Najnowsze

Najnowsze

Przejęcia na rynku spożywczym

Mispol chce przejąć Makarony Polskie poprzez ogłoszenie wezwania na 100% akcji. Spółka wchłonie też zajmującą się przetwórstwem mięsnym spółkę PMB. O szczegółach planów Mispolu, który niedawno sam uniknął przejęcia w TVN CNBC opowiada Mirosława Achinger, Prezes Mispolu.

JIM ROGERS w TVN CNBC

Dlaczego warto inwestować w surowce, bez względu na to, czy światowa gospodarka ożywi się, czy nie? Dlaczego Polska ma przewagę nad wieloma innymi krajami? Co będzie największym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki w nowym roku? Na te wszystkie pytania znany inwestor Jim Rogers odpowie Janowi Niedziałkowi w ekskluzywnym wywiadzie dla TVN CNBC. Premiera w Sylwestra o 15.30 – zapraszamy!

Milion w portfelu

Pomysł na zainwestowanie miliona złotych przedstawia Michał Szymański, partner MoneyManagers. Tym razem portfel zdominowały akcje polskie i rynków rozwijających się oraz surowce.

Wcześniej nie zawsze znaczy taniej

Wycieczki kupione w promocji np. "first minute" też można reklamować. Koszt wycieczki nie może się zamienić, chyba że jest to w kontrakcie, mówi Małgorzata Cieloch z UOKiK-u.

600 ludzi traci pracę w Stalowej Woli

Do sądu w Tarnobrzegu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki "HSW- Zakład Zespołów Napędowych" w Stalowej Woli. Zatrudnienie może stracić około sześciuset osób. Decyzja sądu spodziewana jest jeszcze w tym tygodniu.

Fundusze obligacji zamiennych

Zysk prawie jak z akcji, bezpieczeństwo prawie jak w przypadku obligacji. Obligacje zamienne dają lepszą stopę zwrotu niż akcje w przypadku silnych wahań na giełdzie, mówi Aleksander Jawień, prezes Investment Fund Managers.

ZUS: obowiązki pod koniec roku

Każda firma musi się rozliczyć z fiskusem. Żeby się do tego przygotować, trzeba zebrać między innymi potwierdzenie zapłat składek ZUS za okres od grudnia 2009 do listopada 2010. Jakie jeszcze obowiązki wobec ZUS mają przedsiębiorcy na przełomie roku, tłumaczy Jacek Dziekan z ZUS.  

Analiza sprzedaży

Dobrze przygotuj budżet na przyszły rok i … sięgnij po tegoroczny budżet. Analiza odchyleń od założonych przychodów może być bardzo dobrą inspiracją do przyszłorocznego planu finansowego . Skąd się biorą różnice w sprzedaży i dlaczego warto je analizować? Dr Iwona Cieślak, Akademia Leona Koźmińskiego.

Dostał Krzesło za prywatyzację

Tygodnik "The Warsaw Voice" przyznał swoją nagrodę Krzesło Roku 2010 ministrowi skarbu państwa Aleksandrowi Gradowi. W uzasadnieniu wskazano, że szef resortu skarbu przez trzy lata przeprowadził 400 prywatyzacji, a 2011 r. zamierza zrealizować jeszcze 150.

Jaki VAT na konkretne usługi?

Jakie stawki podatku VAT będą obowiązywać od stycznia na konkretne usługi i produkty? Na pytania naszych widzów odpowiada Piotr Augustyniak, doradca podatkowy K&L Gates.

Inwentaryzacja w firmie

Zgodnie z prawem można ją rozpocząć na trzy miesiące przed końcem roku. Jak sprawnie sporządzić remanent, czyli podsumować stan magazynowy, mówi Magdalena Flis z Tax Care.

100 tys. euro masz jak w banku

Depozyty w bankach będą gwarantowane do wysokości 100 tys. euro, a nie 50 tys. euro - jak to jest obecnie. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), przewidującą taki wzrost gwarancji dla depozytów - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.

Prezydent podpisał regułę wydatkową

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria. Mające wejść w życie 1 stycznia 2011 roku zmiany przyniosą - według rządu - wielomiliardowe oszczędności.

Wyższy VAT od nowego roku

Piernik z nowym VAT-em. W programie zajęliśmy się zmianą stawki podatku od towarów i usług na produkty ze świątecznego koszyka w Nowym Roku. Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna

Seko i rybne żniwa

Z początkiem nowego roku Seko uruchomi nowy zakład produkcyjny w Chojnicach. Wynik spółki w IV kwartale będzie dodatni, ale nie tak dobry jak w zeszłym roku, mówi Kazimierz Kustra, prezes Seko. Prognozuje, że w 2011 roku spółka zwiększy sprzedaż o 30-35% rok do roku.

Pytania o gospodarkę

Już pierwsza połowa 2011 roku może pokazać powstanie bańki inflacyjnej. Prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa że PKB w 2010 roku powinno być na poziomie 3,6% - 3,7%, a w przyszłym nawet 4%. Nie wyklucza, że w 2011 roku RPP podniesie stopy procentowe nawet 4 razy.

Jak nam się firmy informatyzują

Pracownicy 59 proc. polskich firm korzystają z komputerów stacjonarnych, a w 42 proc. przedsiębiorstw - z laptopów - wynika z badania CBM Indicator, które przeprowadzone zostało na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Drogie paliwa... będą droższe?

Ceny paliw powinny się ustabilizować, ale już styczniu 2011 roku jest możliwy ich lekki wzrost, mówi Ryszard Kaczmarek, prezes BM Reflex. Jego zdaniem, jeśli na rynkach będzie spokojnie, skokowy wzrost cen na stacjach benzynowych jest możliwy na wiosnę.

TFI podsumowują 2010 rok

To był udany rok dla Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Napływy do funduszy pieniężnych były regularne, a saldo wpłat i umorzeń dodatnie i wyniosło 11 mld zł. Konsekwentnie daje się odrabiać straty z lat 2008-2009, mówi Tomasz Publicewicz z Analizy Online.

Ropa najdroższa od dwóch lat

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są najwyższe od ponad dwóch lat. To reakcja na spekulacje rynkowe, że zacieśnianie polityki monetarnej w Chinach nie spowoduje jednak przyhamowania wzrostu gospodarczego - podają maklerzy.

Zapłacisz komórką

Operatorzy telefonii komórkowej przygotowują się do wprowadzenia w 2011 roku oferty bezstykowych płatności za pomocą telefonu. Będzie to możliwe, gdy komórki wyposażone w tzw. moduły łączności NFC (Near Field Communications) i będą dzięki niemu sprzężone z kontem bankowym - pisze "Rzeczpospolita".

Sprawdź, co myślą o Tobie banki

Sprawdź co o tobie myślą banki i czy nie będziesz miał problemu z zaciągnięciem kolejnego kredytu. Raz na pół roku możemy sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej, czy jesteśmy wiarygodnym przedsiębiorcą, mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

VAT za zakupy za granicą

Jak odzyskać VAT za zakupy zrobione za granicą? Przede wszystkim trzeba posiadać paragon, mówi Tomasz Grunwald, doradca podatkowy i radca prawny KPMG. Zwrot podatku nie dotyczy jednak art. spożywczych, papierosów i alkoholu.

Na czym cię łupią? Na spreadzie

Różnica między kursem, po jakim udzielane są kredyty walutowe i po jakim są one spłacane, wzrosła o 3 grosze. Zamieszanie na rynku banki wykorzystują do zwiększania spreadów. Ich klienci spłacają w ten sposób raty nawet o kilka procent wyższe - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Żadnych szoków"

Problemy strefy euro, przyszłość OFE, ryzyko przekroczenia progów oszczędnościowych długu publicznego. - To najpoważniejsze sprawy, którymi muszę się zajmować. Jednak tylko bardzo głęboki kryzys w Europie zmusiłby mnie do terapii szokowej - mówi minister finansów Jacek Rostowski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Niemcy chcą powrotu marki?

Ponad połowa (51 proc.) Niemców jest niezadowolona z euro - wynika z sondażu zrealizowanego przez instytut YouGov dla bulwarówki "Bild". Według wyników badania, tylko 44 procent obywateli jest usatysfakcjonowana wspólną walutą, a 49 proc. chciałoby natychmiastowego powrotu marki.

Tych dróg nie będzie. Nie ma kasy

Odcinki autostrad A1 i A2, obwodnice Puław, Inowrocławia czy Kołobrzegu oraz drogi ekspresowe w Krakowie i Warszawie - to tylko niektóre z dróg, które na pewno nie zostaną zbudowane w najbliższych latach. Rząd przekłada realizację tych inwestycji na okres po 2013 roku. Powód - ten sam, co zwykle, czyli brak pieniędzy.

Święta cieszą Optimusa

Optimus chce w ciągu roku sprzedać 1,3 mln egzemplarzy gry "Wiedźmin II". Spółka na razie nie ma w planach tworzenia gier na urządzenia mobilne,mówi Adam Kiciński, prezes Optimusa.

Fundusze wieczyste, czyli jak pomagać innym inwestując

Fundusze finansowe to „finansowe pomniki”, dzięki którym można pomagać potrzebującym. Są połączeniem inwestycyjnej nowoczesności z tradycją filantropii. Były popularne w przedwojennej Polsce i znów u nas powstają? Rozmowa z Pawłem Łuksiakiem, prezesem Akademii Rozwoju Filantropii.