Najnowsze

Najnowsze

Ofensywa

Decyzja o wyborze jednego wariantu zmian systemu emerytalnego przez rząd ma zapaść w najbliższy wtorek. Zdaniem Dawida Czopka z BRE Wealth Management, najprawdopodobniej rząd wybierze wariant pierwszy, przewidujący umorzenie obligacji.

Ofensywa

Trzy warianty zmian systemu emerytalnego zostaną zaproponowane Radzie Ministrów do dalszej debaty - zapowiedział wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Rozważana jest m.in. likwidacja części obligacyjnej OFE oraz dobrowolność uczestnictwa w OFE. Jak zapowiadał premier Donald Tusk, decyzja o wyborze jednego wariantu przez rząd ma zapaść w najbliższy wtorek. Aleksandra Bluj, strateg rynku stopy procentowe PKO BP uważa, że wybór nie padnie na wariant drugi wedle którego ubezpieczony zdecyduje czy chce być w OFE czy przechodzi do ZUS.

Eksperci o propozycjach ws. OFE: Trzecia nie zostanie przyjęta

- Właściwie to są dwie możliwości: jedna to jest umorzenie obligacji, druga to dobrowolność. Trzecia - według mnie nie będzie przyjęta - ocenił propozycje rządu dot. OFE, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński. - Niezależnie od wariantu, niewiadomą pozostaje, jak wprowadzone przez rząd zmiany wpłyną na strategie funduszy emerytalnych - dodał dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI Ryszard Rusak.

Energetyczne wyzwania

Energa stawia na energię odnawialną i przejmuje kolejne farmy wiatrowe. O szczegółach projektu i przyszłości energetyki rozmawialiśmy z prezesem spółki Mirosławem Bielińskim.

Biznes globalny

KOV zmienia się Serinus Energyy i wchodzi do notowań w Toronto. Dzięki przejęciu kanadyjskiej firmy Windstar nowa grupa będzie posiadać 13 licencji w pięciu krajach w tym dwie już produkcyjne w Tunezji i na Ukrainie. Jak przekonuje spółka już na starcie wydobycie węglowodorów zwiększy się o połowę do blisko 5 tysięcy ekwiwalentów baryłek ropy na dobę. Naszym gościem był szef rady dyrektorów spółki Dariusz Mioduski.

Droga do ożywienia

Samochody, pralki, telewizory, ubrania i buty... Polacy więcej kupują! Majowy wzrost sprzedaży detalicznej to 0,5% rok do roku. O to jaka jest kondycja konsumenta z perspektywy znanej firmy cukierniczej pytaliśmy prof. Andrzeja Blikle, głównego udziałowca i wiceprzewodniczące Rady Nadzorczej A. Blikle.

Ofensywa

Nie będzie likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Rząd zaproponował jednak 3 warianty zmian w ich funkcjonowaniu. Resorty pracy i finansów chcą także, aby emerytury z otwartych funduszy emerytalnych wypłacał ZUS. Rozmowa z Bogusławem Grabowskim, prezesem Skarbiec AMH i Tomaszem Bańkowskim, prezesem Pioneer PTE.

Co z naszymi emeryturami? Rostowski przedstawia trzy warianty zmian w OFE

- Emerytura musi być tania, bezpieczna, dożywotnia i waloryzowana - mówił w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji dot. przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski przedstawił zaś trzy warianty zmian w OFE. Żaden z nich nie zakłada likwidacji OFE. Według dwóch z nich, Polacy będą mieć jednak wybór, czy wolą oszczędzać w OFE, czy w ZUS.

Dziś raport ws. OFE. Tusk: Zmiany są niezbędne

Jacek Rostowski, wicepremier, minister finansów oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, przedstawią dziś na konferencji prasowej raport dotyczący przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Na polecenie premiera Donalda Tuska raport został uzupełniony o rekomendacje wskazujące na zmiany dotyczące OFE.

Przejęcia w trudnych czasach

Jak przejąć firmę w niepewnych czasach ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Romanem Przybylskim członkiem zarządu i dyrektorem handlowym Grupy Nowy Styl.

Sezonowe zatrudnienie

W "Blajer mówi: Biznes" poruszamy m.in kwestię jak napisać ogłoszenie o pracę aby nie dyskryminować przyszłych, potencjalnych pracowników- w myśl Kodeksu Pracy. Rozmowa z Izabelą Szczygielską, kancelaria WKB.

Ochrona przed zwolnieniem

W jaki sposób ma zachować się pracodawca, którego pracownik zaciągnął się do Narodowych Sił Rezerwowych. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Magdaleną Zwolińską, kancelaria DLA Piper.

Szafa gra

Już nie mebel, tylko usługa. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że szafa wnękowa jest usługą, bo wymaga montażu i związana jest z modernizacją mieszkania. O szczegółach Dominik Cierpioł

Odszkodowanie za awarię ?

Czy można się uchylić od skutków umowy, jeśli działaliśmy pod wpływem błędu ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Krzysztofem Rąpałą, radcą prawnym z kancelarii RKKW.

TVN24 i TVN najbardziej opiniotwórczymi stacjami telewizyjnymi w Polsce

Spośród stacji telewizyjnych w maju najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, na trzeciej TVP1. Portal tvn24.pl znalazł się z kolei na trzecim miejscu wśród portali internetowych - wynika z raportu Instytutu Monitorowania Mediów.

Nieruchomości pod lupą

Ceny mieszkań spadają - powoli, ale stale. Ci, którzy chcieliby kupić swoje własne M widzą to i zwlekają z zakupem spodziewając się jeszcze niższych cen. O rynku nieruchomości rozmawiamy ze współautorem raportu o nieruchomościach Marcinem Drogomireckim z portalu domy.pl.

PPG na głównym rynku

W drodze do Moskwy przeszli z NewConnect na główny parkiet w Warszawie. Firma Platinum Property Group - inwestująca w luksusowe nieruchomości - planuje wybudowanie osiedla pod Moskwą za kwotę 3 miliardów złotych.

Stan polskiej gospodarki

Po lepszej od oczekiwań sprzedaży detalicznej w maju przyglądamy się spółkom z branży odzieżowej. Które najlepiej rokują? Rozmowa z Sylwią Jaśkiewicz, analityk DM IDMSA.

Stan polskiej gospodarki

Sprzedaż detaliczna rośnie – bezrobocie spada. Majowe dane pozytywnie zaskakują analityków. Rozmowa z Piotrem Bielskim, głównym ekonomistą BZ WBK.

Lotos po remoncie

Lotos przed decyzją o dywidendzie. Zadłużona spółka generuje gotówkę, ale słaba polska waluta uderza w kurs. Jak remont rafinerii, słaby złoty i odszkodowania za wadliwą platformę w Norwegii wpłyną na wyniki Lotosu? Rozmawiamy o tym z prezesem Grupy Lotos Pawłem Olechnowiczem.

OFEnsywa

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że jutro poznamy treść raportu dotyczącego otwartych funduszy emerytalnych. Zapowiedział też, że Rada Ministrów po analizie raportu w najbliższy wtorek zdecyduje czy przyjmuje raport z rekomendacjami.

Milion w portfelu

Portfel Adma Zaremby zyskał od początku inwestycji ponad 26%. W ostatniej odsłonie zarobił 3,6%. Adam Zaremba jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011. Największy zysk w ostatniej odsłonie na obligacjach Gant +6,6%. Największa strata w ostatniej odsłonie na Arka Fundusz Nieruchomości -3,7%. Jaka strategia prowadzić ma do pomnażania kapitału w okresie wakacji? O tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Kondycja polskiego konsumenta

Polacy znowu zaczęli kupować. Sprzedaż rok do roku wzrosła o 0,5% i jest to odczyt powyżej oczekiwań. W czerwcu możemy spodziewać się podobnego odczytu. Takiego zdania jest Mariusz Wojdon, wiceprezes Alma Market.

Tani szybki kredyt

Bierzemy szybki kredyt gotówkowy. Jak wybierać wśród ofert banków, aby nie zaskoczyć się wysokością raty? Co z prowizją, ubezpieczeniem, wcześniejszą spłatą? O najciekawsze oferty pytamy Magdalenę Sochę, Expander.pl

Sztuka liczenia

W poniedziałkowe południe GPW na niemal godzinę wstrzymała notowania indeksów i handel kontraktami terminowymi. Inwestorzy poszkodowani wskutek poniedziałkowej awarii na GPW powinni wykazać swoją stratę, aby móc dochodzić jakichkolwiek roszczeń. Tak uważa mec. Rafał Woźniak, kancelaria DLA PIPER.

Droga do ożywienia

Niemieccy analitycy i inwestorzy w dobrych nastrojach. Wyrażający ich oczekiwania koniunkturalne indeks ZEW w czerwcu osiągnął 38,5 pkt. Rynek spodziewał się 38,1 pkt. Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska, uważa że rosnący indeks ZEW daje nadzieje na dobry odczyt PKB Niemiec, który jego zdaniem urośnie o 0,5% w ujęciu kwartalnym

Praca i płaca

Zatrudnienie w maju spadło według GUS o 0,9% w stosunku do zeszłego roku. Oczekiwano spadku o 1%. Rozmowa z Kazimierzem Sedlakiem, prezesem Sedlak & Sedlak.

Made in China

Rośnie zagrożenie pogorszenia płynności chińskiego sektora bankowego - ostrzega Fitch. Zdaniem agencji ratingowej ryzyko mogą spowodować problemy z wypłatą środków z rachunków inwestycyjnych dla bogatych klientów. W ostatnich 10 dniach czerwca chińskie banki będą zobowiązane do wypłaty 1,5 biliona juanów zgromadzonych na tych rachunkach. Aleksander Jawień, prezes IFM, potwierdza ryzyko płynnościowe i zwraca uwagę na rosnącą szarą strefę działalności bankowej.

Surowce pod presją

Kurs złota zareagował gwałtowną przeceną po środowej konferencji Bena Bernanke i zapowiedziach, mających nastąpić pod koniec roku ograniczeń w programie skupu aktywów. Pomimo, iż dzisiaj delikatnie ceny złota rosną, to zdaniem Pawła Kordali w perspektywie najbliższcyh miesięcy będzie nadal pod silną presją. Zdaniem analityka XTB możemy zobaczyć poziom 1200, a nawet 1100 dolarów za uncję.

RPP w akcji

Na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski zamierza głosować za obniżką stóp o 50 punktów bazowych. Według członka Rady Polityki Pieniężnej jest już niewiele miejsca i czasu na dalsze obniżki, dlatego po lipcu spodziewać się można kilku kwartałów stabilizacji wysokości stóp. Elwir Świętochowski dyr. skarbu Rabobanku spodziewa sie jednak, że lipcowa obniżka wyniesie 25 pb.