Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 0,7 proc. rdr, a licząc miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Ankietowani analitycy spodziewali się, że w ujęciu rok do roku inflacja wyniosła w marcu 0,7 proc., a w ujęciu miesięcznym 0,2 proc.
Marzec jest szóstym z kolei miesiącem, w którym inflacja w Polsce jest poniżej 1 proc. Ostatni raz zdążyło się to na przełomie 2005 i 2006 roku.
W lutym przez alkohol i papierosy
W lutym ceny wzrosły o 0,7 proc. rdr. Zgodnie z informacjami z GUS największy wpływ na inflację w lutym miały m.in. wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Przesunięty w czasie efekt podwyżki stawek akcyzy wpłynął na wzrost cen wyrobów tytoniowych o 2,5 proc. oraz napojów alkoholowych o 0,8 proc.
Istotny wpływ na poziom inflacji miały też podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,4 proc.), rekreacją i kulturą, a także łącznością (po 0,3 proc.). Inflację obniżały natomiast spadki cen ceny odzieży i obuwia (o 1,7 proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2 proc.).
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.
Bez presji
Rada Polityki Pieniężnej na zeszłotygodniowym posiedzeniu oceniła, że w najbliższych kwartałach możemy się spodziewać kontynuacji poprawy koniunktury, ale nie będzie presji na wzrost inflacji. Prezes NBP prof. Marek Belka mówił ostatnio, że ewentualna recesja ukraińskiej gospodarki i bardzo słaby wzrost w Rosji, powiązane z jakimiś sankcjami albo retorsjami w handlu, mogą wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce. Zgodnie z przewidywaniami resortu gospodarki inflacja w tym roku ma wynieść 2 proc. Według GUS w zeszłym roku inflacja średnioroczna wyniosła 0,9 proc., najmniej od 2003 r.
Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24