Najnowsze

Najnowsze

Coraz lepiej się nam wiedzie

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa w lutym wzrósł o ok. 3 pkt - poinformowało w czwartek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

RPP podniosła stopy, bo bała się inflacji

RPP uznała, że silny wzrost cen surowców i podwyższenie oczekiwań inflacyjnych, zwiększają ryzyko, że inflacja będzie powyżej celu NBP, co wymaga zacieśnienia polityki pieniężnej - wynika z zapisu dyskusji na styczniowym posiedzeniu Rady tzw. minutes.

Headhunterzy upolują nowego szefa PZU

Rada Nadzorcza PZU podjęła uchwałę o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa oraz sześciu członków zarządu PZU nowej kadencji. W ich wyborze pomoże firma headhunterska.

Pod Ustką zapachniało gazem łupkowym

Wiercenia poszukiwawcze gazu łupkowego koło Ustki dały pozytywny wynik. Poszukująca w tym rejonie gazu firma BNK Petroleum podała wstępne analizy pierwszego odwiertu, w którym znaleziono ślady gazu.

Kilogram ziemniaków za 10 zł

Kasza gryczana, ziemniaki i kapusta - te produkty to podstawa diety wielu Rosjan. Na ich nieszczęście ceny najpopularniejszej w kraju żywności rosną w szybkim tempie. Niektóre produkty są trzy razy droższe niż latem. W Moskwie ziemniaki bywają droższe od bananów.

Carrefour skazany: Zaniżali pensje

Francuski sąd orzekł, że sieć hipermarketów Carrefour złamała prawo, płacąc swoim pracownikom pensje niższe od określonej przepisami płacy minimalnej. Bezprecedensowy wyrok nakazuje wypłacenie rekompensaty poszkodowanym.

Boni o efektach konsultacji w sprawie OFE

Co zostało z projektu reformy OFE po konsultacjach społecznych? Minister Michał Boni przedstawi Komisji Trójstronnej informację na temat ich rezultatu. Konsultacje międzyresortowe zakończyły się w poniedziałek

W sieci siedzimy coraz dłużej

W 2010 roku surfując po sieci spędziliśmy o 40 procent więcej czasu niż rok wcześniej. Telewizję też oglądaliśmy dłużej, ale tylko o 3,3 proc. Do internetu powoli przenosi się też reklama, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Czescy lekarze nie odejdą

Czescy lekarze zapowiedzieli wieczorem koniec protestu, w którym grozili masowymi odejściami z publicznej służby zdrowia.

"Banki musiały wiedzieć o moich oszustwach"

Sprawca afery stulecia Bernard Madoff w wywiadzie dla dziennika "New York Times" wyznaje: - Banki musiały wiedzieć o moich oszustwach. Wywiadu udzielił w więzieniu, w którym odsiaduje karę 150 lat za oszukiwanie swoich inwestorów.

Islandia jednak odda pieniądze

Parlament Islandii zatwierdził porozumienie w sprawie zbankrutowanego pod koniec 2008 roku internetowego banku Icesave. Porozumienie przewiduje wypłacenie Wielkiej Brytanii i Holandii łącznie 3,8 mld euro tytułem utraconych przez ich obywateli wkładów.

MON obiecuje 250 mln na polskie okręty

Ministerstwo Obrony Narodowej chce przeznaczyć w tym roku 250 mln zł na modernizację i remonty okrętów marynarki wojennej. Resort zapewnił w środę związkowców stoczni Marynarki Wojennej z Gdyni, że ich zakład będzie mógł uczestniczyć w przetargach na te prace.

Polsce grożą kary za jakość powietrza

Komisja Europejska otworzyła kolejne etapy postępowań przeciw Polsce dotyczących norm zanieczyszczenia powietrza, jakości wód powierzchniowych i czystości Bałtyku. Grozi, że jeśli nie dostanie zadawalającej odpowiedzi w tej kwestii, skieruje sprawy do Trybunału UE.

Polska umowa z Rosją "sprzeczna z prawem"

Jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej, zagraża konkurencji i grozi koniecznością opłat za loty nad Syberią - tak Komisja Europejska charakteryzuje polsko-rosyjską umowę lotniczą z 2002 r. KE oczekuje od Warszawy renegocjacji umowy. Ministerstwo infrastruktury jest gotowa do rozwiązania problemu, ale podkreśla, że "dokonanie zmian (...) wymaga akceptacji dwóch stron".

Rostowski: podwyższania podatków nie będzie

- Nie ma żadnych przesłanek do jakiegokolwiek podwyższenia podatków czy parapodatków w Polsce - zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski, po spotkaniu z unijnym komisarzem Olli Rehnem. Komisarz ds. gospodarczo-walutowych przyjechał do Polski dyskutować o polskich planach reform fiskalnych, które miałyby pozwolić Polsce obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do wymaganych Paktem Stabilności i Wzrostu 3 proc. PKB.

Węgrzy ustępują. KE "bardzo się cieszy"

Pod naciskiem Komisji Europejskiej Węgry ostatecznie zgodziły się na wprowadzenie poprawek do swojej kontrowersyjnej ustawy medialnej. Uzgodnione zmiany odpowiadają na wszystkie zastrzeżenia KE i mają dostosować ustawę do prawa UE - podała w środę KE.

Pracownik oszukuje, kradnie i fałszuje

77 proc. przedsiębiorstw w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nieuczciwych pracowników - wynika z badań towarzystwa ubezpieczeń Euler Hermes. Są to na ogół kradzieże czy niszczenie materiałów, oszustwa finansowe, kradzieże danych albo fałszerstwa.

Rosjanie wycofują się z rury?

Rosja wycofuje się z rurociągu Burgas-Aleksandropolis - poinformował rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti", oceniając, że może to oznaczać koniec projektu tranzytu kaspijskiej ropy tą drogą.

EBOR dobrze sobie radzi

Zysk netto Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju za 2010 r. wyniósł 1,4 mld euro wobec 746 mln euro straty netto za 2009 r. - ogłosił bank. Nierentowne pożyczki stanowiły tylko 3,0 proc. ogółu portfela.

Pozew za dzikie ptaki

Komisja Europejska podjęła decyzję o pozwaniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewystarczające wdrożenie dyrektywy z 1979 roku o ochronie dzikiego ptactwa w Unii Europejskiej.

Przejęcie Energi przez PGE już w sądzie

Odwołanie Polskiej Grupy Energetyczne od zakazu połączenia z gdańską Energą zostało przekazane do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował UOKiK. Oznacza to, że nie spełniły się nadzieje PGE na zmianę decyzji prezes Urzędu, która nie zgadza się na fuzję.

Widmo inflacji krąży nad Polską

Podane przez GUS we wtorek dane o styczniowej inflacji były sporym zaskoczeniem dla większości ekonomistów. Wzrost cen w skali roku o 3,8 proc. okazał się znacznie wyższy od oczekiwań analityków. Dość powszechnie oceniają teraz, że to rządowa podwyżka podatku VAT nałożyła się na wcześniejsze czynniki inflacyjne.

Oto nowy szef Bundesbanku

Jens Weidmann, dotychczasowy doradca ekonomiczny kanclerz Angeli Merkel, zostanie nowym prezesem Bundesbanku - niemieckiego banku centralnego. Chadecko-liberalny rząd koalicyjny porozumiał się w tej sprawie - poinformowała agencja dpa, powołując się na źródła w gabinecie kanclerz Merkel.

ING Bank Śląski ostrzega: Strzeż się nowego wirusa

Uwaga klienci banków! Konta w sieci atakuje nowy typ wirusa. Kradzież jest wyrafinowana: cyberprzestępcy atakują system autoryzacji używający kodów sms-owych. Swoich klientów przed nowym niebezpiecznym szkodnikiem ostrzega ING Bank Śląski.

Czeka nas podwyżka szwajcarskich stóp?

Niepokojąca wiadomość dla posiadaczy kredytów we franku szwajcarskim. Prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Philipp Hildebrand ostrzega przed presją inflacyjną. Prezes zaznacza, że może ona uniemożliwić utrzymywanie rekordowo niskich stop procentowych.

Pieniądze na lokacie? To raczej czysta strata

Rok temu miałeś parę złotych i postanowiłeś je ulokować na bankowej lokacie? Pewnie nie liczyłeś na wielki zarobek, ale przecież nie spodziewałeś się straty. A tu hydra inflacji znów podniosła łeb - i strata zagląda w oczy. Analitycy Open Finance policzyli, że stracili klienci co drugiego banku. Więcej niż 1 procent na czysto zrobili tylko klienci trzech z nich.

Nowy złodziejski sposób na bankomaty

Dotąd trzeba było uważać, czy na bankomacie nie widać nakładki, która może odczytać pasek magnetyczny z twojej karty. Teraz trzeba urządzeniu przyglądać się jeszcze baczniej. Niemiecka policja ostrzega przed nowym sposobem na wyłudzanie pieniędzy, nazwanym "Cash-Trapping".

Przed droższym OC już nie uciekniesz

Przywykłeś, że za OC płacisz grosze? To zmień przyzwyczajenia. Tanio już było, teraz będzie drożej. Jak donosi "Rzeczpospolita", najwięksi polscy ubezpieczyciele podnoszą - lub już podnieśli - swoje stawki. Głównie dlatego, że w zeszłym roku komunikacyjne OC przyniosło im straty.