można dostać w ramach działania 8.2. Wnioski o dotację można składać tylko do końca miesiąca. Pieniądze można przeznaczyć na zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania wspomagającego zarządzanie. Jak napisać taki wniosek mówi Anna Zaleska, starszy konsultant w zespole doradztwa europejskiego Accreo Taxand.

Kalkulacja zamówienia

Zacznij kalkulować zamówienia, które wpływają do twojej firmy. Nie każde może się opłacać. Jak przeprowadzić kalkulację nowego zlecenia mówi dr Małgorzata Kucharczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.

Brak pozwoleń na budowę spowalnia gospodarkę

Pozwolenia na budowę pietą achillesowa naszej gospodarki – z niczym nie idzie nam tak fatalnie. W raporcie Doing Business w tej kategorii sklasyfikowano Polskę na 164 miejscu, spośród 183 państw. Zdobycie pozwolenia trwa u nas ponad 10 miesięcy i wymaga ponad 32 procedur. Jak to przyśpieszyć, czego wymagać od gmin mówi Remigiusz Kmiołek z kancelarii Barylski, Olszewski, Brzozowski.

Recepta na symulanta

W sezonie jesienno-zimowym pracownicy najczęściej chorują i idą na zwolnienia. Co ma zrobić pracodawca, jeśli jego podwładny przeciąga takie zwolnienie w nieskończoność? Czy może poprosić ZUS o sprawdzenie, czy taka osoba jest rzeczywiście chora? Do kiedy za pracownika płaci zakład pracy, a od kiedy ZUS. Na chorobowe pytania odpowie Wojciech Andrusiewicz z ZUS.

Zakaz palenia. A co z shishą?

Od poniedziałku wchodzi w życie ustawa o zakazie palenia. „A co w przypadku lokalu oferującego swoim klientom shishę - czy objęta ona będzie zakazem?” – pyta widz. Rozwiewamy wątpliwości razem z przedstawicielem Sheesha Lounge Dawidem Kabutem, managerem Sheesha Lounge.

Rząd przewietrzy korytarze

Wodociąg, linia energetyczna, kanalizacja? Do tej pory proces uzyskania pozwolenia na budowę trwało latami. To ma się zmienić. Jeszcze w tym roku rząd może zatwierdzić specustawę, która co najmniej o połowę skróci w takich przypadkach proces inwestycyjny - poinformowała PAP wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Jak zniwelować rosnącą inflację?

Ekonomiści kalkulują wzrost cen. Czy takie wzrosty widzą także handlowcy? Jak sieci handlowe niwelują rosnące ceny? Na te i inne pytania Cezarego Królaka odpowiada Andrzej Faliński, dyrektor generalny POHID.

10% to nie 9,99%

Od udziału w kapitale spółki zależy nie tylko to jaka część zysków trafi do firmy, ale również jakie mamy prawa np. wobec zarządu. Kodeks spółek handlowych dokładanie określa jakie uprawniania mają udziałowcy w spółce z o.o. w zależności od udziałów. Jakie to są prawa i jak ich można używać w praktyce mówi Rafał Stroiński, partner CMS Cameron McKenna.

Skąd wzrost inflacji?

Prognozy Ministerstwa Finansów mówią o wzroście inflacji do poziomu 2,9%. Podobnie prognozy niektórych banków. Prognoza BRE Banku jest nieco niższa. Dlaczego? Wyjaśnia główny ekonomista banku, Ernest Pytlarczyk.

Trakcja Polska: gdzie te zamówienia?

Słabe wyniki za trzeci kwartał są związane głównie z przekładaniem zamówień przez głównego partnera biznesowego firmy - PKP. Jak spółka radzi sobie w takiej sytuacji i kiedy nastąpi stabilizacja mówi wiceprezes Trakcji Polskiej Tadeusz Kozaczyński.

Rosja zaleje nas płynnym gazem?

Nowatek, drugi co do wielkości producent gazu ziemnego w Rosji, odkupił od niemieckiej Knaube polską spółkę Intergaz-System, jednego z największych dystrybutorów gazu płynnego (LPG) w południowo-wschodniej Polsce - poinformował w poniedziałek "Kommiersant".

Ceny niżej podskoczyły

Ceny konsumpcyjne rosną szybko - co było już przez ekonomistów przewidywane - ale w październiku podskoczyły nieco mniej od oczekiwań. Inflacja liczona rok do roku wzrosła o 2,8 proc., a nie o 2,9 proc. - jak to szacowano. W porównaniu z wrześniem ceny skoczyły o 0,5 proc.

Dublin: Z Brukselą rozmawiamy, ale nie o pomocy

Irlandzkie ministerstwo finansów przyznało, że rozmawiało z Brukselą o kondycji finansowej swego kraju, ale nie o pakiecie unijnej pomocy - donosi telewizja RTE. Według oświadczenia resortu rozmowy dotyczyły "ogólnej kondycji rynku kredytowego".

Eurocash zarabia

Udany trzeci kwartał Eurocash. Dlaczego zawieszona została oferta publiczna dla akcjonariuszy Emperii, jednej ze spółek grupy, i o rozwoju firmy mówi członek zarządu Eurocash Jacek Owczarek.

Grecki dług jeszcze większy

Biuro statystyczne Unii Europejskiej skorygowało znacznie w górę zarówno ubiegłoroczny deficyt budżetowy Grecji, jak i łączny wymiar jej długu publicznego. Tymczasem do Aten przybyła delegacja UE i MFW, która ma sprawdzić postępy Grecji we wdrażaniu reform przed przyznaniem krajowi kolejnej transzy pomocy finansowej.

Transakcja za 3,75 mld zł

Cyfrowy Polsat kupuje Telewizję Polsat. Za całość jej akcji zapłaci 3,75 mld zł. Nieco ponad 2/3 tej sumy zostanie zapłacona gotówką (częściowo pochodzącą z kredytów), za resztę zapłaci własnymi akcjami. Zakończenie transakcji ma nastąpić w marcu przyszłego roku.

PGE kusi inwestorów

Zysk netto PGE w 3. kwartale wzrósł do 747,2 mln zł. Z czego wynika ta pozytywna zmiana i jakie są plany spółki na następne kwartały mówi ze studia na giełdzie prezes PGE Tomasz Zadroga.

Jak Japonia ratuje gospodarkę

Japonia i Chiny, potężne gospodarki, które maja niemały wpływ na gospodarkę światową starają się walczyć ze swoimi coraz gorszymi danymi makro. Jak poradzą sobie z problemami te kraje mówi gość "Dnia na rynkach" dr Jan Majewski, ekonomista-japonista.

Teraz łatwiej kolekcjonować pieniądze

NBP wprowadził nowe możliwości zakupu monet i banknotów kolekcjonerskich, m.in. sklep internetowy. Jakie udogodnienia czekają na kolekcjonerów mówi Piotr Mück, zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego NBP.

Belka o podnoszeniu stóp procentowych

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki polepszające się perspektywy wzrostu gospodarczego wzmocnią presję inflacyjną, to zaś może wymóc zacieśnienie polityki pieniężnej banku centralnego.

Singapurskie A380 znów polecą

Singapore Airlines w poniedziałek przywróciły do służby dwa z trzech uziemionych wcześniej samolotów Airbus A380. W maszynach zostały wymienione silniki. Wymianę zarządzono po problemach maszyny tego typu należącej do australijskich linii Qantas.

Jaka inflacja?

Ministerstwo Finansów prognozuje, że w październiku inflacja osiągnęła poziom 2,9 proc., czyli najwyższy od 8 miesięcy. Co powoduje taką sytuację, i jaki faktycznie poziom osiągnie mówi główny ekonomista Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski.

Europejska pomoc dla irlandzkich banków?

Irlandia może poprosić Unię Europejską o pomoc finansową, ale nie dla swego budżetu, a tylko dla banków - donosi gazeta "Irish Independent", powołując się na anonimowe źródła.

Bardziej "zielone" unijne dopłaty dla rolników

- Uważam, że system dopłat bezpośrednich musi być bardziej "zielony", aby przynosił wymierny pożytek społeczeństwu - mówi unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos w wywiadzie dla gazety "Münsterschen Zeitung". W najbliższy czwartek Bruksela ma przedłożyć swe propozycje reformy systemu dopłat rolnych na okres po 2013 roku.

Upalne lato przyspieszyło Japonię

Japonia przyspiesza: w III kwartale gospodarka tego kraju urosła o 0,9 proc w porównaniu do poprzednich 3 miesięcy. W drugim kwartale był to wzrost o 0,4 proc. W porównaniu z III kwartałem 2009 roku wzrost wyniósł 3,9 proc.

Chińczycy wchodzą do General Motors

Chiński koncern SAIC Motor Corp Ltd obejmie akcje amerykańskiego General Motors, właściciela m.in. marki Opel, wartości pół miliarda dolarów - donosi agencja Reutera. Wiadomość przychodzi na krótko przed ponownym giełdowym debiutem GM, wracającym na parkiet po uratowaniu go od bankructwa przez amerykański rząd.

"Made in China" w odwrocie?

Cały świat zdążył się już przyzwyczaić do wszechobecnej - od koszul po skarpety - metki "Made in China". Jednak ostatni rok dla chińskiego imperium tekstylnego nie był najlepszy. Póki co konkurencja - w postaci Pakistanu czy Bangladeszu - nie jest wystarczająco stabilna gospodarczo, aby wysunąć się na prowadzenie. Jedno jest pewne - ceny ubrań produkowanych w Chinach mogą wzrosnąć.

PIT rozliczysz sobie sam, czyli bez zmian

Sejm nie będzie już pracował nad ustawą zwalniającą pracowników z wysyłania rocznych PIT-ów do urzędów skarbowych - poinformowało biuro prasowe Sejmu. Ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. i objąć tegoroczne rozliczenia, trafi do kosza.

Dzień z zarządzaniem należnościami

Zarządzanie ryzykiem polega na jego obserwowaniu i minimalizowaniu negatywnych skutków. Sposobem na to może być ubezpieczenie transakcji. Jak powiedział Robertowi Stanilewiczowi w programie „90 minut” dr Tadeusz Kaczmarek ze Szkoły im. Łazarskiego, skuteczne prowadzenie biznesu zależy od umiejętności zarządzania ryzykiem.