Najnowsze

Najnowsze

SOS dla biznesu

Przed Wielkanocą konsumenci chętniej sięgają do portfeli i rzadziej analizują poszczególne ceny. Czy w okresie przedświątecznym warto pokusić się o zmianę cennika korzystając z większej hojności klientów? O tajnikach marketingu opowiada Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Firmy chętniej płacą?

Główny Inspektorat Pracy przedstawił wyniki kontroli dotyczące wypłat wynagrodzeń za pracę w I kwartale 2011 roku. Ze danych GIP wynika, że zdecydowanie spadła liczba skarg na brak wypłaty pensji w terminie. O szczegółach opowiada Wojciech Gonciarz, Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy.

Dotacje dla firm z łódzkiego

Ruszył nabór wniosków na promocję produktów regionalnych, targów i misji zagranicznych oraz na rozwój otoczenia biznesu w województwie łódzkim. Czy jest szansa, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej województwo łódzkie wypromuje produkt na miarę oscypka, czy miodu pitnego? O szczegółach opowiada Maciej Kokotek, dyrektor w Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.

Adres dla firmy

Zakładamy działalność gospodarczą w wynajętym lokalu. Czy jako adres prowadzenia działalności podajemy adres wynajętego lokalu, czy np. nasz domowy? Co w przypadku jeśli jesteśmy zameldowani, mieszkamy i prowadzimy działalność w trzech różnych województwach? Gdzie wtedy płacimy podatki? Odpowiada Radosław Pluciński, radca prawny Chałas i Wspólnicy.

Brat VAT (na książki)

Tylko do końca kwietnia obowiązuje 0% stawka podatku VAT na książki wprowadzone do obrotu do końca ubiegłego roku. Po 1 maja na wszystkie wydawnictwa książkowe będzie stawka 5%. O problemch hurtowników i księgarzy opowiada Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki.

Koniec strajku w JSW

Inflacja powyżej 4% skłania związki zawodowe do płacowych żądań. Szczególnie ostry przebieg mają protesty w prywatyzowanej spółce węglowej JSW.  Zwarca na to uwagę Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Business Consulting i dodaje, że nie może zrozumieć, dlaczego po ponad 20 latach od wdrożenia w Polsce gospodarki rynkowej,  ani akcjami spółek węglowych ani samym węglem nie handluje się na giełdzie.

Calatrava Capital w 2011

Paweł Narkiewicz, prezes Calatrava Capital dopiął swego: przekonał innego inwestora, Mariusza Patrowicza, do sprzedaży akcji PC Guard. Dzięki temu poznańska spółka specjalizująca się w produkcji i sprzedaży systemów do zarządzania ERP przejmie kontrolę nad Imagisem, który produkuje mapy cyfrowe. Prezes Calatrava Capital przekonuje, że połączone firmy – PC Guard i Imagis zarobią więcej. Narkiewicz twierdzi, że wyniki całej grupy w tym roku będą rewelacyjne. O szczegółach w rozmowie z prezesem Calatrava Capital.

AmerBrokers: Trzymaj Impel

Przedstawiciele firm usługowych ostrzegają przed drastyczną podwyżką płacy minimalnej. Prezes spółki Impel SA zastrzega jednak, że jego spółka nauczyła sobie radzić z kolejnymi podwyżkami  minimalnego wynagrodzenia. AmerBrokers rekomenduje - „trzymaj” Impel. O szczegółach Łukasz Rosiński, analityk Amerbrokers.

Gorsze pespektywy dla amerykańskiej gospodarki

Obniżka perspektyw ratingu USA dokonana przez agencję S&P nie będzie miała większego wpływu na tempo podwyżek stóp procentowych w USA czy Polsce, przekonuje Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Inflacja zjada lokaty

Inflacja zjada nie tylko nasze zarobki ale i oszczędności. Lokaty dostępne na rynku pozwalają realnie zarobić mniej niż 1%. Na jakich lokatach i w których bankach można jeszcze „przechytrzyć” inflację? O szczegółach opowiada Karol Wilczko z Comperia.pl

Wkrótce Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Ponad 4 i pół tysiąca uczestników i 3 dni intensywnych debat - za niecały miesiąc początek Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. To największa biznesowa impreza w Europie Środkowej. W czasie kongresu odbędzie się ponad 100 debat, w których udział weźmie około 700 prelegentów. O kongresie rozmawiamy z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem PTWP, organizatorem EKG. TVN CNBC jest patronem medialnym Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rośnie globalny apetyt na luksus

Firmy produkujące luksusowe produkty liczą zyski. Dziś swoje doskonałe wyniki finansowe za ostatni kwartał opublikowały dwie z nich: Louis Vuitton i Burberry.

Bank Światowy: Polska urośnie

Najbliższe dwa lata będą według Banku Światowego okresem stabilnego, wysokiego wzrostu PKB. W opublikowanym we wtorek raporcie analitycy Banku prognozują, że PKB w Polsce w 2011 roku wzrośnie o 4 proc., zaś w 2012 roku o 4,2 proc.

Tymi liniami polecisz na własne ryzyko

Komisja Europejska po raz 17. zaktualizowała wykaz linii lotniczych podlegających zakazowi lotów na terenie Unii. Na "czarnej liście" znalazły się m.in. linie lotnicze z Indonezji, Kazachstanu i Sudanu.

Sąd: Żabka wprowadzała klientów w błąd

Żabka Polska wprowadziła konsumentów w błąd informując o rzekomej likwidacji sieci sklepów - uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdzając wcześniejszą decyzję prezesa UOKiK. Żabka zapowiada kolejne odwołanie.

UKE: Internet staniał o 70 procent

W latach 2005-2010 klienci telefonii komórkowej, stacjonarnej i internetu zaoszczędzili 23 mld zł dzięki regulacjom wprowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - napisała prezes Urzędu Anna Streżyńska w opublikowanym dziś podsumowaniu swojej kadencji.

Jest chętny na majątek stoczni w Szczecinie

Belgijsko-niemiecka firma Teleskop złożyła ofertę na zakup majątku po upadłej stoczni szczecińskiej. Spółka chce kupić cały majątek po zakładzie, który obecnie jest własnością Towarzystwa Finansowego Silesia.

Nikt nie ma ochoty na Warsa

Nie odbędzie się zaplanowana na jutro aukcja należących do Skarbu Państwa akcji spółki Wars, która świadczy usługi gastronomiczne w pociągach. Powód? Inwestorzy nie złożyli żadnych ofert.

Bankowy gigant zaskoczył wynikiem

Goldman Sachs zaskoczył rynek na plus. Amerykański bank inwestycyjny zarobił w pierwszym kwartale o 21 proc. mniej niż rok wcześniej, ale i tak w przeliczeniu na jedną akcję jego zysk był dwa razy wyższy od oczekiwań.

Koniec z łączeniem stanowisk na kolei

Członkowie zarządu i rady nadzorczej zarządzającej infrastrukturą kolejową spółki PKP Polskie Linie Kolejowe nie będą mogli pracować równocześnie w PKP S.A. albo u przewoźników kolejowych - takie rozwiązanie zaproponował we wtorek rząd.

Rząd chce podnieść płacę minimalną do 1500 zł

1500 zł - tyle w 2012 r. ma wynosić płaca minimalna według projektu przyjętego dziś przez rząd. Teraz projekt trafi do Komisji Trójstronnej. Zarówno pracodawcy, jak i związkowcy już teraz krytykują jednak rządowy pomysł.

Koniec NIP-u za dwa lata

Koniec z NIP-em dla osób fizycznych - rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Od 1 stycznia 2013 roku wystarczy tylko PESEL. Wcześniej w projekcie była mowa o 2012 roku.

Przemysł rozczarował

O 7 proc. wzrosła w marcu produkcja przemysłowa w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem - podał GUS. Ten wynik rozczarowuje, ponieważ ekonomiści spodziewali się wzrostu o 9,7 proc.

Świat bije się o chińskich kierowców

Wszyscy liczący się przedstawiciele światowej branży motoryzacyjnej, skoncentrowali się na Szanghaju. W tym najbogatszym chińskim mieście odbywają się wielkie tragi motoryzacyjne. Światowi giganci walczą o jak największy udział w gigantycznym rynku zbytu, jakim stają się Chiny.

Kary za grudniowy skandal na kolei. Ale nie maksymalne

Ponad milion złotych kary mają w sumie zapłacić spółki Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity za bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu zeszłego roku - poinformował prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Jaroszyński.

Płacą nam bardziej terminowo

Firmy coraz rzadziej zalegają pracownikom z pensjami: w I kwartale tego roku spadła zarówno liczba, jak i wartość wynagrodzeń, które nie zostały wypłacone na czas. Najbardziej poprawiła się sytuacja na Pomorzu Zachodnim.

Dzień z IT w biznesie

InteliWISE tworzy dla firm awatary - czyli wirtualnych doradców, stosowanych w interfejsach serwisów www, służacych do optymalizacji procesów obsługi klienta i sprzedaży elektronicznej. Spółka ma swoje biuro w w Sunnyvale w Kalifornii, na razie wdrożyła technologię wirtualnych doradców w koncernie Kraft Foods i wirtualnych ekspertów w jednym z banków w USA. Współpracuje z takimi firmami jak Oracle i Intel - chwali się wiceprezes Inteliwise Marek Trojanowicz.

BofA: Stopy w Polsce wzrosną, ale nie teraz

Bank of America Merrill Lynch podtrzymuje swoją prognozę zakładającą, iż zacieśnienie polityki pieniężnej w Polsce wyniesie 50 punktów bazowych w najbliższych 5-6 miesiącach. Główna stopa procentowa po podwyżce wprowadzonej przez RPP w kwietniu wynosi 4,0 proc.

OPEC spodziewa się drogiej ropy

Iran spodziewa się, ze ceny ropy naftowej będą wciąż rosły do końca 2011 roku. Iran przewodzi obecnie kartelowi producentów tego surowca OPEC