Z pewnością znalazłeś się kiedyś w sytuacji, gdy prosiłeś szefa o podwyżkę, ale ten odesłał cię z kwitkiem, mówiąc: nie mogę zapłacić ci więcej. Sprawdź, co zazwyczaj ma na myśli twój szef, kiedy stosuje tego typu stwierdzenia. Zestawienie opracował serwis Business Insider na podstawie opinii zebranych w amerykańskich przedsiębiorstwach.
1. "Nie mogę zapłacić ci więcej". Jeżeli w firmie nie ma wolnych, dodatkowych środków, szef podejmuje decyzje o wydatkach w oparciu o jego priorytety. Twoje wynagrodzenie z pewnością nie jest jednym z nich.
2. "Twoja podwyżka jest powyżej średniej". Jeżeli pracujesz w firmie, w której wynagrodzenia dla wszystkich przyznawane są według tego samego przelicznika, to istnieje duża szansa, że szef opisuje wszystkie podwyżki jako "powyżej średniej".
3. "Jesteśmy jedną, wielką szczęśliwą rodziną". W prawdziwym życiu szczęśliwe rodziny nie mają przed sobą tajemnic i mają tendencję do dzielenia wszystkiego po równo. Więc traktuj to z przymrużeniem oka, biznes to biznes.
4. "Pogłoski o zwolnieniach są nieprawdziwe". To stwierdzenie oznacza, że na pewno dojdzie do zwolnień. Zanim zirytujesz się na swojego szefa, słysząc to kłamstwo pomyśl, że prawdopodobnie walczy on o swoją własną karierę. A w dodatku został poproszony przez kierownictwo o wykonanie brudnej roboty i może być ostatnią osobą, która wyleci z pracy.
5. "Mam związane ręce". Szefowie udają bezradność, kiedy chcą wycofać się z zaangażowania okazanemu pracownikowi albo uciec od winy, jeżeli jego decyzja jest niekorzystna dla podwładnego. Oto przykład: "Bardzo starałem się o podwyżkę dla ciebie, którą ci obiecałem, ale odkąd spadła sprzedaż mam związane ręce". Jednak zawsze są wyjątki od reguły, które wymagają dodatkowego wysiłku ze strony szefa. Dlatego pamiętaj, aby mocniej naciskać na swojego pracodawcę w kwestiach, które są dla ciebie ważne.
6. "Będziesz pracować 40 godzin w tygodniu". Zawsze, gdy słyszysz to kłamstwo, załóż, że będziesz zmuszony do nieodpłatnej pracy w nadgodzinach.
7. "Twoje odpowiedzi będą poufne". To kłamstwo jest powszechne głównie w przypadkach ankiet przeprowadzanych wśród pracowników, w których muszą oni ocenić swoją firmę i jej kierownictwo.
8. "Uczestnictwo w projekcie jest dobrowolne". To kłamstwo zawsze oznacza jego przeciwieństwo, np. obecność na lunchu z kierownictwem jest dobrowolna tylko wówczas, jeśli masz w planach być dobrowolnie zwolniony. W świecie biznesu dobrowolność oznacza przymusowość. Kiedy usłyszysz, że coś jest dobrowolne, zawsze bądź pierwszą osobą, która się zgłosi i ostatnią, która narzeka.
Autor: ToL//gry / Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu