Górnictwo i zielone technologie polecą do Indii

 
Górnictwo to po kolejach i energetyce ta branża, która wciąż otrzymuje najwięcej pomocy publicznejsxc.hu

Maszyny górnicze, nowoczesne rozwiązania stosowane w tej branży, a także zielone technologie - to oferta, z którą polski biznes jedzie w tym tygodniu do Indii. Potrzeby energetyczne i dynamiczny rozwój gospodarczy tego kraju mogą być szansą dla polskich firm.

- To dobra okazja, żeby przedstawić nasze możliwości i atrakcyjność polskiego rynku - powiedziała PAP wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, która we wtorek rozpoczęła prawie tygodniowy pobyt w Indiach.

Poza nią w New Delhi i Kalkucie będą też: wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, przedsiębiorcy z sektora energetycznego i wydobywczego, m.in. PKN Orlen, JSW, Fasing, Conbelts Bytom i Kopex, przedstawiciele instytucji badawczo-naukowych - np. Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Krajowej Izby Gospodarczej. W sumie delegacja liczy ponad 70 osób.

Warto tam być

- Indie to bardzo szybko rozwijający się kraj, przez naszych przedsiębiorców wciąż niedoceniany i kojarzony z ubóstwem i biedą. Tymczasem to 10. gospodarka świata według parytetu siły nabywczej i bardzo chłonny, duży rynek z rosnącą klasą średnią - uważa Kacperczyk.

Nasz handel z Indiami nie jest imponujący - wzajemne obroty to ok. 1,9 mld dol. Jednak ponad 37 proc. wynoszącego 665 mln dolarów polskiego eksportu do Indii stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego (dane MG za 2012 r.). Promowanie firm z branży górniczej jest zatem zrozumiałe. Tym bardziej, że Indie mają piąte największe na świecie pokłady węgla, a większość zapotrzebowania energetycznego pokrywana jest właśnie przez ten surowiec. Tamtejsze władze poszukują też możliwości i szans na dywersyfikację źródeł energii, co może być szansą dla polskich firm oferujących nowoczesne technologie środowiskowe.

Energia to dobry kierunek

Choć Indie rozwijają alternatywne źródła energii, borykają się z coraz większym niedoborem mocy, m.in. z powodu spadku wydobycia węgla. Problem przerwy w dostępie do elektryczności na wielu obszarach dotyka milionów ludzi.

To co przyprawia o ból głowy rząd w Delhi jest szansą dla polskich firm, które mają duże doświadczenie w branży górniczej. Polska delegacja weźmie w tym tygodniu udział m.in. w Polsko-Indyjskim Szczycie Energetycznym w New Delhi, Międzynarodowych Targach Górnictwa i Azjatyckim Kongresie Górnictwa w Kalkucie, a także szczycie górniczym w tym mieście.

Promocja w regionie

W trakcie Szczytu Energetycznego rozmowy toczyć się mają wokół górnictwa węglowego, ropy naftowej i gazu, energetyki ze źródeł odnawialnych, a także przesyłu energii. W trakcie Kongresu Górnictwa planowana jest polska sesja plenarna, a podczas targów - dzień polski.

- To będzie okazja, żeby przedstawić naszą ofertę nie tylko Indusom, ale też tym, którzy przybędą na targi - podkreśliła wiceszefowa MSZ. Jak zaznaczyła, stawianie na sektor górniczo-energetyczny wynika z wcześniejszych polsko-indyjskich kontaktów, ale też z tego, że strona indyjska jest bardzo zainteresowana współpracą w tych obszarach.

- Jeśli chodzi o sektor górniczy, to mamy bardzo wiele do zaoferowania. Posiadamy doskonałe urządzenia i maszyny do wydobycia węgla i innych surowców, doskonałe doświadczenia w zakresie np. odmetanowania kopalń, czy zapewnienia bezpieczeństwa w kopalniach i know-how, którym strona indyjska jest zainteresowana - zwróciła uwagę Kacperczyk.

Polska na zielono

Polska chce też promować spółki programu Zielonych Technologii GreenEvo. Marka GreenEvo ma być swoistą gwarancją jakości zielonych technologii "made in Poland". To też potencjalna szansa dla polskich firm, bo Indie w coraz większym stopniu chcą wykorzystywać energię słoneczną, czy wytwarzaną z generatorów opalanych biomasą.

W ramach dywersyfikacji wykorzystania surowców energetycznych Indie starają się też szukać własnych zasobów gazu - prowadzone są pierwsze pilotażowe odwierty. -Nasze doświadczenia w zakresie poszukiwań głównie gazu łupkowego mogą być przydatne - uważa Kacperczyk. Na miejscu działa już Geofizyka Toruń, która prowadzi badania dot. możliwości wydobycia m.in. gazu ze źródeł niekonwencjonalnych.

Wspomóc handel

Wizyta będzie również okazją do spotkań z administracją indyjską, promocji współpracy miedzy polskimi i indyjskimi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz promocji polskiego dorobku literackiego podczas, należących do największych na świecie, targów książki w New Delhi, których Polska w tym roku jest gościem honorowym.

Stosunkowo niewielki, ale dość dynamicznie rosnący w ostatnich latach polski eksport do Indii wyhamował w ubiegłym roku. Dane za pierwsze 9 miesięcy 2013 r. pokazują spadek o prawie 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 r. Wynika to m.in. z wolniejszego wzrostu gospodarczego w Indiach, który z blisko 10 proc. zmniejszył się w ostatnich latach do ok. 5 proc. Analitycy przewidują jednak powolne odbicie w tym i przyszłym roku.

Projekt wsparcia polsko-indyjskiej wymiany gospodarczej na 2014 r. organizowany jest w ramach obchodów 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP