Najnowsze

Najnowsze

Wsparcie dla małych firm

Tanie gwarancje bankowe dla małych i średnich firm. Od połowy marca ma ruszyć program De mini mis – umożliwiający uzyskanie gwarancji do 60-ciu procent wartości inwestycji na łączną kwotę do 3,5 milionów złotych.

Czy warto przyjąć euro?

W czasie debaty organizowanej przez NBP i Ministerstwo Finansów prawie żaden z ekonomistów nie kwestionował celowości przystąpienia do strefy euro, a zatem nie padało pytanie "czy". Dyskusja dotyczyła głównie kwestii "jak". Prof. Robert Gwiazdowski uważa, parafrazując tytuł dzieła A. Smitha, że "źródłem bogactwa narodów nie jest kolor papieru, który jest legalnym środkiem płatniczym, lecz praca". I dodaje, że dużo większym, prorozwojowym impulsem dla gospodarki byłoby ograniczenie kosztów pracy i redukcja innych barier dla rozwoju przedsiębiorczości. Podobnie jak uczestnicy debaty uważa, że nawet jeśli Polska ostatecznie nie przyjmie wspólnej waluty, to opłaca się spełnić kryteria konwergencji. To dlatego, że gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna, elastyczna, a zatem - zdolna do szybszego rozwoju.

Otwierają się drzwi do kredytów na 50 mld zł

- Bezprecedensowy w historii transformacji gospodarczej w Polsce - tak o rządowym programie wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw mówi Dariusz Daniluk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś instytucja przez niego kierowana podpisała z bankami pierwsze umowy, w ramach których, BGK będzie udzielał im gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów obrotowych.

Co wspiera Midasa?

O 35 procent poszedł w górę od początku roku kurs telekomunikacyjnego Midasa. Inwestorom mogła się spodobać ceną jaką za częstotliwości służące do transferu danych w technologii LTE zaoferowali przyszli konkurenci Midasa podczas niedawnego przetargu przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nowa inwestycja MCI

MCI kupuje kolejny biznes internetowy w Niemczech. Stawia na sprzedaż artykułów dla dzieci.

Centrum wyników - Polmed

Przychody rosną o ponad 40-ści procent ale nowe przychodnie obciążają jeszcze wyniki. Polmed po czterech kwartałach ze stratą netto na poziomie podobnym jak rok wcześniej.

Inwestycje 2013

Szukamy atrakcyjnych kierunków inwestycji. Marzec jest dobry dla inwestorów, a jak mogą się przedstawiać kolejne miesiące roku? W co inwestować by mieć zyski? Pomaga nam Piotr Grzybczak, dyrektor BGŻ Optima.

Co z dalej z OFE?

Obecnie działa 14 Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na koniec 2012 roku członkami było prawie 16 mln osób. Co stanie się z OFE do czasu przyjęcia euro? Uczestnicy debaty o euro w tym minister finansów Jacek Rostowski mówią o konieczności obniżania długu do PKB – by po wejściu do strefy euro móc pozwolić sobie na budowanie konkurencyjności gospodarki przez finansowanie inwestycji. I dodają, że likwidacja OFE „obcięłaby” teraz dług do 37%. Więcej w rozmowie z Tomaszem Bańkowskim, Pekao Pioneer PTE.

RPP w akcji

Bardziej prawdopodobna wydaje się decyzja o dalszym obniżaniu poziomu stóp procentowych przez RPP, uważa Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Dodaje on że pole do obniżek nie jest już zbyt duże. Jego zdaniem nie ma wśród członków Rady wielu zwolenników ciecia stóp poniżej poziomu 3,5%.

Zwolnienia grupowe

Jak wycenić spółki podlegające restrukturyzacji? Czy warto w nie inwestować? Na jakie aspekty restrukturyzacji zwrócić uwagę? Pytamy o to Adama Łukojcia, zarządzającego Skarbiec TFI.

Giełdowy marzec na plus

Co można wyczytać z wykresu kursu akcji? Inwestorzy chcący zarobić na akcjach powinni zwrócić uwagę na giełdę, gdyż marzec jest statystycznie dobrym miesiącem na giełdowe zakupy. Paweł Szczepanik, reprezentujący Szkolenia z Inwestycji Giełdowych podaje poziomy analizy technicznej na jakie należy zwrócić uwagę, aby zarobić na handlu akcjami proponowanych przez niego spółek.

Dania chce miliard dolarów od Microsoftu

Duński fiskus jest w trakcie poufnych negocjacji z Microsoftem na temat zwrotu miliarda dolarów niezapłaconych podatków - informują tamtejsze media. Amerykański koncern miał uniknąć zapłacenia daniny duńskiemu państwu podczas przejęcia firmy Navision.

Centrum wyników

W Chemoservis–Dwory miniony rok zakończył się stratą netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej. To głównie skutek spadających przychodów – w 2012 roku wyniosły one 133 mln złotych, a rok wcześniej było to 166 mln złotych. Chemoservis-Dwory to firma, która świadczy usługi utrzymania sprawności technicznej instalacji chemicznych.

Centrum wyników

Zapory przeciwpowodziowe, namioty maskujące, kamizelki kuloodporne, pontony - to niekte produkty z oferty Lubawy. Spółka miała słaby czwarty kwartał, bo zysk netto spadł aż o 65% rok do roku a przychody spadły o 35%. W całym 2012 roku marże wyraźnie się skurczyły, bo przy rosnących przychodach spółka zarobiła aż o 80% mniej niż w 2011 roku. Ww 2013 roku Lubawa liczy na inwazję przychodów z Armenii i Indii. Naszym gościem był Marcin Kubica, prezes grupy Lubawa.

Profil polskiego turysty

Polski turysta to turysta konserwatysta. Nie lubi zmieniać swoich przyzwyczajeń wakacyjnych. W ostatnim czasie na rynku turystycznym spore znaczenie zaczynają odgrywać dwie niedoceniane do tej pory grupy społeczne – single i osoby starsze. Jaki jest portret polaków turystów? Naszym gościem była Ewelina Strzelecka z SGH.

Gigantyczna strata IDM

Ponad pół miliarda złotych netto - taką stratę miał w ciągu ostatnich dwóch lat DM IDM SA. Spółka jest wyceniana na giełdzie na niecałe 50 milionów złotych a ratunkowa emisja akcji która ma postawić firmę na finansowe nogi utknęła w sądzie. Naszym gościem był Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDM SA.

Dębica bez poślizgu

Oponiarska Dębica podała wyniki kwartalne. Spółka zwiększyła w ubiegłym roku zysk o 26%, pomimo trudnych warunków rynkowych. Prezes Dębicy, Jacek Pryczek, spodziewa się, że 2013 także będzie ciężki dla branży - kluczowy dla sprzedaży opon letnich pierwszy kwartał zapowiada się w spółce słabo.

Upadłości i zwolnienia

361 zakładów pracy zadeklarowało na koniec stycznia zwolnienie w najbliższym czasie 29 tysięcy 600 osób - wynika z danych GUSu.

Biznes ruszy po kredyty?

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom.

Cięcia w USA

Cięcia będą automatyczne, ale mimo to zarówno Senat, Kongres oraz prezydent Stanów Zjednoczonych mają wpływ na to ile i co będzie obcięte - mówi gość TVN CNBC profesor Marcin Kacperczyk z New York University Stern School of Business. Jaki będzie ich wpływ na PKB największej gospodarki świata?

Cięcia w USA

W ciągu 10 lat cięcia mają sięgnąć 1,2 bln dolarów. Prezydent USA Barack Obama ostrzega, że mogą one obniżyć PKB Stanów Zjednoczonych o 0,6 punktu procentowego. Republikanie – jak na razie – nie chcieli pójść na ustępstwa. Nie godzili się między innymi na podniesienie podatków dla najbogatszych czy likwidację niektórych ulg, co proponowali Demokraci. W dyskusję o cięciach włączył się Ben Bernanke. Jego zdaniem na braku porozumienia budżetowego poważnie ucierpi amerykańska gospodarka.

Cel: niskoemisyjna Europa

Przyszłość rynku węgla, energetyki węglowej i odnawialnej jest w rękach europosłów. Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego poparła propozycję KE, by zamrozić podaż certyfikatów na emisję CO2. Decyzja komisji postrzegana jest jako kluczowa dla sprawy, ale potrzebna jest jeszcze zgoda większości europosłów na posiedzeniu plenarnym. Polska jest jednym z głównych przeciwników zamrożenia certyfikatów. Jakie są przesłanki tej ingerencji w handel emisjami CO2? Jakie mogą być koszty dla europejskiej gospodarki związane z zaostrzankiem tzw. polityki klimatycznej?

Zbudować kapitał

Prezes GPW planuje rozpoczęcie handlu wieczornego – w programie Rynki Dnia Adam Maciejewski stwierdził, że będzie to usługa komplementarna dla zainteresowanych uczestników rynku.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy sklep z odzieżą firmy Big Star.

Droga do ożywienia

Dzięki dobremu zarządzaniu i kontroli kosztów można poradzić sobie z kłopotami w firmie.

Droga do ożywienia

PKB Polski w czwartym kwartale ubiegłego roku był nieco lepszy, niż oczekiwano.