Z badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie wynika, że to trzeci z kolei kwartał, w którym są oni optymistycznie nastawieni i deklarują, że będą szukać pracowników.
To pozwala przypuszczać, że w regionie zmniejszy się bezrobocie - podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Szczecinie Andrzej Przewoda.
Trwała tendencja
Jak dodał, wyniki przeprowadzonego badania wśród pracodawców w województwie zachodniopomorskim w III kwartale br. pozwalają wyciągnąć wniosek, że jest wyraźna przewaga tych, którzy chcą zatrudniać, nad pracodawcami planującymi redukcje. Biorąc pod uwagę, że ta tendencja utrzymuje się już od trzech kwartałów, możemy przypuszczać, że jest ona trwała - wskazał.
Jego zdaniem przedsiębiorcy optymistycznie oceniają sytuację gospodarczą.
Dyrektor dodał, że WUP odnotował także poprawę na rynku pracy i spadek bezrobocie w regionie, niezwiązaną z zatrudnieniem sezonowym.
Najbardziej poszukiwani
Chęć zwiększenia zatrudnienia zadeklarowało 26,2 proc. badanych zachodniopomorskich pracodawców, natomiast 13,3 proc. przewiduje redukcję etatów, a 53,2 proc. zamierza utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie. Poszukiwani będą, podobnie jak w minionym kwartale, przede wszystkim operatorzy maszyn.
W stosunku do ubiegłego kwartału odnotowano wzrost deklarowanej przez pracodawców prognozy zatrudnienia o 12,4 proc., natomiast w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wzrost ten wyniósł 12,9 proc.
Od trzeciego kwartału 2012 r., kiedy szczeciński WUP zaczął badać u pracodawców chęć zatrudnienia, do czwartego kwartału 2013 r. deklarowali oni, że będą zwalniać więcej pracowników, niż zatrudniać. Trzy ostatnie badania pokazują odwrotną sytuację.
Według najnowszego badania największy wzrost zatrudnieniu przedsiębiorcy przewidują wśród specjalistów oraz w grupie operatorów maszyn i urządzeń. Prognozy wzrostu zatrudnienia w tych profesjach osiągnęły odpowiednio wartości 21,6 proc. i 11,5 proc.
Na więcej pracy mogą też liczyć robotnicy przemysłowi, rzemieślnicy, technicy, czy nawet zatrudnieni przy tzw. pracach prostych. Optymizm związany z planami zatrudniania wykazują firmy działające w takich branżach jak produkcja, finanse, ubezpieczenia, nieruchomości.
Kto straci pracę?
Utraty bądź redukcji etatów mogą obawiać się pracownicy usług i sprzedawcy oraz pracownicy biurowi. Największa redukcja zatrudnienia może nastąpić w przypadku firm handlu detalicznego i hurtowego, a także w budownictwie.
WUP przeanalizował 235 ankiet przedsiębiorców. Większość stanowiły firmy zatrudniające do dziewięciu osób (39,6 proc.), natomiast najmniejszy udział miały przedsiębiorstwa, które zatrudniają powyżej 250 osób (3,4 proc.).
W maju br. stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim wyniosła 16,4 proc. i należała do jednych z najwyższych w kraju. W analogicznym okresie ub.r. było to 17,8 proc.
Autor: ToL//gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu