Z większymi zakupami trzeba w tym tygodniu wyrobić się w sobotę lub poczekać do poniedziałku. W niedzielę 12 czerwca przypada w kościele katolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki - dzień w Polsce ustawowo wolny od pracy, ale także jeden z 13 dni w roku, w którym obowiązuje zakaz handlu.
Zgodnie z prawem centra handlowe, supermarkety i większość sklepów będzie nieczynna. Zakaz handlu w dni świąteczne nie oznacza jednak, że wszystkie sklepy muszą być zamknięte. Mogą być czynne, te, w których pracować będzie np. właściciel, albo osoba niezatrudniona tam na stałe. Czynne mogą być także tzw. placówki użyteczności publicznej, czyli np. sklepy przy stacjach benzynowych i apteki.
13 dni bez handlu
Ogółem dni ustawowo wolnych od pracy jest w roku 13. Poza Zielonymi świątkami są to: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, oba dni Wielkanocy, 1 maja, 3 maja, Boże Ciało, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia - oba dni świąt Bożego Narodzenia.
Nieprzestrzeganie przepisów zakazujących pracy w te święta stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które inspektor pracy może ukarać pracodawcę karą grzywny w wysokości od 1 do 2 tys. zł, a w przypadku powtórnego popełnienia wykroczenia w ciągu dwóch lat - do 5 tys. zł. Może również skierować wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego, który ma prawo ukarać winnego popełnienia wykroczenia grzywną do 30 tysięcy złotych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24