Dziś rynek doczekał się pierwszego publicznego wystąpienia Janet Yellen - nowej szefowej Fed. To było wydarzenie dnia. Dzień na rynkach relacjonował Rafał Hirsch
Po dzisiejszej sesji łączny wzrost WIGu20 w lutym to już 3,7 procent, co oznacza, że na razie to najlepszy miesiąc od października. Oto podsumowanie dzisiejszej sesji:- 203 spółek w górę, 144 w dół- WIG20 +1,3%, WIG +1,1%, mWIG40 +0,9%, sWIG80 +0,2%- WIG telekomunikacja +3,1% / WIG Ukraina -1,1%- obroty 985,6 mln PLN (wczoraj 707,7 mln PLN)- średnia wartość transakcji 14,5 tys. PLN (wczoraj 13,7 tys. PLN)- największe obroty: KGHM (0%) - 96 mln PLN- największe wzrosty: Cashflow +21,5%, Mabion +18,1%, Swissmed +10,6%- największe spadki: Rank Progress -4,9%, Medicalgorithmics -4,8%, Resbud -3,6%- ING BSK jest najdroższy w historii, PKO BP jest najdroższy od czerwca 2011, OrangePL jest najdroższy od lutego 2013, Alior Bank i LPP są najdroższe od października, Cyfrowy Polsat i Pekao SA są najdroższe od listopada, mBank i PGE są najdroższe od grudnia / Kernel jest najtańszy od września 2009W Europie duże wzrosty. Londyn +1,2%, Frankfurt +2,0%, Paryż +1,1%, Mediolan +1,1%, Madryt +1,0%, Stambuł +0,4%W USA S&P 500 rośnie o 0,8%. Największe obroty: Apple (+1,3%), Tesla (+0,6%), Facebook (+0,2)Euro jest po 4,17 PLN, dolar po 3,05 PLN, frank po 3,41 PLN. EUR/USD=1,3671Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,48%, USA 2,72%, Niemcy 1,69%Z ostatniej chwili: głosowanie nad ustawą o podniesieniu limitu długu w Izbie Reprezentantów ma się odbyć jeszcze dziś wieczorem. Janet Yellen zebrała w USA bardzo dobre recenzje za swoje pierwsze wystąpienie publiczne jako szef Fed. Była rzeczowa, stanowcza i nieprzestraszona, jeden z dziennikarzy porównał nawet jej zachowanie do Bruce'a Willisa :)Miłego wieczoru!
Janet Yellen: Fed mógłby rozważyć zatrzymanie ograniczania skupu obligacji, gdyby pojawiły się istotne zmiany w prognozach ekonomicznych ("notable change in economic outlook")
Janet Yellen na temat rynku pracy:
- zjawisko zatrudnienia w niepełnych godzinach jest wyjątkowo duże
- spadek wskaźnika zatrudnienia jest w dużej części strukturalny, a nie cykliczny
- "szerokie" wskaźniki sytuacji na rynku pracy sugerują, że nie wróciła ona jeszcze do normalności
Kolejna bardzo ładna sesja za nami. WIG20 wzrósł dziś o 1,3 procent.
Na polskim rynku obligacji mieliśmy dziś spadki.
Rentowność obligacji dwuletnich wzrosła z 3,07 procent do 3,10 procent
Rentowność obligacji pięcioletnich wzrosła z 3,76 procent do 3,83 procent
Rentowność obligacji dziesięcioletnich wzrosła z 4,42 procent do 4,48 procent
Zaczęły się pytania do Janet Yellen.
Bill Gross z największego na świecie funduszu PIMCO twierdzi, że Janet Yellen będzie stopniowo przenosić uwagę z bezrobocia na inflację. W związku z tym rynek powinien bardziej się skupiać na miesięcznych danych o inflacji PCE, a mniej niż do tej pory na comiesięcznych raportach o rynku pracy.
Dziennikarze w USA skupiają się już nawet na tym, co Janet Yellen mówi mniej, a co bardziej dobitnie :)
Yellen, in reading her prepared remarks, punches the words 'far from complete' in describing the recovery of the labor market.
— Binyamin Appelbaum (@BCAppelbaum) February 11, 2014
Mowy powitalne w komisji usług finansowych w Izbie Reprezentantów trwały dokładnie 20 minut. Janet Yellen została poproszona, żeby przysunąć sobie bliżej mikrofon (bo siedzi tam pierwszy raz, więc tego nie wie) no i zaczęła. Wygłoszenie jej stanowiska zajmie kilka minut, potem pytania z sali.
