Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2013 r. oraz udzieleniu rządowi absolutorium; sprawozdanie z działalności NBP i NIK w ubiegłym roku, projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, zmiany w ustawie o rencie socjalnej - tym zajmie się Sejm, który zbiera się dziś ostatni raz przed wakacjami.
Czterodniowe posiedzenie będzie ostatnim przed sejmowymi wakacjami; następne zaplanowano na 27-29 sierpnia.
Budżet i NIK
W porządku obrad Sejmu jest sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2013 r. wraz z analizą NIK dotyczącą wykonania budżetu i założeń polityki pieniężnej w 2013 r. Komisja finansów publicznych wnioskuje o udzielenie rządowi absolutorium. Prezes NBP Marek Belka przedstawi posłom sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w zeszłym roku, a prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2013 roku. Punkty te zaplanowano na środę. Coroczne sprawozdanie z działalności NBP zawiera informacje o polityce pieniężnej, działaniach na rzecz stabilności systemu finansowego, zarządzaniu rezerwami dewizowymi czy działalności badawczej. Jak czytamy w dokumencie, w 2013 r. polityka pieniężna NBP była prowadzona w warunkach niskiego, choć stopniowo przyspieszającego wzrostu gospodarczego na świecie, utrzymującej się ekspansywnej polityki pieniężnej głównych banków centralnych oraz kontynuacji zacieśniania fiskalnego w wielu krajach. "Tym uwarunkowaniom towarzyszyła duża zmienność nastrojów na rynkach finansowych i związane z nią zmiany przepływów kapitału" - napisano.
Sprawa Burego
W piątek posłowie mają wysłuchać informacji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o przeszukaniu przez CBA biura poselskiego szefa klubu PSL Jan Burego, którego dokonano w ramach śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy m.in. w resorcie infrastruktury i rozwoju. Sejm zajmie się rządowym projektem zmian w Kodeksie karnym, które mają pomóc w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Chodzi o stosowanie skuteczniejszych kar i instalowanie blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu. Dyskusja o nietrzeźwych kierowcach powróciła na początku roku, po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim spowodowanym przez pijanego kierowcę, który śmiertelnie potrącił 6 osób, w tym 9-letnie dziecko; dwoje kolejnych dzieci zostało rannych. Inny projekt zmian w Kodeksie karnym, który zostanie rozpatrzony, przygotował Twój Ruch. Przewiduje, że kara grzywny do roku więzienia miałaby grozić za znieważanie lub niszczenie flagi UE, dziś niechronionej prawnie.
Kodeks cywilny
Posłowie będą też debatować nad poselskim projektem zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, który dotyczy stosowania tzw. protokołu elektronicznego. Projekt wprowadza modyfikację w nagrywaniu rozpraw cywilnych. Sejm rozpatrzy projekt zmian w ustawach o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, który m.in. zmienia zasady zwolnień z opłaty elektronicznej i opłat za przejazd autostradą dla pojazdów służb mundurowych, służb specjalnych oraz służb ratowniczych. W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o podatku węglowodorowym. Przewiduje on wprowadzenie opodatkowania wydobywanych kopalin m.in. ropy i gazu; nowy podatek ma zacząć obowiązywać od 2020 r. Posłowie zajmą się sprawozdaniem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie zmian w ustawie o rencie socjalnej i o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Gdy zmiany wejdą w życie, do uzyskania tego świadczenia nie będzie wymagane przebywanie na terytorium RP, a jedynie posiadanie w Polsce miejsca zamieszkania. Projekt wykonuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Ustawa o OZE
Posłowie będą debatować nad rządowym projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, który wprowadza nowy system wsparcia dla OZE oparty o aukcje. Celem ustawy jest co najmniej 15-procentowy udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. Projekt przewiduje utrzymanie obecnego systemu wsparcia opartego na zielonych certyfikatach dla istniejących instalacji OZE. System aukcyjny ma zacząć działać od 2015 r. i dotychczasowi wytwórcy będą mieli wybór, czy do niego przystąpić, czy pozostać w systemie certyfikatów. W systemie aukcyjnym to rząd ma decydować, ile energii odnawialnej potrzebuje - m.in. dla spełnienia celów polityki klimatycznej UE - i rozpisywać aukcje na jej dostarczenie dla poszczególnych technologii OZE i wielkości źródeł. Aukcję wygra ten, kto zaproponuje najniższą cenę. W zamian dostanie gwarancję wsparcia przez 15 lat. Cena kupowanej energii będzie waloryzowana o poziom inflacji.
Nowy GIODO
Sejm ma wybrać Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jedynym kandydatem na to stanowisko jest dr Wojciech Wiewiórowski, który pełni tę funkcję od czterech lat. Posłowie omówią też sprawozdanie GIODO za 2013 r. Kandydaturę Wiewiórowskiego zgłosił klub PO, komisja sprawiedliwości zaopiniowała ją pozytywnie. Obecna kadencja GIODO upływa 4 sierpnia. We wtorek okaże się, czy Sejm zajmie się wnioskiem TR o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI i działalności odpowiedzialnego za nią Antoniego Macierewicza (PiS). We wstępnym porządku obrad punkt dotyczący powołania komisji, która miałaby zbadać okoliczności likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, weryfikacji ich funkcjonariuszy oraz działalności odpowiedzialnego za całe przedsięwzięcie Antoniego Macierewicza (wówczas wiceszefa MON, obecnie posła PiS), figuruje jako sporny. Podczas wtorkowych posiedzeń Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów przeciwny rozpatrzeniu wniosku Twojego Ruchu o powołanie komisji był tylko klub PiS. Pozostałe kluby nie miały zastrzeżeń. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się we wtorek rano na początku posiedzenia. Powstanie komisji zależy od poparcia PO, która jeszcze nie podjęła decyzji w tej sprawie.
Autor: mn//gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl