Szwajcarscy inżynierowie opracowali najnowszy model samolotu Solar Impulse 2. To jednoosobowa maszyna zasilana wyłącznie energią słoneczną. W przyszłym roku Solar ma okrążyć kulę ziemską.
Solar Impulse 2 osiąga prędkość przelotową na poziomie około 140 km/h. Silniki maszyny są zasilane 17 tys. małych paneli słonecznych, które są rozmieszczone na ogromnych skrzydłach, których rozpiętość wynosi ponad 70 metrów. Co ciekawe ważący jedynie 2,3 tony samolot może latać nawet nocą. Na jego pokładzie może znajdować się jedna osoba - pilot.
Nowe wyzwanie
- To pierwszy samolot solarny zdolny do lotu nocą. Wcześniejszy model przeleciał dwa kontynenty oraz przefrunął nad Stanami Zjednoczonymi. Udowodniliśmy, że czyste technologie i odnawialne źródła energii, mogą osiągnąć to, co wydawało się niemożliwe - mówi Bertrand Piccard, twórca i przewodniczący projektu Solar Impulse.
Nowym celem szwajcarskich inżynierów nie są już tylko loty międzykontynentalne i na długie odległości. Nowy model samolotu ma im pozwolić okrążyć glob.
Aby to się udało Solar Impulse 2 musi nieprzerwanie lecieć przez pięć dni i nocy. W tym czasie pokona oceany i kolejne kontynenty. To zadanie, którego wcześniej nie wykonał żaden napędzany energią słoneczną samolot.
Okrążenie kuli ziemskiej będzie trudne nie tylko ze względów technologicznych. To duże wyzwanie także dla pilota. Wszystko przez to, że samolot stworzono tak, aby ciągle oszczędzał energię. Jego kabina nie utrzymuje stałego ciśnienia i nie jest ogrzewana. Dlatego pilot i jedyny pasażer maszyny musi wyróżniać się dużą wytrzymałością oraz odpornością.
Start za rok
Loty testowe i treningowe rozpoczną się w maju tego roku. Natomiast pierwsza próba okrążenia Ziemi samolotem solarnym jest zaplanowana na marzec przyszłego roku. Start odbędzie się w rejonie Zatoki Perskiej.
Autor: msz//gry / Źródło: x-news