Najnowsze

Najnowsze

Akcyza na węgiel

Duże zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Od początku przyszłego roku węgiel, węgiel brunatny i koks będą podlegać akcyzie; dotyczy to wyrobów przeznaczonych na cele opałowe. Resort finansów planuje opodatkowanie ich dopiero na ostatnim etapie obrotu. Naszym gościem był: Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Akcyza na węgiel

Duże zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Od początku przyszłego roku węgiel, węgiel brunatny i koks będą podlegać akcyzie; dotyczy to wyrobów przeznaczonych na cele opałowe. Resort finansów planuje opodatkowanie ich dopiero na ostatnim etapie obrotu (w momencie sprzedaży podmiotowi, który go zużyje). Rozmowa z Jackiem Kapicą, wiceministrem finansów.

Strach na rynkach

Giełdowy rollercoaster. Według Wojciech Białka z CDM Pekao SA obecna sytuacja przypomina rok 1987. Wtedy też była ucieczka do franka i złota. Odbicie po panice trwało zazwyczaj około 7 sesji, teraz tylko 4 sesje. Co to oznacza?

Strach na rynkach

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Mimo, że część strat udało się odrobić na koniec notowań, to i tak była to najgorsza sesja na GPW w tym roku. Naszym gościem był: Zbigniew Obara, analityk Alior Banku.

Strach na rynkach

Spowolnienie gospodarcze zawsze wyprzedzało rosnące zatory płatnicze. Czy w obecnej sytuacji widać już pierwsze zmiany w rozliczaniu pomiędzy przedsiębiorcami? Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed zatorami? Naszym gościem był Konrad Werner, prawnik w kancelarii CMS Cameron McKenna

Strach na rynkach

Spadki na giełdach, strach na rynku walutowym. Co mają zrobić inwestorzy zainteresowani głównie rynkiem Forex? Rozmowa z Danielem Kosteckim, analitykiem Technicznym Rynków Walutowych W X-Trade Brokers.

Strach na rynkach

Kłopoty na horyzoncie. Polska gospodarka stoi w obliczu poważnego spowolnienia. Część firm próbuje zachować spokój zaklinając rzeczywistość. Polski rząd „siedzi cicho”. Minister Rostowski pytany o wzrost gospodarczy w przyszłości mówi, że na razie nie ma potrzeby zakładać negatywnego scenariusza. Liczy na to, że rządy Niemiec i Francji poradzą sobie z własnymi gospodarkami, a dzięki reformom pojawi się wzrost gospodarczy, który pomoże także Polsce. Rozmowa z Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte.

Strach na rynkach

światowe gospodarki tracą impet. Morgan Stanley ostrzega, że gospodarka światowa znalazła się niebezpiecznie blisko recesji i tnie prognozy wzrostu gospodarczego, w tym także dla Polski. Naszym gościem była Elżbieta Chojna-Duch, Członek Rady Polityki Pieniężnej.

Strach na rynkach

Zła sytuacja na giełdach, źle się dzieje również na rynku długu. Obligacje zaczynają tracić na wartości. Co dzieje się na rynkach i jak chronić swój kapitał? Naszym gościem był Olaf Pietrzak, Zarządzajacy Funduszami Papierów Dłużnych w Skarbiec TFI.

Ostre hamowanie produkcji

Mocny spadek produkcji napojów w lipcu. J. Faryszewski z Kompanii Piwowarskiej zrzuca winę przede wszystkim na pogodę. Przyznaje, że dwa pierwsze tygodnie sierpnia były równie kiepskie jak lipiec, ale nie skreśla jeszcze sezonu letniego. O wpływ pogody na biznes i nie tylko, pytaliśmy Jana Faryszewskiego, wiceprezesa Kompanii Piwowarskiej.

Strach na rynkach

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Naszymi gośćmi byli: Adam Zaremba, główny ekonomista Idea TFI i Elwir Świętochowski, dyrektor skarbu Rabo Bank.

Sposób na kryzys

Pakiet antykryzysowy dla firm nie zostanie przedłużony na przyszły rok. Minister pracy Jolanta Fedak nie przychyli się do apelu biznesu. W rozmowie z TVN CNBC argumentuje, że wzrost gospodarczy na poziomie bliskim czterech procent w przyszłym roku, oznacza, że rządowe wsparcie nie będzie potrzebne. Minister rozważa jednak przeniesienie części zapisów z pakietu, na stałe do obowiązującego w Polsce prawa. O pakiecie antykryzysowym rozmawialiśmy z Wojciechem Warskim, prezese Softex Data i Andrzejem Hołdą, prezesem Fabryki Elektrofiltrów.

Kto produkuje więcej?

Produkcja w górę? O 3,4% wzrosła w lipcu produkcja przemysłowa licząc rok do roku – prognozują ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera. Poprzednio wzrost był dwuprocentowy. Które sektory przemysłu ciągną naszą gospodarkę w górę mówi Konrad Soszyński, ekonomista BGŻ.

Frank oszalał

Pożegnanie banków ze szwajcarską walutą. Część z nich już zawiesiło, część niebawem zrezygnuje z finansowania zakupu nieruchomości Polaków w szwajcarskiej walucie. Rozmowa z Pawłem Majtkowskim, Głównym analitykiem Expandera.

Strach na rynkach

Najgorsza w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie. Indeksy traciły w czasie sesji nawet prawie 9% - ostatecznie spółki z WIG20 okazały się o 17:30 o niemal 6% tańsze, niż wczoraj. O fatalnym dniu na GPW, rozmawialiśmy z Rafałem Madejem z PKO TFI.

Kto tanio do przejęcia?

Niskie wyceny sprzyjają ogłaszaniu wezwań i pozytywnej reakcji właścicieli. Możliwe są przejęcia dużych spółek na rynku, może chodzić o Bogdankę (na którą zresztą już raz wezwanie ogłaszał czeski NWR), Eneę, PEP oraz Netię. Po jakim kursie opłaca się kupić akcje i ile mogą zapłacić potencjalni nowi właściciele? Naszym gościem był: Paweł Puchalski, Analityk DM BZ WBK.

Rompuy: Nie grozi nam nowa recesja

Ani w strefie euro, ani na skalę globalną nie grozi nam nowa recesja - oznajmił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podczas wizyty w Oslo.

Euro coraz mniej ciekawe dla Polski?

Kryzys państw strefy euro i pomysł zacieśniania współpracy gospodarczej promowany przez Francję i Niemcy spowoduje znaczącą przebudowę systemu wspólnej waluty. Jak pisze komentator "Wall Street Journal", Polska będzie musiała przystąpić do innej strefy euro, niż ta, którą zaakceptowała podczas akcesji do UE w 2004 roku. Na dodatek nie będzie miała wpływu na jej kształtowanie.

Patentus po I półroczu

Spółka chwali się większymi przychodami. Pytamy czy w sektorze, w którym działa Patentus widać spowolnienie inwestycyjne. Gościem Rynków Dnia był Józef Duda, prezes Patentusa.

Frank oszalał

- O panice na rynku mogliśmy mówić tydzień temu, teraz rynek faluje - uważa Tomasz Niemiec, ekspert ds. rynków dewizowych DM PKO BP, którego pytamy m.in. o przyszłość kursu szwajcarskiej waluty.

Najgorsza sesja na GPW w tym roku. Złoty też osłabł

Zaczęło się słabo, potem zrobiło się bardzo źle, a skończyło się fatalnie, choć nie tak, jak mogło. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, giełdy, będące cały dzień na minusie pogłębiły spadki jeszcze bardziej. Część strat udało się odrobić w końcówce sesji, ale i tak była to najgorsza sesja na GPW w tym roku. Mocno osłabił się też złoty.

Milion w portfelu

Spada giełda, spowolnienie na rynkach. Inwestycje nie wydają się prostą decyzją. Przyjrzyjmy się rynkom i portfelowi Macieja Bombola, wiceprezesa Green Fund Management.

Podatek Tabin Hooda

Podatek od transakcji kapitałowych, wg analityków może zmniejszyć płynność na rynkach. Rozmowa z Błażejem Bogdziewiczem, wiceprezesem Caspar Asset Management i dr. Marcinem Dylem, prezesem Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Radpol po I półroczu

Przychody Radpolu wzrosły w I półroczu o 36 proc. do poziomu 63,7 mln zł. Przejęta spółka Rurgaz planuje uruchomienie nowego zakładu w I półroczu 2012 roku. Rozmowa z Andrzejem Sielskim, prezesem Radpolu.

Polska tym razem nie będzie zieloną wyspą?

Europa hamuje, region hamuje, Polska może sie nie obronić. Spowolnienie dotknęło kraje naszego regionu, a 3Q nie przyniesienie oddechu, twierdzi Agata Urbańska z ING Commercial Banking. Jej zdaniem skala wyhamowania tempa wzrostu gospodarek Węgier, Czech, czy Słowacji jest martwiąca.

QE3 coraz bliżej?

Istotne dane z USA. Inflacja będzie miała znaczenie przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu QE3. O gospodarce amerykańskiej rozmawiamy z Mariuszem Błachutem, wiceprezesem Noble Funds TFI.

Spowolnienie w branży motoryzacyjnej

Produkcja przemysłowa z punktu widzenia przedstawiciela szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. Inter Cars jest największym w Polsce dystrybutorem części zamiennych do samochodów i motocykli, narzędzi i wyposażenia warsztatów, produkuje też naczepy do samochodów ciężarowych. Firma szacuje swój udział w rynku na 20%. Rozmawiamy z Krzysztofem Oleksowiczem, założycielem firmy i głównym akcjonariuszem.

Podatek finansowy w strefie euro

Podatek od transakcji finansowych barierą dla inwestorów. Prezes Warszawskiej Giełdy, Ludwik Sobolewski krytykuje propozycję unijnych przywódców wprowadzenia nowego rodzaju obciążenia. Jego zdaniem taki podatek nie pomoże krajom strefy euro poradzić sobie z kryzysem długu, a jedynie osłabi płynność na rynkach.

Wakacyjny "zjazd" w polskich fabrykach. Idzie spowolnienie

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 1,8 proc. rdr, po wzroście o 2,0 proc. w czerwcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,0 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Są to dane dużo gorsze od oczekiwań rynku, a eksperci wskazują, że jest jest to potwierdzenie zapowiadanego spowolnienie gospodarczego.