Najnowsze

Najnowsze

Grad za rozróbę wywali z Rady

Minister skarbu jest za odwołaniem z rady nadzorczej KGHM Polska Miedź tych jej członków, którzy uczestniczyli w niedawnej awanturze przed siedzibą firmy. Pochodzący z wyboru załogi członkowie rady wzięli udział w manifestacji o podłożu płacowym, która zakończyła się szturmem na budynek zarządu firmy.

Szukamy inwestora

Jak znaleźć inwestorów w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych? Nasz widz chce przebudowywać rocznie około 1000 aut o napędzie spalinowym na napęd elektryczny. Czy ma szansę na wsparcie? Rozmowa z Wojciechem Dołkowskim, prezesem PolBAN i Jackiem Pogonowskim, partnerem w funduszu Amundi.

BZ WBK pozostanie zielony

Szyld BZ WBK pozostanie niezmieniony. Oświadczenie prezesa Mateusza Morawieckiego w TVN CNBC zaskakuje, bowiem hiszpański Santander, nowy właściciel polskiego banku, jest znany z szybkiego wprowadzania własnych porządków - i logo - w przejmowanych instytucjach.

Wiedźmin 2 poszedł jak burza

Gracze - i wielbiciele Geralta z Rivii, postaci stworzonej przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego - w ciemno kupowali "Wiedżmina 2". Jeszcze w przedsprzedaży grę zamówiło 150 tysięcy osób, o połowę więcej niż oczekiwał wydawca.

ZUS na tropie symulanta

Ponad 41 milionów złotych "odzyskał" ZUS na kontroli zwolnień lekarskich w I kwartale tego roku. Jego lekarze uznali za zdolnych do pracy 9,7 tys. osób przebywających na zwolnieniach. Kolejnych ponad 700 osób mimo rzeczywistej choroby straciło zasiłek, bo nie stosowało się do lekarskich zaleceń.

"To są rozważania nie z tej planety"

Kompetencje, by zostać szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego ma. Był premierem, zarządzał gospodarką okupowanego Iraku i był dyrektorem MFW ds. Europy. – To są absolutnie nie z tej planety rozważania – mówi o swojej ewentualnej kandydaturze prof. Marek Belka.

Europejski Kongres Gospodarczy

Większa odpowiedzialność urzędników za błędne decyzje. W życie weszła ustawa, która podnosi kary za błędne decyzje administracyjne narażające przedsiębiorców na straty finansowe. Ale biznes jest podzielony w ich ocenie. Zdaniem Henryki Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, wyższe kary mogą sparaliżować podejmowanie decyzji przez urzędników.

Inwestycje KOV

Jan Kulczyk inwestuje w Afryce. Kulczyk Oil Ventures - wraz z zagranicznymi partnerami - kupił od Shella złoża gazu i ropy w Nigerii. Ale Jan Kulczyk mówi w rozmowie z TVN CNBC, że Afryka to nie tylko miejsce eksploatacji surowców - ale też dostarczania towarów na tamtejszy, szybko rosnący, rynek.

Mniej akcji BGŻ dla indywidualnych

Agencje informacyjne donoszą, że brakło chętnych na akcje Banku Gospodarki Żywnościowej. Jako pierwszy taką nieoficjalną informację przekazał Reuter, krótko potem podobne doniesienie przekazała PAP. Według obu źródeł transza akcji BGŻ dla inwestorów indywidualnych została zmniejszona do ok. 5,25 mln akcji.

Toyota podkręca obroty

Europejska centrala Toyoty deklaruje, że w czerwcu produkcja w fabrykach koncernu na Starym Kontynencie wróci do poziomu sprzed marcowego trzęsienia ziemi w Japonii. Szybciej niż się obawiano poprawia się sytuacja dostawców, wytwarzających swoje produkty w Japonii.

Fiasko interesu za miliardy dolarów

Brytyjskiemu koncernowi BP ostatecznie nie udało się nawiązać współpracy z rosyjskim Rosnieftem w dziedzinie eksploatacji złóż gazu i ropy naftowej na Morzu Karskim. Firmy miały się wymienić akcjami wartości po 8 mld dolarów i wspólnie wydobywać surowce w rosyjskiej Arktyce.

Prezes UOKiK wciąż przeciw przejęciu Energi

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji wciąż sprzeciwia się przejęciu Energii przez Polską Grupę Energetyczną. Przejęcie forsuje rząd, przekonując, że argumenty rynkowe muszą ulec wobec wymogów związanych z budową elektrowni jądrowej, którą ma prowadzić właśnie PGE.

Gdy Polak kupuje auto, to używane

W ubiegłym roku samochód kupił co 10 Polak. Jednak nowe auto nabyło jedynie 8 procent z kupujących, pozostali zadowalali się pojazdami używanymi, przeciętnie wydając 12,4 tys. złotych. Takie informacje przynoszą wyniki sondażu sondażu TNS OBOP.

10 chętnych na PKP Cargo

Wstępne oferty zakupu PKP Cargo złożyło ponad 10 potencjalnych inwestorów - poinformował prezes spółki Wojciech Balczun. Rząd planuje, że przewoźnik może być sprywatyzowany jeszcze w tym roku. Zdaniem prezesa tegoroczny zysk spółki powinien przekroczyć 100 mln złotych.

14 290 000 000 000 dolarów - to dług USA

Stany Zjednoczone osiągnęły ustawowo dozwolony pułap zadłużenia: 14,29 biliona dolarów. Oznacza to, że nie mogą zaciągać więcej długów. Obecnie na każdego Amerykanina przypada ponad 46 tysięcy dolarów państwowego długu. Na każdego podatnika jest to suma niespełna 130 tysięcy dolarów.

Lecisz Lufthansą? To z jedną walizką

Od początku czerwca pasażerowie klasy ekonomicznej w liniach Lufthansa bezpłatnie będą mogli zabrać ze sobą tylko jedną sztukę bagażu. Dotąd linie pozwalały na dowolną liczbę pakunków, byle suma ich wagi była niższa niż 20 kilogramów.

Bank ukarany: zapłaci 700 tys. zł

Ponad 720 tysięcy złotych - taką karę wymierzył UOKiK Bankowi Santander. Powód to drastyczne zawyżanie prowizji od kredytów konsumenckich. Urząd nakazał też zaniechania takich praktyk.

Portugalskie kleszcze długu

Ministrowie Finansów eurostrefy zgodzili się na udzielenie Portugalii trzyletniej pożyczki w wysokości 78 miliardów euro. Rozmowy toczyły się bez udziału szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominika Strauss-Kahna, który został zatrzymany w Nowym Jorku pod zarzutem próby gwałtu. O sytuacji Portugalii i przyszłości strefy euro rozmawialiśmy z maklerem TMS Brokers Tomaszem Nowakiem.

Portfel RDO: Kupimy Mostostal Zabrze?

Portfel Rynków dla Opornych stracił ponad 0,5 procet, gdy WIG w poniedziałek ponad pół procent zyskał. Czy kolejne propozycje widzów przyjdą z odsieczą portfelowi RDO? Propozycję, by kupić Mostostal Zabrze omawiali Robert Stanilewicz i Jacek Wic.

Włoch prawie w fotelu Tricheta

Włoch Mario Draghi juz niemal w fotelu prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Ministrowie finansów państw strefy euro zarekomendowali właśnie jego na to stanowisko. Dziś to samo mają zrobić ministrowie finansów całej Unii.

BCC wyszkoli sędziów i prokuratorów

Resort sprawiedliwości porozumiał się z Business Centre Club. Jego przedstawiciele od jesieni będą szkolić sędziów i prokuratorów w zakresie finansów i gospodarki. - Czasami wiedzę sędziego i prokuratora w obszarze spraw gospodarczych trzeba uzupełnić i chcemy to uczynić - argumentuje minister Krzysztof Kwiatkowski.

Polska chce więcej za zboże i cukier

Na wtorkowym posiedzeniu ministrów rolnictwa w Brukseli Polska zaproponuje zwiększenie o 15 procent kwot na produkcję cukru w UE oraz zwiększenie ceny interwencyjnej zboża ze 101 do 130 euro za tonę. Szanse na przychylność innych krajów i Komisji Europejskiej są jednak znikome.

MFW - straż pożarna, której DSK nie złamie

Czym tak naprawdę jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy, o którym (znowu) zrobiło się głośno po aferze seksualnej z udziałem jej szefa? Zrzesza 187 państw i ma na celu stabilizować gospodarkę. Już pewnie bez Dominique'a Strauss-Kahna.

Portugalia dostanie 78 mld euro

Ministrowie finansów strefy euro zdecydowali, że pogrążona w kryzysie zadłużenia Portugalia otrzyma pomoc wysokości 78 miliardów euro - informują w poniedziałek dyplomaci w Brukseli.

Bogaci coraz bogatsi, biedni bardziej biednieją

W Wielkiej Brytanii zarobki wąskiej grupy najlepiej opłacanych szefów banków i dużych korporacji rosną coraz szybciej, a w tym samym czasie realna siła nabywcza zwykłych gospodarstw domowych maleje, wzrost przeciętnych płac jest niższy od inflacji.

Elektryczne auta zwolnią z podatku

Do 2020 roku po niemieckich drogach ma jeździć milion samochodów z napędem elektrycznym - planuje rząd w Berlinie. W poniedziałek ogłoszony pakiet działań i zachęt dla posiadaczy elektrycznych samochodów.