Najnowsze

Najnowsze

Podatek od prezentów

Od jakiej kwoty trzeba zgłaszać fiskusowi prezent? Kiedy taki podatek trzeba zapłacić? Rozmowa z Andrzejem Marczakiem, partnerem w KPMG.

Polimex i jego perspektywy

Polimex-Mostostal jest największym budowniczym autostrad w Polsce. Ostatnio spółka podpisała  kolejny kontrakt, na budowę odcinka autostrady A1 Stryków - Tuszyn. Jak wyglądają perspektyw Polimeksu w przyszłym roku? Co spółka ma w planach? Rozmowa z prezesem Polimeksu-Mostostalu, Konradem Jaskółą.

Podwyżka od Mikołaja

Okres świąteczny sprzyja spotkaniom szefów z pracownikami. Jak rozmawiać z podwładnymi, gdy przy spotkaniu noworocznym zapytają o podwyżki? Co jeśli nie mamy w budżecie zaplanowanych dodatkowych środków? Czy taką rozmowę lepiej przeprowadzić razem z oceną roczną? Rozmowa z Anną Muszyńską-Jurków, HR Business Partner Microsoft.

Kolastyna wyszła na prostą?

Kolastyna wychodzi z kłopotów. Działalność operacyjna spółki zaczyna przynosić zyski. Z drugiej strony zostały jednak długi po upadłości. Jakie są perspektywy spółki? Czy święta to czas urodzaju dla Kolastyny? Rozmowa z Monika Nowakowską, prezes Kolastyny.

Wyższy VAT od nowego roku

Piernik z nowym VAT-em. W programie zajęliśmy się zmianą stawki podatku od towarów i usług na produkty ze świątecznego koszyka w Nowym Roku. Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

Worek pieniędzy pod choinkę

Topnieją fundusze z Unii Europejskiej, a banki nadal niechętnie pożyczają pieniądze początkującym przedsiębiorcom. W jaki sposób zapewnić finansowanie naszemu pomysłowi na biznes? Gdzie szukać potencjalnych inwestorów? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Rafał Bator, partner w Enterprise Investors i szef zespołu Enterprise Venture Fund.

Kiedy możemy oddać nietrafiony prezent?

Co zrobić kiedy prezent, który kupiliśmy jest nie trafiony i trzeba go zwrócić? Jakie prawa mamy? Kiedy możemy oddać podarunek a kiedy nie? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Aleksandra Franczak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

RPP w stronę zacieśniania?

Ostatnie dane z polskiej gospodarki były całkiem dobre. W dobrym rośnie sprzedaż detaliczna i PKB a liczba bezrobotnych pozostaje bez zmian. Jaki jest potencjał polskiej gospodarki? Czy grozi nam wzrost długu publicznego powyżej 55 procent PKB? Rozmowa z profesorem Janem Winieckim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Odpoczynek na święta

Odpoczynek w święta trzeba zaplanować. A odpoczynek odpoczywanie od pracy to sztuka. Na kilka godzin przed Wigilią przygotować się do mądrego odpoczywania. Rozmowa z Miłoszem Brzezińskim, psychologiem biznesu.

Społecznie odpowiedzialni?

Warto inwestować w tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu, czyli CSR – przekonują eksperci. A Ministerstwo Gospodarki opracowało nawet specjalne normy mierzenia takich działań. Czy w pomaganie inny firmy angażują się bardziej niż kilka lat temu, a moda na CSR to PR czy realna pomoc potrzebującym? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Zbigniew Gajewski z PKPP Lewiatan.

Praca w Wigilię

Zgodnie z kodeksem pracy Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy. Czy w niektórych sytuacjach można jednak wziąć wolne albo po prostu nie iść do pracy. Kto w Wigilię musi pracować? Pracodawca oczywiście może skrócić dzień pracy, ale czy może także uciąć wynagrodzenia? Rozmowa z mecenas Magdaleną Zwolińską, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

Walka o Tigera

Foodcare zapowiada pozew wobec Maspeksu o nielegalną produkcję napoju Tiger. Swoich praw chce też dochodzić sportowiec Dariusz Michalczewski. Tymczasem Wiesław Włodarski, prezes Foodcare twierdzi, że to jego firma a nie fundacja jest właścicielem marki.

Gospodarka na koniec roku

Międzynarodowy fundusz walutowy zgodził się na zwiększenie Polsce Elastycznej Linii Kredytowej. Ministerstwo Finansów prosiło o zwiększenie linii z 21 do 29 miliardów dolarów. Awaryjne finansowanie MFW zapewnia Polsce od wiosny 2009 roku. Do tej pory rząd nie wykorzystywał jednak tego kredytu. Ekonomiści uważają, że rząd może przeczuwać, że 2011 rok będzie gorszy od 2010. Z dr. Jakubem Borowski, głównym ekonomistą Invest Banku Marcin Kowalski rozmawiał o europejskich kleszczach długu i danych z polskiej gospodarki.

Biznes 2000 lat temu

O biznesie w czasach starożytnych - czy pieniądz był głównym motorem biznesu w czasach narodzin Chrystusa? Na czym koncentrowała się wymiana handlowa w Imperium Rzymskim? Spytaliśmy prof. Wojciecha Morawskiego z SGH.

W nowym roku niektórzy zarobią więcej

Coraz więcej pracodawców deklaruje, że w przyszłym roku wynagrodzenia wzrosną - informuje "Puls Biznesu" precyzując, że najlepiej pod tym względem mogą wypaść firmy farmaceutyczne i branża szybko zbywalnych dóbr konsumpcyjnych.

Portugalia traci rating

Rating Portugalii obniżony. Agencja Fitch Ratings obniżyła długoterminowy rating Portugalii do poziomu A+ z AA-. Agencja oświadczyła, że perspektywy odbicia w portugalskiej gospodarce są mniejsze niż w przypadku innych państw strefy euro.

Polska ziemia w Moskwie

Platinum Properties Group chce w 8 lat zbudować w Rosji 6 tysięcy apartamentowców i 150 domów. Spółka chce dotrzeć ze swoją ofertą do tamtejszej klasy średniej, która właśnie się tworzy, mówi Gustaw Groth wiceprezes Platinum Properties Group.

Większa FCL dla Polski

Lepiej zbyt mocno bronić swojej waluty, niż nie bronić jej wcale, uważa Ignacy Morawski, ekonomista WESTLB. Pozytywnie ocenia decyzję o powiększeniu elastycznej linii kredytowej.

Kolejna spółka z grupy IZNS na NC

CSY SA pozyskała w ofercie prywatnej 2,26 mln zł. Spółka odnawia park maszynowy, sprzedaje niepotrzebna maszyny. Chcemy być nie tylko dostawcą części ale także doradca dla naszych klientów - mówi Grzegorz Wrona, prezes zarządu CSY SA.

Tigerów dwóch

Nowa odsłona wojny o markę napoju energetyzującego Tiger: jego dotychczasowy wytwórca, firma FoodCare, uzyskała sądową decyzję wstrzymaniu wcześniejszego postanowienia o zakazie wprowadzania napoju do handlu. Teraz zapowiada wznowienie produkcji swego Tigera. Zaś Dariusz Michalczewski już podpisał umowę z firmą Maspex.

Prezydenci piszą do Tuska

Prezydenci Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic wspólnie piszą do premiera Donalda Tuska, wskazując, że rządowy program może ograniczyć napływ inwestycji do metropolii i źle wpłynąć na ich możliwości rozwojowe.

Weterynarze nie rezygnują z protestu

Spotkanie przedstawicieli izby weterynaryjnej z wiceministrem rolnictwa nie przyniosło zakończenia sporu. Weterynarze nie rezygnują z protestu, co oznacza, że po Nowym Roku nie będzie miał kto badać zwierząt przeznaczonych do uboju. Kolejne spotkanie za tydzień.

MCI Managment robi porządki w Travelplanet

MCI Management robi porządki w Travelplanet. Fundusz zwiększył zaangażowanie w spółce do ponad 44% akcji. MCI martwią słabe wyniki finansowe Travelplanet. Spółka po trzech kwartałach 2010 roku ma 1,5 mln zł straty netto. Sylwester Janik, członek zarządu MCI Management SA mówi w TVN CNBC, że do odbudowy pozycji rynkowej Travelplanet koniecznie jest większe wsparcie merytoryczne ze strony znaczącego akcjonariusza.

Ostatnie państwowe piwo sprzedane

Browar Czarnków - uważany za producenta najlepszego piwa w Polsce - ma nowego właściciela. Agencja Nieruchomości Rolnych w przetargu wybrała inny lokalny browar z niedalekiej Kamionki koło Chodzieży - Gontyniec.

Niebezpieczna dziura w Internet Explorerze

Koncern Microsoft ostrzega przed niebezpieczną luką w swojej przeglądarce Internet Explorer. Wrażliwe są praktycznie wszystkie wersje IE działające w systemach operacyjnych Windows XP, przez Vistę po najnowszą Windows 7. W Sieci pojawił się tzw. exploit, wykorzystujący tę lukę.

Spory dostawców z hipermarketami

Sieci handlowe pobierają od dostawców dodatkowe opłaty za umieszczenie ich produktów na ich regałach czyli tzw. półkowe. Mali dostawcy mogą sądzić się z gigantami o zwrot tego wynagrodzenia, ale muszę się liczyć z tym, że koszty mogą przerosnąć zyski. Jaki może być bilans sporu w sporze z hipermarketami? O szczegółach w TVN CNBC opowiada Paweł Toński, partner w Accreo Taxand.

Łatwiejszy obrót dokumentami

Od 1 stycznia obrót dokumentami zakupu ma być łatwiejszy dzięki E-fakturom. 17 grudnia Minister Finansów podpisał rozporządzenie ws. obrotu FV w formie elektronicznej. Czy takie dokumenty będzie można generować w każdym programie? Czy każdy dokument będzie musiał być drukowany i wkładany do segregatora? Szczegóły zdradza Marcin Chomiuk, doradca podatkowy i dyrektor w Zespole Podatków Pośrednich PwC.

Choinkowy biznes

Od 10 do 30 złotych trzeba zapłacić w tym roku za najpopularniejszą choinkę czyli świerk. Stoiska ze świątecznymi drzewkami są na każdym większym osiedlu, ale nie widać tłumów zainteresowanych. Jak wygląda dla przedsiębiorców ten sezon na tle poprzednich? Ile zarabia się na tym biznesie? Szczegóły w rozmowie z Pawłem Bajerem zdradza Leszek Pełka, współwłaściciel firmy DUET.

Wyższa szkoła jazdy VAT

Kursy prawa jazdy jednak bez podatku VAT - ale tylko na samochód, bo juz kurs prawa jazdy na motocyklową kategorię A będą opodatkowane. Dlaczego? Ministerstwo Finansów uznało, że kurs samochodowego prawa jazdy to szkolenie zawodowe - pomaga zdobyć pracę. A na motocykl - nie.