Sejm wysłucha sprawozdania NBP. Wynik finansowy banku na zero

 
Od stycznia do lipca 2013 r. RPP kontynuowała rozpoczęty w listopadzie 2012 r. cykl obniżek stóp procentowych NBPsxc.hu/yochim

Prezes NBP Marek Belka przedstawi w tym tygodniu posłom sprawozdanie z działalności banku centralnego w 2013 r. - przewiduje porządek obrad najbliższego posiedzenia Sejmu. Wynik finansowy NBP w 2013 r. wyniósł zero, co było efektem umocnienia się złotego.

Jak poinformował dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk, w posiedzeniu weźmie udział prezes banku centralnego Marek Belka. Coroczne sprawozdanie z działalności NBP jest uchwalane przez zarząd banku, a zatwierdza je Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Prezes NBP (przewodniczący RPP) ma pięć miesięcy od zakończenia roku budżetowego, by przedstawić sprawozdanie Sejmowi.

Sprawozdanie zawiera m.in. informacje o: polityce pieniężnej, działaniach na rzecz stabilności systemu finansowego, zarządzaniu rezerwami dewizowymi czy działalności badawczej.

Warunki do prowadzenia polityki

Jak czytamy w dokumencie, w 2013 r. polityka pieniężna NBP była prowadzona w warunkach niskiego, choć stopniowo przyspieszającego wzrostu gospodarczego na świecie, utrzymującej się ekspansywnej polityki pieniężnej głównych banków centralnych oraz kontynuacji zacieśniania fiskalnego w wielu krajach. „Tym uwarunkowaniom towarzyszyła duża zmienność nastrojów na rynkach finansowych i związane z nią zmiany przepływów kapitału” - napisano.

Wskazano też, że od stycznia do lipca 2013 r. RPP kontynuowała rozpoczęty w listopadzie 2012 r. cykl obniżek stóp procentowych NBP. W tym okresie stopy procentowe NBP obniżono o 1,75 punktu proc., a w ramach całego cyklu obniżka sięgnęła 2,25 punktu proc. „W rezultacie stopa referencyjna NBP została obniżona z 4,75 proc. do 2,5 proc., a więc do najniższego poziomu w historii” - podkreślono.

Spadek inflacji

„Istotne złagodzenie polityki pieniężnej - oddziałujące w kierunku spadku realnych stóp procentowych – związane było z wyraźnym spadkiem inflacji w warunkach niskiego wzrostu gospodarczego i ryzykiem utrzymania się inflacji w średnio okresie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. - red.)” – dodano.

W sprawozdaniu czytamy, iż od września do grudnia ub.r. RPP utrzymywała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, gdyż oceniała, że wcześniejsze znaczące obniżenie stóp oraz ich utrzymanie na niezmienionym poziomie będzie sprzyjać ożywieniu gospodarczemu oraz stopniowemu powrotowi inflacji do celu NBP. Tymczasem w 2013 r. średnioroczna inflacja wyniosła 0,9 proc.

Z dokumentu wynika też, że wynik finansowy NBP w 2013 r. wyniósł zero, co było związane z umocnieniem polskiej waluty.

Rezerwy stabilnie rosną

Pod koniec czerwca z dokumentem tym zapoznała się sejmowa komisja finansów publicznych. Przedstawił go pierwszy zastępca prezesa NBP Piotr Wiesiołek. Poinformował wówczas, że rezerwy walutowe NBP dość stabilnie rosły przez ostatnie lata. W ostatnim czasie to się jednak zmieniło, resort finansów przestał bowiem sprzedawać napływające z UE euro w NBP, a zaczął lokować je w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wiesiołek wyjaśnił też, że wahania wielkości rezerw (wynoszą one ok. 100 mld dol.) spowodowane są przede wszystkim zmianami kursu polskiej waluty do walut obcych. "To (...) ma również największy wpływ na wynik finansowy NBP, ponieważ Narodowy Bank Polski funkcjonuje w otoczeniu płynnego kursu walutowego i w ten sposób nie wpływa na wycenę polskiej waluty na rynkach międzynarodowych" - poinformował.

Dwie kontrole NIK

Podczas czerwcowego posiedzenia komisji finansów głos zabrał też wicedyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Jarosław Borowski. Informował, iż Izba przeprowadziła dwie kontrole NBP. - Pierwsza kontrola wynikała z konstytucyjnego obowiązku oceny wykonania założeń polityki pieniężnej, a druga dotyczyła obsługi budżetu państwa i gospodarki własnej NBP - wskazał.

Jak mówił, w przypadku kontroli dotyczącej wykonania założeń polityki pieniężnej NIK sformułowała ocenę, iż NBP nie zrealizował swojego celu inflacyjnego. - Brak skuteczności w osiąganiu celu inflacyjnego był przede wszystkim wynikiem czynników leżących poza sferą oddziaływania NBP, czyli silnego obniżenia cen nośników energii, paliw, niskiego wzrostu cen żywności przetworzonej. Oprócz tego wpływ miał spadek cen innych surowców na rynkach światowych - zaznaczył.

NIK pozytywnie oceniła działania operacyjne NBP dotyczące kształtowania płynności sektora bankowego, stóp procentowych czy pośredniego kształtowania stóp na rynku międzybankowym, a także interwencję walutową z czerwca 2013 r.

W zakresie obsługi budżetu państwa NIK również wystawiła ocenę pozytywną. Nieprawidłowości nie stwierdzono też w odniesieniu do gospodarki własnej NBP.

Negatywne oceny opozycji

Mimo pozytywnych ocen NIK, posłowie opozycji sprawozdanie NBP oceniają negatywnie. - Jesteśmy przeciwni przyjęciu tego sprawozdania i taki też wniosek będziemy składać - powiedział Henryk Kowalczyk z PiS.

- Jednym z argumentów takiej decyzji było wpływanie prezesa Belki na politykę (pieniężną - red.) i dodrukowywanie pieniędzy - dodał. Wyjaśnił, iż chodzi o opublikowane przez tygodnik „Wprost” nielegalne nagranie ze spotkania szefa banku centralnego z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem. W nagraniu z lipca 2013 r. słychać, jak Sienkiewicz rozmawia z szefem NBP o hipotetycznym wsparciu przez bank centralny budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie chce dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o NBP.

Negatywną opinię na temat sprawozdania z działalności NBP wyraził też Wincenty Elsner z Twojego Ruchu. - Trudno jest ocenić działalność NBP w oderwaniu od wypowiedzi szefa tego banku, usłyszanych podczas nagranej rozmowy z ministrem Sienkiewiczem. Rozmowa ta pokazała upolitycznienie NBP. Tak bowiem należy ocenić zabiegi szefa NBP sugerujące konieczność zmiany ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz propozycje zmian ustawowych umożliwiających NBP finansowanie deficytu budżetowego państwa. Stoi to w sprzeczności z konstytucyjną zasadą niezależności banku centralnego - podkreślił.

Stanowisko SLD nieznane

Stanowiska w sprawie sprawozdania nie ma jeszcze SLD. - Dopiero we wtorek odbędzie się posiedzenie naszego klubu i wtedy zapadnie decyzja w tej sprawie - oświadczył Dariusz Joński z Sojuszu.

Natomiast przedstawiciele koalicji rządzącej (PO i PSL) poinformowali, że nie mają większych zastrzeżeń do ubiegłorocznej działalności banku centralnego. - Założenia polityki pieniężnej NBP zostały wykonane; cel został zrealizowany, w efekcie, jeśli chodzi o rok 2013, uwag nie mamy - powiedziała Krystyna Skowrońska z PO.

Podobną opinię na temat sprawozdania wyraził Jan Łopata z PSL. Zaznaczył jednak, że w jego ocenie Rada Polityki Pieniężnej mogła bardziej elastycznie reagować na obniżającą się inflację.

W konstytucji zapisano, że Rada Polityki Pieniężnej ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. Rada Polityki Pieniężnej, w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego, składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej.

Autor: ToL//gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/yochim

Pozostałe wiadomości

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Unijne organy ścigania skonfiskowały w 2023 roku 152 miliony podróbek produktów takich jak zabawki czy płyty o łącznej wartości 3,4 miliarda euro - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej i unijnego urzędu patentowego (EUIPO).

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Źródło:
PAP

Konkretne rozwiązania w sprawie zmian dotyczących składki zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu - przekazała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Władze Florencji zdecydowały o wprowadzeniu nowych zakazów i ograniczeń w ramach walki z nadmierną turystyką. Plan ma 10 punktów. Na celowniku znalazły się między innymi skrytki, w których gospodarze apartamentów na wynajem umieszczają klucze przed przyjazdem gości.

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

"Dziękuję autorom apelu za przypomnienie o problemie SLAPP-ów. Nad zmianami ustawowymi pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego" - napisał w środę w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Źródło:
tvn24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące mąki żytniej razowej. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - napisano. To kolejny podobny komunikat w ostatnim czasie.

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Aż 32 procent przedstawicieli firm motoryzacyjnych w Polsce planuje redukcję liczby pracowników w najbliższych miesiącach – wynika z opublikowanego w środę raportu "MotoBarometr 2024". To ośmiokrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy do zwolnień szykowało się jedynie 4 procent firm motoryzacyjnych w naszym kraju.

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wystosowała apel dotyczący środków do zwalczania gryzoni. W komunikacie wskazała, by stosowanie fumigantów pozostawić podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystać z innych preparatów.

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

Wiedeń odchodzi od gazu ziemnego. Powody to wzrost cen surowca, do czego przyczyniają się nałożone na Rosję sankcje oraz przechodzenie na odnawialne źródła energii (OZE). Rosja pozostaje głównym dostawcą gazu do Austrii.

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Źródło:
PAP

- Zmiana pokoleniowa ma szansę przełożyć się na zmiany w polskiej kulturze pracy - uważa ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Uczestników konferencji "Młodzi na rynku pracy" zachęcała, by byli roszczeniowi, żądali normalnych umów o pracę i nie zabierali pracy do domu.

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

Źródło:
PAP

Brytyjski dziennik "The Guardian" nie będzie już więcej aktywny w serwisie X (dawniej Twitter). Jak poinformowała w środę redakcja gazety, jej obecność w portalu społecznościowym pociąga za sobą więcej szkód niż pożytku. Medium ma ponad 80 kont w X, które obserwuje około 27 milionów użytkowników.

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Źródło:
PAP

Sugerowanie przez Cinkciarz.pl, że w możliwie najkrótszym czasie uzyska licencję bankową może wprowadzać odbiorców w błąd - stwierdziła Komisja Nadzoru Bankowego, odnosząc się do zapowiedzi firmy. Dodała, że KNF nawet nie rozpoczęła takiego procesu w przypadku tej firmy.

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

Źródło:
PAP

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl