Najnowsze

Najnowsze

Gorzej z amerykańskim PKB

Wzrost amerykańskiego PKB w 4Q poniżej oczekiwań o 0,5 pkt. procentowego. To pokazuje małą skłonność do inwestowania Amerykanów. W USA widać większe inwestycje, ale wzrost gospodarczy nadal jest anemiczny, uważa Krzysztof Błędowski, ekonomista MAPI.

Zakupy od syndyka

Syndyk sprzedaje. Akcje, udziały, nieruchomości ale także i całe przedsiębiorstwa. Przepisy pozwalają na sprzedaż całej, działającej firmy, ale transakcji w Polsce jest niewiele. Jak kupić firmę i co trafia się w Polsce, doradza Maciej Roch Pietrzak, senior partner w kancelarii PMR, dziekan Krajowej Izby Syndyków.

Polska hamuje?

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lutym 2011 r. gwałtownie spadł. Rozmowa z prof. Marią Drozdowicz-Bieć, autorką raportów Instytutu Biec.

Droga do milionów

Duże aglomeracje rosną i zajmują pobliskie ziemie rolne i nieużytki. Według niektórych to inwestycyjny strzał w dziesiątkę. Wealth Solution wycenia swój bank ziemi na ok. 40 mln, a zainwestowali 13 mln. Rozmowa z Hubertem Teleckim z Wealth Solution.

Ropa hamulcem gospodarki

Droga ropa to nie tylko obawy o ceny paliw, ale także zagrożenie dla całej gospodarki. Ucierpieć mogą inwestycje kapitałowe. O ocenę zagrożeń pytamy prezesa Deutsche Bank PBC w Polsce prof. Krzysztofa Kalickiego.

Planowanie zmian w ofercie

Kilka sezonów do przodu musi myśleć firma odzieżowa planująca wprowadzenie nowej oferty. Z jakim wyprzedzeniem powinny myśleć o swoim asortymencie sklepy osiedlowe i małe firmy produkcyjne doradza Ewa Opolska, trener Ernst&Young Academy of Business

Zatrudnię emeryta

Składki do ZUS musimy opłacić, żeby móc zatrudnić emeryta na umowę o pracę i zlecenia? Rozmowa z Wojciechem Andrusiewiczem z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Żłobek w firmie

Nowa ustawa żłobkowa, to szansa dla żłobków przyzakładowych. Czy teraz przedsiębiorcy będą otwierać takie placówki przy swoich siedzibach, skoro nie będzie już takich obostrzeń? Rozmowa z Pauliną Janiak, właścicielką firmy Femmeritum.

Praca w zimie

Zima nie daje za wygraną. Jakie obowiązki w zimie wobec pracowników ma pracodawca i czy można poprosić osobę zatrudnioną o to, by, np. usunęła sople z budynku - Magdalena Zwolińska, adwokat w kancelarii Raczkowki i Wspólnicy.

Dzień z farmacją

Projekt ustawy refundacyjnej zakłada likwidację leków za 1 grosz. Nowe prawo, które ma także ustalić poziom marż aptekarskich. - Sztywne marże wprowadzą porządek w branży leków - uważa Adam Fronczak, wiceminister zdrowia.

Brat VAT

Podwyżka stawki VAT na ubranka dla niemowląt zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Jakie inne zmiany w ustawie przełożą się na przedsiębiorców, mówi Tomasz Grunwald, partner w KPMG.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Komisja Europejska rozważa zmianę unijnego prawa dot. zamówień publicznych. Główna rolę w ustalaniu ceny powinien odgrywać przedsiębiorca, uważa Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Mniej do OFE

Zmiany OFE oczami zagranicznych instytucji, oraz związany z tym kierunek i wizerunek warszawskiej GPW. Rozmowa z Sebastianem Siejką, dyr. zarządzającym Banku Inwestycyjnego Wood & Company w Polsce.

ENEA chce rosnąć szybciej

Znacznie lepsze wyniki niż w 2010 roku prognozuje na br. Maciej Owczarek, prezes ENEI. Klienci spółki zużyli w styczniu 2011 roku prawie 10% więcej energii niż w analogicznym okresie rok temu.

Dzień z farmacją

Mabion SA złożył kolejne trzy wnioski o dofinansowanie na kilka milionów złotych. Jak mówi prezes spółki Maciej Wieczorek, zyski Mabion SA w 2010 roku to wynik kumulacji przychodów z tytułu umów podpisanych w 4 kwartale.

Dzień w farmacją

Centralne ustalane ceny leków refundowanych to krok w tył dla rynku - uważa Maria Pasło-Wiśniewska, prezes Central European Pharmaceutical Distribution. Zakaz konkurencji na rynku leków może spowodować tylko podwyżki cen.

Dzień z farmacją

Polska jest jednym z 4 państw europejskich, gdzie ceny leków refundowanych nie są stałe - mówi dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Gazele Biznesu

Gazela napędzana elektryczną energią, czyli gazela biznesu dla jednej ze spółek zależnych grupy Energa. Firma zajmuje się obsługą klientów i stawia na elektroniczne rozliczenia ze swoimi odbiorcami, tym bardziej, że wkrótce wszyscy jej klienci będą mieć u siebie inteligentne liczniki zużycia energii. Co to oznacza dla odbiorców energii rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki Energa Obsługa i Sprzedaż, Tomaszem Onichowskim.

Dzień z farmacją

Leszno będzie pierwszym miastem w Polsce, które już w marcu wprowadzi pilotażowo system e-recepta. Rozmowa z Leszkiem Sikorskim, dyr. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Sejm uchwala VAT wbrew rządowi

Wyższy VAT na ubranka dziecięce dopiero od stycznia 2012, zerowa stawka na usługi portowe już teraz - Sejm przegłosował zmiany w ustawie wbrew propozycjom rządu.

Tesco Żabki jednak nie zje

Sieć niemal 2,5 tys. sklepów Żabka zmienia właściciela. Wbrew niedawnym doniesieniom nie przejmie jej brytyjskie Tesco. Dotychczasowy właściciel, grupa Penta Investments podpisała umowę sprzedaży całości akcji funduszowi Mid Europa Partners. Kwoty transakcji nie podano.

Nowe liczniki energii

Ok. 8 mld złotych będzie kosztować wymiana liczników prądu, którą Polska ma przeprowadzić do roku 2020. Ile przy tej okazji mogą zarobić producenci liczników i o ile wzrosną nasze rachunki za prąd? Rozmowa z Rafałem Czyżewskim, wiceprezesem Energa-Operator SA

Droga biurokracja

Koszty firm wymuszone przez papierologię i biurokrację – jak je zredukować. Czy przedsiębiorcy wierzą jeszcze w obietnice rządu? Rozmowa z Adamem Ambrozikiem, Pracodawcy RP.

Mniej do OFE

83 tysiące osób podpisało list do premiera przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w systemie emerytalnym. Dzisiaj w południe przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych złożyli je w Kancelarii Premiera. O zmianach w OFE Marcin Kowalski rozmawiał z prezesem Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcinem Dylem.

Detaliczna rośnie wolniej

Apetyty zakupowe Polaków znacznie słabsze niż oczekiwał rynek. W skali roku sprzedaż wzrosła o 5,8% - ale analitycy liczyli na 8,7%. W porównaniu do grudnia handel skurczył się o blisko 1/3. O przyczynach słabszych danych Marcin Kowalski rozmawiał z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą PKO BP.

Cenowe wojny delikatesów

Delikatesy kontra dyskonty – polskie sieci sklepów takie jak Bomi i Alma Market bronią się przed ofensywą Biedronki obniżając ceny. O planach Alma Market Rafał Hirsch rozmawiał z prezesem spółki Mariuszem Wojdonem

Cenowe wojny delikatesów

Delikatesy stają się dyskontami – polskie sieci sklepów takie jak Bomi i Alma Market bronią się przed ofensywą Biedronki obniżając ceny produktów – Rafał Hirsch analitycznie o Bomi i Alma Market rozmawiał z Sylwią Jaśkiewicz, analitykiem DM IDMSA

Eko Export wychodzi na plus

Uszlachetnianie mikrosfery daje zarobić. Eko Export, spółka. która pod koniec ubiegłego roku przeniosła się z NewConnect na główny rynek GPW pokazał swoje wyniki za czwarty kwartał. Naszym gościem był prezes spółki Jacek Dziedzic.

LPP chce rosnąć dwucyfrowo

Nawet 100% zysku za 2010 rok, czyli około 80 złotych na akcję może zostać przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy spółki LPP - właściciela sieci sklepów Reserved, Cropp Town i House. O planach na rok 2011 z prezesem spółki, Dariuszem Pachlą rozmawiał Rafał Hirsch.

FSO przechodzi do historii

Z linii produkcyjnych FSO zjechał ostatni samochód. Pracę straci ok. 1200 pracowników. Trwają poszukiwania nowego inwestora. Jednak jak mówi Rafał Orłowski z Automotive Suppliers, ewentualne uruchomienie nowej linii produkcyjnej zajmie minimum 1,5 roku.