Przedstawiciele Demokratów w Izbie Reprezentantów zapowiadają, że poparcie dla ustawy o zwiększeniu limitu długu będzie "szerokie". Wygląda na to, że mamy koalicję Demokraci i umiarkowani Republikanie przeciwko opozycji radykalnych Republikanów, głównie związanych z Tea Party.
Okazuje się, że Republikanie nie mają wystarczającej większości, aby przepchnąć ustawę o większym limicie długu przez kontrolowaną przez siebie Izbę Reprezentantów. Jest tak, ponieważ część Republikanów nie chce poprzeć projektów. Do przegłosowania ustawy brakuje około 20 głosów. Boehner mówił, że liczy na głosy Demokratów, analitycy polityczni w USA piszą, że w razie czego te 20 głosów w ostatnim momencie jednak się znajdzie.
John Boehner, szef Republikanów w Kongresie USA zapowiedział, że jutro Kongres będzie debatował nad ustawą o zwiększeniu limitu długu. Projekt ustawy jest "czysty", czyli nie zawiera żadnych warunków, kruczków, ani dopisków na żadne inne tematy (co jest w USA dość popularną praktyką)
Rynek uznał, że spadać jednak na razie nie będzie. W Ameryce jednak są wzrosty, S&P 500 rośnie o 0,3 procent. WIG20 znów rośnie o 1 procent. Za 5 minut rozpoczyna się przesłuchanie szef Fed w Kongresie USA. To zwykła, powtarzana co pół roku procedura, ale tym razem będzie to nowy szef Fed - Janet Yellen. Wiemy już, że w przemówieniu wstępnym niczym nie zaskoczy, bo tekst przemówienia został opublikowany półtorej godziny temu. Ale potem będą pytania kongresmenów i może być ciekawie. Choć i tak trudno tu oczekiwać jakichś szokujących stwierdzeń stojących w sprzeczności z obecną polityką Fed.
Ministerstwo finansów zapowiada, że na szóstej w tym roku aukcji obligacji chce sprzedać dług o wartości od 3 do 5 mld PLN. W ofercie będą obligacje pięcioletnie i dziesięcioletnie.
Rynki od kilkunastu minut weszły w dość wyraźny spadek. Kontrakt na S&P500 już nie jest na plusie, tylko na poziomie wczorajszego zamknięcia. Notowania w USA startują za trzy minuty. WIG20 rośnie o 0,7 procent ( a rósł o ponad 1 procent)
Po publikacji przemowy Janet Yellen złoto potaniało (wcześniej było najdroższe od listopada), a dolar lekko zyskał na wartości. Kontrakt terminowy na S&P500 chwiał się w obydwie strony przez parę minut, ale pozostaje nadal na lekkim plusie. Giełdy w Europie także zostały na plusach. WIG20 nadal rośnie o 1,1 procent.
Przemówienie Janet Yellen przygotowane na dziś do Kongresu:
- Fed dalej będzie ograniczać skup obligacji w sposób stopniowy
- sytuacja na rynku pracy jest daleka od pełnej poprawy
- przy ocenie sytuacji na rynku pracy obok stopy bezrobocia trzeba brać pod uwagę także liczbę osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze i osób bezrobotnych długoterminowo
- ostatni spadek inflacji odzwierciedla zapewne czynniki przejściowe, takie jak tańsza ropa
- ostatnie zawirowania na światowych rynkach finansowych nie stanowią zagrożenia dla gospodarki USA
- silnie wspiera obecną politykę Fed, oczekuje kontynuacji tej polityki
- w marcu zostaną opublikowane wyniki stress testów dla 30 największych amerykańskich banków
Kolejny rzut oka na giełdę:
GUS poinformował, że przeciętna płaca brutto w 2013 w gospodarce narodowej wyniosła 3650,06 PLN. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2013 wzrosło realnie w stosunku do 2012 o 2,5 procent.
Greckie obligacje drożeją. Rentowność dziesięcioletnich spadła dziś do poziomu 7,42 procent - to najmniej od maja 2010.
Akcje spółek, które wejdą w marcu do WIG20 radzą sobie dziś na giełdzie bardzo dobrze
- LPP drożeje o 2,3 procent
- Alior Bank drożeje o 1,6 procent
przy wzroście WIG20 o 1,1 procent.
Tymczasem spółki, które wypadną z WIG20 radzą sobie gorzej.
- Bank Handlowy tanieje o 0,7 procent
- GTC drożeje o 0,1 procent
Za godziny rynek zapozna się z dzisiejszym oświadczeniem Janet Yellen, od którego rozpocznie się jej przesłuchanie w amerykańskim Kongresie. W tej chwili sytuacja na giełdach jest optymistyczna. Mamy same wzrosty.
