Najnowsze

Najnowsze

Wskazówki dla szefa

Czego nie należy robić w firmie? Co demotywuje pracowników? Wraz z psycholog biznesu Izabelą Kielczyk przedstawimy 5 zasad, które mówią czego szef w żadnym wypadku nie powinien robić w obecności pracowników.

Biznes oparty na stłuczce

UE wspiera Krynickiego. Krynicki Recykling wybuduje w Jarosławiu zakład sortowania i uszlachetniania stłuczki szklanej. Naukowcy z zakładu mają opracować technologię odzyskiwania bardzo drobnej stłuczki poniżej 10 mm, a to 1/3 całości szkła przeznaczanego do recyklingu. Technologia pozwoli na sortowanie takiej stłuczki na poszczególne kolory. Do tej pory nie było to możliwe na skalę przemysłową. Naszym gościem był Adam Krynicki, prezes Krynicki Recykling.

Budżet da 2,5 tysiąca na przedszkolaka

Subwencja oświatowa także na przedszkolaka, kilka szkół z jednym zespołem nauczycieli, likwidacja kuratoriów - takie miedzy innymi zmiany maja się znaleźć w ustawie o systemie oświaty. Resort edukacji właśnie zakończył konsultacje społeczne projektu nowelizacji, niebawem ma ona trafić na forum Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak uczelnie walczą o maturzystę

Uczelnie coraz bardziej muszą się wykazywać innowacyjnością. I to nie tylko w naukowych badaniach, ale i w prozaicznym łowieniu kandydatów na studentów. Wśród prywatnych uczelni zaczyna się wręcz wojna o maturzystę. Orężem stały się na przykład gwarancje znalezienia pracy po ukończeniu studiów.

Nieprzyjemnie zaskakująca inflacja

Niemiłe zaskoczenie po danych GUS o kwietniowych cenach detalicznych. Okazały się one o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem, podczas gdy analitycy wprawdzie oczekiwali sporego wzrostu, ale jednak o 0,1 punktu procentowego mniejszego. Wzrost cen napędzały żywność i paliwa. Wielu ekonomistów uważa, że czeka nas jeszcze wyższy wzrost cen.

Celują w 25 sztuk A380

Airbus chce w tym roku dostarczyć odbiorcom co najmniej 20 maszyn typu A 380 - największych pasażerskich samolotów świata. Cel to 25 - zdradził dyrektor finansowy europejskiego koncernu Hans-Peter Ring.

Telewizja cyfrowa uchwalona

Jeśli zechcesz kupić telewizor, który nie potrafi odebrać cyfrowego sygnału w obowiązującej w Polsce wersji, będziesz musiał podpisać oświadczenie, że wiesz co robisz. To jeden z zapisów uchwalonej właśnie przez Sejm ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

TVN Idealnym Pracodawcą

TVN po raz kolejny został uznany za Idealnego Pracodawcę w Polsce. Wyboru dokonali studenci, którzy uznali telewizję TVN za swoje wymarzone miejsce pracy podczas V edycji badania wizerunku pracodawców Universum Student Survey 2011.

Związkowcy z JSW: Żarty się skończyły

Jeśli do 30 maja nie zostaną podpisanie wszystkie porozumienia związane ze związkowymi postulatami, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpocznie się strajk - zapowiedział komitet protestacyjno-strajkowy.

Globalna mapa ryzyk

Ryzyko niewypłacalności krajów strefy euro, drogie surowce - zwłaszcza ropa naftowa - oraz niestabilność w krajach arabskich. Takie główne czynniki ryzyka w prowadzeniu biznesu na świecie wskazuje w swej analizie firma Coface, zajmująca się zarządzaniem i ubezpieczaniem należności handlowych. Mimo ogłoszonego przez niektóre instytucje końca kryzysu świat się zmienił i nadal będzie się zmieniał - mówi wiceprezes Coface Poland. - Żyjemy w czasach ciągłych zmian - dodaje Maciej Drowanowski.

Brat VAT

Widz pisze: „Ostatnio Ministerstwo Finansów zlikwidowało naliczanie VAT przy kupnie i sprzedaży złomu. Proszę o wyjaśnienie jak ktoś, kto prowadzi skup złomu, ma odliczyć VAT przy zakupie samochodu na firmę skoro sam nie "wytwarza" VAT?”. Złomowe wątpliwości rozwiewa Jarosław Ziobrowski, aplikant adwokacki WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Handel nieruchomościami

„Chcę prowadzić działalność jednoosobową gospodarczą – handel nieruchomościami - np. kupować mieszkanie rozmontować je i sprzedawać zarabiając na różnicy między kupnem a sprzedażą. Czy oprócz założenia podstawowej działalności muszę spełniać inne wymagania i jakie podatki będę musiał odprowadzać od takiej działalności?” – Na pytanie jednego z naszych widzów spróbujemy odpowiedzieć wraz z Pawłem Jabłonowskim, szefem departamentu podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Grecja więcej pomocy nie dostanie?

- Wydaje się, że Grecja nie spełnia ostatnio warunków, na jakich przyznano jej pomoc finansową - powiedział członek rady Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Ewald Nowotny, szef banku centralnego Austrii.

Centrum wyników

Dobre wyniki Impexmetalu. Przychody spółki w pierwszym kwartale wzrosły o niemal 1/3, rośnie także zysk. O wynikach i prognozach na następne kwartały rozmawialiśmy z prezesem spółki, Piotrem Szeligą.

Centrum wyników

Dobre wyniki CP Energii. W pierwszym kwartale 2011 roku przychody wzrosły o 16 procent i wyniosły ponad 19 milionów złotych. O wynikach i planach spółki rozmawialiśmy z prezesem spółki, Mariuszem Calińskim.

Centrum wyników

Miraculum, spółka w upadłości, staje na nogi. Pokazał to pierwszy kwartał – przychody wzrosły o ponad 150%. Teraz Miraculum czeka na 23 maja i zatwierdzenie układu z wierzycielami. O wynikach i przeszłości spółki rozmawialiśmy z prezes spółki, Moniką Nowakowską.

BBI Capital NFI ze strategią

BBI Capital NFI z nową strategią na 2011-2013. Zakłada sprzedaż wszystkich spółek portfelowych oprócz BBI Seed Fund w ciągu trzech lat. BBI Capital NFI zamierza skoncentrować się na inwestycjach private equity, a BBI Seed Fund na venture Capital. BBI Capital NFI chce kupować firmy działające w Polsce, wartość jednej inwestycji 10 do 40 milionów złotych. Gościem TVN CNBC był prezes BBI Capital NFI, Krzysztof Nowiński.

Droga do ożywienia

Gospodarka Strefy Euro urosła w pierwszym kwartale o 2,5 procent. Kwartał do kwartału wzrost wynosi 0.8 procent. O danych ze Strefy Euro oraz polskiej inflacji rozmawialiśmy z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą banku Citi Handlowy.

Porozumienie ws. MTR-ów

Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z PTK Centertel, właścicielem sieci Orange w sprawie inwestycji w sieć telekomunikacyjną oraz obniżenia stawek hurtowych telefonii komórkowej tzw. MTR-ów. Na mocy porozumienia Centertel zainwestuje w sieci komórkowe ponad 100 milionów złotych. Naszym gościem była prezes UKE, Anna Streżyńska.

KE i MFW o Polsce: Urośniecie. Ale o ile?

Międzynarodowe instytucje wróżą rozwój polskiej gospodarce. Według Komisji Europejskiej w tym roku tempo wzrostu naszego PKB wyniesie 4 proc. Mniej optymistyczny jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który prognozuje nam wzrost o 3,8 proc.

Nowy prius spóźni się nawet o rok

Klienci Toyoty, którzy zamówili nowego, większego priusa, na swoje auto będą musieli poczekać nawet o rok dłużej niż pierwotnie zakładano. Tak duże opóźnienie spowodowane jest faktem, że marcowe trzęsienie ziemi w Japonii zniszczyło zakłady kluczowych dostawców części i zablokowało produkcję baterii do nowego modelu.

Nad zwrotem za ubranka jeszcze popracują

Sejm skierował do dalszych prac w komisjach przygotowany przez PiS projekt ustawy o zwrocie rodzinom części wydatków na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce. Zmiany te miałyby zrekompensować planowany od 2012 r. wzrost VAT na te towary.

"Pakiet atomowy" przyjęty

Sejm przyjął dziś rządowy "pakiet atomowy". To nowelizacja ustawy Prawo atomowe oraz tzw. ustawy inwestycyjnej, które mają od strony prawnej umożliwić budowę w Polsce elektrowni jądrowych.

Ceny wreszcie przyhamują?

Jest szansa na nieco wolniejszy wzrost cen w drugiej połowie roku. Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł w maju o 0,7 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Niemcy rosną jak na drożdżach

Niemiecka lokomotywa nabiera tempa. W I kwartale gospodarka naszych zachodnich sąsiadów urosła o 5,2 proc. rdr bez uwzględniania czynników sezonowych. To dane lepsze od oczekiwań analityków, którzy prognozowali wzrost o 4,5 proc. rdr.

Rekordowy zysk KGHM

Świetne wyniki KGHM. Miedziowy gigant w I kw. 2011 r. zarobił na czysto 1,96 mld zł. To prawie trzy razy więcej niż rok temu. Oprócz zysku netto, wzrosły również przychody spółki.

JSW bliżej debiutu

Jastrzębska Spółka Węglowa coraz bliżej debiutu giełdowego. Po zgodzie ministra gospodarki na prywatyzację, prospekt JSW trafił do Komisji Nadzoru Finansowego. W ciągu najbliższych kilkunastu dni okaże się czy spółka trafi na giełdę w zakładanym terminie, czyli 30 czerwca. Debiut spółki według szacunków samego zarządu może przynieść budżetowi od 3 do 5 miliardów złotych. O upublicznieniu węglowej spółki rozmawialiśmy z Januszem Steinhoffem, byłym wicepremierem i ministrem gospodarki i Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothschild Polska.

Inflacja!

Inflacja budzi coraz większe zaniepokojenie rządu i Rady Polityki Pieniężnej. Świadczy o tym chociażby fakt, że 10 maja rada niespodziewanie podniosła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych. Dzień później prezydent i prezes NBP rozmawiali o sposobach walki z wzrostem cen. O prognozy na temat inflacji Robert Stanilewicz pytał Jarosława Janeckiego, głównego ekonomistę Societe Generale.

Światowe badanie piractwa

Ponad połowa oprogramowania używana w Polsce jest nielegalna. Jego czarnorynkowa wartość sięga ponad 530 mln dolarów. Polska po raz kolejny zajęła w tym rankingu niechlubne 5. miejsce. Rozmowa z Krzysztofem Janiszewskim z BSA.

W Belwederze o stopach

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z szefem NBP Markiem Belką o wzroście cen oraz podwyżkach stóp procentowych. Rozmowa z Lechem Pilawskim, dyrektorem generalnym PKPP Lewiatan.