Najnowsze

Najnowsze

Nowe rekomendacje BM BGŻ

Na akcjach Mennicy Polskiej będzie można zarobić co najmniej 25% a na akcjach Wieltonu prawie 20% - to prognoza BM BGŻ. Skąd ten optymizm? Spytaliśmy Tomasza Dumałę, analityka BM BGŻ.

Nowe kontrakty z NFZ

Centrum medyczne w centrum handlowym - Enel-Med otworzy w 2014 roku nową placówkę w warszawskiej Promenadzie. To będzie siódmy oddział spółki w Warszawie. O plany tej firmy medycznej pytaliśmy Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu.

Orphee chce przejmować

Orphee, czyli spółka zależna PZ Cormay, chce kupić za 15 miliona euro 50% udziałów firmy z Europy Zachodniej, zajmującej się produkcją aparatury i testów do immunologii i mikrobiologii. Tajemnicza spółka o której mowa wygenerowała w ubiegłym roku ponad 2 miliona euro zysku netto. Gościem programu Rynki Dnia był Tadeusz Tuora, członek zarządu ds. finansowych Orphee.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Pawła Cymcyka, managera komunikacji inwestycyjnej w ING TFI zyskał 7,08%. W X edycji jego portfel zyskuje 3,28%. Oto zmiany proponowane w ostatnie odsłonie.

Cień recesji

Polskie fabryki na wstecznym biegu. Produkcja przemysłowa skurczyła się w listopadzie o 0,8% w skali roku. Większość ekonomistów liczyła na wzrost. Jak spowolnienie odczuwa spółka, która produkuje ciężki sprzęt stosowany między innymi w przemyśle maszynowym i górnictwie morskim? Naszym gościem był Piotr Fortuna, dyrektor finansowy Makrum.

Czy kupować budowlankę?

Ideks Wig-Budownictwo stracił w ciągu roku ponad 27%. Zdaniem Łukasza Bugaja musi minąć trochę czasu, zanim inwestorzy przekonają się do budowlanki. Wig –Deweloprzy zyskał w tym czasie 13%. Na jakie spółki stawia analityk DM BOŚ, dowiemy się z rozmowy Roberta Stankiewicza, która miała miejsce w programie Wartość!.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy sklep z biżuterią w sieci Yes.

IKE czy IKZE

Warto oszczędzać na emeryturę. Do końca roku pozostało kilka dni. Tyle zostało też na ewentualne założenie konta IKE lub IKZE. W 2012 roku limit wpłat na IKE wynosi 10578 zł. O tym czym różnią się te formy zabezpieczania środków na emeryturę mówi Maciej Rogala, Emerytariusz.pl.

Droga do ożywienia

Niemiecki indeks instytutu Ifo za grudzień wynosi 102,4 pkt. Oczekiwania były na poziomie 102 pkt. Według autorów badania niemieckie firmy odzyskują pewność, po tym jak Europejski Bank Centralny ogłosił gotowość do interwencji na rynku długu. Instytut Ifo ocenia, że niezłym sygnałem jest zwłaszcza poprawa oczekiwań dotyczących eksportu. O gospodarce niemieckiej rozmowa z dr. Sebastianem Płóciennikiem, Instytut Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Wrocławski.

Finansowanie branży chemicznej

20 milionów złotych z emisji obligacji zebrała od inwestorów chemiczna Grupa PCC Rokita. Na co spółka zamierza wydawać pieniądze i jakie są perspektyw dla firm z tej branży w 2013 roku? Gościem TVN CNBC był Rafał Zdon prezes PCC Rokita.

Producenci słodyczy analitycznie

Kupuj – tak brzmią najnowsze rekomendacje dla spółek producentów słodyczy. Ponad 40 % potencjał do wzrostów Mieszka i Coliana widzi analityk Domu Maklerskiego Banku Polskiej Spółdzielczości Marcin Stebakow. Jego zdaniem o blisko 15 % procent może pójść w górę kurs Wawela.

Sektor elektromaszynowy pod lupą

43 % - o tyle zdrożały w tym roku spółki przemysłowe z portfela analityka DM Raiffeisen Polska Michała Krajczewskiego. Amica, Apator, Aplisens i Relpol – to spółki które jego zdaniem cały czas warto mieć w portfelu.

Łupki w centrum uwagi

Gaz łupkowy może dać Stanom Zjednoczonym szansę na bycie samowystarczalnym energetycznie - ocenia Andrzej Gabryś z Ernst and Young, które przygotowało raport na temat globalnego wydobycie tego surowca. Jego zdaniem największym wyzwaniem dla Polski jest ocena zasobów gazu łupkowego w kraju.

Unibep w 2013

Unibep spodziewa się, że wyniki za czwarty kwartał będą na poziomie trzeciego kwartału, czyli nieco słabsze niż przed rokiem - mówił w TVN CNBC prezes Jan Mikołuszko. Spółka przygotowuje się na przyszły rok, który może być trudny dla branży budowlanej i zbiera kontrakty - portfel na przyszły rok ma wartość blisko miliarda złotych.

Bank zapłaci 1,1 miliarda euro za manipulację Liborem

Szwajcarski bank UBS przyznał się do oszustwa i zgodził się zapłacić 1,4 mld franków (około 1,1 mld euro) grzywny, w ramach ugody z władzami USA, Szwajcarii i W.Brytanii. Bankowcy potwierdzili, że manipulowali stopą kredytu międzybankowego Libor.

Co dalej z Fiatem?

Zwolnienia w tyskim fiacie mają być nieco mniejsze niż pierwotnie zakładano.

Patent na katastrofę

Jest już za późno na zablokowanie unijnego patentu- uważa Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan. Polska miała możliwość wycofania się z przyjęcia tego zapisu do poniedziałku. W poniedziałek bowiem Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie wprowadzające jednolity patent. Teoretycznie polska może nie ratyfikować jedynie umowy o sądzie patentowym - jednego z trzech aktów pakietu, ale skutki nieratyfikowania złego rozwiązania byłyby jeszcze gorsze - dodaje Urbańska.

Węgiel pod presją energetyki

Energetyka domaga się obniżki cen węgla. To zła wiadomość dla spółek węglowych, które pod koniec października na przykopalnianych zwałach miały ok. 7,5 miliona ton niesprzedanego węgla. Dobra - dla spółek produkujących energię, bo spada cena prądu na giełdzie energii. Profesor Antoni Tajduś, szef rady nadzorczej spółki Tauron, mówił w TVN CNBC, że oczekuje rozmów i obniżki na poziomie 10%.

Firma. Teraz.

Od przyszłego roku wzrosną składki na ZUS dla indywidualnych przedsiębiorców.

Pilne nadgodziny

Większy ruch w naszym biznesie może sprawić, że będziemy potrzebowali naszych pracowników dłużej. Jak rozliczyć nadgodziny?

Śniegowy problem

Śnieg utrudnia życie kierowcom, pieszym i... przedsiębiorcom. Za odśnieżanie chodnika wokół nieruchomości odpowiadają najemca i właściciel. Szczegóły można uwzględnić w umowie najmu.

Prezent dla Grecji. Rating podniesiony o sześć poziomów

Agencja ratingowa Standard & Poor's sprawiła Grekom wielki prezent na koniec roku i bez wcześniejszych zapowiedzi znacząco podniosła rating ich kraju. Zamiast "częściowej niewypłacalności", został on ustanowiony sześć poziomów wyżej na "B-".

Twój brat PIT

Rozliczamy podatek od zysków kapitałowych. Dotyczy on także zysków pozagiełdowych, na przykład zbycia udziałów w spółkach niepublicznych.

50 osób mniej do zwolnienia i odprawy. Blisko porozumienia w Fiacie

Fiat Auto Poland ma ograniczyć wielkość zwolnień grupowych w tyskiej fabryce o 50 osób i wypłacić odchodzącym odprawy w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji - wynika z propozycji złożonych we wtorek związkowcom. Większość związków, oprócz "Solidarności" akceptuje takie warunki. Pracę w zakładzie na początku przyszłego roku ma więc stracić 1450 pracowników.

Milion w portfelu

W X edycji portfel Grzegorza Zatryba zyskał 3,86%. Najlepszą inwestycją był fundusz Skarbiec Spółek Wzrostowych. Przyniósł zysk wysokości +8,78%. Od początku stracił jednak 5,35%.

Portret finansowy Polaków 2012

W sferze deklaracji jesteśmy finansowo racjonalnym narodem. Powszechna wiedza dotycząca inwestycji giełdowych jest powierzchowna. Jednakże spada skłonność polaków do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Deutsche Bank PBC przygotował raport na temat finansowych zachowań Polaków. Jaki jest ich portret finansowy, pytamy prof. Tomasza Zaleśkiewicza, dziekana wrocławskiego oddziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Praca i płaca

Coraz mniej pracy w firmach w Polsce. Z danych Głównego Urzędu statystycznego wynika, ze w listopadzie zatrudnienie spadło o 0,3% w skali roku czyli nieco mocniej niż prognozowano. Rozczarowują także płace, które rosną - ale wolniej od oczekiwań - i co najważniejsze wolniej niż ceny.Rozmowa z Tomaszem Hanczarkiem, prezesem Work Service.

NBP o stabilności banków

Banki i inne instytucje finansowe w Polsce są bezpieczne - wynika z "Raportu o stabilności systemu finansowego" przygotowanego przez Narodowy Bank Polski. Według NBP wynik finansowy sektora w pierwszych trzech kwartałach był zbliżony do historycznego maksimum osiągniętego w 2011 roku. Bank centralny radzi jedna ostrożna wypłatę dywidend, m.in. po to by po kryzysie banki miały więcej pieniędzy na kredyty. Ryzyka poważnych kłopotów - jak bankructwa - praktycznie nie ma. Rozmowa z Piotrem Szpunarem, który w NBP odpowiada za raport o stabilności banków.