WIG20 rośnie o 1 procent, Londyn +0,8%, Frankfurt +1,4%, Paryż +0,6%, Mediolan +0,5%, Madryt +0,8%, Stambuł +0,9%. Giełda w Brazylii rośnie o 0,6%.
Kontrakt na S&P500 rośnie o 0,4%. Euro minimalnie zyskuje do dolara, złoty jest stabilny.
General Motors zainwestuje w fabryce w Tychach 250 mln EUR. Powstanie tam nowa linia do produkcji czterocylindrowych silników diesla o pojemności 1,6 l, wykonanych z aluminium.
Tak naprawdę wygląda to tak, jakby GM w ramach dotychczasowej fabryki budował zupełnie nową fabrykę, bo powierzchnia budynków wzrośnie o 30 procent, powstaną nowe magazyny, nowe linie produkcyjne i linie testowe. Produkcja ma ruszyć w 2017. Moce produkcyjne mają sięgać 200 tysięcy jednostek rocznie.
Minister finansów Cypru zapowiedział, że w przyszłym tygodniu nastąpi znaczące złagodzenie restrykcji w przepływie kapitałów, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku.
Jeszcze w kwestii unijnej decyzji dotyczącej lotniska w Gdyni. Treść decyzji jest tutaj
Głównie chodzi o to, że port lotniczy w Gdyni byłby zbyt blisko portu lotniczego w Gdańsku:
Komisja Europejska zdecydowała, że pomoc publiczna ze strony gmin Gdynia i Kosakowo dla portu lotniczego Gdynia-Kosakowo narusza unijne zasady i ma zostać zwrócona. Chodzi o 91,7 mln PLN.
KE podała, że zasady unijne nie zezwalają na przyznanie pomocy państwa w celu powielenia infrastruktury portów lotniczych, jeśli popyt na nią jest niewystarczający, jako że prowadziłoby to do zakłóceń konkurencji między portami lotniczymi i marnotrawienia pieniędzy podatnika.
Port lotniczy Gdynia - Kosakowo miał powstać w bezpośrednim sąsiedztwie (30 km) portu lotniczego Gdańsk - Rębiechowo.
Aktywa zgromadzone w funduszach TFI miały na koniec stycznia wartość 189,8 mld PLN. To o 0,4 procent więcej niż miesiąc wcześniej. W styczniu do funduszy wpłynęło około 1,7 mld PLN. To dane z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, oraz z Analiz Online.
Rzut oka na giełdę:
Warszawska giełda jest w bardzo interesującym momencie
- WIG jest najwyżej od 11 grudnia, czyli od ponad dwóch miesięcy
- o WIG20 powiemy to samo jeśli przejdzie powyżej 2444. Teraz mamy 2435. Brakuje niewiele.
- gdyby sesja kończyła się teraz, WIG20 miałby zamknięcie najwyższe od 12 grudnia.
- mWIG40 jest najwyżej od 25 listopada
- WIG od dołka z 30 stycznia urósł już o 5,9 procent.
Grecja w styczniu miała 811 mln euro nadwyżki budżetowej. Kto by pomyślał, że tego doczekamy...
Wolfgang Schaeuble, minister finansów Niemiec powiedział kilka ciekawych rzeczy:
- trudna sytuacja na rynkach wschodzących uderza w gospodarki zorientowane na eksport, takie jak niemiecka
- oczekuje dyskusji o zmianach traktatów unijnych po wyborach do Parlamentu Europejskiego i jest dobrej myśli
- dobry wynik partii antyeuropejskich w wyborach do Parlamentu Europejskiego wywoła większą skłonność do większej integracji wśród pozostałej części sceny politycznej
- nie ma niebezpieczeństwa deflacji w Europie
Brytyjski bank Barclays zwolni od 10 do 12 tysięcy pracowników. 7 tysięcy zostanie zwolnionych w Wielkiej Brytanii. Wśród ma być 600 dyrektorów i 220 dyrektorów zarządzających. Zwolnienia to element cięcia kosztów po tym jak bank pokazał słabe wyniki za ubiegły rok.
Zysk w czwartym kwartale był o 86 procent niższy niż rok temu, głównie ze względu na 329 mln funtów strat poniesionych na bankowości inwestycyjnej.
Kontrowersje budzi fakt, że Barclays mimo słabszych wyników i jednocześnie z planami sporych zwolnień zwiększył o 10 procent do 2,4 mld funtów pulę bonusów dla kadry zarządzającej.
Portugalia oferuje dziś na rynku swoje obligacje dziesięcioletnie. Rentowność ma być w okolicach 5,16 procent. to wysokie oprocentowanie, ale w przypadku Portugalii nie chodzi dziś o cenę i koszty obsługi odsetek, ale o sam fakt powrotu na światowe rynki finansowe, z których ten kraj był praktycznie wykluczony przez ostatnie trzy lata.
BMW nigdy jeszcze nie sprzedało tylu samochodów, co w styczniu. Nowy rekord firmy to 132.892 sprzedane auta wszystkich należących do koncernu marek, czyli BMW, Mini i Rolls-Royce. To o 7,8 procent więcej niż rok temu. Sprzedaż samych tylko BMW wzrosła o 9,2 procent. Spółka informuje, że najlepiej sprzedają się samkochody BMW 3 Sedan i BMW 5. Zdaniem spółki rynek wciąż jest trudny, ale zaczyna się poprawiać.
Reuters przygotował bardzo ładne zestawienie rezerw walutowych państw rozwijających się. Widać też zmianę wartości rezerw w ciągu ostatniego miesiąca i ostatniego roku. Polska wygląda bardzo stabilnie. Nie da się tego powiedzieć o Ukrainie.
Emerging market central bank reserves. Nice graphic via @ReutersFlasseur @reutersSujataR: pic.twitter.com/MhJ21XAEiR
— Jamie McGeever (@ReutersJamie) February 11, 2014
Tak dziś wygląda tenge - waluta Kazachstanu:
Na giełdzie minimalny wzrost. Więcej szczegółów ma Pamela Bem:
Estonia się zatrzymała. PKB w tym kraju w czwartym kwartale wzrosło o zero procent.
Kazachstan nową Argentyną. Bank centralny właśnie skokowo zdewaluował kazachskiego tenge o 20 procent.
WIG20 rośnie o 0,06 procent. Na zachodzie większe wzrosty:
Londyn +0,4%
Frankfurt +0,5%
Paryż +0,4%
Mediolan +0,2%
Madryt +0,7%
Analitycy Erste rekomendują sprzedawanie akcji KGHM. Wyceniają je na 91,50 PLN, to o 12 procent poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia.
Turecki minister finansów mówi, że w 2014 deficyt na rachunku obrotów bieżących spadnie znacznie bardziej niż się rynek spodziewa. Duży deficyt w obrotach z zagranicą jest powszechnie uważany za jedną z głównych słabości tureckiej gospodarki, przez którą turecka lira jest narażona na spore wstrząsy.
Kontrakt na WIG20 wystartował i rośnie o 0,3 procent. Ruszyły też notowania w Moskwie, tam mamy niewielki wzrost - o 0,02 procent.
Złoto jest dziś najdroższe od listopada ubiegłego roku. Uncja kosztuje 1283 USD. Od początku roku złoto podrożało już o 6,7 procent.
Nowe rekomendacje od ING:
- trzymaj dla Avia Solutions, cena docelowa 48,6 PLN, o 12,2 procent powyżej ceny rynkowej
- kupuj dla Wieltonu, cena docelowa 8 PLN, o 11,4 procent powyżej ceny rynkowej
- trzymaj dla Famuru, cena docelowa 3,62 PLN, o 27,0 procent poniżej ceny rynkowej
- sprzedaj dla Budimexu, cena docelowa 110,5 PLN, o 15,6 procent poniżej ceny rynkowej
- sprzedaj dla Amiki Wronki, cena docelowa 100 PLN, o 15,1 procent poniżej ceny rynkowej
- trzymaj dla Kopexu, cena docelowa 14,4 PLN, o 13,8 procent poniżej ceny rynkowej
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Dzień na rynkach w Europie zaczniemy zapewne od wzrostów. Kontrakt na indeks we Frankfurcie rośnie o 0,3 procent, w Londynie kontrakt rośnie o 0,4 procent.
Indeks S&P 500 wzrósł wczoraj o 0,2 procent. W centrum uwagi były spółki motoryzacyjne. Tesla drożała o 5,4 procent, z drugiej strony akcje General Motors potaniały o 3,4 procent.
GPW ogłosiła zmiany w indeksach giełdowych, które wejdą w życie pod koniec marca: do WIG20 wejdą LPP i Alior Bank, zastępując w nim GTC i Bank Handlowy. W mWIG40 pojawią się spółki wypadające z WIG20 a ponadto także Energa, Forte, Neuca i Stomil Sanok. Wypadną z mWIG spółki wchodzące do WIG20, a także Agora, Pelion, Petrolinvest i Serinus.
W Azji dziś giełdy rosną: Chiny +0,5%, Hong Kong +1,9%, Korea +0,5%, Indie +0,4%, Indonezja +0,3%, Australia +0,6%. Giełda w Tokio dziś nieczynna.
Euro jest po 4,18, dolar po 3,06, frank po 3,41, funt po 5,02. EUR/USD=1,3660
Wszystko, co się działo w poniedziałek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock