Najnowsze

Najnowsze

Polska zarasta lasem

Lasy zajmują coraz więcej powierzchni naszego kraju. Od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów zwiększyła się z 21 do prawie 30 proc. - podają Lasy Państwowe.

20.03 Janet Yellen przestraszyła inwestorów

Sześć miesięcy - tyle czasu może minąć pomiędzy zakończeniem prowadzonego przez Fed skupu obligacji w USA, a pierwszą podwyżką stóp procentowych. Janet Yellen powiedziała to kilkanaście godzin temu, ale Europa dopiero dziś mogła zareagować i reakcją były spadki. W samej końcówce dnia jednak na rynkach ponownie pojawił się optymizm. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha, Pameli Bem i Mateusza Walczaka.

Urzędy pomagają zatrudniać na czarno

Kontrola NIK w urzędach pracy wykazała, że urzędnikom bardziej zależy na statystykach niżeli faktycznej pomocy bezrobotnym. W polskich pośredniakach roi się od patologii. Niestety, za sporą ich część odpowiadają jednak sami pracodawcy – informuje "Puls Biznesu".

Porty Lotnicze zwolnią kilkuset pracowników

Kilkaset osób ma stracić pracę w Przedsiębiorstwie Państwowe Porty Lotnicze - zapowiada dyrektor PPL Michał Kaczmarzyk. Mówi, że firma musi przejść restrukturyzację i zwolnić część załogi, ale pensje utrzyma na obecnym poziomie. Średnia płaca to ok. 9300 zł. PPL zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina.

"Biznes dla ludzi", 19.03

Jak przygotować się do kontroli paragonowej? Na czym polega zapis windykacyjny? Co zrobić, gdy nasza firma uległa likwidacji? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Orange i mBank tworzą mobilny bank

Powstanie mobilny bank detaliczny dla użytkowników smartfonów i tabletów - taki krok przewiduje umowa podpisana przez Orange Polska i mBank. Jak informuje Orange, usługi będą świadczone pod jej marką. To kolejny podobny mariaż na naszym rynku.

Fed znów tnie skup aktywów i sygnalizuje, że może szybciej podnieść stopy

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o dalszym ograniczeniu programu skupu obligacji. Po raz kolejny o 10 mld dolarów - z 65 do 55 mld miesięcznie od kwietnia br. Fed poinformował też o rezygnacji z uzależniania podwyżki stóp procentowych od stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,5 proc. Zasygnalizwoał też, że do podwyżki tej może dojść szybciej niż do tej pory prognozowano.

Shell wycofuje się z projektu w pobliżu Krymu

Royal Dutch Shell zrywa rozmowy w sprawie udziału w projekcie wydobycia gazu z pola Skifska, na wodach Morza Czarnego w pobliżu Krymu - podał Reuters. Chodzi o złoże, które może kryć nawet 250 mld sześciennych gazu.

Toyota zapłaci 1,2 mld dolarów kary

1,2 mld dolarów kary zapłaci koncern motoryzacyjny Toyota w ramach ugody kończącej sprawę samoistnego przyśpieszania niektórych modeli firmy - podał amerykański Departament Sprawiedliwości. Japoński producent miał nie tylko ignorować skargi klientów dotyczące bezpieczeństwa, ale także wprowadzać ich w błąd publikując nieprawdziwe oświadczenia.

57 proc. Polaków źle ocenia ZUS. 40 proc. negatywnie o OFE

57 proc. Polaków źle ocenia działalność ZUS, dobrze - 30 proc.; Polacy są krytyczni także wobec Otwartych Funduszy Emerytalnych - źle ocenia OFE 40 proc. badanych, dobrze - 21 proc. Blisko 40 proc. w ogóle nie wie, na czym polega działalność OFE - wynika z sondażu CBOS.

Indie zbroją się na potęgę

Indie są największym importerem broni. W ciągu czterech lat podwoiły budżet na zakup uzbrojenia, zostawiając daleko w tyle Chiny czy Europę.

Ponad 42 mld złotych deficytu w 2013 r.

42 mld 191,7 mln złotych wyniósł w zeszłym roku deficyt budżetu państwa. Ta kwota stanowi 81,8 proc. z dopuszczonego w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2013 r. deficytu w wysokości 51 mld 565 mln zł - wynika z szacunków resortu finansów opublikowanych w środę.

Wyrok za "oszustwo stulecia" podtrzymany

Sąd kasacyjny w Paryżu podtrzymał w środę wyrok więzienia na maklera Jerome'a Kerviela za spowodowanie rekordowej straty banku Societe Generale. Oddalił jednak decyzję sądu cywilnego, który skazał Kerviela na zapłatę 4,9 mld euro odszkodowania.

Unia walczy z kartelami. Producenci łożysk ukarani

Komisja Europejska ukarała 953 mln euro producentów łożysk do aut osobowych i ciężarowych za zmowę kartelową. Grzywny zapłacą dwie firmy europejskie i trzy japońskie. Ukarano jeszcze jedną firmę japońską, ale nie zapłaci grzywny, bo ujawniła istnienie kartelu.

Petru już zrezygnował z kierowania radą nadzorczą PKP SA

Ekonomista Ryszard Petru zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PKP SA. Wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska powiedziała w środę, że chce jak najszybciej znaleźć innego kandydata na to stanowisko.