W TVN24 Biznes i Świat informujemy na bieżąco jak wygląda akcja ratunkowa w tureckiej kopalni, gdzie zginęły co najmniej 238 osoby, a wielu górników jest uwięzionych pod ziemią. Informujemy również o negocjacjach w ramach tzw. okrągłego stołu, które mają doprowadzić do rozwiązania kryzysu na Ukrainie i śledzimy najnowsze wydarzenia na niespokojnym wschodzie Ukrainy.
W Somie w zachodniej Turcji doszło do tragedii w kopalni. W wyniku wybuchu spowodowanego zawałem zginęło już co najmniej 238 górników, a kilkudziesięciu jest rannych - poinformował w środę turecki minister ds. energetyki i bogactw naturalnych Taner Yildiz. 200 osób ma być uwięzionych pod ziemią.
Rząd ogłosił trzydniową żałobę narodową począwszy od wtorku 13 maja.
Małe szanse
- Maleją szanse na odnalezienie żywych górników - powiedział Yildiz. W rozmowie z dziennikarzami minister podkreślił, że do tej pory uratowano 363 górników, a "akcja ratunkowa będzie trwała do samego końca". Zaznaczył, że w kopalni wciąż trwa pożar, który utrudnia akcję ratunkową. Nie podał jednak liczby górników uwięzionych pod ziemią w kilku korytarzach, kilkaset metrów pod ziemią. Kopalnia w Somie w prowincji Manisa znajduje się około 120 km na północny wschód od Izmiru. Według władz lokalnych zawał został spowodowany przez wybuch transformatora.
Zamieszki w Ankarze
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan odłożył planowaną na środę jednodniową wizytę w Albanii i przybył na miejsce tragedii.
Turecka policja użyła w środę gazu łzawiącego przeciw setkom demonstrantów, którzy demonstrowali w Ankarze obwiniając konserwatywny rząd Turcji o wtorkową katastrofę.
W przeszłości najtragiczniejszym wypadkiem tego rodzaju w Turcji był wybuch gazu w kopalni w prowincji Zonguldak nad Morzem Czarnym w 1992 roku. Zginęły wówczas 263 osoby.
Okrągły stół
W TVN24 Biznes i Świat śledzimy rozwój wydarzeń na Ukrainie. W Kijowie w budynku parlamentu ma się rozpocząć pierwszy ogólnoukraiński okrągły stół mający na celu rozwiązanie kryzysu na Ukrainie (godz. 15.30 czasu polskiego).
W rozmowach mają wziąć udział byli prezydenci Leonid Krawczuk i Leonid Kuczma, premier Arsenij Jaceniuk i członkowie rządu. Zaproszono ponadto deputowanych krajowych, kandydatów na prezydenta w wyborach 25 maja, a także szefów administracji obwodowych i samorządów, naukowców, przedstawicieli organizacji religijnych, środowisk biznesowych, organizacji społecznych i międzynarodowych. Moderatorem rozmów ma być niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger.
Gazowe gry
Ukraina i Komisja Europejska przestrzegły Rosję przed używaniem gazu ziemnego jako środka politycznego nacisku. Spotkanie rządu ukraińskiego z KE odbyło się we wtorek w Brukseli. Gazprom żąda od Ukrainy płacenia za gaz z góry i narzuca bardzo wysoką cenę. Ukraina chce kupować rosyjski gaz, ale opierając się na warunkach rynkowych. Na antenie TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy wykorzystywanie energii w polityce międzynarodowej nie osłabi wizerunku Rosji, jako wiarygodnego dostawcy gazu.
Technologiczna wojna
1 czerwca Rosja wyłączy znajdujące się na jej terytorium amerykańskie stacje systemu nawigacji satelitarnej GPS. Dojdzie do tego jeśli nie osiągnie porozumienia w sprawie umieszczenia stacji własnego takiego systemu GŁONASS w USA - oświadczył we wtorek wicepremier Dmitrij Rogozin.
Sprawdzimy, jak "technologiczna wojna" wpłynie na misje kosmiczne obu państw. Już teraz Kreml zapowiedział, że zabroni wynoszenia w kosmos amerykańskich ładunków wojskowych przy użyciu silników rakietowych produkcji rosyjskiej. Ponadto Rosja nie przystanie na postulat USA, by przedłużyć eksploatację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) poza rok 2020.
Google przegrywa
Ważny wyrok Trybunały Sprawiedliwości, który orzekł, że każdy ma prawo do …bycia zapomnianym. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wyszukiwarki internetowe muszą wymazywać na życzenie osób prywatnych ich dane osobowe. Na antenie TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się co to oznacza i jak w praktyce będzie egzekwowane.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat