Najnowsze

Najnowsze

Europa w kleszczach długu

Szczyt G20 nie znalazł jak dotąd rozwiązania głównych problemów strefy euro i światowej gospodarki. Jak powiedziała Angela Merkel, prawie żaden z przywódców nie zadeklarował uczestnictwa we wzmocnieniu Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Naszymi gośćmi byli: Marek Wołos, członek zarządu TMS Brokers oraz Łukasz Tarnawa główny ekonomista BOŚ.

Szczyt G20 się zamknął. Świat opuścił Europę

Szczyt G20 nie znalazł odpowiedzi na główne problemy strefy euro i światowej gospodarki. Prawie żaden z przywódców pozaeuropejskich nie zadeklarował uczestnictwa we wzmocnieniu Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. I choć zgodzono się, by środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego zostały zwiększone w celu walki z kryzysem, to decyzję, jak to zrobić, przesunięto na szczyt w lutym.

Ameryka w cieniu recesji

Amerykański rynek pracy zawiódł nadzieje inwestorów. Liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła w październiku o 80 tysięcy. Oczekiwano 95 tysięcy nowych miejsc pracy. O najnowszych danych z USA oraz o kryzysie długu w Strefie Euro, rozmawialiśmy z Mariuszem Staniszewskim z Noble Funds TFI.

Pieniądze dla przedsiębiorczych.

W czwartek odbył się finał IV edycji programu AIP Seed Capital. Autorzy 25 projektów walczyli o 100 tys. zł na rozwój. Wśród laureatów jest m. in. firma Kerris Mobile, która tworzy aplikacje na urządzenia mobilne dla klientów biznesowych umożliwiające kontrolowanie pracowników oraz Navcar, która z kolei stworzyła system nawigacji mobilnej dla żeglarzy. Rozmowa z Jakubem Łączkowskim, prezes firmy Kerris Mobile oraz Michałem Kuźmińskim, prezesem firmy Navcar.

Tańsze kredyty w Euro?

Stopy procentowe w strefie euro w Dół. W czwartek EBC obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych. W jaki sposób ta obniżka przełoży się na koszty już udzielonych i nowych kredytów? Naszym gościem był: Jacek Bartosik, z-ca dyrektora departamentu skarbu Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Dzień z Energetyką Inteligentnie.

Jakie korzyści wprowadzenie inteligentnego opomiarowania może przynieść małemu biznesowi? Kto poniesie koszty jego wprowadzenia? Czy smart metering to także szansa dla firm które wytwarzają urządzenia i usługi (np. oprogramowanie) wykorzystujące możliwości inteligentnego opomiarowania. Naszym gościem był: Adam Zalewski, prezes ADD

Rusza Akademia Mediów

7 listopada upływa termin zgłaszania się do drugiej edycji. Jest to projekt Fundacji im. Lesława Pagi skierowany do studentów i absolwentów. Uczestnicy będą brali udział w szkoleniach i stażach w niektórych redakcjach, miedzy innymi w TVN CNBC. O tym, czy warto wziąć udział w takim projekcie będziemy rozmawiać z jednym z absolwentów: Krzysztofem Zeniukiem.

Trudny egzamin na taksówkarza

Prawo pracy, podatki i rachunkowość – takie zagadnienia musi znać kandydat na kierowcę taksówki. Widzowie piszą do nas maile oburzeni, że każda osoba, która chce założyć działalność w takim razie powinna zdawać egzamin na przedsiębiorcę. Z czego wynikają takie wymagania na taksówkarza: Naszym gościem był: Krzysztof Zandecki, kierownik Oddziału Licencji na Transport Drogowy UM Poznania

Raje utracone.

W piątek kraje G20 przyjmą Konwencję o unikaniu opodatkowania. Kraje najbardziej rozwinięte chcą ukrócić przenoszenie najbogatszych osób i biznesów do rajów podatkowych. Jak wyglądają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z punktu widzenia Polski i co się zmieni w najbliższych miesiącach? Rozmowa z Agnieszką Rzepecką, prezes zarządu OpusTrust.

"Za podróż do Grecji możecie płacić kozłami górskimi"

Tanie linie lotnicze Ryanair wietrzą interes w europejskim kryzysie. Ogłosiły właśnie otwarcie od wiosny nowych połączeń między brytyjskim lotniskiem Leeds Bradford a greckimi wyspami Kos, Korfu i Kretą. Ekscentryczny szef przeoźnika Michael O'Leary zapytany na konferencji prasowej, czy za bilety do Grecji na wyspy będzie można płacić w drachmach, odpowiedział: Nie jesteśmy wybredni. Przyjmujemy każdą walutę. Nawet kozły śnieżne.

Cień recesji

Niemieckiej lokomotywie strefy euro zaczyna brakować pary, aby pociągnąć pozostałe wagoniki. Indeks PMI dla Niemiec, obrazujący nastroje w branży, nieco wzrósł w październiku, ale tylko nieznacznie przekroczył poziom 50 punków - wyznaczający granicę między rozwojem a recesją. Naszym gościem był: Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Prognozy dla rynków

Nerwowość na rynkach podsycana przez polityczne rozgrywki. Wojciech Białek z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA prognozuje, że w listopadzie giełdowe indeksy będą tracić. Jeśli WIG20 spadnie do 2 222 punktów, pojawi się szansa na grudniową hossę. Inny - jego zdaniem mniej realny scenariusz - to listopadowy rajd w górę i głębsza korekta w grudniu.

Indeks Nastrojów Inwestorów Giełdowych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  nastroje wśród inwestorów. O najnowszych wynikach badania rozmawialiśmy z Dyrektorem ds. Analiz Stowarzyszenia, Łukasz Porębski.

Plany Pronoksu

Pronox czeka na układ z wierzycielami, spółka przygotowała już strategię zakładającą zmianę profilu działalności. Pronox nie prowadzi teraz działalności operacyjnej zajmował się kiedyś montażem i dystrybucją sprzętu IT teraz chce wejść w rynek dóbr luksusowych – bielizny, alkoholu, cygar i kawy. Rozmowa z Ireneuszem Królem, prezesem Pronoksu.

Dzień z Energetyką Inteligentnie

Smart Grid - czyli inteligentne systemy elektroenergetyczne integrujące elektrownie oraz odbiorców w jedną strukturę. Obniżają koszty oraz zwiększają efektywność dostarczania energii. O Smart Grid rozmawialiśmy z Wojciechem Lubczyńskim, dyrektorem projektu Samrt Grid PSE Operator.

Europa w kleszczach greckiego długu

Grecki premier gotowy odejść ze stanowiska. Jeorios Papandreu zrezygnuje, jeśli ministrowie pomogą mu zdobyć wotum zaufania - tak donoszą źródła agencji Reutera w greckim rządzie. Jeśli parlament poprze nowy pakiet pomocy, premier odda władzę w ręce nowej koalicji z udziałem opozycyjnej Nowej Demokracji. Rozmowa z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Dzień z energetyką inteligentnie

Czym jest smart metering? Jaki jest jego wpływ na wzrost efektywności energetycznej? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy w rozmowie z Michałem Szopskim z Alcatel-Lucent Polska.

RPP w akcji

Po obniżce stóp procentowych w strefie euro rośnie presja na luzowanie polityki monetarnej w Polsce. O możliwych posunięciach RPP rozmawialiśmy z jej byłym członkiem, profesorem Dariuszem Filarem.

Wejście jastrzębia

Ryzyko spowolnienia gospodarczego w strefie euro wzrosło - a PKB 17-tki w drugiej połowie tego roku będzie rósł powoli. Tak przyznał na swojej pierwszej konferencji prasowej nowy szef EBC, Mario Draghi. To właśnie w obawie przed spowolnieniem Europejski bank Centralny obniżył główną stopę procentową z półtora do 1,25 procent. O decyzji EBC rozmawialiśmy z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale Polska.

Kolejny gigant dołuje przez greckie papiery

678 mln euro pod kreską był w trzecim kwartale niemiecki Commerzbank po tym, jak odpisał 798 mln euro z tytułu straty na greckich obligacjach. W środę o podobnym odpisie poinformował francuski BNP Paribas. Mimo tego udało mu się utrzymać dodatni wynik.

Grecja bez pomocy?

Nicolas Sarkozy i Angela Merkel dokręcają Grekom śrubę. Grecja nie dostanie ani centa unijnej pomocy, jeśli nie przyjmie warunków międzynarodowych pożyczkodawców. O tym, co czeka nas jeszcze w greckiej tragedii rozmawialiśmy z ekonomistą Kredyt Banku, Adamem Czerniakiem.

Kleszcze długu - EBC obniżył stopy

Po obniżce stóp procentowych w strefie euro rośnie presja na luzowanie polityki monetarnej w Polsce. Możliwość cięcia stóp przez Radę Polityki Pieniężnej widzi jej były członek prof. Marian Noga. Ekonomista przekonuje, że obniżka powinna mieć miejsce nie teraz, a na początku przyszłego roku, by nie zakłócić hamowania inflacji.

"Los UE waży się we Włoszech, a nie w Grecji"

- Losy euro i Unii Europejskiej w istocie ważą się nie w pogrążonej w kryzysie Grecji, lecz we Włoszech - ocenia niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". O tym, że prawdziwym problemem Europy są nie Ateny, a Rzym mówi od jakiegoś czasu większość ekonomistów.

Banki nie podzielą się megazyskami?

Banki w Polsce pokazują świetne wyniki za trzeci kwartał. Wzrost zysku w wielu przypadkach sięga grubo powyżej 40 proc. To może nasuwać wniosek, że cześć tych pieniędzy trafi do akcjonariuszy. Nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak studzi jednak te nadzieje. - KNF będzie apelować do banków o politykę ostrożnej dywidendy, aby budowały bufor kapitałowy - powiedział "Parkietowi".

Włosi: Porady "tak", obserwacja "nie"

Włoskie źródła oficjalne zdementowały w piątek doniesienia ze szczytu G20 w Cannes, jakoby Rzym miał zawrzeć porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie monitoringu obiecanych reform gospodarczych we Włoszech.

Po decyzji FED

PO decyzji FED. Część inwestorów oczekiwało, że bank centralny USA zapowie luzowanie polityki monetarnej w przyszłym roku. Amerykański bank centralny ocenia, że warunki gospodarcze nieco się poprawiły, a zagrożenie inflacją osłabło po tym jak spadły ceny surowców. Jak wpłynie decyzja FED na gospodarkę USA mówi Marcin Kacperczyk, profesor NY University Stern School of Business.

Pechowe prognozy dla USA

Rezerwa Federalna zadecydowała o utrzymaniu obecnej polityki monetarnej. Komitet Otwartego Rynku nie wprowadził nowych instrumentów, które mogłyby pobudzić amerykańską gospodarkę. Fed obniżył za to prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Są one niekorzystne, szef FED mówi, że to pech. Co to oznacza dla gospodarki amerykańskiej i globalnej mówi Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company.

W LOT woleliby "kogoś jak Wrona" jako prezesa

Związki zawodowe pilotów i personelu pokładowego działające w PLL LOT zaapelowały w czwartek o odwołanie prezesa firmy Marcina Piroga i powołanie na to stanowisko "osoby o wysokich kwalifikacjach z branży lotniczej, takich, jakimi wykazał się kpt. Wrona". Podają przy tym całą listę powodów do zwolnienia swojego szefa, w tym niesłuszne przypisywanie sobie przez niego zasług pilota kpt. Tadeusza Wrony, który we wtorek awaryjnie wylądował na lotnisku Okęcie.

"S" chce o 14 zamknąć sklepy w Wigilię

NSZZ "Solidarność" rozpoczyna akcję zachęcającą do skrócenia godzin pracy handlowców w Wigilię. Związkowcy apelują o zamknięcie sklepów w tym dniu o godzinie 14. - Wskutek przedłużania pracy w Wigilię cierpią pracownicy - argumentują. Dla nieczułych na apele handlowców szykują "różne akcje".

Cień recesji nad Europą

Stopy w strefie euro - w dół. Europejski bank Centralny zaskoczył rynek i obciął główną stopę do 1-go i 25-ciu setnych procent z półtora procent. Rynek entuzjastycznie przyjął decyzję, która ma pobudzić gospodarkę. O decyzji EBC rozmawialiśmy z Cezarym Chrapkiem, ekonomistą Citi Handlowego.