Najnowsze

Najnowsze

Koniec NIP-u za dwa lata

Koniec z NIP-em dla osób fizycznych - rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Od 1 stycznia 2013 roku wystarczy tylko PESEL. Wcześniej w projekcie była mowa o 2012 roku.

Przemysł rozczarował

O 7 proc. wzrosła w marcu produkcja przemysłowa w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem - podał GUS. Ten wynik rozczarowuje, ponieważ ekonomiści spodziewali się wzrostu o 9,7 proc.

Świat bije się o chińskich kierowców

Wszyscy liczący się przedstawiciele światowej branży motoryzacyjnej, skoncentrowali się na Szanghaju. W tym najbogatszym chińskim mieście odbywają się wielkie tragi motoryzacyjne. Światowi giganci walczą o jak największy udział w gigantycznym rynku zbytu, jakim stają się Chiny.

Kary za grudniowy skandal na kolei. Ale nie maksymalne

Ponad milion złotych kary mają w sumie zapłacić spółki Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity za bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu zeszłego roku - poinformował prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Jaroszyński.

Płacą nam bardziej terminowo

Firmy coraz rzadziej zalegają pracownikom z pensjami: w I kwartale tego roku spadła zarówno liczba, jak i wartość wynagrodzeń, które nie zostały wypłacone na czas. Najbardziej poprawiła się sytuacja na Pomorzu Zachodnim.

Dzień z IT w biznesie

InteliWISE tworzy dla firm awatary - czyli wirtualnych doradców, stosowanych w interfejsach serwisów www, służacych do optymalizacji procesów obsługi klienta i sprzedaży elektronicznej. Spółka ma swoje biuro w w Sunnyvale w Kalifornii, na razie wdrożyła technologię wirtualnych doradców w koncernie Kraft Foods i wirtualnych ekspertów w jednym z banków w USA. Współpracuje z takimi firmami jak Oracle i Intel - chwali się wiceprezes Inteliwise Marek Trojanowicz.

BofA: Stopy w Polsce wzrosną, ale nie teraz

Bank of America Merrill Lynch podtrzymuje swoją prognozę zakładającą, iż zacieśnienie polityki pieniężnej w Polsce wyniesie 50 punktów bazowych w najbliższych 5-6 miesiącach. Główna stopa procentowa po podwyżce wprowadzonej przez RPP w kwietniu wynosi 4,0 proc.

OPEC spodziewa się drogiej ropy

Iran spodziewa się, ze ceny ropy naftowej będą wciąż rosły do końca 2011 roku. Iran przewodzi obecnie kartelowi producentów tego surowca OPEC

Apple pozywa Samsunga za kradzież

Apple pozwało Samsunga za kradzież patentów i własności intelektualnej. Amerykański koncern zarzuca kopiowanie rozwiązań zastosowanych w iPhonie i iPadzie, które koreański gigant miał użyć w swoich smartfonach i tabletach.

Marzec rozgrzał rynek mieszkań

Przyspieszenie na rynku mieszkaniowym: w marcu przeciętnie udawało się sprzedać mieszkanie po 62 dniach od chwili zgłoszenia oferty - podaje firma Home Broker. Według jej danych aż 1/3 transakcji odbywała się za gotówkę, bez pomocy kredytu.

Poczuliśmy, że dobrobyt nam zmalał

Poczuliśmy, że dobrobytu nam ubywa - tak przynajmniej wynika z analiz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC co miesiąc liczy swój Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. W kwietniu 2011 roku wskaźnik spadł o 0,9 proc.

Debiut M4B na NewConnect

Spółk aM4B zadebiutowała 18 kwietnia na New Connect. Firma produkuje i sprzedaje oprogramowanie do zarządzania siecią monitorów wykorzystywanych w celach marketingowych – na przykład dla sieci delikatesów „Piotr i Paweł”, „Alma”, czy hipermarketach Tesco. M4B wziął też udział w projekcie „Bezpieczne Góry” – we wszystkich schroniskach górskich od Bieszczad po Sudety umieszczono ekrany z informacjami pogodowymi i ostrzeżeniami o zagrożeniu lawinowym.

Kleszcze Długu

Żółta kartka dla Ameryki - agencja S&P obniżyła perspektywę ratingu USA ze stabilnej do negatywnej. Czy Stany Zjednoczone są na krawędzi nowego kryzysu? Spytaliśmy rektora uczelni Vistula prof. Krzysztofa Rybińskiego.

Ile za papieża w szczerym złocie?

93,3 gramów (czyli ok. trzech uncji), 5 centymetrów średnicy i podobizna Jana Pawła II - tak wygląda najnowsza kolekcjonerska moneta wydana przez Narodowy Bank Polski. Moneta dla wybranych, bo wybito ich zaledwie 500 egzemplarzy.

Czeka nas płacowa gorączka?

W polskich firmach zaczyna rosnąć presja na podwyżki płac - ostrzegają eksperci. Nadchodzące wybory będą sprzyjać radykalizacji żądań, zwłaszcza gdy pracownicy na codzień widzą coraz wyższe ceny żywności. Ekonomiści ostrzegają, że może to doprowadzić gospodarkę do poważnych kłopotów.

MEN finansuje kryptoreklamę

Reklama w sfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji gazetce dla dzieci. W przygotowanej za unijne pieniądze broszurze dla 6-latków znalazło się opowiadanie promujące ubezpieczeniową firmę PZU SA.

Fabryki Toyoty w Japonii ruszyły

Wszystkie japońskie fabryki Toyoty znów działają. Po raz pierwszy od marcowego trzęsienia ziemi i tsunami wznowiono produkcję we wszystkich 18 zakładach koncernu. Firma podała jednocześnie, że na wszelki wypadek będzie sprawdzać, czy wysyłane na eksport auta nie są skażone radioaktywnie.

Zarobki szefów energetyki nad kominem

Zarobki prezesów energetycznych gigantów giełdowych zbliżyły się do poziomu zarobków szefów banków – donosi "Rzeczpospolita". Zarządy Polskiej Grupy Energetycznej i Tauronu w zeszłym roku wymknęły się spod działania ustawy kominowej.

Armia urzędników ciągle rośnie

Każdego dnia w Polsce do pracy rusza milionowa armia urzędników. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat przybyło ich ponad 80 tysięcy. Mimo deklaracji kolejnych rządów urzędnicze państwo w państwie rośnie.

Król czekolady nie żyje

Włoski król czekolady, szef grupy Ferrero, Pietro Ferrero zginął w wypadku w Republice Południowej Afryki.

S&P czarno widzi gospodarkę USA

Agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę długoterminowego ratingu dla Stanów Zjednoczonych do negatywnej ze stabilnej. Ocena wiarygodności kredytowej pozostała na najwyższym poziomie AAA.

Pierwsze kroki na rynku Forex

Zapraszamy do szkoły inwestowania w waluty. Łukasz Pisarek, ekspert XTB opowiada o analizie technicznej. Czy jest to narzędzie niezbędne do gry na rynku walutowym? Jakie znaczenie ma ta analiza w krótkoterminowym inwestowaniu ?

Milion w Portfelu

Roland Paszkiewicz, szef działu analiz CDM Pekao, swój „Milion w Portfelu” zainwestowałby w m.in.  w fundszusze małych i średnich spółek, wybrane ETFy na surowce, fundusze nakierowane na rynek rosyjski, a także w obligacje korporacyjne. O portfel Rolanda Paszkiewicza pyta Rafał Wojda.

Droga do milionów

Exchange Trade Funds, w skrócie: ETF, to inwestycja długoterminowa. Wbrew pozorom wcale nie jest to narzędzie dla leniwych  inwestorów. O szczegółach opowiada Robert Raszczyk, DM BZ WBK.

Słaby wzrost zatrudnienia

Przeciętne zatrudnienie wzrosło w marcu o 4,1% rok do roku, przy oczekiwanaich na poziomie 4,3%. Przeciętne wynagordzenie wzrosło w ciągu roku o 4%, również poniżej oczekiwań (4,1%). Zdaniem Rafała Beneckiego, głownego ekonomisty ING BSK, sytuacja na rynku pracy jest stabilna. A dane z rynku pracy nie są zdaniem ekonomisty argumentem za podnoszeniem stóp procentowych.

Hossa a zarobki giełdy

- Czy dla giełdy (jako spółki) ma znaczenie czy na rynku jest hossa czy bessa?  - Jaką rolę w przychodach GPW odgrywają debiuty nowych spółek?  - Ile giełda zarobi na debiutach w 2011 roku? Na m.in. te pytania odpowiada Robert Maj, analityk KBC Securities.

Jaka praca, jaka płaca?

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w skali roku do ponad 3 tys. 633 zł brutto. To poprawa o 4%, czyli 0,1 punktu procentowego wolniejsza niż przewidywali ekonomiści. Przypomnijmy, że w tym czasie inflacja wyniosła 4,3%. Płace rosną więc wolniej od cen. Eksperci przestrzegają tymczasem przed wzrostem płac szybszym od wzrost produktywności. Z  Mateuszem Walewskim, ekonomistą PwC. Rozmawiała Robert Stankiewicz.

Szybki jak arbitraż

Postępowanie arbitrażowe może być tańsze i szybsze od sądowego. Pozwala np. szybciej otrzymać płatność. Jak formalnie przygotować umowę, aby w przypadku sporu z kontrahentem działało postępowanie arbitrażowe a nie sądowe? O szczegółach opowiada Beata Gessel, prezes Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan.

Wysoka inflacja uderza w gospodarkę

Kontynuujemy cykl dotyczący wpływu wysokiego poziomu cen na działalność gospodarczą. Czy marketingowo można wykorzystać wysoką inflację? O szczegółach opowiada profesor Grzegorz Karasiewicz, kierownik katedry marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.