"Nieważne, jaki kolor kota, byleby łapał myszy"

Aktualizacja:

Wśród krajów UE biorących udział w rozpoczętym w czwartek w Brukseli szczycie jest dużo rozbieżności na temat ratowania euro - ujawnił minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że przynajmniej trzy kraje mogą być niechętne zmianie traktatu UE. Według niego z czasem powróci też ucięta przez Niemcy i Francję dyskusja o roli Europejskiego Banku Centralnego w czasach kryzysu.

Jest dużo rozbieżności nawet ze strony tych krajów proeuropejskich, po których można by się nie spodziewać trudności. To Irlandia i Szwecja. Wiadomo także, że są pewne problemy z Wielką Brytanią Jacek Rostowski

Takie wnioski płyną ze spotkania w Marsylii szefów państw i rządów należących do Europejskiej Partii Ludowej. Poprzedziło ono rozpoczęty wieczorem w Brukseli szczyt UE.

Konieczny będzie drugi szczyt?

PROPOZYCJE MERKEL I SARKOZY'EGO - "nie" dla euroobligacji - poważne zmiany w traktacie wzmacniające dyscyplinę finansów - automatyczne sankcje dla państw naruszających Pakt Stabilności i Wzrostu - reguła wydatkowa w państwach członkowskich sprawdzana przez Trybunał Sprawiedliwości UE - w razie braku zgody na te zmiany całej UE, wprowadzenie zmian poprzez traktat międzyrządowy PROPOZYCJE MERKEL I SARKOZY'EGO

Wskazał, że Brytyjczycy chcą mieć gwarancje dla sektora finansowego, a inne kraje mają "poważne problemy z pomysłem rewizji traktatów, bo wtedy będą musiały przeprowadzać referenda". Jak np. Irlandia.

- Może być, że w końcu skończy się na traktacie międzyrządowym, bo można go dużo szybciej wprowadzić, ale nikt już nie mówi o 17. To już nie jest rozbieżność - zaznaczył.

Polska ma 4 postulaty

Rostowski zaznaczył, że prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział w Marsylii, że pierwszym optymalnym wariantem byłaby zmiana traktatu w ramach 27. - To jest dokładnie to, czego chciała i chce Polska od samego początku. To zostało także oczywiście potwierdzone przez premiera Donalda Tuska i przez panią kanclerz Merkel - podkreślił minister. Dodał, że Merkel w Marsylii wymieniała w swym przemówieniu poza Niemcami tylko Francję i Polskę i wspomniała, że gdyby nie upadek muru berlińskiego, nie byłoby jej w tym miejscu.

Poinformował też, że Polska ma cztery postulaty. Pierwszy to wystarczający poziom integracji w ramach strefy euro, który zapewniłby bezpieczeństwo wspólnej waluty. Minister zaznaczył, że ta integracja powinna mieć jednak miejsce bez tworzenia nowych podziałów między strefą euro, a resztą UE. Po drugie - dodał - wszystkie kraje powinny być obecne przy decyzjach, które dotyczyłyby strefy euro. Po trzecie, zdaniem Polski, w przypadku silniejszego zacieśnienia dyscypliny fiskalnej i większych uprawnień dla instytucji europejskich jak Komisja Europejska, konieczne będzie też zwiększenie kontroli demokratycznej sprawowanej przez Parlament Europejski. Po czwarte, konieczne jest przyjęcie zasady, że jeżeli strefa euro byłaby zagrożona, albo jakiś kraj strefy euro byłby zagrożony z powodu wirusa przenoszonego z jednej części strefy do drugiej, to EBC miałby obowiązek działania.

PROPOZYCJE VAN ROMPUYA I BARROSO - euroobligacje w dalszej przyszłości - niewielkie zmiany w traktacie wzmacniające zarządzanie strefą euro, niewymagające nowego procesu ratyfikacji PROPOZYCJE VAN ROMPUYA I BARROSO

"Nie jest dobrą rzeczą..."

Jacek Rostowski pozytywnie ocenił pomysł zaangażowania banków centralnych krajów UE w pożyczki dla MFW, by ten pomagał krajom euro w potrzebie. Ale nie przesądził, że takie musi być rozwiązanie kryzysu zadłużenia wspólnej waluty.

- Propozycja takich dwustronnych pożyczek już istnieje od dłuższego czasu i jest na pewno pewnym plusem - powiedział dziennikarzom minister Rostowski tuż przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli.

Przyznał, że "nie jest dobrą rzeczą, kiedy bank centralny narzuca demokratycznemu rządowi i parlamentowi jakieś warunki". Tak było, kiedy Europejski Bank Centralny w sierpniu wymagał reform od włoskiego rządu w zamian za interwencję na rynku włoskich obligacji. - Dużo bardziej naturalne jest by to robił MFW, który po pierwsze ma więcej kompetencji w tym zakresie, a poza tym jest klubem państw - powiedział.

Według źródeł AFP, 150 mld euro na pożyczki dla MFW pochodziłoby od 17 banków centralnych strefy euro, a 50 mld od banków centralnych pozostałej dziesiątki. "To jest dopiero propozycja, nie ma jeszcze europejskiego porozumienia w tej sprawie, a decyzja nie jest nawet przewidziana na tym szczycie" - powiedziało źródło agencji.

PROPOZYCJE TUSKA- zmiana traktatu UE, - wzmocnienie roli Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego - udziału państw spoza strefy euro w rozmowach dotyczących państw eurolandu wg zasady "participate not vote" PROPOZYCJE TUSKA

"Nieważne, jaki kolor kota"

Rostowski przypomniał, że już kilkakrotnie mówił: "nieważne, jaki kolor kota, byleby łapał myszy". - Nieważne, jaki sposób znajdziemy, by uratować Europę w tym momencie kryzysowym i niebezpiecznym także dla Polski. (...) Ważne dla nas, aby tutaj liderzy się dogadali i aby na skutek tego także w następnych tygodniach sytuacja się uspokoiła. Czy przez działanie banków centralnych wspomagających MFW, czy to przez bezpośrednie działanie EBC - powiedział. I dodał: "Niektóre działania musza być podjęte".

Tuż przed szczytem UE szef EBC Mario Draghi osłabił nadzieję na kluczową rolę tego banku w ratowaniu krajów strefy euro. Teraz rozważa się pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW, który potem tymi środkami wsparłby pogrążone w kryzysie kolejne kraje euro np. Włochy. Rostowski nie udzielił jednak odpowiedzi wprost, czy także Polska, a dokładnie NBP zaangażowałby się w taką dodatkową pożyczkę dla MFW.

"EBC powinien działać"

Rostowski uważa jednak, że w warunkach skrajnego kryzysu EBC powinien interweniować na rynku obligacji, by stabilizować ich ceny. Dodał, że chociaż Niemcy i Francja milczą, dyskusja o roli EBC musi się zacząć.

- Uważamy, że w warunkach skrajnego kryzysu, który rozprzestrzenia się z jednego kraju do drugiego powodując narastające zagrożenie dla wszystkich, (...) zasada działania na wtórnym rynku obligacji powinna być wpisana do mandatu EBC. Dobrze wiemy, że gdyby taka zasada była wpisana od samego początku, tego kryzysu prawdopodobnie by nie było - mówił Rostowski. Podkreślił, że do niedawna w sprawie roli EBC rząd Francji miał podobne stanowisko do polskiego, "ale rząd francuski i niemiecki uzgodniły między sobą, że nie będą komentowały tej sprawy, ani pozytywnie, ani negatywnie". W opinii Rostowskiego brak "takiej sieci bezpieczeństwa", która byłaby zapewniona tymczasowo w ekstremalnych warunkach, jest jedną z "zasadniczych, strukturalnych słabości strefy euro".

ant//mat/k

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP