Najnowsze

Najnowsze

Ebola znowu straszy w Afryce

Wirus ebola zbiera w Afryce coraz większe żniwo. Tylko w Gwinei spowodowała śmierć 78 osób. Do tej pory nie opracowano leku, ani szczepionki na chorobę, która zabija 25-90 procent zarażonych.

Eksperyment w kopalni. Lepiej wykorzystają węgiel?

Znana od lat technologia podziemnego zgazowania węgla, po dopracowaniu w polskich warunkach, nie spowoduje rewolucji w kopalniach, ale może umożliwić lepsze wykorzystanie polskiego węgla – uważa dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) prof. Józef Dubiński.

Komisarz UE: Gaz z USA nie uratuje Europy

Import gazu z USA nie rozwiąże problemów energetycznych Wspólnoty - uważa komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht. Jego zdaniem porozumienie z Iranem o ograniczeniu programu nuklearnego może mieć większy wpływ na ceny energii w UE niż amerykański gaz łupkowy.

Rosja nie chce naszej wieprzowiny. Branża może stracić prawie 900 mln zł

Od 7 kwietnia Rosja zakaże importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy. W 2013 roku polski eksport mięsa wieprzowego do tego kraju był warty blisko 417 mln złotych. - Nie jest to żaden nowy element. Od 18 lutego obowiązuje embargo na import wieprzowiny - mówił Marek Sawicki, minister rolnictwa. Krajowa branża traci na zakazie 10-15 mln złotych dzienne.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Nowy-stary rosyjski zakaz importu "schabowego"z Polski, paraliż europejskiego nieba przez strajk pilotów Lufthansy i kapitalne wyniki LOTu oraz najnowsze doniesienia o liczbie złożonych deklaracji ws. emerytur. Autorki przegląd najważniejszych informacji dnia przedstawia Robert Stanilewicz.

"Wadliwa" budowa magazynu gazu? PGNiG chce kary, wykonawca się broni

PGNiG odstąpiło od umowy z wykonawcami podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach. Powodem jest "niewykonywanie, a także nieprawidłowe, wadliwe i sprzeczne z umową realizowanie inwestycji" - czytamy w komunikacie paliwowego koncernu. PGNiG domaga się od wykonawcy zapłaty 133,4 mln zł kary. Główny wykonawca, PBG S.A, odpiera te zarzuty. "Projekt zrealizowano przez w pełnym zakresie" - oświadczył.

Rosja ostro hamuje. Inflacja zarzyna gospodarkę

Bank centralny Rosji poinformował w środę, że wzrost rosyjskiej gospodarki "najprawdopodobniej" spadnie w 2014 roku poniżej 1 proc. PKB; może też wzrosnąć inflacja, co ograniczy możliwość obniżenia stóp procentowych przez bank.

"Milion w portfelu", 02.04

- Byliśmy w nieciekawym otoczeniu makroekonomicznym ze względu na Rosję i na to co się dzieje na Ukrainie, ale mimo zaangażowania w tą stronę świata, udało nam się straty częściowo odrobić - tłumaczył ujemną wartość portfela, Wojciech Łaciak, zarządzający Idea TFI.

OFE a ZUS. Sprawdź różnice

Od wtorku ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Sprawdzamy, co różni te dwie inwestycje.

Strajk pilotów Lufthansy w liczbach

Piloci Lufthansy domagają się podwyżki płac o blisko 10 proc., uzasadniając to żądanie brakiem porozumienia płacowego od dwóch lat. Lufthansa proponuje podwyżkę poborów o 3 proc. od 2016 roku. Brak porozumienia skutkuje strajkiem, w wyniku którego odwołano 3800 lotów i ucierpiało 425 tys. pasażerów.

Ukraina bez Krymu i zniżki na gaz. Putin wypowiedział umowę

Prezydent Rosji Władimir Putin w środę podpisał ustawę o wypowiedzeniu Ukrainie dwustronnych umów o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Krymie. Wśród tych porozumień jest to z 2010 r., na mocy którego Ukraina otrzymała zniżkę na gaz.

Nowy socjalistyczny rząd Francji gospodarczo bardziej na prawo

Socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande podjął śmiałą decyzję, mianując, zajmującego miejsce na prawym skrzydle partii, Manuela Vallsa na nowego premiera - pisze "Financial Times". W środę szef rządu zaprezentował swój gabinet. Nowym ministrem gospodarki został Arnaud Montebourg, a finansów Michel Sapin. Natomiast minister ds. ekologii została Segolene Royal - była partnerka Hollande'a i matka czwórki jego dzieci.