Rusza lato festiwali. Wielkie gwiazdy, wielkie tłumy, ale czy da się na tym zarobić?

Aktualizacja:
Festiwale muzyczne w Europie
Festiwale muzyczne w Europie
TVN24 Biznes i Świat
Festiwale muzyczne w EuropieTVN24 Biznes i Świat

Tegoroczne lato festiwali muzycznych zapowiada się niezwykle obficie. W Polsce wystąpią największe gwiazdy. Świetnie zapowiadających się koncertów jest tyle, że nie tylko trudno zmieścić je w grafiku, ale także znaleźć w portfelu odpowiednią kwotę na bilety. Dlatego konkurencja na rynku jest ostra.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT DZIŚ W TVN24 BIZNES I ŚWIAT

W tym roku na scenach nad Wisłą wystąpi m.in. Metallica, James Blunt, Bob Dylan, Tom Jones, Andrea Bocelli, Aerosmith, Linkin Park, Limp Bizkit, Pearl Jam, Kings of Leon, Snoop Dogg, Justin Timberlake, The Prodigy, David Guetta, Hurts, Kasabian, Lily Allen, czy Eric Clapton. Do tego galaktycznego zestawu trzeba dopisać dziesiątki muzyków i zespołów, które zagrają na mniejszych festiwalach i koncertach.

Gdybyśmy chcieli bawić się na wszystkich tych koncertach, to musielibyśmy wydać kilka tysięcy złotych na same bilety. Nic więc dziwnego, że w tym sezony ważna będzie umiejętna selekcja. Wszystkich występów i tak nie uda się zaliczyć, bo to nie tylko ogromny wydatek, ale i ogromna ilość czasu. Dlatego właśnie rywalizacja między organizatorami największych i najbardziej kosztownych imprez trwa. Stawką są oczywiście pieniądze, a towarzyszy im niemałe ryzyko, bo organizacja festiwalu czy koncertu to inwestycja, jak każda inna. Gdy na imprezie zabraknie widzów, to może się okazać kilkumilionowym pudłem.

Organizatorzy temperaturę i ciśnienie fanów muzyki podnoszą stopniowo. Zaczynają już zimą (kiedy jest wiele okazji do kupna biletu np. pod choinkę) ogłaszając pierwsze zespoły, a kończą kilka tygodni przed imprezą, aby ostatecznie zachęcić do kupna bilety czy karnetu. Dlatego tak ważny jest zestaw muzyków, których zobaczymy na scenie.

Najpierw biznes

Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która odpowiadała m.in. za organizację koncertów Jennifer Lopez, Justina Biebera i Johna Bon Jovi twierdzi, że wybór artystów dokonywany jest przede wszystkim w oparciu o racje biznesowe.

- Organizując koncerty musimy więc brać pod uwagę ich rentowność. W dalszej kolejności znaczenie mają również takie fakty jak: spektakularność wydarzenia lub też ranga artysty. Po prostu - jak w każdej dziedzinie - warto być najlepszym na rynku - mówi Janusz Stefański i dodaje, że dobrze jest wygrać rywalizację o najbardziej oczekiwanego artystę lub też o wykonawcę, który jeszcze nigdy nie występował w naszym kraju. - Dlatego za sukces poczytujemy sobie sprowadzenie po raz pierwszy do Polski takich artystów jak: Justin Timberlake, Michael Buble czy też Il Divo - wylicza Stefański.

Sławomir Nowaczewski, promotor Orange Warsaw Festival 2014, twierdzi, że układanie tzw. line-upu to bardzo trudne zadanie, ale też ogromna frajda. - Przy określonym terminie festiwalu to pochodna wolnego kalendarza artystów, logistyki podróży, sprofilowania koncertów i oczywiście budżetu - twierdzi Nowaczewski i dodaje, że wzorem największych światowych festiwali profil OWF jest eklektyczny. - Pozwala łączyć nieskrepowaną niczym zabawę na finale z Davidem Guettą z wyrafinowaniem muzyki Pixies, energią Prodigy, stadionowym rozmachem Kings of Leon i autorskim wokalem Florence Welch - mówi Nowaczewski.

Trzeba się odróżnić

Zdaniem Łukasza Napory, rzecznika prasowego festiwalu Audioriver, który odbędzie się pod koniec lipca w Płocku, o udanym zestawie artystów decydują dwa czynniki. - To jakość i różnorodność. Nigdy nie sprowadziliśmy gwiazdy, której twórczość by nam się nie podobała lub która reprezentowałaby niski poziom artystyczny. Jeśli zaś chodzi o różnorodność, to przejawia się ona na kilku płaszczyznach. Z jednej strony sprowadzamy bardzo wiele gatunków alternatywnej elektroniki. Druga strona różnorodności, to sprowadzanie zarówno wielkich gwiazd, jak i artystów niemal kompletnie w Polsce nieznanych - tłumaczy Napora.

Ile to kosztuje?

Od stworzenia odpowiedniego line-upu zależy m.in. to, czy impreza będzie udana nie tylko dla widzów, ale i organizatorów, którzy chcą na niej zarobić. Kiedy na koncertach pojawiają się światowe gwiazdy, koszty organizacji rosną jak na droższych. Aby taka impreza się zwróciła niejednokrotnie trzeba sprzedać kilkadziesiąt tysięcy biletów i karnetów wartych kilkaset złotych.

- Koszty organizacji koncertów największych gwiazd światowej muzyki wahają się od 2 do 7 milionów złotych. Oczywiście zdarzają się też droższe imprezy. Przykładowo żeby sprowadzić do Polski zespół Rolling Stones, należałoby dysponować większą sumą - mówi Janusz Stefański z Prestige MJM. - Bilety na nasze koncerty kosztują od 90 do 850 złotych (VIP). Największa pula biletów sprzedawana jest jednak w przedziale cenowym od 150 do 350 złotych - wyjaśnia Stefański.

Łukasz Napora z Audioriver wylicza, że gdy teraz kupimy bilety na dwa dni festiwalowych koncertów na plaży, to zapłacimy 190 złotych. - Od 21 lipca cena wzrośnie do 220 zł. Wtedy też wejdą do sprzedaży bilety na jeden dzień za 120 złotych - mówi Łukasz Napora i przypomina, że w styczniu dwudniowy karnet można było kupić za 130 złotych.

Duża inwestycja

Cena biletów rośnie przed samym wydarzeniem, bo wtedy też agencje mocniej promują swoje festiwale i koncerty, a to kosztuje. - Koszt organizacji naszej imprezy to blisko 5 mln złotych, a wydatki na promocję wynoszą około 5-7 proc. To niedużo. Skupiamy się na budowaniu ciekawego programu i działaniach public relations - twierdzi Napora.

Orange Warsaw Festival, na którym zagra m.in. David Guetta, Kings of Leon czy Snoop Dog potrwa trzy dni, a zaczyna się już 13 czerwca. Na scenie wystąpi 30 zespołów. Aby usłyszeć największe gwiazdy muzyki na Stadionie Narodowym w Warszawie, trzeba wydać na jednodniowy bilet od 199 (miejsce na trybunie) do nawet 849 złotych w strefie VIP. Za karnet na cały festiwal zapłacimy od 519 do 1789 złotych. To dużo, ale gdybyśmy mieli zapłacić oddzielne bilety na koncerty każdego z artystów zapłacilibyśmy zdecydowanie więcej.

- Ceny biletów zaczynają się od 199 złotych, co w przeliczeniu na jeden koncert daje 19 zł i 90 groszy – wylicza z uśmiechem Sławomir Nowaczewski, promotor Orange Warsaw Festival.

Gonimy Europę

Choć Nowaczewski nie zdradza, ile będzie w tym roku kosztowała organizacja Orange Warsaw Festival, to mówi, że budżet imprezy zaczyna dorównywać poziomowi średnich, a nawet dużych europejskich festiwali muzycznych.

- Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest on najwyższy w regionie Europy Środkowej. Zakładając dalszy stabilny rozwój festiwalu Warszawa doczeka się festiwalu dorównującego największym europejskim festiwalom - przekonuje promotor OWF i dodaje, że znaczącą część budżetu stanowią wydatki na promocję imprezy. - To konieczność, z uwagi na fakt rosnącej konkurencji i jednak mniej zasobnego portfela polskich fanów muzyki niż ich rówieśników w Europie. Polacy zmuszeni są wybierać, a Europa też wybiera, ale zgodnie z gustami, a nie zasobnością portfela - wyjaśnia Nowaczewski.

Zyskami "wyjściem na plus" aż tak, jak komercyjne agencje nie musi przejmować się Darek Maciborek, który kieruje Fundacją Peace Festival organizującą Life Festival Oświęcim. - Nie prowadzimy działalności komercyjnej. Mówimy o sukcesie wtedy, kiedy budżet festiwalu wychodzi na zero, czyli kiedy to, co pozyskamy, pokryje wydatki związane z jego organizacją - mówi Maciborek i dodaje, że koszty z każdą edycją są większe.

- Festiwal ciągle się rozwija. Już teraz jest uważany za jeden z najważniejszych w Polsce. W tym roku mamy dwie gwiazdy główne Soundgarden i Erica Claptona (w zeszłym roku był jeden headliner - Sting), dwie sceny festiwalowe czyli budżet się powiększa. To budżet na poziomie kilku milinów złotych, a kilka lat temu zaczynaliśmy od 570 tysięcy złotych - twierdzi Maciborek. - Środki pozyskujemy z różnych źródeł; część to sprzedaż biletów, część środków pochodzi z dofinansowania miasta, które jest głównym partnerem festiwalu, część z województwa małopolskiego i wreszcie sponsorów - wylicza Maciborek.

Na organizację dużego wydarzenia z udziałem światowej gwiazdy muzyki trzeba przygotować kilkumilionowy budżet. Największy kawałek tortu trafia do artysty jako honorarium. Kilkanaście procent trzeba wydać na promocję. A jedna trzecia tej kwoty to koszty organizacyjne, czyli np. wynagrodzenia dla setek pracowników. Nic więc dziwnego, że agencje posiłkują się wolontariuszami.

Kolejka do wolontariatu

Nad organizacją festiwali muzycznych praca trwa zwykle okrągły rok. Liczba osób, które tworzą sztab ludzi zmienia się w zależności od etapu przegotowań. - Jest ogromna różnica w ilości zaangażowanych osób pomiędzy sierpniem - gdzie projektem zajmuje się kilka strategicznych osób, a lutym - gdzie zaangażowanych jest już kilkanaście, natomiast podczas fazy produkcyjnej, czyli od lutego, ta liczba rośnie do kilkudziesięciu, a podczas samego festiwalu pracuje ponad 3 tysiące osób z czego do 10 proc. to wolontariat - wylicza Sławomir Nowaczewski, promotor Orange Warsaw Festival.

Darek Maciborek mówi, że przy Life Festival Oświęcim cały rok pracuje nawet 20 osób. - Natomiast w czasie imprezy, łącznie z ochroną i służbami jest około 300 osób. Wśród nich jest około 30-40 wolontariuszy. Chętnych jest zwykle więcej niż możemy zagospodarować - twierdzi Maciborek.

Ważny jest sponsor

Nie inaczej jest przy organizacji innych dużych imprez. Przy Audioriver pracuje 100 osób i 80 wolontariuszy, a w przy koncertach agencji Prestige MJM, za sprawą której w Polsce wystąpi m.in. Justin Timberlake czy zespół Backstreet Boys, 300-350 osób. - Wolontariusze stanowią nie więcej niż 15, maksymalnie 20 procent tej liczby. W przypadku organizacji koncertów halowych liczba pracujących osób jest mniejsza. Przygotowując halowe wydarzenia rzadko korzystamy też z pomocy wolontariuszy - mówi Janusz Stefański z Prestige MJM i dodaje, że koncerty jego firmy finansowane są głównie ze sprzedaży biletów.

- Sponsorzy nie są obecni przy wszystkich wydarzeniach. Zazwyczaj pojawiają się przy największych koncertach stadionowych. Wówczas ich wkład to zazwyczaj 20-25 procent ogólnego budżetu imprezy - dodaje Stefański.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl