Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Portfel Andrzeja Kaczorowskiego zyskał w ostatniej odsłonie 0,6%. Od początku inwestycji zarobił 43%. W nowej odsłonie 70% wartości portfela lokuje w akcje. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem cyklu od kwietnia 2011.

Centrum wyników – Dom Development

Trzeci kwartał był bardzo udany dla developerskiej spółki Dom Development, ocenia jej prezes Jarosław Szanajca. Oczekiwania analityków zostały bowiem wielokrotnie przewyższone. Zysk netto wyniósł 1,13 mln zł. Wobec spodziewanych 0,1 mln zł. O wynikach jak też o programie Mieszkanie dla Młodych w rozmowie Patrycjusza Wyżgi.

Mieszkanie dla Młodych

Nowy rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" może przynieść korzyści nie tylko deweloperom - mówił w TVN CNBC Bartosz Turek, analityk Lion's Bank. Dodał, że program pobudzi rynek nieruchomości i spowoduje większe wpływy do kasy państwa - głównie związane z podatkami. Sławomir Muturi, inwestor, prezes stowarzyszenia Mieszkanicznik zwraca jednak uwagę na to, że wspieranie zakupu mieszkań sprzyja bezrobociu. Przywiązanie do mieszkania ogranicza bowiem mobilność.

Unijny budżet

Uni Europejskiej nie zabraknie pieniędzy. Eurodeputowani zatwierdzili pilną nowelizację rocznego budżetu UE na 2013 rok o 2,7 mld euro. Komisja Europejska ostrzegała, że bez tej korekty w kasie UE zabraknie pieniędzy na wypłaty należnych pod koniec roku środków. Jednak kształt nowego budżetu na lata 2014-2015 stoi ciągle pod znakiem zapytania. O pracach nad nowym budżetem UE Łukasz Kijek rozmawiał z Robertem Zmiejko z SGH.

Przedsiębiorca roku EY

Znamy polskich finalistów 11 edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Jury wybrało twórców 11 firm, z których jeden będzie reprezentował Polskę na finale międzynarodowej edycji konkursu w Monte Carlo. 23 Listopada podczas Gali Finałowej konkursu spośród grona finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy trzech konkursowych kategorii – Produkcja, Usługi i Nowy Biznes, a także zwycięzca główny – Przedsiębiorca Roku 2013. Zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2013 będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year wiosną 2014 roku w Monte Carlo. Spotkają się w nim wszyscy zwycięzcy lokalnych edycji konkursu – z ponad 50 krajów świata. Wśród finalistów są Michał Czekalski i Łukasz Olek, twórcy firmy InternetowyKantor.pl - pierwszego w Polsce kantoru online.

Znani migają: PIN, karta kredytowa, budżet państwa...

Głuchota nie może wykluczać nikogo z udziału w rynku finansowym, przekonuje Narodowy Bank Polski i rusza z kampanią, która ma zapoznać społeczeństwo z leksykonem ekonomicznych pojęć, podanych w języku migowym. Do akcji przyłączyli się znani aktorzy, sportowcy i politycy.

Francja przegłosowała "podatek kofeinowy"

Francuscy parlamentarzyści przegłosowali w czwartek nałożenie specjalnego podatku na napoje zawierające dużą ilość kofeiny i tauryny. Nowy podatek ma pomóc w promowaniu zdrowego stylu życia i zniechęcić ludzi do sięgania po tak zwane napoje energetyczne.

Lawina uchodźców

Od dwóch dekad nie było tak wielu uchodźców. Wojna w Syrii, porażka Arabskiej Wiosny, klęska głodu w Sudanie to tylko część powodów, dla których ludzie decydują się na niebezpieczną przeprawę przez morze w nadziei na lepszą przyszłość. O tym czy Unia Europejska jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby emigrantów z Afryki, a ci znaleźć nowy dom, rozmawialiśmy z Magdaleną Łużniak–Piechą, psychologiem społecznym z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz z Bartoszem Smoterem, specjalistą w zakresie problematyki uchodźców.

Droga do ożywienia

Październikowe odczyty indeksów PMI w Europie rozczarowują. Jednak według Adama Czerniaka nie oznacza to, że gospodarki krajów strefy euro znów spowalniają. Ekonomista Polityka Insight podkreśla, ze tendencja wciąż jest wzrostowa i dodaje, że na indeksy PMI trzeba patrzeć w dłuższym terminie.

Brat VAT rozlicza media

Naczelny Sąd Administracyjny skierował we wtorek pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o to, czy wynajmujący lokal ma płacić VAT od refakturowania mediów dostarczanych do tego lokalu, np. od wody i prądu, a jeśli tak, to według jakiej stawki.

Rowerowe wykroczenia

Pijany rowerzysta nie pójdzie już do więzienna. Prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania karnego, która zakłada, że jazda rowerem po alkoholu będzie wykroczeniem, a nie przestępstwem.

Polityka i pieniądze - gwarantowany dochód obywatelski

Świadczenie o określonej wartości, wypłacane każdemu, niezależnie od pracy, poziomu dochodu i zamożności, czyli pomysł gwarantowanego dochodu obywatelskiego. By sfinansować taki pomysł trzeba by podnieść istotnie podatki - mówił w TVN CNBC Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Tymczasem zdaniem Ryszarda Szarfenberga z Instytutu Polityki Społecznej należałoby wprowadzić nowe podatki.

Milion w portfelu

Portfel Roberta Nejmana zyskuje od początku inwestycji 13,3%. Najwięcej zarobił na akcjach spółki Action (+31%). Najwięcej tracił w ostatniej odsłonie na Market Vectors Gold Miners ETF (-19,08%). Zarządzający portfelem jest uczestnikiem cyklu od kwietnia 2011 roku.

Rządowe plany mieszkaniowe

Rządowe programy wspierające rynek mieszkaniowy, czyli MDM oraz program mieszkań na wynajem mają pomóc osobom, które nie są w stanie kupić lokalu na wolnym rynku. Zdaniem Ireny Herbst z centrum partnerstwa publiczno-prywatnego, byłej Wiceminister Gospodarki założenia programu MDM nie są dostosowane do potrzeb rynku.

Wyniki Orlenu

Niższe marże rafineryjne i spadek różnicy w cenie między ropą Ural i Brent ciągną w dół wyniki Orlenu. Spółka zarobiła w trzecim kwartale 665 milionów złotych - o ponad połowę mniej niż przed rokiem. Ankietowani przez agencję Reutera analitycy spodziewali się 682-óch milionów złotych zysku. O wynikach spółki z wiceprezesem Orlenu Sławomirem Jędrzejczykiem - rozmawiał Dominik Cierpioł

Przedsiębiorca roku EY

23 Listopada podczas Gali Finałowej konkursu spośród grona finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy trzech konkursowych kategorii – Produkcja, Usługi i Nowy Biznes, a także zwycięzca główny – Przedsiębiorca Roku 2013. Zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2013 będzie reprezentować będzie Polskę w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year wiosną 2014 roku w Monte Carlo. Z tegorocznymi finalistkami Pauliną Adą Kalińską i Joanną Trepką założycielkami Loft37.pl rozmawiał Marek Tejchman.

Koniec zakładów pracy chronionej?

Rząd planuje zrównanie dofinansowania do wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w zakładach pracy chronionej i w firmach z otwartego rynku pracy. Większość zakładów pracy chronionej upadnie, jeśli wejdą w życie rozwiązania proponowane przez rząd w ustawie okołobudżetowej - alarmuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. O konsekwencjach proponowanych zmian rozmawialiśmy z Janem Zającem prezesem POPON i Aliną Wojtowicz-Pomierną, dyrektorem biura pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych.

Plany Redanu

Polacy wcześniej niż zwykle wybrali się na jesienne zakupy. Wrześniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,9% w ujęciu rocznym, najmocniej rosła sprzedaż pojazdów mechanicznych o prawie 17% a także odzieży i obuwia o ponad 15%. Bogusz Kruszyński, wiceprezes Redanu uważa, że większe wydatki na kurtki i szaliki mogą osłabić wyniki kolejnych miesięcy.

Przegląd prasy: koniec pracy po znajomości?

Państwowe urzędy powinny zgłaszać informacje o wolnych posadach do pośredniaków. Takiego zdania jest resort pracy, który chce zagwarantować to odpowiednimi przepisami - informuje "Rzeczpospolita".

Droga do ożywienia

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,9% w ujęciu rocznym - to przyspieszenie po sierpniu, kiedy wzrost wyniósł 3,4%, ale mniej niż 4,4%, jakich spodziewał się rynek.

Komandytowe znowu na celowniku

Posłowie PSL chcą opodatkowania spółek komandytowych. Ponad 10 tysięcy spółek komandytowych, musi liczyć się z powaznym ciosem jaki może zadać im nowa ustawa.

O fiskalizmie w Polsce

Wygląda na to, że Polska ma jedne z najniższych podatków w Unii Europejskiej, a stopień aktywności państwa w gospodarce, mierzony wydatkami państwa w stosunku do PKB, też jest dość skromny na tle innych - pisze dziennikarz TVN CNBC Rafał Hirsch.

RPP w akcji

Stopy procentowe pozostaną bez zmian do połowy przyszłego roku - uważa profesor Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem, równie ważna jak wysokość stóp i jest ich stabilizacja. Prof. Chojna-Duch mówiła też, że zaproponowane przez rząd zmiany w OFE są dobre, nie tylko dla finansów publicznych.

UOKiK bada rentę dożywotnią

Renta dożywotnia pod lupą urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes urzędu podkreśla, że brak regulacji prawnych ws. renty dożywotniej to największe zagrożenie dla seniorów korzystających z tego świadczenia. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel ostrzega, że w przypadku upadłości firmy oferującej tę usługę, emeryt może stracić prawo do zamieszkania w nieruchomości. O uwagach prezes UOKiK i zapisach ustawy rozmawialiśmy z Jerzym Bańką, wiceprezesem Związku Banków Polskich i Robertem Majkowskim, prezesem funduszu hipotecznego Dom.

Problemy z "Obamacare"

Problemy z wdrażaniem "Obamacare". Program ochrony zdrowia dla osób nieubezpieczonych, został uruchomiony 1 października, jednak pojawiły się awarie na stronie rządowej. Osoby chcące zarejestrować się w programie, nie były w stanie się zalogować, a na stronie pojawiały się komunikaty o błędach. O systemie ochrony zdrowia w USA rozmawialiśmy z Bartoszem Węglarczykiem, dziennikarzem TVN i "Rzeczpospolitej" i Andrzejem Jonasem z "Warsaw Voice".