Najnowsze

Najnowsze

Biznes według Unilevera

O zmieniającym się globalnym rynku, o tym jak na takim rynku powinna funkcjonować wielka globalna korporacja i gdzie w niedalekiej przyszłości będzie można na tym globalnym rynku zarabiać - Marek Tejchman rozmawiał z Paulem Polmanem - prezesem koncernu Unilever - koncernu specjalizującego się w produktach żywnościowych oraz środkach czystości - czyli tak zwanych dobrach szybko zbywalnych.

Jest pakiet stabilizacyjny dla euro

Przywódcy UE przyjęli na szczycie w Brukseli pakiet środków gospodarczych, który wzmacnia wspólną walutę euro i jej stabilność - ogłosił na zakończenie pierwszego dnia szczytu w nocy z czwartku na piątek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

PIN zapisany na karcie? To norma

30 proc. użytkowników zapisuje numery PIN na karcie lub nosi go razem z nią w portfelu. Niemal tyle samo wyjmuje kod podczas płacenia lub pobierania pieniędzy z bankomatów. Do tego więcej niż co piąta osoba prosi o pomoc osoby postronne przy wypłacie gotówki – wynika z najnowszego raportu TNS Pentor, o którym pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

PARP da kasę tylko na co dziesiąty e-biznes

160 projektów dostanie w sumie 74,7 mln zł dofinansowania w ramach rozstrzygniętego właśnie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu na wsparcie e-biznesu. To mało - do rozdysponowania było ponad 320 mln zł.

Bruksela odbierze nam kasę na drogi?

Polska może stracić środki z Unii Europejskiej na budowę dróg - potwierdza rzecznik Komisji Europejskiej Helen Kearns. Powód: termin wdrożenia unijnych przepisów minął w grudniu ubiegłego roku. Minister Cezary Grabarczyk uspokaja: przepisy rzeczywiście nie wdrożone, ale Bruksela wie, że ich przestrzegamy.

Załamanie Zielonej Wyspy

Produkt Krajowy Brutto kraju w IV kwartale 2010 nieoczekiwanie skurczył się o 1,6 procent licząc kwartał do kwartału, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,5 procent. W całym roku 2010 PKB Irlandii skurczył się o 1 procent. W roku 2009 irlandzki PKB skurczył się o 7,6 proc.

Buffet: Upadek euro? To możliwe

Znany na świecie inwestor Warren Buffet uważa, że ewentualny upadek europejskiej waluty wcale "nie jest nie do pomyślenia". Przywódcy państw Unii Europejskiej właśnie w Brukseli rozpoczynają swój szczyt, na którym będą rozmawiać głównie o pakcie na rzecz euro, który ma przywrócić zaufanie do wspólnej waluty.

Zmiany w OFE a giełda

Najistotniejszą kwestią przy mniejszych wpływach do OFE jest to, jak zostaną zmienione limity inwestycjne - wskazuje prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Beata Stelmach.

V Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Jednym z tematów V Forum Zarządów Spółek Giełdowych jest bankowość inwestycyjna i międzynarodowe instytucje finansowe wobec polskiego rynku kapitałowego - opowiada szef bankowości inwestycyjnej Citi Handlowego Paweł Graniewski.

Centrum wyników: Centrum Klima

Centrum Klima chce zdecydowanie poprawić wyniki w tym roku dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych. W realizacji planów mogą przeszkodzić drożejące surowce, przede wszystkim stal - o szczegółach opowiada prezes Centrum Klima Marek Perendyk.

V Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Jednym z tematów V Forum Zarządów Spółek Giełdowych są możliwości budowania wartości spółki giełdowej dla jej akcjonariuszy. O szczegółach opowiada Grzegorz Dzik, prezes Impel SA, spółki planującej w bieżącym roku kilka przejęć - głównie za własne fundusze.

V Forum Zarządów Spółek Giełdowych

We Wrocławiu rozpoczęło się V Forum Zarządów Spółek Giełdowych. O tematach poruszanych w trakcie spotkania opowiada przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Zarządów Spółek Giełdowych, prezes Biura Informacji Kapitałowych Piotr Paliło.

Ceny gazu w górę?

Urząd Regulacji Energetyki nie wyklucza zgody na podwyżkę cen gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje drugi wniosek o zwiększenie ceny paliwa, uzasadniając go rosnącą ceną ropy na światowych rynkach. Marek Woszczyk, pełniący obowiązki prezesa URE, mówi w TVN CNBC, że droga ropa rzeczywiście przemawia za zgodą na podwyżkę cen gazu dostarczanego odbiorcom przez PGNiG.

Pracownicy Orlenu chcą wyższych płac

Na parkingu przed siedzibą PKN Orlen w Płocku rozpoczęło się w czwartek po południu otwarte zebranie pracowników niezadowolonych z wysokości podwyżek płac w 2011 r. i przebiegu negocjacji w tej sprawie. Spotkanie zorganizował Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen.

Budżet 2012 przed kampanią wyborczą?

Projekt ustawy budżetowej może trafić do Sejmu już na przełomie maja i czerwca - zapowiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Koalicyjne polskie Stronnictwo Ludowe jest zaskoczone, a uchwalenie budżetu przed połową roku uważa za niemożliwe.

Dylematy globalnej gospodarki

Czy jest jeszcze miejsce na liberalne myślenie w polityce społecznej i gospodarczej? Między innymi o tym Marek Tejchman rozmawiał z wiceprezydentem Fundacji Atlas Tomem Palmerem.

Sto dni do prezydencji

Za 100 dni Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Pół roku polskiej prezydencji może być ogromną szansą dla biznesu. Szacuje się, że w tym okresie dziennie w całej Polsce będzie odbywać się 10 konferencji, a unijni urzędnicy zostawią w Polsce nawet 100 milionów złotych. O tym jak powinna wyglądać polska prezydencja w programie 90 minut mówi prezes fundacji Unia&Polska Krzysztof Bobiński.

Droga do ożywienia

Rząd Portugalii podał się do dymisji po tym, jak parlament tego kraju odrzucił rządowy projekt oszczędności; w Polsce wzrost sprzedaży detalicznej w lutym okazał się jednak dwucyfrowy - t tematy rozmów Marka Tejchmana z głównym ekonomistą ING BSK Mateuszem Szczurkiem i dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prof. Andrzejem Kowalskim.

Portugalia twojej raty nie pognębi

Reakcja rynków kapitałowych na kryzys polityczny w Portugalii okazała się oszczędna. Euro nieznacznie osłabiło się do dolara, ale szybko zaczęło odrabiać straty. Na rynkach akcji bez przeceny. Jedynie portugalskie obligacje wspięły się na historyczne szczyty rentowności. Tymczasem dane resortu finansów pokazują, że złoty jest jedną z najbardziej zmiennych walut w Unii Europejskiej.

Frontalny atak opozycji, koalicja podkręca tempo

Rządowy projekt dot. OFE wróci do sejmowej komisji finansów publicznych. W II czytaniu na forum Izby posłowie zgłosili do niego kilkadziesiąt poprawek. PiS chce np. umożliwić wybór między OFE a ZUS, a SLD domaga się odprowadzania do funduszy 5 proc. składek przez osoby młode. Ostateczne głosowanie Sejmu jutro.

Ile zapłacisz za gaz? Zależy od ceny ropy

Urząd Regulacji Energetyki nie wyklucza zgody na podwyżkę cen gazu, ale liczy, że będzie ona "łagodna". Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje drugi wniosek o zwiększenie ceny paliwa, uzasadniając go rosnącą ceną ropy na światowych rynkach.

Dymisja rządu pogrążyła portugalski dług

Oprocentowanie portugalskich obligacji przekroczyło próg bólu. Po ogłoszonej w środę wieczorem dymisji rządu Jose Sokratesa w czwartek koszty finansowania zadłużenia wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Premia za 10-letnie papiery wynosi 7,7 procent, rentowność pięciolatek przekracza 8,3 procent.

"Ceny cukru będą spadać"

- Uspokaja się sytuacja na krajowym rynku cukru. Ceny będą spadać, a podaż przewyższa zapotrzebowanie - uspokaja Aleksandra Paulska, rzeczniczka Krajowej Spółki Cukrowej - największego przedsiębiorstwa w branży w Polsce. Jednak ceny cukru w sklepach są nadal wysokie.

Lizbona odrzuca cięcia. Rząd do dymisji

Portugalski parlament zgodnie z przewidywaniami odrzucił w środę program oszczędnościowy, który jest niezbędny do uzyskania pomocy finansowej UE. Mniejszościowy rząd premiera Jose Socratesa, zgodnie z zapowiedziami, podał się do dymisji.

Zatrudnię obcokrajowca

Pracownik szuka pracy, praca szuka pracownika i nie mogą się znaleźć. W polskich urzędach pracy w lutym zarejestrowanych było 2 miliony 150 tysięcy osób, a pracodawcy by zapełnić wakat w firmie zatrudniali obcokrajowców. Tynkarze, glazurnicy i zbrojarze, ci fachowcy bez względu na narodowość nad Wisłą mają pełne ręce roboty, a mogą mieć jej jeszcze więcej gdy Niemcy otworzą granice. O rynku na którym popyt nie spotyka się z podażą - czyli o rynku pracy - reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

Zakupy Polaków

Jak nie rosnące ceny i brak pracy, to co może zniechęcić Polaków do robienia zakupów? Jak podał Główny Urząd Statystyczny w lutym nie tylko kupowaliśmy więcej w ogóle, ale i więcej w szczególności ubrań, butów, telewizorów, mebli, a nawet samochodów. O tym, skąd ta ochota do zakupów gdy spada wskaźnik ufności konsumenckiej i wielkość kredytów, reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Kleszcze długu

W Portugalii ważą się losy mniejszościowego rządu Jose Socratesa. Parlament będzie decydował o programie cięcia deficytu. Premier Socrates zapowiada, że jeśli parlament nie zatwierdzi oszczędności, on poda się do dymisji. W konsekwencji kraj będzie musiał poprosić o pomoc finansową Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską. O szczegółach opowiada Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Powrót ery węgla?

Jastrzębska Spółka Węglowa podczas debiutu na giełdzie może uplasować akcje warte ok. 3 mld złotych. Pierwsze półrocze to najlepszy okres do wejścia na giełdę, przekonuje Jarosław Zagórowski, prezes JSW.