Najnowsze

Najnowsze

Tusk: Unia energetyczna sposobem na rozsądne budowanie siły Europy

Unia energetyczna może być pokojową odpowiedzią na to, co dzieje się za wschodnimi granicami Polski i całej UE; to jeden ze sposobów spokojnego i rozsądnego działania, które będzie budowało siłę Europy - przekonywał w piątek w Poznaniu premier Donald Tusk. Jak poinformowały w piątek służby prasowe komisarza UE ds. energii, Guenther Oettinger spotka się z premierem Donaldem Tuskiem 2 maja w Warszawie, by dogłębniej omówić propozycje dotyczące unii energetycznej.

Związkowcy z urzędnikami o górnictwie. "To gaszenie pożaru"

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęły się w piątek rozmowy przedstawicieli resortu gospodarki ze związkami zawodowymi na temat sytuacji w górnictwie. Według związkowców spotkanie jest „gaszeniem pożaru” przed zapowiadanymi protestami.

Kosiniak-Kamysz w TVN24 Biznes i Świat: W kwietniu bezrobocie może spaść do 13 proc.

W kwietniu stopa bezrobocia może spaść o kolejne 0,3-0,5 punktu procentowego, co mogłoby oznaczać spadek do 13 procent, powiedział minister pracy. - Może być nawet lepiej - powiedział Kosiniak-Kamysz w TVN24 Biznes i Świat. Równie optymistyczne prognozy związane są z końcem roku. Jego zdaniem stopa bezrobocia na koniec roku "na pewno będzie mniejsza niż 13,8 proc.".

General Motors "nurkuje". Winny wyłącznik zapłonu

W pierwszym kwartale zysk General Motors spadł o 88 proc. głównie ze względu na masowe wycofania ze sprzedaży samochodów z wadliwym wyłącznikiem zapłonu. Z kolei akcje firmy zanotowały spadek o 1,3 proc. po tym, jak spółka podała, że jej oczekiwania na resztę roku są przeciętne.

Bruksela grozi palcem Moskwie. Unia dyskutuje o unii energetycznej

Utworzenie specjalnej agencji dla wspólnych zakupów gazu i nakaz sprzedaży surowca na giełdach energii dla firm, które nadużywają dominującej pozycji na rynku UE - to postulaty strony polskiej, które - według unijnych źródeł, do których dotarła PAP - zostały przekazane państwom UE.

Pół A1 na majówkę?

Wg nieoficjalnych informacji, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce oddać do ruchu w środę 30 kwietnia 19-kilometrowy odcinek autostrady A1 od Włocławka do Kowala – dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Kryzys za nami. "Firmy przestają się bać"

Coraz więcej polskich firm wierzy, że kryzys ostatecznie mamy za sobą i czeka nas okres sprzyjającej koniunktury – wynika z badań firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton wśród średnich i dużych przedsiębiorstw, które przytacza „Puls Biznesu”.

"Świat", 24.04

Pentagon ostro potępił w czwartek rosyjskie manewry w pobliżu Ukrainy i wezwał Moskwę do zmiany polityki i dążenie do zmniejszenia napięcia w rejonie granicy rosyjsko-ukraińskiej. Moskwa wcześniej oświadczyła, że manewry są odpowiedzią na operację wojsk ukraińskich wymierzoną przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy oraz na ćwiczenia wojsk NATO w Europie wschodniej i krajach bałtyckich. Eksperci NATO oceniają, że Moskwa zgromadziła w pobliżu granicy z Ukrainą ok. 40 tys. żołnierzy.

"Biznes dla ludzi", 24.04

Jak rozliczyć dochody z kontraktu na Wyspach Brytyjskich oraz ze sprzedaży samochodu, jak poprawić swoją markę i mieć większe szanse na rynku pracy, a także jak założyć własną firmę - o tym w programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

Czy Ukraina dostanie pożyczkę z Zachodu? Decyzja już za tydzień

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w czwartek, że jego zarząd planuje spotkać się 30 kwietnia, aby podjąć decyzję ws. pakietu pomocy dla Ukrainy. MFW dodał, że Kijów dostarczył dokumenty niezbędne do ustalenia, czy warunki do udzielenia pomocy zostały spełnione.

Urząd Górniczy ostrzega, wicepremier zachęca. Co dalej z Kompanią Węglową?

Wstrzymanie wydobycia może skutkować zwiększonym zagrożeniem bezpieczeństwa w kopalniach - przypomina Wyższy Urząd Górniczy (WUG) na kilka dni przed planowanym przerwaniem pracy w kopalniach Kompanii Węglowej (KW). Według wicepremiera Janusza Piechocińskiego Kompania Węglowa musi pilnować kosztów wydobycia węgla i je zmniejszać.

Polskie autobusy pojadą do Mediolanu

Firma Solaris wygrała przetarg na wyprodukowanie 85 autobusów dla przewoźnika z Mediolanu - poinformowała w przesłanym w czwartek PAP komunikacie. Kontrakt na dostawę i serwisowanie pojazdów jest wart 22 mln euro.

Polska wieprzowina pojedzie do Chin? Minister będzie rozmawiał

Polska chce eksportować artykuły rolno-spożywcze do Chin, a Państwo Środka chce kupować wysokiej jakości produkty. Minister rolnictwa Marek Sawicki w połowie maja wybiera się do Pekinu, by rozmawiać o wznowieniu eksportu wieprzowiny i promować naszą żywność.

3 miliony kary dla Orlen Lietuva. Za niszczenie środowiska

Należąca do PKN Orlen litewska spółka zajmująca się przetwarzaniem ropy naftowej, Orlen Lietuva, musi zapłacić ok. 3 mln euro kary za zanieczyszczanie środowiska. Decyzję taką podjął Sąd Najwyższy Litwy - podała w czwartek agencja BNS.

Putin walczy z internetem. "To projekt CIA"

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek w Sankt Petersburgu, że internet powstał jako projekt CIA i "w ten sposób się rozwija". Wskazał, że Rosja musi bronić swoich interesów w sieci.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Gazprom domaga się od Ukrainy ponad 11 mld dolarów za nieodebrany gaz. Władimir Putin ostrzegł, że sankcje wobec Rosji uderzą w światową gospodarkę. Unia Europejska może zakazać transakcji z instytucjami finansowymi na Krymie.

Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat. Czy Ukrainę czeka wojna?

Trwa wydanie specjalnie w TVN24 Biznes i Świat. Pięciu członków separatystycznych sił prorosyjskich zginęło w czwartek podczas natarcia ukraińskich wojsk w Słowiańsku. Pełniący obowiązki prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow oskarżył Rosję o ingerowanie w politykę wewnętrzną i szantażowanie Ukrainy oraz zażądał od Moskwy natychmiastowego wycofania wojsk. W programie "Świat" zastanowimy się nad dalszymi scenariuszami dla Ukrainy. Natomiast na podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia zapraszamy do programu "24 godziny".

Jakóbik: Celem Rosjan jest przedstawienie Ukrainy jako państwo upadłe

Rząd ukraiński egzekwuje zwierzchność na terytorium, gdzie działają separatyści. Są oni inspirowani lub koordynowani przez rosyjskie służby specjalne. Zaktywizowały ich, aby mieć pretekst do ewentualnej akcji militarnej na terenie Ukrainy. Celem Rosjan nie będzie jednak wejście rosyjskich sił na Ukrainę tylko destabilizowanie sytuacji, po to aby prezentować Ukrainę jako państwo upadłe - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl