Najnowsze

Najnowsze

WIG 20 na czerwono

Indeks WIG 20 otworzył się dzisiaj poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia ale bardzo szybko odrobił straty. Jednak na skutek słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, znowu zmienił swój kolor na czerwony. Indeks największych spółek stracił dzisiaj na wartości zaledwie 0,08 proc. Wśród indeksów branżowych najsłabiej zachowywały się spółki z branży spożywczej, najlepiej reprezentował się sektor budowlany.

Rostowski: Do Irlandii się nie dorzucimy

Minister finansów Jacek Rostowski stwierdza, że nie widzi obecnie potrzeby udziału Polski w ewentualnym wsparciu walczącej z kryzysem finansowym Irlandii. Jego irlandzki kolega mówi z kolei, że o europejską pomoc Zielona Wyspa poprosi, jeśli sama nie da sobie rady - a obecnie sobie radzi.

Fundusze ETF i struktury

Bezpiecznie i ryzykownie, czyli inwestycje dla zamożnych, z różnym apetytem na ryzyko i zysk. O nowych możliwościach inwestowania na GPW mówi Robert Raszczyk dyrektor ds. wsparcia operacyjnego.

Rynek instrumentów pochodnych

TVN CNBC  jest patronem medialnym konferencji "3rd Annual Derivative World CEE". O wykorzystywaniu nowych technologii na rynku instrumentów pochodnych rozmawiamy z Konradem Makowieckim z KBC Securities N.V.

Milion w portfelu

Tym razem swoją propozycję inwestycji przedstawia Błażej Bogdziewicz, wiceprezes Caspar Asset Management.

PKO BP i Pekao SA po 3Q

Zarówno PKO BP jak i Pekao SA zaskoczyły wynikami za III kw. na mały plus, mówi Maciej Szczęsny, analityk Nomura. Optymistycznie można też patrzeć na dynamikę przychodów.

Plany EFH po 3Q

Zysk operacyjny EFH po III kwartałach wynosi ponad 18 mln zł. Izabela Gałązka, wiceprezes EFH mówi, że do końca roku mogą poinformować o nowej inwestycji komercyjnej.

Menedżerowie diamentami polskiej gospodarki

Na podstawie ankiety skierowanej do polskich menedżerów powstał raport Polski Menedżer 2010. Jaka jest polska kadra zarządzająca mówi autorka raportu, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego Anna Wilk.

EBOiR: Polska prężna, ale z zagrożeniami

Polska jest jednym z najprężniej rozwijających się państw regionu, ale rosnące obciążenie długiem publicznym oraz wszelki niekorzystny obrót wydarzeń w eurostrefie są dla niej ryzykiem coraz wyraźniej widocznym - taką konkluzję zwiera dokument "Transition Report 2010", udostępniony przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Święty Mikołaj w firmie

Święta Bożego Narodzenia za pasem. Trzeba pomyśleć nie tylko o prezentach, ale także o tym jak złożyć życzenia pracownikom. Jak zorganizować udane przyjęcie świąteczne dla załogi mówi Katarzyna Żmijewska, starsza konsultantka Great Place to Work Institute Polska.

Senat zajmuje się VAT

Dziś Senat ma rozpatrzyć i przegłosować pakiet ustaw okołobudżetowych, który zawiera przepisy zmieniające stawki VAT. Senatorowie dodali m.in. poprawkę dotyczącą sprzedaży prasy na przełomie roku. Dlaczego jednak nie zaproponowali wydłużenia chociażby o jeden miesiąc terminu wejścia w życie nowych stawek podatkowych wyjaśnia Kazimierz Kleina, przewodniczący Komisji Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Zamień etat na własną firmę

Pod względem podatkowym własna firma może być korzystniejsza niż umowa o pracę, ponieważ jest możliwość uwzględniania kosztów i zapłacenia niższego podatku, także liniowego. Część wydatków prywatnych można uwzględnić przy działalności. Jakie to wydatki? Kto może przejść z umowy o pracę na własną firmę? O zawiłościach samozatrudnienia mówi Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Delikatesy on-line

Tradycyjny biznes w nowoczesnym wydaniu. Dopasowane narzędzia internetowe, dobry adres www, zarządzanie zapasami, zasady dowozu, a przede wszystkim… sposób myślenia o firmie. To wszystko trzeba zmienić, żeby z sukcesem przeobrazić tradycyjny sklep w biznes internetowy. Do jakiego klienta trzeba kierować taką e-ofertę, jaką trzeba mieć wiedzę mówi Jan Tkaczow, założyciel i pomysłodawca supermarketu fresh24.pl.

Samorządy planują wyższe podatki

Droższy 2011 rok dla firm. Od stycznia przedsiębiorcy muszą się przygotować nie tylko na zmiany związane ze stawkami podatku VAT, ale także z podwyżkami podatków lokalnych. Czy przedsiębiorcy mogą się bronić przed takimi podwyżkami mówi Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Instrumenty pochodne na GPW. Jak inwestować?

Nowe możliwości inwestycyjne na warszawskim parkiecie wywołują wiele pytań. Jak inwestować i jak te możliwości najlepiej wykorzystać mówi Aleksandra Kusmulska, prezes Lyxor Asset Management.

Zrobimy zrzutkę na dworce

Resort infrastruktury zamierza ściągnąć dodatkowe pieniądze za korzystanie z dworców kolejowych. Przewoźnicy, których pociągi odjeżdżają z dworca, będą musieli za to zapłacić. Ostatecznie zapewne te koszty przerzucą na pasażerów.

Pawlak: przestańmy wpłacać do OFE

Propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem - twierdzi wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wielka rura poza prawem

Rosja liczy na to, że Unia Europejska nada projektowanemu przez Gazprom gazociągowi South Stream status TEN, tzn. magistrali o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE - informuje w środę dziennik "Kommiersant".

Rosną przychody Pekaesu

Pekaes zanotował wzrost przychodów. Najmocniej wzrosła sprzedaż usług spedycyjnych i logistycznych. Większą sprzedaż Pekaes miał także w segmentach, które nie są związane z jego podstawową działalnością, chodzi m.in. o wynajem nieruchomości czy bieżnikowanie opon. O rozwoju biznesu i dalszych planach firmy mówi prezes Pekaesu Jacek Machocki.

Lotos szykuje się do skoku

Grupa Lotos ogłasza, że szykuje się do tygrysiego skoku. Jej strategia zakłada uzyskanie wydobycia rzędu 24 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, czyli około 1,2 mln ton ropy rocznie. Chce tez mieć 30 proc. w krajowym rynku paliw płynnych - poinformowała grupa Lotos.

Tłusty kwartał ABC Daty

ABC Data może przekroczyć prognozę na 2010 rok, po udanym trzecim kwartale zapowiada dobry czwarty kwartał, a akwizycja może zostać sfinalizowana do końca roku. O dobrych wiatrach w spółce mówi prezes ABC Daty, Marek Sadowski.

Hiszpania stanęła w miejscu

Z peryferyjnych gospodarek eurolandu napływają kolejne ponure doniesienia. Hiszpania nie ma wprawdzie takich problemów z zadłużeniem, jak Irlandia czy Grecja, ale jej gospodarka praktycznie stanęła w miejscu - i to zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym.

Wielki apetyt na GM

Rynek ma kolosalny apetyt na General Motors. Jak podaje Reuters, koncern chce powiększyć nową emisję akcji do 15,5 miliarda dolarów - a to o połowę więcej niż planowano poprzednio. Spółka może sobie pozwolić na podniesienie ceny i liczby akcji, bo inwestorzy zapisali się już na papiery warte 70 miliardów dolarów.

Jest pakiet pomocy dla Zielonej Wyspy

Ministrowie finansów krajów strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodzili się utworzyć pakiet pomocowy dla irlandzkiego sektora bankowego. Przewodniczący eurogrupy, Jean Claude Juncker zastrzega jednak, że decyzję o konieczności pomocy musi podjąć sama Irlandia.

Co kandydaci obiecują a co mogą?

"Zbudujemy nową szkołę i basen. Wyremontujemy drogi, chodniki i zmodernizujemy miejski transport" - kandydaci w wyborach samorządowych mnożą obietnice. Ile z nich są w stanie zrealizować? Co faktycznie leży w kompetencjach chociażby radnych w gminach? Jak odróżnić wyłącznie nośne hasła kampanii wyborczej od tego, co faktycznie może zostać zrobione w naszej gminie i z czego możemy rozliczyć samorządowców mówi profesor Michał Kulesza z wydziału prawa i administracji UW, współtwórca reformy administracyjnej.

Unia pojedzie na prowizorium budżetowym

Unijne „negocjacje ostatniej szansy” w sprawie budżetu na 2011 rok zakończyły się fiaskiem. Prowizorium oznacza ograniczenia w wydawaniu funduszy - niekorzystne także dla Polski. Ostatni raz taki budżetowy pat miał miejsce 22 lata temu. Teraz co miesiąc Unia będzie mogła wydać maksymalnie 1/12 rocznego budżetu, co może wstrzymać największe projekty infrastrukturalne. TVN CNBC zapytało, czego możemy się spodziewać w takiej sytuacji.

Fundusze unijne dla Polski zagrożone?

Rozmowy pomiędzy PE a rządami UE w sprawie unijnego budżetu na 2011 r. zakończyły się fiaskiem. Na wypracowanie kompromisu pozostał miesiąc. Bez niego czeka nas tzw. prowizorium. Co to oznaczać będzie dla Polski i funduszy, które otrzymujemy z UE, czy i jakie programy mogą być zagrożone mówi Paweł Świeboda, prezes Demoseuropa.

Przedświąteczna gorączka online

1800 złotych – tyle średnio w tym roku wyda na prezenty świąteczne polska rodzina. To o 300 złotych więcej niż przed rokiem. 30 procent Polaków zamierza dokonać zakupów w sieci, a to o 10 punktów procentowych więcej niż przed ubiegłorocznymi świętami. Czy równocześnie rośnie jego świadomość jako "konsumenta w sieci"? Jakie mamy prawa i obowiązki kupując w sklepie internetowym i na aukcjach? Poradnik na start gorączki przedświątecznych zakupów wg mecenasa Bartosza Tomaszewskiego z kancelarii Baker & McKenzie.

Duże miasta - wielkie długi

Ratusze polskich miast prowadzą prace nad ostatecznym kształtem swoich budżetów na przyszły rok. Gdańsk, Szczecin i Katowice będą wydawać. Poznań, Kraków i Warszawa - oszczędzać. Ale bez względu na to, czy zwiększają wydatki czy je zmniejszają, ich zadłużenie i tak rośnie - pisze "Puls Biznesu".

Kup sobie wypasiony pogrzeb

Od marca przyszłego roku zasiłki pogrzebowe będą mniejsze o jedną trzecią i wyniosą 4 tys. zł. Branża funeralna nie czekała na spadek przychodów i wprowadziła nowy produkt - ubezpieczenie trumienne. Płacąc od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, możemy być pewni, że pogrzeb będzie okazały - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".